Przeglądarka Chrome z wbudowanym adblockiem dla nachalnych reklam. Oby się udało

News/Oprogramowanie 20.04.2017
Przeglądarka Chrome z wbudowanym adblockiem dla nachalnych reklam. Oby się udało

W przeglądarce Chrome już niebawem ma pojawić się funkcja pozwalająca na blokowanie reklam. Co ciekawe, jej obecność w najpopularniejszej przeglądarce internetowej świata nie powinna okazać się przesadnym problemem dla wydawców treści, którzy przecież żyją z reklam.

O wprowadzeniu nowej funkcji do Chrome’a poinformował kilka godzin temu Wall Street Journal, powołując się na własne anonimowe źródło. Z informacji tych wynika, że funkcja blokowania reklam będzie dostępna zarówno na komputerach, jak też urządzeniach mobilnych. Jest to bardzo istotna informacje, ponieważ Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie. Korzysta z niej ponad 60 proc. wszystkich internautów.

Jak będzie działać blokowanie reklam w Chrome?

To jest kluczowa sprawa. Blokowane będą wyłącznie złe i szkodliwe reklamy. O tym, jakie reklamy do nich należą, decyduje organizacja “Coalition for Better Ads”. Obecnie do złych reklam należą wyskakujące okna, automatycznie uruchamiające się reklamy zawierające ścieżkę dźwiękową oraz wielkie kreacje reklamowe uniemożliwiające łatwy dostęp do faktycznych treści.

Google chce zatem blokować wyłącznie te najbardziej irytujące i szkodliwe kreacje. Takie, które w ogóle nie powinny znaleźć się w Internecie. W przypadku tej firmy jest to zrozumiałe zagranie. Google nie może wziąć się za blokowanie wszystkich bannerów, ponieważ firma sama też zarabia na reklamach. Doskonale wie, z czego żyje Internet.

Jeszcze nie do końca wiadomo, jak będzie działać adblock wbudowany w Chrome. Na razie rozważane są dwie opcje. Pierwsza z nich przewiduje po prostu blokowanie niechcianych reklam. Inna propozycja to zablokowanie wszystkich reklam na stronie zawierającej nawet jedną szkodliwą kreację. Nie wiadomo jednak, na którą opcję zdecyduje się Google. Firma nie skomentowała w jakikolwiek sposób powyższych doniesień.

Cieszy mnie ten ruch Google.

Często okazuje się bowiem, że użytkownicy zirytowani bardzo nachalnymi kreacjami sięgają po rozszerzenia takie jak Adblock Plus oraz uBlock Origin. Coraz częściej w funkcję blokowania reklam fabrycznie są wyposażone mniej popularne przeglądarki internetowe, takie jak Opera.

Popularne rozszerzenia blokują praktycznie wszystkie reklamy i tym samym pozbawiają twórców treści należnych im zarobków. Reklamodawcy na bazie statystyk witryny internetowej zakładają, ile razy dana reklama powinna zostać wyświetlona oraz ilu użytkowników powinno w nią kliknąć. Jeżeli wielu użytkowników danej witryny używa adblocka, rezultaty kampanii reklamowej nie będą tak dobre jak zakładane. Jeżeli właściciel strony rozliczał się od kliknięcia, po prostu zarobi mniej. Jeżeli ustalił konkretną, stałą sumę za wyświetlenie reklamy, reklamodawca zapewne od niego odejdzie.

Blokowanie reklam w Chrome nie będzie działać w ten sposób.Google zastosował złoty środek. Rozwiązanie, które będzie z jednej strony blokować niechciane, nachalne reklamy. Z drugiej jednak strony nie przeszkodzi uczciwym twórcom treści w zarabianiu na swojej stronie internetowej. Dlatego choć zazwyczaj jestem przeciwnikiem oprogramowania adblockerów, tak teraz muszę pochwalić działanie Google. Dzięki temu ruchowi Internet może stać się lepszym miejscem.

Dołącz do dyskusji

 • xnxx

  Pięknie , tylko ja to widzę tak ich reklamy sa ok inne niewłaściwe wytną.
  Wszyscy będą chwalić googla a oni wykończą konkurencje jednocześnie zwiększając swoje zyski i zagarniając. jeszcze większa część rynku reklam

 • Adam Dziegiel

  Jak dadzą adblocka to rezygnuje z chroma i przesiadam się na microsoft edge

 • Bartosz Kwiatkowski

  Mi pasuje, używam AdBlocka właśnie z powodu takich reklam jak opisane w artykule. Gdy te przestaną mi utrudniać korzystanie z sieci to chętnie się AdBlocka pozbędę.

 • Stefan Batory

  polecam z racji niszowości

 • raafaal7

  Ludzie nie korzystają z dodatków takich jak Adblock Plus czy UBlock Origin, bo chcą zrobić na złość „wydawcom treści”, a właśnie z powodu reklam które uniemożliwiają chociażby swobodne przeczytanie artykułu na stronie internetowej, więc jestem w tym przypadku za Google.

 • http://www.pawelkorzeniewski.com/ Paweł Korzeniewski

  Czytaj: poblokujemy wszystkie reklamy niepowiązane z Google :-) Te z Google są wartościowe i warte uwagi :-)

 • Rogi

  Czekam na to w mobajlu, bo wyskakujące okna na małym ekranie to przestępstwo.

 • Robert

  Mogli by wbudować tego adblocka https://motherboard.vice.com/en_us/article/princetons-ad-blocking-superweapon-may-put-an-end-to-the-ad-blocking-arms-race Demo jego możliwości https://chrome.google.com/webstore/detail/perceptual-ad-highlighter/mahgiflleahghaapkboihnbhdplhnchp?hl=pl
  Chrome zapewne priorytetowo będzie wycinał nachalne reklamy konkurencji, a nie swoje. Dobre i to, może nie będę już musiał korzystać na telefonie z adguarda.

 • Krzysztof Jabłoński

  Hm, to się przesiądziesz, who cares?

 • Krzysztof Jabłoński

  MASZ 6373528364 WIRUSÓW
  TWÓJ [model] WYMAGA PRZESKANOWANIA bleblebleble….
  Szlag może człowieka trafić…

 • Krzysztof Łoziński

  Wgraj sobie brave. To chrom z adblockiem

 • kolder

  >> Google chce zatem blokować wyłącznie te najbardziej irytujące i szkodliwe kreacje. Takie, które w ogóle nie powinny znaleźć się w Internecie.

  Och, to wydawcy, którzy mają takie reklamy (większość stron w naszym kraju) będą niezadowoleni. Ale musi być panika na Onecie, WP itp. portalach. Może wreszcie będzie można normalnie korzystać z internetu bez wszelkich blokad reklam.
  https://s18.postimg.org/ub9na61rd/giphy.gif

 • Mateusz Nowak

  Taki adblock to przegięcie. Wycina wszystko. Na czym mają zarabiać wydawcy?

 • kolder

  paywall, treści sponsorowane, lokowanie produktów, dotacje, patreon, inwestor….

 • http://www.pawelkorzeniewski.com/ Paweł Korzeniewski

  Przecież Wasze reklamy również wytną wszystkie :-)

 • Michał Hackleberry

  Największy reklamodawca w internecie dodaje adblocka do swojej przeglądarki? Jestem nieco sceptyczny. :D

 • trenda ten

  Faktycznie super jak zarabiają na tym, że nie mogę przeczytać artykułu bez 7 reklam zasłaniających stronę. Albo jak na telefonie czytam i co 47 s włącza mi się nowa karta z jakimś badziewiem.

 • Inny

  Pieprzenie kotka za pomocą młotka. Jeżeli bym nie blokował reklam, to i tak bym ich nie klikał. A dziś mało kto różnica się za same odsłony. Więc blokowanie reklam nic nie zmienia, ruch na stronie jest.

 • http://devblog.eu Rafał Morawiec

  To, że Ty nie klikasz to nie znaczy, że wszyscy inni też nie klikają ;)

 • gosc

  reklamy blokuję na KAŻDEJ spamwebowej stronie

 • Arczi

  Jest taki pewien portal z końcówką „mania”, z którego odszedłem właśnie przez zbyt nachalne reklamy, które nie pozwalały czytać artykułów. :)

 • Inny

  Tak, tylko co do tego ma blokowanie i cały ten płacz o blokowaniu.

 • Rado

  Najpierw niech Chrome wprowadzi możliwość bezproblemowego oglądnięcia jakiegokolwiek filmu na popularnych stronach typu „CDA” bo nie idzie tego ogarnąć, cały czas jakieś alerty o wirusach itp, poprostu tragedia.

 • wilk

  „(…) i tym samym pozbawiają twórców treści należnych im zarobków (…)” a potem: „(…) Rozwiązanie, które będzie z jednej strony blokować niechciane, nachalne reklamy. Z drugiej jednak strony nie przeszkodzi uczciwym twórcom treści w zarabianiu na swojej stronie internetowej. (…)”. Jakby to ująć? Odnośnie pierwszego cytatu: wyobraźmy sobie, że mamy sprzedawcę. Ten sprzedawca ma całkiem niezły towar, ale zapłatą za niego nie są pieniądze, tylko macanie klientek/klientów po kroczu i tyłku. Oczywiście tłumaczy, że taka zapłata mu się należy, a jak komuś nie pasuje, to może u niego nie kupować. I jest oczywiście oburzony, że ludzie wzywają policję, żeby go utemperowała. Rozumie redaktor aluzję? Zapłata za treści jak najbardziej, ale nie oglądaniem reklam. To też gwałt, tyle, że umysłowy. Konkretnie – wszelkich reklam, nie tylko tych nachalnych. I dlatego jeśli ktoś zarabiana na reklamach, nie może być nazwany uczciwym twórcą treści. Co najwyżej leniem, który stwierdzi: „cały internet tak działa i jest dobrze”. Nie – nie jest dobrze. To Wam pasuje taki układ i będziecie go bronić, ponieważ uniezależnia chęć zapłaty od woli kupującego. Czyli nieważne, czy się podobało. Ba! Nieważne, czy ktoś to czytał! Ważne, że wlazł i widział reklamę. Może mawet w nią kliknął. Dlatego im więcej będzie skutecznych „blockerów”, tym szybciej rynek się ucywilizuje. I płacić będziemy pieniędzmi a nie dup… yyy …. głową. To odnośnie cytatu drugiego :)

 • Robiłem to pod wiatr

  Trzeba będzie iść do pracy jak zwykli ludzie. Pobudka o 4 i o 6 już przy taśmie.

 • Mmm

  Dobrze gada :)

 • Mmm

  Pozostaje mi tylko napisać zdanie do mojego komentarza sprzed 2 miesiecy: A nie mówiłem? :D

 • Dominik

  Akurat reklamy na SpidersWebie są w porządku
  Bo czasem gdzie indziej może krew zalać od ich ilości i wyskakiwania co chwile

 • Wojciech Szweicer

  Nie musisz klikać w reklamy, żeby przyswajać ich treść. W telewizji czy prasie też nie klikasz. I nie ma co mówić, że się jest odpornym na reklamy, bo 90% ludzi tak twierdzi.

 • Wojciech Szweicer

  Adblock dla Firefox ma opcję „zezwalaj na nienachalne reklamy”. Ja tę opcję mam włączoną, co więcej, na ciekawych stronach wyłączam Adblock, jeśli ich zawartość jest dla mnie przydatna, a reklamy nie są agresywne. Nigdy tak nie robię, gdy strona ma wykrywanie adblocka. Dla Firefoksa to nawet jest dodatek, który blokuje skrypty blokujące dodatek blokujący reklamy… Ot taki współczesny wyścig kaliber pocisku kontra grubość pancerza.

 • Rogi

  Lubię Chrome, ale może sprawdzę.

 • Kamil Ro Dzióbek

  No, ale oni będą blokować tylko cudze reklamy.

 • Kamil Ro Dzióbek

  Proszę wykupić konto premium. Chciało by się za darmo filmy oglądać, a pracownicy CDA też mają rodziny za które muszą utrzymać dzieci.

 • Kamil Ro Dzióbek

  >Blokowane będą wyłącznie złe i szkodliwe reklamy. O tym, jakie reklamy do nich należą, decyduje organizacja “Coalition for Better Ads”.

  Decyduje Google którą konkurencje wykończyć. Tak Google założyło Coalition for Better Ads i są ich głównym członkiem, a włąsciwie przywódcą.

 • Rado

  Nie trzeba wykupywać żadnych kont premium, na moim BlackBerry Passport nie dzieją się takie rzeczy wogóle, oglądam, podpinam pod TV, itp bez żadnych takich krzaków jak to ma miejsce gdy próbuję to samo zrobić na żony Androidzie.

 • Ymnytor

  Rozwiązanie ciekawe zarówno ze strony firm opierających się na reklamach, które tracą na popularności adblockerów głównie przez nachalne strony jak onet, ale także dla konsumentów konsumujących treści w internecie, szczególnie niezbyt zaawansowanych, którzy nie potrafią sobie zainstalować dodatku do przeglądarki.
  Jednak w pewnych kręgach takie zagranie akurat ze strony Google może zostać uznane za próbę wprowadzenia monopolu na rynku.

 • Ymnytor

  Wiedziałem już po poprzednich komentarzach, że jesteś jednym z tych od „prawdziwej, jedynej słusznej pracy”

 • Ymnytor

  Pewnym starodawnym biznesom spodobał się model telewizji i radia, gdzie niejednokrotnie reklamy są dłuższe, niż program (chociażby prognozy pogody), więc postanowili wprowadzić to także w internecie, ale tutaj napotkali opór.

 • Damian R

  Na PC Opera for developers, na telefonie i tablecie Yandex Browser – ja już pożegnałem Chrome i nie zamierzam wracać.

 • Cyr4x

  A będzie w wersji mobilnej? Bo tam nie idzie doinstalować rozszerzenia, więc przede wszystkim by się przydało. I rozumiem, że blokowane będą fizycznie nachalne reklamy, a co ze skryptami i ciastkami śledzącymi? To one są największym problemem, nie obrazek zasłaniający pół strony.

 • Robiłem to pod wiatr

  Tadek, nie żartuj. Widzimy się jutro jak zwykle o 4:45 na przystanku i pamiętaj, 300% normy.

 • Endbless Blue 69

  Pobierz apk Samsung Browser, tam idzie zainstalować wtyczkę Adblocka i Adguarda. Działa bardzo dobrze nie tylko na Samsungach.

 • Seba

  Zaczniesz próbować oglądać film przez odtwarzacz openload.co i jakieś gówno cię przekieruje na wygraną iphone, usuń wirusa czy też zaktualizuj wtyczki. A na niektórych stronach będziesz chciał obejrzeć filmik , to sę najpierw obejrzysz irytujące reklamy trwające najczęściej od 30 s w wzwyż i t9 w jednym i tym samym odtwarzaczu (youtube, minimini+, strony tvn czy player.pl). Jak tego syfu jeszcze Google by się pozbyło, to by było miodzio. A reszta, np reklamy ładnie w montowane w stronę i dobrze oznaczone oraz nieirytujące, mogę przeżyć.

 • Xxv

  Jaki problem Apus Browser i wio blokowanie na Pc jak i mobile.

 • Patrykos

  Święte słowa

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Będzie.

 • Camis ✓ᵛᵉʳᶦᶠᶦᵉᵈ

  Adguard bez ROOT

  Albo Adaway z ROOT.

  I bez reklam.

 • Rogi

  Mam iOS i mac OS.

 • Melcia Belcia♡

  Super w kącu niebędzie tych wkurzających reklam.

 • Nysdroid

  Edge też będzie miał wbudowanego tego samego Adblocka, bo przyłączył się do koalicji na rzecz lepszych reklam.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement