Mac traci na udziałach

16.04.2009
Mac traci na udziałach

Czy to w związku z kryzysem ekonomicznym, czy braku reprezentacji w najdynamiczniejszej dzisiaj niszy netbooków, czy w końcu wyśmiewanym w ostatnich reklamach Microsoftu pozycjonowaniu cenowym – Mac traci mozolnie budowane w ostatnich miesiącach udziały w rynku.

Jeszcze kwietniu zeszłego roku Apple kontrolowało 14% detalicznego rynku komputerów w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym kwartale 2009 roku udział Maka na rynku amerykańskim stopniał do 7,4% według Gartnera lub 7,6% według IDC. Na rynku światowym Apple nie mieści się w pierwszej piątce rankingu IDC.

Sprzedaż na globalnym rynku komputerów osobistych spadła rok do roku na koniec marca o 7,1%, ale wielu producentów poprawiło swoją sprzedaż dzięki dynamicznej sprzedaży netbooków. Rynek amerykański spadł średnio o 3,1%, a Apple o 1,2%. Według estymacji Gartnera, Apple sprzedało 1,135 milionów komputerów Mac w pierwszym kwartale 2009 roku wobec 1,225 w czwartym kwartale 2008 roku. Apple zaplanowało publikację wyników kwartalnych na 22 kwietnia.

Ciekawe jak zareaguje Apple. Jeśli wierzyć doniesieniom poważnych źródeł biznesowych w Stanach Zjednoczonych (Wall Street Journal), Apple przygotowuje netbooka, a prace nad nim nadzoruje przebywający na urlopie zdrowotnym Steve Jobs. Jak już wielokrotnie na łamach Spider’s Web dowodziłem, wydaje się, że netbook jest tym produktem, który mógłby pobudzić sprzedaż całego portfolio Maków.

* źródło zdjęcia: MacDailyNews za IDC

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement