Z czego byś zrezygnował by zatrzymać swojego smartfona (infografika)

10.08.2011
Z czego byś zrezygnował by zatrzymać swojego smartfona (infografika)

O ile tego typu badania w wymiarze socjologicznym są trochę niebezpieczne, bo prowadzą do ‚mitologizacji’ urządzeń, czego wynikiem mogą być historie typu „Sprzedał nerkę za iPada 2„, to akurat w tym przypadku odpowiedzi są na tyle ciekawe, że skłaniają do głębszego zastanowienia się. Chodzi o badanie: „Z czego byś zrezygnował przez tydzień? Ze smartfona, czy z…?”

Najpierw nieco o metodologii badania: przeprowadzone zostało przez amerykańską firmę TeleNav (dostarcza usługi związane z geolokalizacją) na użytkownika smartfonów na terenie Stanów Zjednoczonych. Wprawdzie grupa nie była zbyt szeroka – zaledwie 514 osoby, ale za to dobrze podzielona na użytkowników pod względem płci (a wiadomo, że mężczyźni korzystają z reguły ze smartfonów nieco inaczej niż kobiety) – 254 mężczyzn oraz 260 kobiet. Wszystkie osoby były w wieku 18+. Odpowiedzi zbierane były pomiędzy 15 a 19 lipca 2011 r.

Generalny wniosek z badania jest następujący: użytkownicy są bardzo przywiązani do swoich smartfonów. To chyba nie dziwi – zdecydowana większość posiadaczy smartfonów traktuje je jako bardzo osobiste urządzenia, z którymi są bardzo zżyci. Nie dziwi chyba również fakt, że najbardziej przywiązani do swoich smartfonów są użytkownicy… iPhone’a. To właśnie posiadacze iPhone’ów zgodziliby się na tydzień bez swoich partnerów/partnerek, czy nawet butów aniżeli bez swojego gadżetu. Takich śmiesznych faktów z badania wyszło jeszcze kilka – warto spojrzeć poniżej na infografikę.

Natomiast dwa fakty, które wynikają z badania są ciekawsze z bardziej poważnych powodów. Aż 20% użytkowników smartfonów wybrałoby jego zamiast komputera. Wprawdzie pytanie w badaniu mówi o tygodniu nieużywania, ale i tak to dość symptomatyczne, że aż 1/5 użytkowników wybiera smartfona zamiast komputera. Warto w tym momencie przypomnieć sobie historię ‚o ogrodniku’, którą opowiadał mi podczas wywiadu świetny analityk Horace Dediu. Jej morał jest taki – PC powoli traci kolejne specjalizacje, efektem czego jest to, że coraz więcej możemy zrobić bez jego udziału. Jak widać, 20% badanych przez TeleNav amerykańskich konsumentów już dziś wybrałoby urządzenie alternatywne do komputera.

Drugi istotny fakt wynikający z badania jest taki, że użytkownicy iPhone’a są dwukrotnie bardziej skłonni do wydania ponad 40 dol. na aplikacje niż użytkownicy smartfonów z Androidem. To ważna przewaga platformy Apple’a, bo nie tylko pokazuje w odpowiedniej perspektywie potencjał dla deweloperów oprogramowania mobilnego, ale również potwierdza odpowiedni kierunek tworzenia aplikacji mobilnych – najpierw na iPhone’a, a następnie na pozostałe platformy, w tym Androida – nie odwrotnie mimo tego, że to właśnie Android jest dziś najpopularniejszym systemem na rynku (prawie 50%).

Ciekawe informacje wynikają także z dodatkowych informacji w badaniu: aż 66% użytkowników smartfonów śpi z telefonami obok nich. 31% sprawdza powiadomienia na smartfonie podczas pobytu w kinie. Zaliczam się do obu grup…

Więcej takich ciekawostek z badania na blogu TelNav (np.: co trzeci użytkownik iPhone’a używa telefonu przy stole podczas obiadu; w przypadku Androida to tylko 21%, a BlackBerry – 15%).

Advertisement

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement