Oko na daty: jutro Apple zaprezentuje wyniki 4Q

21.10.2008
Oko na daty: jutro Apple zaprezentuje wyniki 4Q

Jutro jeden z ważniejszych dni w roku dla Apple. Dyrektor finansowy Peter Oppenheimer zaprezentuje wyniki finansowe czwartego kwartału fiskalnego w 2008 roku. Wydaje się, że dla inwestorów i samego Apple będzie to wydarzenie o dużo większej randze niż ostatnie dwie konferencje produktowe „Let’s rock” oraz „Spotlight turns into notebooks”.

Apple prezentować będzie swoje kwartalne wyniki w niezbyt pozytywnej atmosferze biznesowej i ekonomicznej w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsza gospodarka zmaga się z największym od lat 30 ubiegłego wieku kryzysem finansowym, co skutkowało również bardzo złą passą Apple na giełdzie. Jak bardzo największe firmy w Stanach Zjednoczonych zależne są od koniunktury niech świadczy spadek wartości Apple z ponad 200 dolarów na początku 2008 roku do poniżej 100 dolarów we wrześniu i na początku października. Przyjmując nawet poprawkę na „afery medialne” związane z doniesieniami na temat zdrowia Steve’a Jobsa, nie ulega wątpliwości, że kondycja Apple zdana jest na pastwę pesymistycznych nastrojów na giełdach amerykańskich.

Dlatego niezwykle ważne będą pozytywne informacje płynące z konferencji finansowej Apple 22 października 2008 roku. Od początku kryzysu amerykańskiej gospodarki Apple prezentuje bardzo solidne dane, zarówno pod względem sprzedaży produktów ze wszystkich trzech głównych linii produktowych, jak i rosnących udziałów rynkowych, pomimo ogólnego spowolnienia.

Analitycy rynkowi są zgodni: Apple zaprezentuje bardzo dobre wyniki. Według danych NPD, Apple z pewnością sprzedało około 2,8 milionów komputerów Macintosh w ostatnim czwartym kwartale swojego roku fiskalnego 2008. Te wyliczenia potwierdza firma Piper Jaffray notką swojego eksperta od Apple, Gene Munstera. Jeśli te kalkulacje się sprawdzą oznaczać to będzie kwartalny wzrost o około 25 – 29%.

Munster uważa, że Apple sprzedało w ostatnim kwartale 11 milionów iPodów przy 7% wzroście. Zważywszy na fakt, że rynek przenośnych odtwarzaczy wykazuje pewne oznaki nasycenia, 7% wzrost z pewnością bardzo pozytywnie zostanie odebrany przez rynek.

Według analityka Piper Jaffray, Apple sprzedało również 5 milionów iPhone’ów w czwartym kwartale 2008 roku. Tym samym Apple znacznie przekroczy zakładaną sprzedaż 10 milionów egzemplarzy iPhone’a w pierwszych 18 miesiącach jego obecności na rynku. Rynek bardzo uważnie obserwował sprzedaż iPhone’a, ponieważ kiedy w 2007 roku Jobs ogłaszał ambitny plan sprzedaży 10 milionów telefonów Apple do końca 2008 roku, mało kto uważał te zapowiedzi za możliwe do realizacji.

Według uśrednionych wyliczeń wiodących amerykańskich analityków, Apple powinno raportować przychody kwartalne na poziomie 8,4 miliarda dolarów przy zysku przekraczającym USD 1 miliard. Marża brutto, o którą obawiano się po słowach Oppenheimera podczas konferencji po trzecim kwartale, ma pozostać w okolicach 32%.

W podsumowaniu notki do klientów Piper Jaffray, Gene Munster pisze, że „Apple jest dobrze przygotowane do odparcia burzy kryzysowej. Dzięki większej sprzedaży iPodów, iPhone’ów i Maków i nieco mniejszym cenom Apple było wstanie utrzymać swoją marżę”.

Na koniec Munster ponowił swoją projekcję zachowania walorów Apple i ustawił ich długoterminową wartość na 250 dolarów za akcję.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement