REKLAMA

Apple Vision Pro z ceną i datą premiery. Policzyliśmy, ile kosztowałyby w Polsce - to szaleństwo

Apple zaczyna nowy rok z przytupem: poznaliśmy właśnie oficjalną cenę i datę premiery Vision Pro, czyli pierwszych gogli wirtualnej i poszerzonej rzeczywistości firmy z Cupertino. Policzyliśmy też, ile kosztowałyby w Polsce, gdyby wprowadzono je u nas do oferty.

08.01.2024 14.57
apple-vision-pro-cena-data-premiery-preorder
REKLAMA

Vision Pro z systemem visionOS zostały zaprezentowane podczas konferencji WWDC 2023. Firma wówczas nie kryła, że czas oczekiwania na sklepową premierę gogli Apple’a będzie liczony w miesiącach, a nie w tygodniach. Od samego początku celowała z debiutem w początek 2024 r. i to jedynie na rynku amerykańskim. Do tego Tim Cook bez ogródek mówił, że to sprzęt jedynie dla bogaczy.

REKLAMA

Czytaj też:

Apple Vision Pro: preordery i data premiery

Teraz, po kilku miesiącach, okazuje się, iż firma dotrzymała słowa w każdym aspekcie. Gogle debiutują już w przyszłym miesiącu w cenie wynoszącej astronomiczne 3499 dol. i nie kupimy ich też (przynajmniej oficjalnie) w Polsce.

Apple oficjalnie ogłosił, że pierwsze egzemplarze Vision Pro trafią do klientów już za niecały miesiąc, czyli 2 lutego 2024 r. Zamówienia przedpremierowe klienci ze Stanów Zjednoczonych będą mogli składać już 19 stycznia.

Swoją drogą ciekaw jestem, czy i ilu klientów z naszego kraju zdecyduje się nabyć Vision Pro na własną rękę i sprowadzi je do Polski. Otwartym pozostaje też pytanie, czy aplikacje będą działać w naszym regionie poprawnie.

Aplikacje i usługi w Apple Vision Pro na start.

Jeśli już o aplikacjach na visionOS mowa, to na początku prócz tych od Apple’a pojawią się apki od partnerów (Slack, Fantastical, Microsoft itd). Łącznie mamy mieć dostęp do miliona aplikacji, w tym pisanych wcześniej na iOS-a i iPadOS-a.

Oprócz tego możemy liczyć na treści rozrywkowe. W ramach aplikacji Apple TV na visionOS posiadacze Vision Pro będą mogli oglądać 150 filmów w 3D. Do tego można oglądać wideo przestrzenne nagrane nowymi iPhone’ami 15 Pro i 15 Pro Max.

Do tego dochodzi możliwość wykonywania wideorozmów z użyciem usługi FaceTime. Czujniki w goglach będą tworzyły na podstawie mimiki użytkownika jego cyfrowego awatara. Przedni panel z kolei będzie wyświetlał… cyfrową rekonstrukcję oczu.

Ile gogle Vision Pro kosztowałyby w Polsce?

W przypadku Apple’a przeliczanie ceny wynoszącej 3,5 tys. dol. na złotówki z użyciem aktualnego kursu walut, nawet jeśli akurat ten by nie świrował z powodu błędu Google’a, nie ma sensu. Oprócz tego dochodzą przecież marże, podatki, cła itd.

Wcześniej szacowaliśmy cenę gogli na 18 tys. zł, ale dziś sprawdziłem cenę innego sprzętu tej marki wycenianego na 3500 dol. Okazało się, że takim urządzeniem jest 16-calowy MacBook Pro z procesorem M3 Max w bazowej konfiguracji rdzeni i pamięci.

Za tego laptopa płacimy w naszym kraju aż 19999 złotych. Można rozsądnie założyć, że jeśli Vision Pro sprzedawane byłoby w naszym kraju, kosztowałoby tę samą lub zbliżoną kwotę (Apple nie zawsze stosuje ten sam przelicznik w różnych produktach).

Co jeszcze warto wiedzieć o Apple Vision Pro?

Chociaż od prezentacji Vision Pro minęły miesiące, a Apple w tym czasie wprowadził do oferty procesory z linii Apple M3, to w goglach obecny będzie starszy układ. Zgodnie z zapowiedziami jego sercem będą chipy M2 (wspomagany przez R1).

REKLAMA

Warto przy tym też dodać, że cena wynosząca 3,5 tys. dol. jest ceną startową za model z 256 GB pamięci. Do tego klienci z kiepskim wzrokiem będą musieli dopłacić 99. lub 149 dol. (w zależności od typu wady) za magnetyczne wkładki ZEISS-a.

Tyle dobrego, że w pudełku z goglami znajdziemy od razu zestaw akcesoriów, w tym dwie opaski (Solo Knit Band i Dual Loop Band), akumulator, kabel, szmatkę do czyszczenia, case’a oraz uszczelki odcinające od oczu światło zewnętrzne.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA