Chiński tablet za 300 zł w akcji – warty swojej ceny, czy nie?

27.09.2010
Chiński tablet za 300 zł w akcji – warty swojej ceny, czy nie?

Nie będę ukrywał – trudno się testuje chiński tablet za 300 zł, jeśli ma się w domu iPada. To trochę tak, że jak raz wsiądzie się za kierownicę Mercedesa, to potem robi się wszystko, aby nie wsiadać już za stery malucha. Muszę jednak wszystkich uspokoić – z chińskim tabletem za 300 zł nie jest aż tak źle. Oczywiście jeśli przyjmiemy za punkt wyjściowy malucha, a nie Mercedesa.

W swojej recenzji skupiłem się na najważniejszych funkcjach dla tabletu – komunikacji, korzystania z dobrodziejstw sieci oraz instalowania aplikacji trzecich pobieranych z wirtualnego sklepu. Dodatkowo – i tu przewaga nad iPadem – komunikacji z urządzeniem peryferyjnym – pendrivem. Na resztę sił nie miałem, bo? przyjemności z korzystania z tego tabletu nie ma, szczególnie jak obok leży iPad.

Synchronizacja z komputerem

Nie ma. Nie ma jak tego tabletu podłączyć do komputera. W zestawie jest tylko urządzenie zwane uDiskiem, który wyposażone jest w dwa wyjścia USB oraz Ethernet (można podłączyć do stacjonarnego internetu; nie sprawdzałem, bo nie mam). Kabla USB – USB również nie mam, więc nijak nie miałem jak podłączyć MID706 do komputera. Polegać trzeba więc na chmurze, a w tym zakresie źle nie jest.

Mailing

Wbudowany klient poczty e-mail nie rozczarowuje. Szybka konfiguracja Gmaila jest bezproblemowa i polega w zasadzie na podaniu hasła do naszych usług. Zarządzanie pocztą jest dość płynne. Przeglądanie wiadomości dość naturalne, oczywiście przy założeniu chwilowego lagu przy wszystkich komendach wydawanych tabletowi. Ładny interfejs tworzenia wiadomości czyni komunikację mailową na MID706 całkiem znośną.

Jest jednak jeden istotny problem – wirtualna klawiatura. Prawy dolny róg klawiatury sprawia wielkie kłopoty. W przycisk „gotowe” jest bardzo trudno trafić, gdyż prawie zawsze urządzenie odczytuje to jako? „backspace” (klawisz powyżej). Analogicznie jeśli chcemy wybrać „backspace” prawie zawsze kliknie nam się „l”. I to w zasadzie nieważne czy litery wybieramy palcem, czy rysikiem.

Internet: surfowanie i YouTube

Przeglądarka internetowa jest całkiem znośna. Pasek postępu wygląda niczym z Safari na iPhone. Strony renderowane są całkiem poprawnie; kolory – jak na słaby ekran – nie najgorsze. Nie jest to jednak demon prędkości. Zrobiłem mały test ładowania strony Spider’s Web na MID706 oraz iPadzie. Ten pierwszy zakończył pełne ładowanie strony po ponad 1:30 minuty, a iPad po ok. 25 sekundach.

Do nawigacji po stronie trzeba się przyzwyczaić. To właśnie w tym miejscu najtrudniej jest przyzwyczaić się do wszechobecnych lagów. Komenda przesunięcia strony w dół będzie wykonana po ok 1 sekundzie. To potrafi zmylić. I to bardzo.

Natomiast klient serwisu YouTube wygląda i działa naprawdę fajnie. Wprawdzie i tu pojawia się problem średnio działającej klawiatury (np. przy wyszukiwaniu materiałów wideo), ale sama prezentacja wyników, jak i odtwarzanie wideo jest całkiem znośne.

App Market

Niestety, App Market na chińskim tablecie jest kompletnie bezużyteczny. To, że nie ma aplikacji płatnych, to mogę jeszcze zrozumieć (Google dopiero planuje rozszerzenie dostępności płatnych aplikacji na nowe rynki), ale to, że w wielu przypadkach jest praktycznie niemożliwe aby pobrać jakiekolwiek aplikacje, to jest to chyba problem niekompatybilności samego urządzenia z usługami Google’a. Kilkam pobierz, wpisuję hasło i – parafrazując skecz Macieja Stuhra – nic się nie dzieje.

A jak już uda się coś sensownego ściągnąć – jak na przykład aplikację meebo, to? zaraz po odpaleniu prosi o natychmiastową aktualizację do najnowszej wersji i wyrzuca do App Market. A tam próżno szukać nowszej wersji…

Zdjęcia i inne media

Zdjęcia na MID706 wyglądają całkiem przyjemnie. Są też fajne animacje do przeglądu zdjęć, więc gdyby nie miernej jakości ekran, byłaby z tego chińskiego tabletu całkiem przyjemna cyfrowa ramka na zdjęcia. Jedyny plus, że nie trzeba robić żadnych synchronizacji z programem typu iTunes, aby wyświetlić zdjęcia na ekranie tabletu. Wystarczy pendrive wpięty do uDisku i możemy cieszyć się przeglądaniem zdjęć. To jedna z jego mocniejszych stron.

Kamera – nagrywa, ale jakość totalnie beznadziejna. Zdjęcia – robi, ale jakość bezgranicznie fatalna. Muzykę w formacie mp3 – odtwarza, ale wbudowane głośniki wydają dźwięki niczym słynne rosyjskie „gameboye” z last 80 ubiegłego wieku. PDF – niestety nie czyta, a półgodzinne przeczesywanie zasobów App Market nie skutkowało znalezieniem czegokolwiek, co by to umożliwiło.

Bateria

Bardzo słabo – do dwóch godzin. Więcej nie wytrzyma. Ładuje się potem dość długo – pełne naładowanie osiągamy po ok 4, 5 godzinach. I bardzo się grzeje. Po kilku minutach używania tabletu tył urządzenia robi się gorący.

Podsumowanie

I tyle. Do niczego więcej ten produkt się nie nadaje. Nie ma też więc na siłę sprawdzać wszystkich jego małych niuansów. Podsumowując – to co z MID706 da się wyciągnąć, to to, że całkiem przyjemnie działa jako klient e-maila (poza trudną w obsłudze wirtualną klawiaturą), możliwie jako urządzenie do przeglądania internetu i całkiem fajnie do przeglądanie zdjęć i oglądania wideo z serwisu YouTube.

Za 300 zł to całkiem sporo.

Konkurs

Jak tylko skończy się konkurs, w którym do wygrania mamy wejściówki na przedpremierowy pokaz filmu o Facebooku – „The Social Network”, ogłosimy konkurs na naszym fanpage’u w serwisie Facebook, w którym będziecie mogli wygrać testowany przez nas tablet MID706. Obserwujcie nas uważnie. To cudo może być Wasze!

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • http://www.neurotyk.net Jędrzej Kamiński

  Ale zawsze można tego użyć jako kaskadera w kolejnym filmiku „I am so angry about Apple policy, I will annihilate iPad!!!1”.

 • Lukasz Ziolkowski

  Może jakiś filmik wrzucicie bo ciekaw jestem jak to „cudo” działa

 • ArturCiszczon

  Albo jako lapka na muchy ;)

 • http://www.facebook.com/people/Pawel-Pablos/100001098154571 Paweł Pablos

  A ja, głupi, myślałem że na tym będzie się dało może poczytać ePuby…

 • http://www.tomiga.blog.prv.pl Tomiga

  Do czytania PDFow sluzy Adobe Reader i tak mozna go znalezc na Android Markecie.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Tak, zdaję sobie sprawę z tego, że do czytania PDF służy… Adobe Reader :)

  Niestety, z poziomu App Market w tym tablecie nie udało mi się go znaleźć.

 • http://kubaskoczek.com Kuba Skoczek

  „To cudo może być Wasze!”

  Nie ma to jak porcja dobrego humoru na początek tygodnia :D

  A tak na poważnie… NIE! NIE! Błagam, zabierzcie „to coś” sprzed moich oczu ;)

 • http://twitter.com/adam0m Adam Molenda

  Jak dla mnie to za 300zł to urządzenie spełnia swoje przeznaczenie – internet. Jedyną wadą jest tutaj słaba pojemność baterii i długi czas na pełne naładowanie.

  Szkoda tylko, że nie dostałeś modelu M003, a tylko MID706. Ciekawe jak tamten sobie by poradził. Masz w planach test tego urządzenia?

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Zobaczymy…, nie łatwo się rozmawia z „dostawcami” tego sprzętu. Chciałbym to przetestować, tak jak inne tablety zresztą :)

 • http://twitter.com/adam0m Adam Molenda

  To ten tablet pochodzi z Allegro czy od dystrybutora?

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Ten testowany? Od dostawcy z Allegro…

 • http://twitter.com/adam0m Adam Molenda

  A wyjaśnij mi proszę… miałeś dostać z Allegro M003, ale w końcu w paczce był MID706, tak?

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Miał być tablet marki Eken. Przyszedł – MID706.

 • http://twitter.com/adam0m Adam Molenda

  ekhm…i sprzedawcy to uszło na sucho? Polecam Ci naszą Sosnowiecką Panią rzecznik praw konsumenta…chyba jedyna urzędniczka u nas, z którą można konie kraść.

 • http://www.facebook.com/people/Tomasz-Gajtkowski/100000766230215 Tomasz Gajtkowski

  Przemku w takiej sytuacji, jeżeli niemożliwe jest porozumienie się ze sprzedawcą, pisał bym do allegro i zakładał sprawę na policji.

 • http://www.facebook.com/people/Tomasz-Gajtkowski/100000766230215 Tomasz Gajtkowski

  Uważam, że warto kupić ten sprzęt za tą cenę. Gdyby tak jeszcze producent ulepszył trochę hardware, sprzęt byłby tanim odpowiednikiem ipada. Tablet apple oferuje wprawdzie dużo więcej, ale za znacznie wyższą cene. Szkoda, że sprzęt słabo obsługuje android market i raczej nie będzie możliwości aktualizacji oprogramowania. Z chęcią przyjął bym ten tablet na tydzień testów i opisał swoje wrażenia.

  Zgodzę się z Lukaszem Ziolkowskim, że przydałby się filmik, ukazujący lagi, działanie przeglądarki i maila.

 • http://www.google.com/reader/shared/18177636961324470618 robot

  „Kilkam pobierz, wpisuję hasło”
  hasło do czego podałeś tej aplikacji?

 • Luke Andrzejewski

  Niby nie jestem zaskoczony, znając specyfikację sprzętu, wynikiem testu. Ale też czuję się trochę zawiedziony, bo mimo wszystko oczekiwałem, że „chiński tablet” będzie można używać przynajmniej jako czytnik e-booków/pdf-ów i robienia notatek. Niestety, z tego, co piszesz, jest bardzo słabo: kiepska bateria, problemy z klawiaturą, no i brak programu do czytania. Miałem nadzieję, że tablet, choć nie jest iPadem, da choćby namiastkę możliwości, które wiążą sie z tabletem Apple.
  Odkąd mam iPada uważam, że to świetne urządzenie w edukacji – i tym samym myślałem, że tani chiński tablet umożliwi choćby czytanie PDF-ów i sprawne notatki, takie absolutne minimum. Szkoda.

 • Bartosz Kolasiński

  Przemku, jak zrobiłeś zrzut ekranu? Root’owałeś Android’a na tym tablecie?

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Zrzuty ekranu robiłem aplikacją natywną tego tabletu. Na screenach we wpisie zauważysz na belce statusu taką ikonkę przypominającą oko. To to.

  Androida nie rootowałem.

 • Noone

  Ale Przemek już się do tego odniósł. Jaka to różnica, czy dostanie ten, czy inny badziew? Naprawdę się spodziewacie, że ten drugi tablet pobiłby tego na głowę? Marzyciele :)

 • http://twitter.com/theKrookers Damian Piwowarski

  Bardzo bym chciał taki tablet, ale mogę pomarzyć że moja propozycja wygra :(( Jednak liczę że szczęście się uśmiechnie

  Super blog jak coś :p

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  Z jednej prostej przyczyny – ten tablet nie jest zwyczajnie w niego wyposażony. Sam Android jest darmowy, ale „Google Experience”, czyli lepszy klient maila, mapy, YouTube (ten zainstalowany to jakaś własna wersja producenta), oraz właśnie Market są płatne symboliczne parę $… których producenci tych podróbek nie płacą. :P

 • PawelBorychowski

  Bardzo PROSZĘ jeżeli mógł by mi ktoś dać linki gdzie mogę kupić takiego ipada za 300zł
  z góry dziękuję

 • ArturCiszczon

  Allegro.
  I nie iPada a tablet za 300.

 • PawelBorychowski

  Na allegro są ale po 400 zł a jak sie kupuje jakąś „zabawkę” to różnica…

 • ArturCiszczon

  Są i po 300 „tablety” wpisz w wyszukiwarkę tablet. A na poważnie nie kupuj tego badziewia :)

 • PawelBorychowski

  a no są jakieś ,a słuchaj mam takie bardzie ogólne pytanie…
  jeżeli radzisz mi tego badziewia nie kupować to jak myślisz kupie coś w cenie 400-500 zł co będzie miało wifi(przeglądanie internetu) i można by było z tego posłuchać muzyki w słuchawkach
  (chodzi mi o jakieś starsze (tańsze) wersie iphone czy ipod touch nie znam się na tym a nie chce kupić rzecz która jest nic nie warta)
  ps. bardzo dziękuj ci ze mi pomagasz

 • ArturCiszczon

  Ipoda Touch 2g już za to kupisz. Wejdź na forum myapple tam więcej się dowiesz o ipodach, osobiście toucha nie posiadam a classica.

 • Kolko

  Mam takie cudo za 299 zl kupione w markecie. Jestem zadowolony bo bateria polimerowa, procesor 1000, ebook działa, filmy Divix, karta pamieci do 32G producent niby polski (Trak model 7080 ). W opisie brakuje mi jaki to model jaki procesor jaki producent. Gdyby iPad byl 3 razy tańszy to byłby godny uwagi,a tak to wole taki wynalazek. Snobów jak wiadomo nie brakuje i to na pewno nie dla nich tablet bo nie ma znanej firmy która można by szpanować Ha Ha Ha.

 • Andrzej_plaszczyca

  oreader z marketu i czyta wszystko

 • Andrzej_plaszczyca

  oczywiście ireader

 • miks

  Lepiej kupić sprzęt polskiej marki, też sa tanie a parametry mają dobre. Można porównac chocby z marką tscore http://tscoreinnovation.com/web/pl/tablet,1, gdzie cena nie przekracza 500 zł, a tablet ma system operacyjny Android 2.3, RAM 512 DDR, ROM 4GB, bateria dość wytrzymała, ekran też ma dobrą jakość.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement