Google podnosi poprzeczkę. Koniec z kiepskimi i niebezpiecznymi smartfonami z Androidem

Artykuł/Technologie 06.02.2017
Google podnosi poprzeczkę. Koniec z kiepskimi i niebezpiecznymi smartfonami z Androidem

Rynek smartfonów może się znacznie skurczyć i zupełnie zmienić. Sprawi to certyfikacja smartfonów z Androidem prowadzona przez Google, o której poinformowało dziś Tabletowo

Najważniejszym programem dostępnym na smartfonach z Androidem jest sklep Google Play, który daje użytkownikowi dostęp do ekosystemu Google oraz największego na świecie sklepu z aplikacjami. Już niebawem wiele urządzeń trafiających na rynek może nie mieć dostępu do tej platformy. By zaimplementować w swoim urządzeniu usługi Google, konieczne będzie przystąpienie do programu Android GMS (Google Mobile Services), w ramach którego będzie prowadzona certyfikacja smartfonów z Androidem.

Oto fragment maila, jaki ostatnio otrzymali producenci smartfonów:

Dear Android partner,

 

Google is continuously working with OEMs, Carriers, SoCs and Retailers to make sure that Android customers in CEE will be able to make the most with their Android devices and all the apps and services will work smoothly.

 

Android is an open platform and we do encourage partners to continue developing devices using our open source solution (AOSP) but since you work with our pre-loaded services on your devices (Search, YouTube, Google Play, Maps …) we want to reinforce that a certification is needed prior to launch any device. We call it Android GMS – or Google Mobile Services – with zero fees or royalties.

 

Certification ensures that the devices shipped are compatible not only with Google Services but also with a wide range of applications available on Google Play store. Certification is needed for each software version that is shipped to the end users either as a factory image or over OTA.

Dlaczego certyfikacja smartfonów z Androidem jest tak ważna?

Google chce w ten sposób walczyć z firmami o wątpliwej reputacji. Z przedsiębiorstwami, które tworzą urządzenia wyposażone w podzespoły i oprogramowanie źle wpływające na działanie Androida oraz usług Google, w tym sklepu Google Play. Przez takie sprzęty wiele osób w zły sposób ocenia cały ekosystem Google.

Kupując sprzęt z certyfikatem Google będziemy mieć pewność, że Android jest do niego dopasowany. Że taki smartfon nie zawiesza się, jego podzespoły funkcjonują poprawnie i oprogramowanie nie zawiera szkodliwych lub szpiegujących elementów. By to sprawdzić, Google gruntownie przetestuje po 5 sztuk danego modelu smartfonu, zanim trafi on na rynek.

Co czeka smartfony bez certyfikacji?

Powyższe restrykcje nie dotyczą osób, które już teraz używają sprzętów z Androidem. Ich smartfony i tablety nie stracą jakichkolwiek funkcji. Osoby posiadające urządzenia bez certyfikatu powinny jednak liczyć się z brakiem aktualizacji systemu operacyjnego do nowszej wersji. Dotyczy to także poprawek bezpieczeństwa. W wielkim skrócie: kupujecie takie urządzenia na własną odpowiedzialność.

Jakie sprzęty przejdą certyfikację?

Od kwietnia każdy smartfon, który nie przeszedł aktywacji, będzie musiał mieć certyfikat Google. W przeciwnym razie od lipca nie będzie można na nich korzystać z usług Google. Jak już wspomniałem, certyfikację przechodzą produkty wszystkich dużych firm. Jeżeli chodzi o mniejsze firmy, powodów do obaw nie mają też osoby kupujące smartfony Kiano (razem z własną submarką Cavion), myPhone oraz Kruger&Matz. Jak donosi Tabletowo, wyłącznie te polskie firmy zadbały o certyfikację swoich urządzeń.

Pozostali producenci muszą do kwietnia zdobyć certyfikaty swoich sprzętów lub… do lipca wyprzedać zapasy niecertyfikowanych smartfonów i mieć nadzieję, że użytkownicy szybko je aktywują. W przeciwnym razie także na nich od lipca nie będzie można używać usług Google. Jak na razie problemy mogą mieć osoby, które kupią urządzenia polskich firm takich jak Goclever, Manta oraz Modecom. Kłopoty mogą też napotkać ci, którzy planują zakup chińskich smartfonów producentów takich jak Ulefone, Bluboo, Umi oraz Elephone.

Czy mój smartfon jest certyfikowany?

By to sprawdzić, należy wejść do Google Play, z bocznej belki wybrać “Ustawienia”. Na otwartym właśnie ekranie, na samym końcu listy, pod sekcją “Informacje” znajdują się dane na temat tego, czy sprzęt przeszedł certyfikację.

Czy certyfikacja smartfonów z Androidem jest dobra?

Czy certyfikacja smartfonów z Androidem jest dobra?

Jak najbardziej. Certyfikacja smartfonów z Androidem sprawi, że na rynku zostaną wyłącznie bezpieczne urządzenia. Kupując urządzenie mobilne będziemy mieć pewność, że jest to sprzęt, którego działanie okaże się bezproblemowe. Dzięki temu każdy zyska możliwość łatwego sprawdzenia, czy ma dobry smartfon. Dlatego mimo że decyzja ta spowoduje pewną rewolucję na rynku tanich smartfonów, ja Google w pełni kibicuję. Firma z Mountain View w końcu postanowiła odzyskać kontrolę nad swoim ekosystemem.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Rafał Morawiec

  Testowanie po 5 modeli nie zapewni bezpieczeństwa. Trafi się 5 z dobrej (dobrych) partii i przejdą certyfikację a reszta będzie „wybuchać” ;)

 • Meretycz

  Tu chodzi o działanie a nie ewentualne eksplozje.

 • Rafał Morawiec

  „Certyfikacja smartfonów z Androidem sprawi, że na rynku zostaną wyłącznie bezpieczne urządzenia.”

 • Meretycz

  Nie traktuj tego jako przytyk osobisty, ale jako redakcja sporo moglibyście się nauczyć od Tabletowo. Podejście do czytelnika albo poziom tekstów.

 • Meretycz

  W kontekście ataków cyfrowych a nie fizycznych obrażeń.

 • Hahacz

  To nie znaczy, że jak ci spadnie na głowę, to nie nabije ci guza. Czytaj że zrozumieniem.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Teksty piszemy zupełnie inne, więc tu się nic nie zmieni. Tutaj masz analizy i opinie, tam głównie newsy na temat nowych modeli urządzeń. Mimo to bardzo sobie Tabletowo cenię i z Kasią Purą bardzo często rozmawiam.

  Jeżeli chodzi o podejście do czytelnika, to każdy autor ma inne. Ja na przykład bardzo lubię zasadę wzajemności, więc tutaj również nie liczyłbym na zmianę.

 • kofeina

  :D

 • Meretycz

  Taaa….. Wzajemność…. Szkoda tylko, że nie raz spotkałem się z podejściem „ja tu jestem panem plebsie” a nie z wzajemnością. Ale jak już mówiłem, nic do Ciebie nie mam.

 • kofeina

  Ej, trochę za bardzo spłycasz Tabletowo.

 • Krzysztof Jabłoński

  Mam tylko jedno pytanie – co z customami wszelkiego rodzaju? Dajmy na to chociażby romy MIUI Polska, Cyanogen mod czy Remix OS

 • Mmm

  Czy to dotyczy tylko smartfonow? Co z tzw android tv dongle?

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Brak certyfikacji prawdopodobnie, chyba że będą dedykowane urządzenia na to. Ew. jakoś to obejdą.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jeżeli mają zwykły Android, to pewnie też ich dotyczy.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Jak widzisz, zachowuję tu kulturę mimo delikatnej krytyki. Gdybyś napisał, że jestem śmieciem itp., to zareagowałbym agresywniej lub skasował komentarz. To jest właśnie moja wzajemność.

 • Meretycz

  Redmi 3S „pro” jest certyfikowany.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale na Globalu chyba.

 • Mmm

  Ale propaganda, Note był certyfikowany :D

 • Meretycz

  Żadnej krytyki w Twoją stronę nie ma, jeśli to inaczej odbierasz to wybacz. Piszę o redakcji ogólnie. Już mi tu np. zarzucano „multikonciarstwo” bo kilka osób krytykowało jeden wpis, więc autor sobie wymyślił, że to tylko jedna osoba z multikonta, a nawet kłamał, że mamy to samo IP, czego udowodnić nie potrafił.

 • Mmm

  Cyli nagle przestane miec mozliwosc wgrywania aplikacji w tv? Lipa, nie ma sie z czego cieszyc.

 • Mmm

  To chyba wykosi alternatywne romy :/

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Nie, nie! Czytaj proszę. Jeżeli już używasz, będzie to działać po staremu. Jak aktywujesz dopiero w kwietniu lub później, to będzie lipa.

 • aPoCoMiLogin

  nie przestaniesz.. jeżeli jest certyfikowany – to nic sie nie dzeje. Jeżeli jest nie certyfikowany to tylko nie aktywowane urządzenia po kwietniu przestaną współgrać z google play.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Dziwna sprawa, ale akurat IP łatwo możemy sprawdzać. Nie będę w tej konkretnej sytuacji nikogo oceniał.

 • Meretycz

  Nie wiem jaka jest wersja w oficjalnej dystrybucji w Polsce szczerze mówiąc.

 • gom1

  Właśnie, ciekawe co z Chromebookami? Mój krzyczy, że nie ma certyfikatu.

 • Meretycz

  Nie mam zamiaru wywierać na Tobie opowiadania się, po którejkolwiek ze stron. Po prostu tłumaczę skąd ta lekka niechęć do redakcji ogólnie.

 • aPoCoMiLogin

  ale jest już aktywowany. Jeżeli byś kupił go po kwietniu – niecertyfikowanego – to google play nie będzie działać.

  Aktualnie większość urządzeń jest niecertyfikowanych ;)

 • http://www.tabletowo.pl/ Katarzyna Pura

  Dzięki!

 • gom1

  Jasne, rozumiem. Niemniej większość obecnych sprzętów z Chrome OS jeszcze nie może korzystać z GP. Mam nadzieję, że po oficjalnej premierze GP na kanale „stable” autoryzację dostaną wszystkie urządzenia.

 • http://www.tabletowo.pl/ Katarzyna Pura

  Mam nadzieję, że tam miało być „i” zamiast „albo” ;)

  Dzięki za miłe słowa!

 • http://www.tabletowo.pl/ Katarzyna Pura

  Potwierdzam, loffki 4ever <3

  ;)

 • Meretycz

  No cóż, masz rację.

 • zakius

  mhm, czyli najwyżej jakieś mocno hipsterskie mediateki nie dostaną certyfikatu, a reszta i tak hulaj dusza?
  dużo to nie daje, tytuł sugeruje wznowienie takich linii jak moto g (zabita po pierwszej generacji), mini pro i śmierć phabletów, w tekście wszystko wskazuje na to, że nic się nie zmieni najwyżej ceny

 • RelQ

  Żaden custom rom nie zawiera Gapps’ów czyli sklepu play itp Musisz sam sobie pobrać paczkę i wgrać po instalacji Rom’u. Samo to nie jest zbyt legalne więc to czy będzie jakaś certyfikacja w ogóle nie wpłynie na customy

 • Mmm

  Myslisz sie, flashowalem 2 romy, oba mialy google play i aplikacje google.

 • latalante

  Fizycznie są testowane przez Chrome OS Lab.
  https://plus.google.com/+FrancoisBeaufort/posts/SYYFcvBKhNA
  Oprogramownie podlega ścisłym testom dzień w dzień a nawet i częściej.
  https://build.chromium.org/p/chromiumos/builders/

 • Mmm

  A taka sytuacja: Mam stary samsung galaxy chat z ustawienaimi na żonę, żona kupuje nowy telefon a ten chcemy dac dziecku, konieczny fabryczny reset, i juz google play nie zadziala?
  Jesli nie to nagle wiekszosc sprzetow w domach stanie sie bezuzyteczna, jest sie z czego cieszyc?

 • androśmieć

  ten pseudo system już zawsze będzie śmieciem

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Global.

 • Mmm

  chyba ze w serwisie zrobia ci fabryczny reset i przestaniesz miec mozliwosc ludzkiego wgrywania aplikacji.
  Caly czas pisze o starych telefonach bez certyfikacji, watpie zeby producent zajmowal sie starszym,i modelami.
  Napisze tak, neiźle mnie te super pomysly google wkur&^%
  Zwyczajnie nie mam ochoty kupowac nowy sprzet skoro stary dobrze dziala,

 • RelQ

  To nie wiem co to za romy, może tylko przeróbki stocków.
  Ja flashuje nie przerwanie od 4 lat na różnych telefonach romy oparte o aosp/cm i zawsze trzeba wgrać osobno .zip z gapps

 • Mmm

  Tyle ze teraz te gapsy a dokladnie google play odmówi dzialania :/

 • Meretycz

  To wiele wyjaśnia.

 • Michał

  RIP Manta :D Ogółem to ja nikomu źle nie życzę, ale istnieją firmy, które powinny odpuścić sobie tworzenie telefonów. Zwłaszcza, jeśli swoje denne produkty reklamują jako „premium”

 • RelQ

  Nie wydaje mi się aby mieli wprowadzić jakąś blokadę software’ową skoro nie wpłynie to na żaden obecnie działający smartfon
  Bardziej chodzi o uzyskanie zgody na sprzedaż urządzenia z oprogramowaniem Google więc to problem producentów a nie użytkowników. A jeśli nawet to znajdzie się prosty sposób na obejście tego

 • aPoCoMiLogin

  Urządzenie było już aktywowane, więc powinno zadziałać. Google nie celuje w stare urządzenia które są aktualnie używane, tylko w nowe które nigdy nie były używane. Więc się uspokój ;)

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  A-ale ma przycisk selfie…

 • Michał

  Zwracam honor… Manta to nowe Apple!

 • Marek Wójs

  CyanogenMod nadaje sie tylko do utylizacji. Szczególnie te niedorobione ostatnie wersje

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Apple to nowa Manta!

 • Samuraj

  Mam nadzieję, że takie marki jak Xiaomi mają certyfikaty i sztuczne wykluczanie „niestabilnych” chinoli ich nie dotyczy.

 • Meretycz

  Mają

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Xiaomi git.

 • booz

  co kupimy w biedrze???!!!

  :D

 • Mmm

  Chwila, ale reset fabryczny i wpisanie nowych danych oznacza ze dla googla jest to nowe urzadzenie. Myle się? Przynajmniej tak mi google play pokazywal po takich resetach, jako kolejne urzadzenie.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  myPhone’y! Mają certyfikację :).

 • aPoCoMiLogin

  Każde urządzenie ma swój numer IMI, może nawet będą to łączyć z wersją oprogramowania. Nie dam sobie ręki za to uciąć, ale patrzę tutaj na to wszystko raczej z pryzmatu tego co chce osiągnąć google, a czego nie chcą zrobić i nigdy nie robili – czyli katastrofalne dla nich w skutkach decyzje.

 • booz

  :D

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Trochę kultury!

 • zz

  no może podreperuja swoj budżet i zaczną zarabiać jak apple

 • http://muzykawobrazkach.blogspot.com/ Maciej Kubiak

  Chcą wykluczyć rootowanie urządzenia. Mój Galaxy S5 z rootem nie może pobrać aktalizacji przez OTA (zrozumiałe i normalne),ale nie jest też przez to certyfikowane i widnieje jako zmodyfikowany w nieautoryzowany sposób…. Zamkną otwarty ekosystem. Brawo Google, nagroda Darwina gwarantowana.

 • http://muzykawobrazkach.blogspot.com/ Maciej Kubiak

  Wgrać wgrasz gappsy. Tylko nic ze sklepu nie zainstalujesz, bo będzie komunikat „ta aplikacja nie wspiera twojego urządzenia, bo jest niecertyfikowane” i wystarczy

 • TadzikMen

  mi pokazuje w moim, że nie ma :)

 • Maciej Bednarski

  Ja nie mam takiej informacji w ustawieniach (LG Flex 2)

 • Nexiarz

  Nie wydaje mi się by ta certyfikacja miała zapewniać bezproblemowe działanie. Moja Xperia M4, która jest w sumie druga, bo pierwsza została wymieniona na gwarancji, ma tą certyfikacje w sklepie play.

 • Ymnytor

  Bo to w ustawieniach Sklepu Play musisz sprawdzić.

 • Krzysztof Jabłoński

  dobrze, ale na przykład Remix OS to moje narzędzie pracy na laptopie, co jeśli pewnego dnia będę musiał (nie daj boże) postawić go od nowa, lub zwyczajnie przyjdzie aktualizacja?

 • Krzysztof Jabłoński

  Oby… Ale z drugiej strony jeśli spece z XDA coś obejdą to sprytni Chińczycy też

 • Krzysztof Jabłoński

  …Ale tylko z softem „global”

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Bezproblemowe działanie usług Google i systemu.

 • Marek Wójs

  Jak będzie to nie wiadomo. Ale możliwość taka istnieje. Mogą zrobić coś na kształt blokady jaką ma Android Pay. Mam roota i nie mogę tego używać

 • Direct

  Bo certyfikat będzie chyba tylko na Globalu. Sam mam MIUI Polska i certyfikatu brak.

 • jack_0b

  bardziej to dotyczy tabletów – w jakiejś sieciówce ostro promowane widziałem urządzenia z Androidem 4.4 i 500MB ramu sic!

 • as007

  Nexus 4 z oficjanym softem – nie ma w ustawieniach sklepu play informacji o certyfikacji urządzenia. Czyżby Nex nie przeszedł wewnętrznych testów w macierzystej firmie?

 • Krzysiek S

  Sklepy inne niż Google Play zaczną być bardziej konkurencyjne.

 • Krzysiek S

  Xiaomi Kate na miui polska bez certyfikatu.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  512 MB RAM w czymkolwiek poza zegarkiem to dziś tragedia.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Na razie jaja są. Mój najlepszy Wiko nie ma certyfikacji, a jakiś tani ich model za 300 zł już ma. Chyba to aktualizują.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Wątpię.

 • jack_0b

  Zgoda

 • Waryat

  Wydaje mi się że certyfikacja będzie obejmowała tylko produkt, który będzie miał być wprowadzony do sprzedaży. Natomiast flash’ując rom robisz to na własne życzenie i raczej wiesz co robisz, więc nie będziesz narzekać na Google’a za „zepsutego Android’a”. Wgrywając custom rom zmieniasz tylko software a informacje o modelu mogą być zawarte np. w płycie głównej do której nie masz dostępu. Google może np. czytać informacje o id modelu zawarte w hardware (a ich w większości wypadków nie można zmienić nieinwazyjnie, ponieważ jest to pamięć ROM). Potem tylko sprawdzi i porówna identyfikator modelu z certyfikatami w swojej bazie i tyle.

 • dziurobrody

  Po przeczytaniu artykułu, z potem na czole zacząłem szukać mojego Nexusa 5x żeby czym prędzej sprawdzić czy jest certyfikowany. Zerkam… bootloop.

 • Pawel

  Mój S7Edge jest certyfikowany (uff!).
  Ale, wciąż czekam na aktualizację do Nougata… (wy już dawno temu odbębniliście, że takowa jest dostępna. niestety nie dla wszystkich).

 • Adorek

  Chodzi o SOFTWARE a nie hardware ;)

 • Yossarianuw

  ciekawe, w play store w ustawieniach widzę ze nie ma certyfikatu mój letv 1 pro a na liście partnerow/certyfikowanych brandow letv oraz leeco występują
  https://www.android.com/gms/partners/
  poza tym nie jestem pewien czy to dobry pomysł tego rodzaju certyfikaty…

 • Adam Rogała

  Mój Asus Zenfone GO ma certyfikat. Uff…

 • Adam Rogała

  Ale potrafi się zawiesić 3 razy dziennie. Mój starszy 2x tańszy Goclever Quantum 4 się nie zawieszał xD

 • Jan

  Koniec tanich TV BOX’ów

 • Cyr4x

  Oprogramowanie nie będzie zawierać szpiegujących elementów, a to dobre :D Zapomnieli dodać, że poza pakietem Usługi Google Play, mającym uprawnienia do czego się tylko da.

 • Cyr4x

  A na jakim Androidzie zakończył żywot? Na KitKacie, czy jeszcze wcześniej?

 • Cyr4x

  Co jest niedorobione? Korzystam z ostatniego stabilnego 13 i działa znakomicie. Teraz to już trzeba czekać na Lineage.

 • stark2991

  Nexus 5X mojej siostry nie ma :D

 • stark2991

  U mojej siostry nie ma certyfikacji

 • stark2991

  One M8 – brak
  Nexus 5X – brak (wtf?)
  Nawet w komentarzach na Tabletowo ktoś na S7 nie miał, tak samo OP3/3T jest niejasny. Chyba trzeba poczekać aż się to zamieszanie wyjaśni

 • Adam Rogała

  Android 4.2 Jelly Bean czyli troszkę już stary :p

 • Hiuiemui

  Huawei P9+ certyfikowany.

 • Hiuiemui

  Czekasz bo kupiłeś od operatora. Jak też muszę czekać na Nougata na P9+.

 • Llewelyn_MT

  Przecież certyfikat ma dotyczyć telefonu, nie ROMa. Nie widzę problemu.

 • Llewelyn_MT

  Certyfikat dotyczy urządzenia, nie softu.

 • ja

  swiat sie nie konczy na google play http://www.uptodown.com/

 • http://muzykawobrazkach.blogspot.com/ Maciej Kubiak

  ALe soft może przyblokować dostęp do informacji z płyty głównej

 • http://muzykawobrazkach.blogspot.com/ Maciej Kubiak

  Może tak być :)

 • Llewelyn_MT

  No dobrze, ale to wtedy będzie wina softu, nie Google’a.

 • Karol Mantyła

  Ciekawe na czym konkretnie polega proces certyfikacji google.

 • detomasso

  Jak rozpoznam certyfikowany telefon przed wyjęciem z pudełka i uruchomieniem? Powinna być nalepka, tak?

 • kselos

  Autor pisze artykuł z cyklu „nie znam się, ale wypowiem się!”.

  Tak się składa że pracuje dla jednej z firm które produkują telefony z Androidem.

  Proces certyfikacji przez Google urządzeń oraz systemu przygotowanego na nie przez producentów był niemal od zawsze. I miał zapewnić to że aplikacje napisane przez dowolnego programistę na ziemi, używające oficjalnego API Androida – będą działały w taki sam sposób na wszystkich certyfikowanych w ten sposób urządzeniach na świecie.

  Certyfikacja taka jest bardzo skomplikowana, a testy 5 urządzeń u Google to tylko końcówka tego procesu (po tym jak urządzenie przejdzie 20 000+ testów automatycznych). I jeszcze kilka lat temu była płatna (cena negocjowalna od 2000 $ do 75 000$ + per urządzenie).

  Warunkiem otrzymania od Google aplikacji (wszystkich w tym sklepu Google Play) i przeinstalowania ich na urządzeniu przez producenta, było przejście tej certyfikacji.

  Ponadto udostępniana przez Google była lista które z tych aplikacji mają być widoczne na urządzeniu w zależności od ustawienia lokalizacji danego urządzenia.

  Urządzenie które nie przeszło certyfikacji nie mogło wg. licencji zawierać jakichkolwiek aplikacji od Google, w tym Google Play Store preinstalowanych przez producenta, oraz używać loga systemu Android (zielonego Androida) – gdziekolwiek w tym na pudełku, (nazwa „android” mogła być).

  Jedyne co zmienia ten mail to tylko to że teraz Google zacznie używać tej listy aktywnie i producenci którzy złamali licencje, będą mieli teraz problem, jak również właściciele certyfikowanego urządzenia z nie certyfikowanym na nim systemem np. Cyanogen, etc.
  W obu tych przypadkach któregoś dnia – wszystkie takie urządzenia mogą stracić dostęp do aplikacji od Google – po prostu Google wymusi przy pomocy Sklepu Play deinstalacje wszystkich tych aplikacji, po czym wykasuje sama siebie.

 • Marek Wójs

  Wersja 13 jest jak najbardziej spoko. Ja pokusiłem się o instalację wersji 14. Telefon był jak piecyk cały czas, podczas ładowania tak się nagrzewał że parzył i się wyłączał. Na oszczędzaniu baterii wytrzymywał 5-6 godzin. Mapy HERE po 5 min się uruchamiały po czym automatycznie wysypywały. Jak i reszta programów. Ja rozumiem że to wersja nightly no ale takiego szitu nie powinni nawet pokazywać

 • Marek Wójs

  Na szybko zainstalowałem AICP i powiem Ci że Cyanogenmod się nawet nie umywa. Nie potrzebuję fajerwerków, wszystko chodzi tak jak powinno

 • Pawel

  Nie kupiłem od operatora!
  Mam telefon z sieci Komputronik. Jestem ciekaw co powstrzymuje Samsunga przed aktualizacją…

 • http://muzykawobrazkach.blogspot.com/ Maciej Kubiak

  Ale skoro soft nie będzie dopuszczalny przez Googla to już będzie jego wina ;) Ktoś musi nadzorować zawartość googla w googlu :D

 • Llewelyn_MT

  Nie rozumiemy się. Certyfikowane są urządzenia, więc jeśli software nie będzie kłamał Googlowi to telefon powinien działać jak na stocku.

 • Dawid Bejanek

  Posiadam LG G3 i też posiada certyfikat. Może mi Pan redaktor napisać czemu taki bubel pisze na portalu bo nie rozumiem ze urządzenia stare nie mają mnieć problemu a nowe tak bo nie mają certyfikaty a w telefonie z androidem 5.0 ma certyfikacja coś tutaj się niezgadza

 • Tachion Hehe

  Kruger&Matz Live3 – kupiony nowy w sklepie, oryginalny rom – „bez certyfikatu”……

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Po polsku proszę.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  To zmienia wiele. Powoduje przejście z teorii do praktyki. Z możliwości do konieczności.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ale na usługach Google tak :).

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Na razie jest zamieszanie. Telefon, na którym robiłem screen z tekstu też ma certyfikację.

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Lista Google, o ile będzie aktualna. No i niezgodność towaru z umową. Trzeba pytać sprzedawców.

 • Hiuiemui

  To trochę poczekasz po Nougat będzie dopiero w czerwcu.

 • http://muzykawobrazkach.blogspot.com/ Maciej Kubiak

  A będzie kłamał, bo inaczej google posadzi devow o użycie gappsow w niecertyfikowanym systemie
  Teraz gapps wygrywasz też oddzielnie i nielegalnie do końca w custom tomach. A jak inaczej sprawdzi google certyfikat jak nie w sklepie Play, który jest w gapps historia ale tylko w certyfikowanych tomach a w custom u ich nie ma domyślnie. Piraci sami się będą zgłaszać googlowi?

 • max2t

  Nie piszecie ale pier…licie i to jest ta różnica,

 • Alex_Widal

  Tylko, ze nigdzie nie ma informacji o zablokowaniu dostępu do usług użytkownikom tylko jest o tym, że producenci bez takowej nie będą mogli preinstalować GMS. Po prostu certyfikacja stała się elementem programu partnerskiego. Tak, może to dziwne ale nie była. Reszta to nadinterpretacja redaktorów z Tabletowo nie wnikam celowa czy przypadkowa.
  Zresztą to chyba logiczne bo przecież każde przywracanie ustawień fabrycznych zaczęło by stwarzać olbrzymie problemy i mogło by bardzo zaszkodzić Google.

 • souacz

  Wiele z nich i tak jest niekompatybilne z 99% apllkacji z GP, mają zainstalowane Aproide etc.

 • anemusek

  Softu.

 • Llewelyn_MT

  Odwrotnie. Dlaczego software miałby z premedytacją pokazywać, że jest niecertyfikowany?

 • Moris299

  U mnie na ResurrectionRemix brak certyfikacji. Najnowsze Gappsy i najnowszy RR :(

  https://uploads.disquscdn.com/images/895d768ec18f4f4702c50ec95e76bbee4a39a1dbe804ed36b415dc6d1dbb227e.png

 • http://muzykawobrazkach.blogspot.com/ Maciej Kubiak

  Bo używanie gappsów jest nielegalne teraz. Potem będzie jeszcze bardziej nielegalne, bo Google nie wyraża zgody, by wszyscy mogli sobie do woli używać ich aplikacji.

  Software czy będzie certyfikowany, czy nie to i tak po wgraniu gappsów uda się dostać do aplikacji sklepu

 • as007

  Na Nexusie dalej tego nie mam. Czyli pewnie nie dostanie certyfikatu :D

 • Miq

  No to mam lekką konsternację, moje Meizu, które chodzi mega płynnie i jestem z niego zadowolony nie ma certyfikatu. Oczywiście posiadam go już jakiś czas, ale jeżeli firma nic nie zrobi z certyfikacją, to znaczy, że mimo iż kupię nowego MX6 Pro za pół roku bez certyfikatu to będzie bezużyteczny czy certyfikaty mogą zostać dodane w późniejszym czasie?

 • Michał J.

  A więc to oznacza że jak ktoś będzie chciał zrootować sobie smartfona i wgrać innego androida to już nie będzie mógł korzystać z usług google ? Słabizna.

 • Pan Rafał (r4ph4ell)

  HTC Desire 620 – bez certyfikatu
  LG Spirit LTE – certyfikowany

 • Kuba Sojka

  Ja 100% kibicóje Google.

 • koobii

  xD lepiej windows 10 mobile sobie poużywaj

 • koobii

  U mnie Cyanogen 13 od Team Superluminal i też brak certyfikatu

 • Witold Kucharski

  Nie bardzo kumam te daty. Jeżeli np kupię nowy telefon bez certyfikatu w kwietniu to co się wtedy dzieje. Jest traktowany jako stary sprzęt i działa z pop-upsami czy taki sprzęt będzie miał od lipca „wyłączone” Google?

 • Magdalena Kulejewska

  Ok, ale wytłumaczcie mi jak to jest że Kiano czy Kruger&Matz mają niby certyfikację, a nie ma ich tutaj? https://www.android.com/gms/partners

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement