54 urodziny Steve’a Jobsa w cieniu WZA

24.02.2009
54 urodziny Steve’a Jobsa w cieniu WZA

Dzisiaj Steve Jobs obchodzi 54 urodziny (wszystkiego najlepszego Steve; czekamy na powrót do pracy w czerwcu), a jutro nie pojawi się na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Apple po raz pierwszy od ponad 10 lat (zdaje się, że nie chodzi o ewentualnego kaca po imprezie urodzinowej).

Atmosfera wokół zgromadzenia akcjonariuszy Apple nie jest najlepsza, a w końcu to najważniejsze wydarzenie w roku dla właścicieli firmy. Z jednej strony na spotkaniu nie pojawi się prezes firmy, co będzie wydarzeniem bezprecedensowym od powrotu Steve’a Jobsa do firmy w 1996 roku. Z drugiej strony początek 2009 roku to nie najszczęśliwszy czas nie tylko dla Apple (spadająca sprzedaż produktów), jak i całej gospodarki amerykańskiej, włącznie z branżą technologii użytkowej.

Apple nie będzie upubliczniało przekazu video ani audio Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Rzecznik firmy Steve Dowling poinformował również, że Apple nie wyda później transkrypcji wystąpień przedstawicieli akcjonariatu ani menedżerów spółki.

W ostatnim Proxy Statement opublikowanym przez Apple 11 stycznia 2009 roku dowiedzieliśmy się o pięciu propozycjach wysuniętych przez akcjonariuszy oraz zarząd Apple, które mają być głosowane podczas jutrzejszego WZA. Zarząd Apple wnioskuje o ponowny wybór jego członków w składzie: Steve Jobs, William Campbell, Millard Drexler, Al Gore, Andrea Jung, Arthur Levinson, Eric Schmidt oraz Jerry York.

Pozostałe cztery wnioski pochodzą od akcjonariuszy Apple. Wnioskują oni o:
– większą transparentność wokół zaangażowania finansowego Apple w kampanie polityczne;
– wdrożenie uniwersalnej polityki ochrony zdrowia dla wszystkich osób związanych z firmą;
– raport na temat strategii firmy wobec zmian klimatycznych oraz emisji gazów cieplarnianych;
– wdrożenia polityki, która dawałaby udziałowcom większy wgląd w strukturę wynagrodzenia dyrektorów.

Zarząd Apple sprzeciwia się wszystkim czterem punktom zgłoszonym przez udziałowców Apple.

Tagi: ,

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement