Nowy Microsoft Office wygląda na produkt kompletny

16.07.2012
Nowy Microsoft Office wygląda na produkt kompletny

Microsoft zaprezentował dziś o ile nie najważniejszą w ostatnich latach, to niezwykle ważną aktualizację, której konsekwencje będą odczuwane przez lata. Oto najważniejszy aktualnie produkt Microsoftu – pakiet biurowy Office – pokazany został w wersji na interfejs Metro, który będzie podstawą nowej wersji systemu operacyjnego Windows. Co więcej, po raz pierwszy Office został pokazany jako produkt w pełni zintegrowany z technologiczną chmurą oraz społecznościowy.

Office to najważniejszy produkt w ofercie Microsoftu – taki, który przynosi mu dziś największe przychody oraz taki, który jako jeden z nielicznych wciąż cieszy się estymą wśród przeciętnych użytkowników sprzętu komputerowego. To nie przypadek, że nowy Office prezentowany jest dużo później niż nowa wersja systemu operacyjnego, na którym będzie działać – Microsoft chce mieć pewność, że to co pokazuje jest odpowiedniej jakości.

I jest. Prezentacja nowego Office’a robi ogromne wrażenie – wygląda na to, że nowa wersja pakietu biurowego Microsoftu to produkt kompletny: nie tylko jest on w pełni zintegrowany z charakterem zupełnie nowego interfejsu Metro UI, który w dużo większym stopniu będzie rozpoznawalny przez przeciętnych użytkowników komputera niż sam Windows, ale również prezentuje się niezwykle obiecująco na wszystkich nowoczesnych infrastrukturach komputerowych: komputerach stacjonarnych/przenośnych, notebookach, tabletach, smartfonach, a nawet gigantycznych ekranach dotykowych.

Word - funkcje społecznościowe
Word - tryb edycji dokumentu

Jeśli tablety wciąż są traktowane jako urządzenia tylko do rozrywki i tzw. konsumpcji mediów, to nowy Office ma szansę to zmienić. Ma szansę zrobić to w znacznie większym stopniu aniżeli pakiet biurowy iWork Apple’a, który od pewnego czasu z powodzeniem funkcjonuje na iPadzie. To dlatego, że iWork jest produktem ze stajni OS X – niszowego systemu operacyjnego używanego przez garstkę użytkowników w skali globalnej. I choć większość nowości w trzech głównych aplikacjach pakietu biurowego Microsoftu: Wordzie, Excelu i Power Poincie jest powieleniem tego, co widzimy w najnowszych wersjach pakietu iWork, to jednak to one trafią do masowego użytkownika, który w najbliższym roku będzie kupował nowy komputer.

Zresztą nowy Office czerpie po trochu z obu poważnych konkurentów, których ma: z iWorka oraz Google Docs, jednak wzorem najlepszych bierze to, co najlepsze u konkurencji i łączy je z własnymi innowacjami. A tych usługom Microsoftu, szczególnie tym związanych z pracą grupową, nie brakuje. Przejęcia Skype’a oraz Yammera – serwisów służących w głównej mierze do komunikacji biznesowej – coraz bardziej stają się uzasadnione – w nowym Officie komunikacja i praca grupowa są podstawą działania. Ładnie przedstawił to Steve Ballmer mówiąc, że od czasu, gdy Microsoft zaczynał pracę nad Office’em zmieniło się dosłownie wszystko, a przede wszystkim filozofia budowania pakietu biurowego – od zamkniętego biura dla jednego użytkownika do ekosystemu aplikacji do pracy grupowej.

Word - integracja z chmurą
Skydrive - nazwany przez Microsoft centrum nowego Office'a
Skydrive - w wersji Windows Phone 8

Podobnie jak w iWorku Apple’a, wszelkie zmiany w dokumentach pakietu Office będą bezpośrednio synchronizowane z tzw. konsumencką chmurą po to, aby użytkownik miał dostęp do swoich zasobów z każdego możliwego urządzenia komputerowego podłączonego do swojej części internetu. Podczas demonstracji Office’a, przedstawiciel Microsoftu pracował na jednym dokumencie na: tablecie, komputerze osobistym, smartfonie oraz wielkim ekranie dotykowym.

Podobnie jak w Google Docs, nowy Office pozwoli na pracę grupową, przy czym wzbogaci ją o bardzo zaawansowane metody kolaboracji nad dokumentami. Podczas prezentacji pokazano nie tylko innowacyjny sposób grupowego zarządzania dokumentami, ale również multi-chat wideo związany z edycją wspólnego dokumentu.

Power Point - interakcja z rysikiem
Power point - wysuwana wstążka menu
Outlook - nowa opcja peak

Podobnie jak oba produkty konkurencji, nowy Office umożliwi także obsługę gestami w interfejsie dotykowym, ale również doda tryb pracy z rysikiem. W przeciwieństwie do konkurencji, Microsoft przygotował swój pakiet biurowy do tego, aby z powodzeniem obsługiwany był przez różne typu interfejsu użytkownika: dotykowy, myszka/klawiatura, rysik oraz wielkopowierzchniowy.

Podobnie jak u konkurencji, większość aplikacji w pakiecie będzie oferowała integrację zewnętrznych usług, chociażby tj. mapy, czy kalendarz. Szczególnie przydane będzie to w nowej wersji programu do obsługi poczty e-mail, gdzie Microsoft umożliwi integrację zarówno z mapami Binga, jak i aplikacją kalendarz. Co więcej, Microsoft zapowiedział otwarcie na zewnętrznych programistów, którzy będą mogli przygotowywać swoje aplikacje tak, by działały we współpracy z tymi z pakietu biurowego Office.

Outlook - odpowiedź wewnątrz wersu wiadomości e-mail
Outlook - integracja z mapami Bing
Nowa wersja OneNote

To tylko część usprawnień – świetnie prezentuje się także nowa wersja OneNote – programu do zbierania wszelkiego rodzaju notatek, który wzorem smartfono-tabletu Samsung Note pozwoli na zaawansowaną interakcję cyfrowego zapisu z pismem ręcznym, czy też znacznie ulepszony w kierunku społecznościowym SharePoint.

Microsoft może mieć problemy na rynku mobilnym przeżywając upokorzenia na bardzo ważnym rynku macierzystym, gdzie wciąż bardziej popularna od Windows Phone’a jest poprzednia wersja platformy mobilnej Windows Mobile. Microsoft może być spóźniony na rynku mobilnych systemów operacyjnych napędzających tablety. Microsoft może mieć także problemy z wizerunkiem marketingowym, ale jednego nie można mu odmówić – w przypadku pakietu biurowego: zbioru aplikacji, który jest niezbędnym narzędziem większości osób korzystających z urządzeń komputerowych, jest po prostu bezwzględnie najlepszy.

Nowe funkcjonalności Excela
Nowe funkcjonalności Excela

I nowa wersja Office’a to potwierdza.

Dołącz do dyskusji

 • The Ender

  Porządny artykuł. Z porządnym tytułem, inni redaktorzy mogliby brać przykład, wtedy ten portal będzie dla mnie prawdziwym znaleziskiem.

 • mr_baam

  nie wiem dlaczego, ale bardzo podoba mi się interface Metro – jest prosty, używa prostych kolorów

 • Wojciech Niemczyk

  nice

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Mnie też się bardzo podoba, ale mam wątpliwości, czy przeciętny użytkownik Windowsa, który zobaczy Metro pierwszy raz z nowym komputerem za rok, który kupi (lub zostanie mu kupiony) zrozumie go bez problemów.

 • mr_baam

  Właśnie ostatnio często czytam jakie Metro jest zle – ale to jest po prostu powrót do czasów z przed Aero i Windows Vista. Sam nie miałem problemów z Windows 8 którego można nauczyć się w 10-20 minut i to jest największy problem jaki ma przeciętny użytkownik – oczekuje kolejny raz tego samego.

 • mortcw

  Podobnie , podobnie , podobnie , wzorem itd itp . Kopiując i wzorując się na innych . Może mieć problemy na rynku mobilnym , to chyba żart ? To jest katastrofa a nie problem. Próbowałem ostatnio sprzedać HTC Trophy , pierwsza reakcja pozytywna , producent , druga WP7 a to nie dziękuję.

 • Siepietu

  Tego samego, a jednocześnie czegoś nowego :D Muszę znów potestować „ósemkę”.
  P.S. Świetny artykuł.

 • trololo

  Chętnie będę używać windows 8, ale tylko wtedy gdy będzie możliwy upgrade z 7 do 8, bez utraty danych, programów, gier itp.

 • lukczu

  Czy prezentujący Windows Phone 8 nie trzyma w ręku Nokii Lumii 800/900 której aktualizacja miała się zakończyć na 7.8?

 • szok

  Tjaa, tylko, że iWork jest dostosowany do dotykowego interfejsu a potworek microsoftu dalej funkcjonuje jak program dla myszy i klawiatury. Nie robi się programu na tablety w ten sposób i tyle. tego nie da się używac, na co zresztą od razu zwrócono uwagę w recenzjach, robionych przez tych, który tego offica mogli wykorzystać.

  PS: ponad 10% bazy użytkowników to nie garstka – do tego, OS X dominuje w segmencie komputerów który się liczy, to jest maszyn ultramobilnych, kosztujących ponad 1000 dolarów i wciąż notującym wzrosty, w przeciwieństwie do ogółu pecetów. Try trolling harder

 • Styx

  Nowy Office działa na Windows RT? Pokazali go na Surface?

 • Moj

  Za bardzo Microsoft chce zrobić jeden program na wszystkie urządzenia. To się nie sprawdzi, bo nie będzie wygodne na żadnym urządzeniu. Na tablety wystarczy prostsza wersja taką jaką ma Google Doc, nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie pracował nad skomplikowanymi dokumentami na tablecie.
  Mają obecnie najlepszy pakiet, ale usilnie starają się go zepsuć byle tylko mieć więcej. Przykładowo wystarczy spojrzeć na screen z Worda gdzie aż prosi się o umieszczenie interfejsu z boku zamiast u góry. Przez to użytkownikowi zostaje niewiele miejsca na sam dokument. Przypomina mi to edycje Google Doc na tablecie z wirtualną klawiaturą. Mimo wszystko wielu ludziom i firmą wystarczy Google Doc lub LibreOffice.

 • JT
 • hrabina

  To nie jest 800, trzyma Lumię 900. Lumia 900 obsługuje WP8.

 • hrabina

  Tak samo psioczyło się na Win95. To był podobnego typu przeskok w pojmowaniu i współdziałaniu z UI.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement