Jutro wyniki drugiego kwartału Apple

21.04.2009
Jutro wyniki drugiego kwartału Apple

W środę 22 kwietnia 2009 roku Apple przedstawi swoje kwartalne wyniki na koniec marca. Będą to publikacje po drugim kwartale rozliczeniowym, ponieważ rok fiskalny zaczyna się dla Cupertino w październiku.

Według uśrednionych oczekiwań analityków giełdowych przychody Apple mają wynieść niecałe 8 miliardów dolarów. Oczekuje się, że firma zarządzana dziś przez Tima Cooka sprzedała 3,3 milionów iPhone’ów, 10 milionów iPodów oraz 2,2 milionów komputerów Mac między styczniem a marcem 2009 r.

Jeśli przypuszczenia analityków okażą się prawdziwe, to Apple zaprezentuje dużo gorsze wyniki niż w poprzednim rekordowym kwartale. Należy jednak pamiętać, że pierwszy kwartał rozliczeniowy Apple przypada na ostatni kwartał roku kalendarzowego – tradycyjnie najlepszego okresu dla handlu. Na koniec grudnia 2008 roku Apple poinformowało, że po raz pierwszy w historii kwartalny obrót firmy przekroczył 10 miliardów dolarów. Sprzedano 22,7 milionów iPodów, 4,4 milionów iPhone’ów oraz 2,5 miliona Maków.

Co ciekawe mimo, iż ostatnie dane firm analitycznych, które wskazują na tendencję spadkową w udziałach Maków, jak również na malejące zapotrzebowanie na odtwarzacze multimedialne, kurs akcji Apple na giełdzie dynamicznie rośnie. Od pierwszej dekady stycznia, kiedy walory Apple dostępne były za mniej niż 90 dolarów akcje producenta iPhone’a podrożały o ponad 30%. W ostatnich dniach cena akcji Apple oscyluje wokół 125 dolarów. Może być to potwierdzeniem tego, jak bardzo spekulacje wokół zdrowia prezesa firmy Steve’a Jobsa wpływają na bieżącą wycenę Apple. Teraz kiedy sytuacja wokół Jobsa jest w miarę czytelna Apple znajduje się w silnym trendzie wzrostowym. Będzie tak zapewne do czerwca, kiedy Jobs będzie wracał (bądź też nie) do regularnej pracy.

* obrazek pochodzi z serwisu Apple 2.0 w Fortune

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement