Creators Update, czyli wielka aktualizacja Windowsa 10, nabiera kształtów – lista nowości

News/Oprogramowanie 28.12.2016
Creators Update, czyli wielka aktualizacja Windowsa 10, nabiera kształtów – lista nowości

Publikacja nowych kompilacji Windows 10 w ramach programu Windows Insider została wstrzymana na Święta. Do Internetu wyciekła jednak wersja testowana wewnętrznie przez Microsoft. Wiemy już co nas czeka w najbliższej przyszłości.

Z okazji przerwy świątecznej działalność programu Windows Insider została wstrzymana. Nowe kompilacje Windows 10 Creators Update mają być publikowane dopiero od nowego roku, a przewidywana premiera aktualizacji to koniec marca.

Do Internetu wyciekła jednak kompilacja oznaczona numerem 14997. Nie jest ona jednak przeznaczona do testów przez Insiderów, a wyłącznie do wglądu inżynierów Microsoftu. Z czasem zapewne trafi i do szerszego grona testerów, ale dzięki wyciekowi nieco przedwcześnie udało nam się dowiedzieć co będziemy testować.

Zaznaczam, że sam nie pobrałem tej kompilacji. Informacje o tym, co się w niej nowego znajduje, poza dotychczas wskazanymi, zaczerpnąłem z wyczerpującego artykułu opublikowanego na Windows Central. Osoby, które są gotowe podjąć się ryzyka infekcji złośliwym oprogramowaniem (bo z pewnością cyberprzestępcy będą próbowali wykorzystać wieści od przecieku) powinni w sieciach P2P szukać obrazu o nazwie „10.0.14997.1001.rsonecorebase.161218-0833amd64freclient-enterprisevolumeen-us-CENA_X64FREVEN-USDV5”.

Cortana pomoże w instalacji systemu Windows 10 Creators Update

Co prawda z tej nowości większość z nas nie skorzysta, bo Polska jest nadal dla Microsoftu na tyle nieciekawa, by uruchomić w niej usługę Cortany. Jednak już podczas instalacji zamiast klikać myszką i palcem w poszczególne opcje konfiguracyjne, będziemy mogli po prostu powiedzieć naszemu komputerowi co ma dalej robić.

Foldery z kafelkami

Nie rozumiem czemu to trafia do pecetowej wersji Windows 10 dopiero teraz, skoro w mobilnej jest to już dostępne od dawna (a właściwie, to nawet od czasów Windows Phone). Mój brak zrozumienia jest tu jednak najmniej istotny. W końcu, tak jak w telefonie, będziemy mogli grupować kafelki w foldery. Kafelek folderu wyświetla wszystkie zawarte w nim kafelki, a po kliknięciu rozwija je, byśmy mogli w ten jeden konkretny kliknąć.

Nieco lepszy Microsoft Edge

Przeglądarka Microsoftu zyska nowe, ciekawe narzędzie do zarządzania kartami. Będziemy mogli w każdej chwili grupę kart „schować”, by nam w danej chwili nie przeszkadzała, po czym ową grupę przywrócić, jak znowu będzie nam potrzebna. Wprowadzono też nowy mechanizm podglądu kart.

Nowy interfejs udostępniania

O tym akurat pisałem już wcześniej, ale po raz pierwszy funkcja ta jest dostępna bez grzebania w plikach systemowych. Zamiast pamiętającego czasy Windows 8 niespójnego z resztą systemu bocznego menu zyskujemy eleganckie, nowoczesne menu w oknie. Nowe API nie są jednak jeszcze podpięte, więc w tej kompilacji zmiana jest czysto kosmetyczna.

Lepsze zarządzanie aktualizacjami

Wygląda na to, że Microsoft delikatnie rozluźnia swoją politykę zerowej fragmentacji na podwersje. Nie licząc krytycznych aktualizacji bezpieczeństwa, możemy skonfigurować nasze urządzenie tak, by instalował aktualizacje z opóźnieniem względem ich dostępności. Maksymalny czas odroczenia stosowania aktualizacji to 35 dni.

Nowa kategoria w Ustawieniach systemu i klonowanie f.lux

Microsoft dokonał małego remanentu w menu Ustawień systemowych. Aplikacje od teraz będą osobną kategorią główną, zamiast być podkategorią kategorii (uff…) „System”. Dodatkowo, w Ustawieniach pojawiła isę możliwość konfigurowania emisji światła niebieskiego. Jest to microsoftowa kopia rewolucyjnej aplikacji f.lux, która poprzez manipulację temperaturą barw dba o nasze samopoczucie przy komputerze.

Windows Defender z nowym interfejsem

Jeden z wielu modułów bezpieczeństwa w Windows 10 posiada interfejs pamiętający zamierzchłe czasy stareńkich systemów operacyjnych Microsoftu. To jednak właśnie się zmienia. Windows Defender utrzymany będzie w stylistyce Windows 10, mamy też się spodziewać nowych funkcji. Jakich? Tego jeszcze, niestety, nie wiemy.

Co dalej po Windows 10 Creators Update?

Jak już wspominałem powyżej, Windows 10 Creators Update (do niedawna „Redstone 2”) ma pojawić się w marcu 2017 roku. Na tym jednak nie koniec nowości. Microsoft już teraz pracuje nad aktualizacją „Redstone 3”, która ma pojawić się jesienią przyszłego roku. Lista zmian nie jest jeszcze znana.

Dołącz do dyskusji

 • APPLE_KING

  Szykujcie się. Potrzebny będzie nowy CPU od Intela i mobo :D

  „mrt.exe”: 100% CPU load
  „RuntimeBroker.exe”: 90%
  „svchost”: 60%

  A checkboxy „privacy options” będą domyślnie zablokowane. Że niby taki błąd do naprawy w kolejnej poprawce ;)

 • Molimo

  Wszystkie usługi na 0%. Procesor 0% w spoczynku… :(

 • kubadesign

  A będą migawki plików z OneDrive ?? :(

 • Danax

  Dlaczego nowy procesor od Intela?

  W 2017 wychodzi AMD Ryzen pierwszy poważny konkurent od AMD lepszy od Core i7-6700K.

  – TDP niższe niż Intelowskie
  – wydajność wielordzeniowa wyższa
  – 35% więcej operacji w ramach jednego cyklu procesora niż poprzednie
  – tańśze płyty główne (pod AM4)
  – niższa cena procesorów niż Intelowskie
  – tym razem to nie tylko slajdy, wydajność została potwierdzona w testach poza firmą AMD

  Podsumowując – AMD wraca do świata graczy

  http://s.cdaction.pl/obrazki/amd_ryzen_c04i1.jpg

  Ps. nazwa Ryzen to wariacja od słowa Horizon + Zen
  czyli nawiązanie do słów Horyzont ZEN.

 • rake

  Taaaa, taaaa, taaaaa… Poczekaj z zachwytami, aż w końcu wypuszczą finalne wersje na rynek i ktoś w miarę niezależny to przetestuje, no i będziemy znać realne ceny. Bo naobiecywać, to oni nie raz już naobiecywali.

  I nie, żebym im po cichu nie kibicował – przydałoby się, żeby w końcu intel poczuł oddech konkurencji na plecach. Ale takie przełomy, to AMD już nie raz zapowiadało i nic z tego nie wychodziło za bardzo potem.

 • Red Shoehart

  Byłoby fajnie, w końcu…zwolniłbym trochę miejsca z SSDeka

 • uslugifoto.com

  Też im kibicuję.

 • uslugifoto.com

  A wtedy nic nie robiący od kilku lat Intel sypnie asiorem z rękawa…

 • http://devanist.tk Przemek Lewandowski

  Wiesz, takich jabłek na sośnie to i ja mogę naobiecywać, nawet infografikę przygotować. Ale jak już dam Ci naleśnika zamiast procesora, to jednak wyjdzie na jaw, że nie ma takich bajerów :(

 • APPLE_KING

  z wydajnością nie było źle. Gorzej z ceną. Każdy kto wybierał między FX a typowym i5, wolał dołożyć te 100-200zł do Intela.

 • MonsterZet

  Jest aplikacja Onedrive od MS w sklepie, w której sa migawki plikow :)

 • nil

  po prostu dech zapiera. tyle nowości, które zmienią świat. niebywałe/1

 • Robert M

  Były już pierwsze niezależne testy. Bardzo obiecująco wypadł.

 • Danax

  Tyle, że już wyszło. Dane zostały potwierdzone w niezależnych cenach. Prawdopodobnie jednak AMD wyceni procesor blisko Intela więc nie będzie takiego szału jak w czasach świetności układów Athlon XP kiedy przegonili Pentium 4 pod względen wydajności i ceny.

 • regoat

  Fajnie. Tylko pewnie znowu będę miał problem z miejscem na dysku

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement