Prezentacja Windows Phone 8 – Microsoft właśnie odkrywa wszystkie karty

29.10.2012
Prezentacja Windows Phone 8 – Microsoft właśnie odkrywa wszystkie karty

Windows Phone 8, choć w zarysach znany już od dawna, pozostawiał wciąż wiele znaków zapytania. Jednak do dzisiaj – do oficjalnej prezentacji tego systemu, po której możemy oczekiwać wysypu smartfonów z tym systemem. Co dokładnie wnosi Windows Phone 8? O tym poniżej.

Windows Phone 8 jest stworzony, by pracować optymalnie na Snapdragonach od Qualcomma. W Marketplace dostępne jest już 120 tysięcy aplikacji, a sam Windows Phone będzie posiadał wsparcie dla dwa razy większej liczby języków.

Microsoft chwali się, że stworzył coś oryginalnego i nie wykorzystał statycznych ikon – chodzi o kafelki, które „wyciągają” informacje z sieci społecznościowych, aplikacji czy samego systemu. Wg. Microsoftu „dzięki temu można wzmacniać więzi z ludźmi, obserwując z ekranu startowego co się u nich dzieje w czasie rzeczywistym”.

Microsoft podkreśla znaczenie nowych kafelków. To już widzieliśmy… „Wzięliśmy aplikacje, które znacie i lubicie, i zintegrowaliśmy je mocno w systemie – z portfelem, ze zdjęciami, czy nawet ekranem blokady. Lockscreen jest bardzo ważnym elementem, na który patrzymy setki razy dziennie. Teraz będzie bardziej osobisty – będzie wyświetlał treści z twoich ulubionych aplikacji, zdjęcia, wiadomości, wyniki sportowe. Sam o tym zdecydujesz”.

Na lockscreenie treści i powiadomienia będzie mógł na przykład wyświetlać Facebook, przebudowany i zoptymalizowany dla Windowsa 8.  „To tylko mały przykład. Inny deweloperzy też już korzystają z nowych możliwości – np. Twitter czy Skype”.

Skype będzie mógł w końcu działać w tle, a Microsoft chwali się, że nie drenuje to baterii. „Poza tym na WP8 mamy 46 z 50 najpopularniejszych na innych platformach aplikacji. Mamy Temple Run – bo przepisanie aplikacji stworzonych w oparciu o Unity jest teraz bardzo proste”.

„Grę będzie można rozpocząć na innym urządzeniu w miejscu, w którym skończyło się grać np. na smartfonie”. Użytkownicy WP8 dostaną też darmowy, roczny dostęp do Pandory, ale tylko w krajach, w których ta jest obecna – jest to internetowe radio muzyczne.

Windows Phone 8 zadba też o kontrolowanie kosztów internetu mobilnego – Data Sense poinformuje, które aplikacje i jak używają internetu mobilnego. Każda strona internetowa zostanie skompresowana na poziomie chmury i smartfona. System rozpozna też pobliskie WiFi z wbudowanej listy, a także automatycznie zmieni sposób zużycia pakietów poprzez rozpoznanie zbliżania się do limitu. „To, co odróżnia nasze rozwiązanie od konkurencji to to, że faktycznie pomagamy zmniejszyć zużycie, a nie tylko informujemy i zużyciu pakietu. Nasze testy pokazały, że dzięki Data Sense zużywa się nawet o 45% danych mniej!”

Windows Phone 8 będzie miał też funkcję nazwaną „Kid’s Corner” – czyli tryb, w którym można wybrać konkretne aplikacje, a zablokować inne. Właściciel telefonu wybiera bezpieczne miejsca w systemie – określone gry czy aplikacje – po czym np. dziecko używające telefonu ma dostęp tylko i wyłącznie do nich. Dzieci mogą personalizować swój kącik, np. zmieniać kolory.

Na scenie pojawiła się Jessica Alba jako przykład osoby, która używa Kid’s Corner. Taka postać na pewno pomoże w promocji:) Jessica uwielbia Windows Phone 8 za to, że pokazuje informacje ważne dla niej na kafelkach – dzięki temu jej telefon jest bardzo osobisty. „Przy przerzucaniu się z iPhone’a na Lumię martwiłam się o swoją muzykę z iTunes – czy wszystko będę miała również na Windows Phone? Jednak okazało się to bezproblemowe. Moja rodzina i znajomi uwielbiają mój telefon i gdy widzą Live Tiles, stwierdzają, że chcą to samo”.

Hub Kontakty dostaje funkcje „Pokoje”. „Dane z pokoi (kalendarze, czaty) są dostępne tylko dla ich członków – np. rodziny, a dostęp do nich można mieć też z iPhone’a”.

Microsoft opowiada o integracji plików i danych pomiędzy urządzeniami, głównie dzięki SkyDrive. „Zaczynam  tworzyć dokument Worda na    telefonie, a ten od razu dostępny jest na moim PC. Zdjęcia zrobione telefonem od razu wędrują na komputer – nie muszę martwić się o zgubienie czy zniszczenie telefonu”. „iCloud pozwala na przechowywanie zdjęć w chmurze tylko przez 30 dni. SkyDrive daje pełną kontrolę nad zdjęciami bez względu na czas”.

Zwrócono też uwagę na synchronizację aplikacji muzycznej – playlisty czy biblioteka z usługi muzyki z chmury Xbox synchronizują się od razu, a przykładowo prywatna kolekcja z iTunes zsynchronizuje się z Xbox Music, by można było mieć do niej dostęp niezależnie, gdzie się jest i czego używa.

O, Steve Ballmer ponownie opowiada, że PC z Windowsem 8 są najlepsze na świecie.

„Zbudowaliśmy telefon, który jest osobisty dla każdego – dla każdego inaczej, zgodnie z tym, jak go używa. Przypnij swojego znajomego czy ulubione miejsca do ekranu startowego i zrób ze swojego telefonu urządzenie tylko dla siebie”.

Według Ballmera w przyszłym roku Windowsa  8 będzie używało setki milionów osób. „Zaloguj się swoim kontem Microsoftu i miej dostęp do wszystkich swoich rzeczy od razu”.

Ballmer prezentuje sprzęty – na pierwszy ogień Nokie, z pochwałą poświęcenia się Windows Phone’owi. Chwali ekran, który jest ostry i inteligentny, aparat, który posiada optyczną stabilizację obrazu i potrafi robić świetne zdjęcia w kiepskich warunkach, oraz ładowanie bezprzewodowe.

Ativ S od Samsunga pochwalony za lekkość, świetną baterię i jakość, HTC 8X za zainspirowanie designu samym wyglądem Windows Phone 8 i kafelkami, oraz Beats Audio. Ballmer zwrócił też uwagę na szerokokątną kamerę 8X.

Smartfony z Windows Phone 8 trafią do sprzedaży w najbliższy weekend, a na całym świecie pojawią się w listopadzie!

Operatorzy dostaną też specjalne wersje smartfonów, niedostępne gdzie indziej.

„To dopiero początek. Gwarantuję, że nie będziecie w stanie włączyć telewizora, przejrzeć internetu czy poczytać prasy bez zobaczenia reklamy Windowsa 8 czy Windows Phone 8. Wszystkie urządzenia z Windowsem 8 i Windows Phone 8 mają wszystko to, co najważniejsze dla Microsoftu, a także dla użytkowników. Setki milionów osób na świecie zakochają się gdy zobaczą, jak telefony potrafią integrować się z komputerami i tabletami”.

„Każdy z pokazanych dziś przez nas telefonów pokazuje, kim jesteśmy – każdy jest inny. Idźcie do sklepów, sprawdźcie je sami!”. Ballmer właśnie rozdał smartfony uczestnikom konferencji – wszyscy się ucieszyli.

Nic dziwnego. Windows Phone 8 zapowiada się na naprawdę świetny system i nie możemy doczekać się już redakcyjnych testów.

przygotowaniu

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement