AlleSklepy są otwarte 24h/dobę?

16.09.2008
AlleSklepy są otwarte 24h/dobę?

Dzisiaj trochę inna forma niż zwykle, bo chciałbym zamieścić dwa teksty (rożnych autorów) na jeden temat: Platforma SklepyAllegro, czy Otwarte24.pl?

Jakiś czas temu o2.pl wystartowało z ofertą platformy sklepów internetowych otwarte24.pl. Postanowiłem bliżej przyjrzeć się serwisowi Sklepy Allegro, z którym otwarte24 prędzej, czy później będzie musiało się zmierzyć. Żeby nie być jednostronnym, to sprawdziłem także, co na tym etapie rozwoju oferuje otwarte24.

Allegrosklep
Rozpoczęcie działalności na platformie sklepowej Allegro wymaga od użytkownika kilku ważnych czynności. Oczywiście na początku należy się zarejestrować w Allegro (konto musi być potwierdzone). Następnie kiedy już dysponujesz standardowym kontem musisz zebrać co najmniej 10 pozytywnych komentarzy. Oznacza to nie mniej ni więcej tyle, że należy wziąć udział w co najmniej 10 transakcjach i oczekiwać wystawienia komentarzy (podejrzewam, że pozytywnych, choć chyba nie jest to nigdzie zaznaczone). W kolejnym kroku możesz już przetransportować swoje ustawienia z domyślnego konta allegrowicza, do platformy sklepów Allegro. W tym celu należy odwiedzić stronę Allegro – link i zaakceptować regulamin. Po tym etapie z naszego konta ściągnięte zostanie 2,5 zł, bo tyle kosztuje pierwszy miesiąc korzystania z usługi. Następnie po założeniu sklepu należy wybrać odpowiednią nazwę, logo i szatę graficzną, a także sposób wyświetlania przedmiotów i rodzaj nawigacji. Co jeszcze daje założenie sklepu w Allegro? Dostaje się także możliwość wybrania własnej poddomeny. Można ustawić wznawianie oferty po 30 dniach, choć lepszą możliwością byłoby po prostu wystawianie towarów bez ograniczeń czasowych. To co ciekawe to możliwość stworzenia własnych kategorii (do 300).

Promocja tak utworzonego sklepu odbywa się na podobnych zasadach jak w otwarte24, czyli poprzez wyszukiwarkę, tyle że w przypadku platformy o2 jest to porównywarka, a w Allegro po prostu serwis aukcyjny. Niestety sklepy nie mogą liczyć na promocję w Ceneo, co według mnie jest dużym błędem, bo wpłynęłoby także na rozwój porównywarki.

Cennik Allegro z jednej strony nie jest zbyt wygórowany, bo za usługę płaci się 2,5 zł za pierwszy miesiąc, za kolejne 9 zł. Wystawienie przedmiotu to wręcz grosze, odpowiednio 5, 10 lub 20 gr. Jednak prowizje jakie pobiera Allegro są bardzo wysokie od 4 do 10% w zależności od kwoty za jaką wystawiamy towar. Nie jest to mało, jednak zważywszy na to jaką reklamę oferuje Allegro wielu sprzedawców godzi się na taką ofertę. Ogólnie gwoli podsumowania jestem zdania, że Sklepy Allegro, to nic więcej jak lekko rozwinięta forma standardowych kont aukcyjnych.

24h na dobę
Zupełnie inaczej jest na platformie sklepów internetowych otwarte24.pl. W tym momencie jest ona mniej popularna, ale prezentacja wystawionych za jej pośrednictwem produktów w czwartej w Polsce porównywarce cen Radar.pl może to wynagrodzić. Na założenie sklepu należy poświęcić nie więcej niż 5 minut. Składa się na nie podanie imienia, nazwiska, danych kontaktowych oraz NIPu (jeśli prowadzisz firmę). Po aktywacji konta – link przesłany e-mailem – możesz rozpocząć konfigurację sklepu.

To co odróżnia Otwarte24 od Sklepów Allegro, to przede wszystkim fakt, że jego prowadzenie, sprzedaż towarów, czy promocja w radar.pl są w pełni darmowe. Także subdomena wydaje się bardziej atrakcyjna. Wyobraźmy sobie sklep u mateusza, a domenę uMateusza.otwarte24.pl lub delikatesy i domenę delikatesy.otwarte24.pl. Domena zaproponowana przez o2 jest bardziej naturalna. Allegro mogłoby przygotować jakąś alternatywną domenę do wyboru. Co ciekawe w otwarte24.pl istnieje możliwość eksportu ofert do innych serwisów porównujących ceny: Ceneo, Nokaut oraz Skąpiec. Dodatkowo można w nim podpiąć własną domenę! a także ustawić słowa kluczowe dla Google oraz podpiąć kod Google Analytics do strony głównej sklepu. Po ostatnich zmianach zaobserwowałem, że w serwisie pojawiła się także możliwość zamieszczania informacji dla Kupujących. Można dodać Tekst powitalny, O sprzedającym, Koszty dostawy, sposoby płatności i termin realizacji zamówień, a także Regulamin sklepu.

Podsumowanie
Porównując otwarte24.pl do sklepy.allegro.pl stawiałbym na usługę o2.pl. Jest bardzo prosta i do tego bardziej przyjemna w użyciu, a co ciekawe jest ciągle rozwijana funkcjonalnie.

Autorem drugiego tekstu jest Mateusz Zawadzki:
Chcąc sprawdzić jak wiele trudu trzeba sobie zadać, aby stać się właścicielem własnego sklepu internetowego postanowiłem porównać dwie platformy oferujące takie możliwości sklepyAllegro oraz Otwarte24.pl.

Drogo, ale z dobrą reklamą
Na początek sprawdziłem jak wyglądają „sklepy”. SklepyAllegro to nic innego jak standardowo wyglądający, bardzo dobrze znany serwis aukcyjny hucznie nazwany sklepami. Nie zraziłem się jednak rozwianymi marzeniami o własnym sklepie (wszak produkty na Allegro wystawiać mogę i bez sklepu) i rozpocząłem poszukiwanie informacji dotyczących założenia własnego, nazwijmy to sklepu. Już na samym początku odnalazłem odpowiedź na pytanie, w jaki sposób serwis na siebie zarabia. Choć jest to standard jeśli chodzi o pierwszego uczestnika naszego porównania, jest to sprawa dość istotna. Wykaz opłat i prowizji jest mocno rozwinięty. Nie ma tu ani darmowych kont, ani bezprowizyjnych transakcji. Do 15 września abonament na usługę był bezpłatny, w tej chwili trzeba już za niego płacić (2,5 zł za pierwszy miesiąc). Nie jest to jakaś wygórowana kwota, ale prowizje pobierane od transakcji, dla nie znających zbytnio realiów panujących w każdego rodzaju sklepach, są już znaczące. Podsumowując, mój test zakończył się na zapoznaniu się z cennikiem usług. Sklepu nie założyłem.
Niepodważalnym atrybutem sprzedaży produktów poprzez Allegro, czy to za pomocą zwykłego konta, czy też przy użyciu platformy sklepyAllegro jest ogromna popularność serwisu. Allegro nie będzie dla mnie jednak nigdy sklepem. W zasadzie jest to cały czas stare dobre Allegro, na którym już od jakiegoś czasu można było zauważyć zwiększającą się liczbę ofert Kup Teraz. A cóż to innego jak nie sklep?

Prosto i za darmo
Przejdźmy do drugiej testowanej platformy jaką jest serwis otwarte24.pl. W tym przypadku pierwsze wrażenie jest dużo lepsze. Zacząłem od próby założenia własnego sklepu. Od razu spotkałem się z miłą niespodzianką, gdyż reklamowana jako darmowa usługa jest rzeczywiście bezpłatna. W tym przypadku ciężko odgadnąć na czym zarabiać chce właściciel strony. Nie ma tam ani reklam, ani linków do stron innych portali o2.pl. Od razu nasuwa się chęć popularyzacji porównywarki radar.pl, na której oferty naszych sklepów będą dostępne za darmo, ale ciężko stwierdzić żeby tylko to było podstawą stworzenia serwisu. Być może informacje o tym jak zarabiać ma otwarte24.pl poznamy niedługo. Tak więc zakładam sklep. Cały proces przebiega bardzo sprawnie i już po kilku minutach jestem właścicielem własnego internetowego marketu. Przynajmniej tak się czuję choć właścicielem całej internetowej strony mojego biznesu pozostaje administrator.
Prostota i łatwość opanowania całego procesu wpływa jednak negatywnie na możliwości konfiguracyjne serwisu. Aby osiągnąć taki efekt projektanci serwisu musieli ograniczyć liczbę funkcji dostępnych dla użytkowników. Wynik jest taki, że wszystkie sklepy na otwarte24.pl wyglądają praktycznie tak samo i nie zmieni tego możliwość wprowadzenia własnego tła, czy też loga firmy. Nie uznaję tego od razu za wadę, szczególnie, że zmiany w serwisie wprowadzane są często i być może kiedys zaistnieje funkcja dowolnego zaprojektowania interfejsu z gotowych elementów.
Martwi mnie jednak to że sklepy które z założenia miały powstawać na otwarte24.pl stają się aukcjami internetowymi z cenami Kup Teraz. Ogólne wrażenie jest jednak dobre. Na pierwszy sklep i zaistnienie w internecie jak najbardziej oferta otwarte24.pl powinna być wystarczająca.

Podsumowanie
Na koniec podsumowanie. Jeśli chodzi o to co mogłoby nas kierować w stronę któregoś z serwisów, to jeśli chodzi o Allegro jest to popularność portalu. Mówiąc o otwarte24.pl powinniśmy myśleć o braku trudności w utworzeniu własnego sklepu i bezpłatnym rozwiązaniu. Wybór nie jest najłatwiejszy. Jeśli drugie rozwiązanie zyska na popularności sprawa będzie znacznie prostsza.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement