Nokia oficjalnie z AppStore, który nazywa się Ovi Store

16.02.2009
Nokia oficjalnie z AppStore, który nazywa się Ovi Store

Bezdyskusyjny lider rynku telefonów komórkowych, fiński gigant Nokia, oficjalnie ogłosił powstanie wirtualnego sklepu z aplikacjami na smartfony z serii S60 oraz Series 40 na wzór AppStore firmy Apple.

Tym samym na Mobile World Congress odbywającym się w Barcelonie Nokia oficjalnie potwierdziła pojawiające się od jakiegoś czasu plotki, że zamierza skorzystać ze ścieżki wytyczonej przez Apple i zaoferować swoim klientom sklep z aplikacjami. Pierwsze programy pojawią się w Ovi Store – to oficjalna nazwa sklepu Nokii – w maju 2009 roku w dziewięciu krajach. Pierwszym telefonem, który będzie fabrycznie wyposażony w akces do sklepu będzie Nokia N97, która na rynku pojawi się w czerwcu. Według szacunków Nokii, z Ovi Store będzie korzystać 300 milionów użytkowników w 2012 roku.

Deweloperzy zainteresowani pisaniem aplikacji w Ovi Store mogą rejestrować się tutaj. Według doniesień The Guardian, Nokia wybrała podobny model rozliczeń z deweloperami jak Apple zachowując sobie prawo do 30% prowizji ze sprzedaży oprogramowania w Ovi Store.

Wraz z debiutem Ovi Store przemiany na rynku telefonii komórkowej zapoczątkowane przez Apple i jej AppStore możemy uznać za usankcjonowane. Wkrótce do Apple, Google, oraz teraz Nokii dołączą Microsoft oraz Research In Motion. Ciekawe, czy Ovi Store powtórzy sukces AppStore, czy pojawią się szybkie fortuny deweloperów-amatorów, oraz czy sklep Nokii zainteresuje polskich programistów.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement