REKLAMA

Usiądź, zrelaksuj się i zacznij 2024 rok od tego filmu z Marsa. NASA właśnie go opublikowała

Łazik Curiosity miał przerwę w swoim harmonogramie misji z uwagi na koniunkcję słoneczną Marsa. To nie oznacza, że jeszcze nie może na sam koniec przed przerwą zapewnić użytecznych danych. W tym nowych zdjęć.

01.01.2024 14.41
Mars dzień poklatkowy
REKLAMA

Koniunkcja słoneczna Marsa to zjawisko astronomiczne, które występuje co dwa lata, gdy Mars i Ziemia znajdują się po przeciwnych stronach słońca. Wtedy słońce staje się jak wielka przeszkoda dla sygnałów radiowych, które NASA używa do komunikacji ze swoimi robotami na Marsie. Gorący i naładowany plazmą gaz, który jest regularnie wyrzucany przez koronę słoneczną, może zakłócać i zniekształcać te sygnały. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia lub utraty danych, NASA i inne agencje kosmiczne ogłaszają moratorium na komunikację na dwa tygodnie. W tym czasie roboty na Marsie muszą radzić sobie same, wykonując proste zadania i przechowując dane w swojej pamięci.

REKLAMA

Jednym z ostatnich poleceń było uruchomienie obiektów modułu Hazard-Avoidance Cameras celem nagrania filmu poklatkowego z marsjańskiego dnia. Łazik uwiecznił grę świateł i cieni na powierzchni Czerwonej Planety, w tym swój własny zmieniający się cień wraz z pozycją słońca na marsjańskim niebie. Rzeczona koniunkcja miała miejsce pod koniec listopada, jednak dopiero teraz NASA zdecydowała się na publikację materiałów.

Tak wygląda marsjański dzień.

Stworzenie filmu poklatkowego to wdzięczny materiał dla osób postronnych, którym utrzymywana z pieniędzy amerykańskiego podatnika NASA musi udowadniać sens swojego istnienia. Uczeni mieli jednak nadzieję na uchwycenie jakichkolwiek marsjańskich zjawisk pogodowych, co niestety się nie udało.

Mars to nie ostateczna granica. Nie przegap tych tekstów:

Curiosity to autonomiczny łazik, który został wysłany na Marsa w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory. Jego głównym celem jest ocena możliwości występowania życia na Czerwonej Planecie w przeszłości i teraźniejszości. Curiosity jest wyposażony w wiele instrumentów naukowych, takich jak kamery, lasery, spektrometry, radar, stacja pogodowa i radioizotopowy generator termoelektryczny. Od czasu swojego lądowania w 2012 r., Curiosity przejechał ponad 25 km. Curiosity jest obecnie największym i najbardziej zaawansowanym łazikiem na Marsie.

Uwaga: ilustracja otwierająca tekst ma poszerzony kadr przez generatywną SI.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA