Wartość rynkowa Apple spadła o 18 miliardów dolarów w ciągu godziny

30.09.2008
Wartość rynkowa Apple spadła o 18 miliardów dolarów w ciągu godziny

Czarny poniedziałek na giełdach amerykańskich spowodowany reakcją rynków na odrzucenie przez Kongres Planu Paulsena rzucił na kolana także i prężną do tej pory firmę Apple. W poniedziałkowy ranek ceny walorów Apple zanotowały najwyższy spadek od ośmiu lat.

W nieco ponad godzinę po otwarciu giełd ceny akcji Apple spadły 16%. Oznacza to, że z Apple wyparowało 18 miliardów dolarów. Na koniec sesji cena akcji Apple wynosiła 105,26 dolarów – 18% mniej niż dzień wcześniej i najniżej od maja 2007 roku. Dow Jones Industrial spadł w tym czasie o 777 punktów (7%) do najniższej wartości w historii.

Na nic zdały się bardzo pozytywne oczekiwania analityków rynku odnośnie wyników rocznych Apple (rok fiskalny Apple skończył się 27 września). Oczekuje się, że Apple znacznie przebije swoje własne plany sprzedaży MacBooków oraz iPhone’ów.

W notce do klientów Piper Jaffray wysłanej już po feralnym poniedziałku wiodący specjalista od Apple, Gene Munster zaznacza, że nie ma racjonalnych przesłanek do masowej wyprzedaży walorów Apple. Munster zaznacza, że według najnowszych estymacji sprzedaż Maków wzrosła aż o 40% w roku fiskalnym 2008. Nie ma również obaw o znaczne zmniejszenie marży Apple, o czym spekulowano jeszcze kilka tygodni temu po wypowiedzi szefa finansów Apple, Petera Oppenheimera. Munster zaznacza również, że nie ma podstaw do twierdzenia, że ostatni kwartał fiskalny Apple był znacznie gorszy niż oczekiwano.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement