Steve Ballmer: iPhone padnie w najbliższych pięciu latach

26.09.2008
Steve Ballmer: iPhone padnie w najbliższych pięciu latach

Szef firmy Microsoft, Steve Ballmer, odwiedził Churchill Club w Dolinie Krzemowej, gdzie uczestniczył w dyskusji na temat „nowej gospodarki oprogramowania Microsoftu”. Ballmer jak zwykle dość ochoczo mówił o konkurentach. Wypowiedział się także o iPhone firmy Apple. Według niego, iPhone’a nie będzie na rynku w ciągu najbliższych pięciu latach.

Ballmer uważa również, że Nokia i Research In Motion (producent smartfonów Blackberry) nie mają świetlanej przyszłości w nadchodzących latach, ponieważ sami produkują sprzęt, do którego przyklejają później oprogramowanie. Według szefa Microsoftu, jedyną szansę na utrzymanie się na rynku ma? Windows Mobile.

W długoterminowej perspektywie walka rozegra się pomiędzy trzema mobilnymi systemami: Symbian, Linuksem oraz Windows Mobile, gdzie zwycięży oczywiście ten trzeci – twierdzi Ballmer. Apple – według szefa Microsoftu – nie uda się zdobyć znaczącego udziału na rynku komputerów osobistych zarówno w konsumenckim, jak i biznesowym wymiarze, bo nie licencjonuje swojego oprogramowania innym producentom komputerów.

Jak zwykle Ballmer uraczył słuchaczy pełnymi dwuznaczności wypowiedziami: – Apple jest dobrą firmą. Nic im nie ujmuję, ale oni mają taką swoistą strategię. Wierzą w połączenie własnego sprzętu z własnym oprogramowaniem. Nie chcą dopuścić innych do robienia tego. Nie mówię, że nie stanowią zagrożenia. Ale jeśli Microsoft i partnerzy rynku PC dobrze wykonają swoją robotę, naprawdę nie ma powodu, dla którego Apple miałoby odcisnąć swoje piętno na rynku.

Dla przypomnienia – jeszcze w pierwszym kwartale 2004 roku Windows Mobile zainstalowany był na 23% smartfonach na całym świecie. Na koniec 2007 roku udziały Microsoftu na rynku mobilnych systemów operacyjnych spadły do marnych 12%. To tylko o mniej niż połowę więcej niż Apple (7%) zdobyło jednym modelem iPhone’a, dostępnym w jednej sieci mobilnej, na jednym rynku amerykańskim przez zaledwie pół roku.

Udział Apple na konsumenckim rynku PC w Stanach Zjednoczonych przekroczył ostatnio 20% po raz pierwszy w historii. Na całym świecie komputery Apple używane są już przez 10% użytkowników indywidualnych (również po raz pierwszy w historii).

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement