Bill Gates jednak miał coś w sobie z wizjonera

Artykuł/Technologie 17.04.2015
Bill Gates jednak miał coś w sobie z wizjonera

Jak dość przeciętny informatyk stał się najbogatszym Ziemianinem? Bill Gates nie jest chwalony za swój geniusz techniczny, lider Microsoftu osiągnął sukces głównie dzięki niesamowitej smykałce do robienia biznesu i tak został zapamiętany. To jednak nie oznacza, że nie rozumiał rynku IT. A jego książka jest tego najlepszym dowodem.

Najbogatszy człowiek świata i najprawdopodobniej najsławniejszy programista nigdy nie był uważany za wybitnego inżyniera. Choć według miejskiej legendy, Steve Jobs bardzo zazdrościł Gatesowi umiejętności programowania i rzekomo miał z tego tytułu całkiem spory kompleks, tak przewaga Gatesa nad Jobsem była dość pozorna.

Bill Gates nigdy nie mógł się pochwalić wielką spuścizną w dziedzinie programowania. Podobnie jak Jobs, osiągnął sukces dzięki fantastycznemu zmysłowi do robienia interesów. Choć jego podejście i metody były zupełnie inne. Steve Jobs z każdego tworu jego firmy chciał uczynić coś absolutnie magicznego i przełomowego. Gates z kolei chciał taniej, prostej, ogólnodostępnej i masowej technologii. I potrafił tak zmyślnie prowadzić biznes, niejednokrotnie na granicy prawa i etyki, że doprowadził do sytuacji, w której Microsoft osiągnął status bliski monopolowi na całym świecie.

Bill Gates odpowiada na pytania: AMA na Reddicie

Opinia krążąca o Gatesie jest trafna i krzywdząca zarazem. Tak, był to przede wszystkim sprawny przedsiębiorca. Ale nigdy nie udałoby mu się osiągnąć takiego sukcesu, gdyby nie rozumiał potrzeb rynku IT, zarówno od konsumenckiej, jak i biznesowej strony. Chcecie dowodów?

Spójrzmy na książkę Gatesa z 1999 roku

Przypomniał o niej Markus Kirjonen na swoim blogu. To „Business @ the Speed of Thought”, która, zdaniem blogera, jest lekturą obowiązkową dla każdego startupowca. Gates snuje w niej wizje przyszłości (względem roku wydania), w której „Internet i nowoczesne technologie całkowicie zmienią sposób funkcjonowania przedsiębiorstw”. Brzmi znajomo?

Gates był w stanie w swojej książce przewidzieć większość, jeżeli nie wszystkie wynalazki i usługi, które dziś wydają nam się oczywiste i które zdobyły popularność i rynkową aprobatę. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Powstaną automatyczne usługi porównujące ceny, umożliwiające ludziom podejrzenie owych cen z wielu witryn internetowych, a co za tym idzie umożliwiające bez najmniejszego wysiłku odnalezienie produktu w najniższej cenie.

ceneo

Przecież tak właśnie dziś operują porównywarki cenowe, w tym rodzime Ceneo czy Skapiec. Usługi te gromadzą w swojej bazie danych tysiące sklepów, na bieżąco synchronizując rekordy z aktualnymi ofertami. Owe porównywarki na zawsze zmieniły e-handel, a brak obecności w nich (z konkurencyjną ofertą) nie wróży żadnemu sklepowi sukcesu.

Ludzie będą nosić niewielkie urządzenia, które pozwolą im na ciągłe pozostawanie w kontakcie i zarządzanie interesami niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Będą mogli sprawdzać wiadomości, podejrzeć zarezerwowane loty, sprawdzić kursy giełdowe i na dobrą sprawę wykonywać dowolne aktywności za pomocą tych urządzeń.

sklep-windows

To przecież opis sklepów z aplikacjami i niezliczonej ilości usług, do których dzięki nim uzyskujemy dostęp. Apple App Store na zawsze zmienił to, co powinno cechować użyteczny smartfon. Aplikacje pozwalają nam na właściwie wszystko, od zamówienia jedzenia, przez śledzenie na żywo taksówki którą zamówiliśmy aż po… symulowanie puszczania wiatrów.

Ludzie będą płacić rachunki, zarządzać swoimi finansami a nawet porozumiewać się ze swoimi lekarzami za pomocą Internetu.

karta-platnicza-platnosci-bank

Czy ktoś jeszcze chodzi na pocztę z druczkami przelewów lub do banku? Dziś elektroniczna bankowość jest dla nas sprawą oczywistą. Nieco inaczej wygląda sprawa usług medycznych, bo tu nadal jesteśmy w powijakach. Co kreuje bardzo ciekawą możliwość dla jakiegoś ambitnego startupu

Powstaną „towarzysze”, którzy połączą i zsynchronizują inteligentnie nasze urządzenia, pozwalając na wymianę danych pomiędzy nimi. Urządzenia będą sprawdzały powiadomienia, pocztę i prezentowały informacje, którą w danej chwili potrzebujesz. W sklepie podpowiedzą jakie zakupy zrobić do przepisu na danie, które planujesz przyrządzić, a wykonane działania również będą synchronizowane.

microsoft-lumia-windows-cortana

To przecież nic innego, jak dość niezgrabnie opisana Siri czy Cortana. Choć w Polsce nadal te usługi są w powijakach, to w wielu innych krajach smartfon proaktywnie, inteligentnie sugeruje nam przeróżne działania. I to praktycznie każdy smartfon, nawet ten najtańszy.

Stały domowy nadzór wideo stanie się powszechny, informując cię kiedy ktoś cię odwiedza podczas twojej nieobecności.

inwigilacja

Tu pan Gates się nieco przeliczył. Rynek kamer przemysłowych nadal jest niezmiennie lukratywny, a inteligentne domy i ogólnie pojęty „Internet rzeczy” wpisują się w bieżące trendy IT. Mimo tego mało kto jest zainteresowany wideonadzorem swojego domu. Technologia istnieje, ale większego popytu brak.

Powstaną prywatne witryny internetowe dla twoich przyjaciół i rodziny, będą powszechne, umożliwiając rozmowy tekstowe i planowanie wydarzeń.

facebook

To przecież nic innego jak nieco niezdarnie i pobieżnie opisany MySpace, Facebook i jego klony. Serwisy społecznościowe stają się podstawową formą komunikacji i organizacji. Nawet w firmach zdobywają popularność dzięki rozwiązaniom takim, jak Slack czy Yammer.

Oprogramowanie będzie wiedziało kiedy zarezerwujesz wycieczkę i wykorzysta tę informację by zasugerować dalsze aktywności w miejscu przeznaczenia, a także obniżki, inne oferty i inne istotne w tym kontekście informacje.

Siri

Ponownie, znajdziemy to w takich wynalazkach, jak Google Now czy Cortana. Wbudowana w smartfon aplikacja śledzi nasze poczynania i jest w stanie samodzielnie zasugerować dalsze, potencjalnie atrakcyjne działania.

Podczas oglądania zawodów sportowych w telewizji, usługi pozwolą na komentowanie na żywo rozwoju wydarzeń oraz na przeróżne konkursy związane z zawodami.

Xbox_video

Ciężko dziś znaleźć aplikację do oglądania meczów i igrzysk pozbawionej integracji z sieciami społecznościowymi. Xbox One ma wręcz wbudowaną natywnie obsługę Twittera, inne aplikacje często również mają specjalne towarzyszące aplikacje na Facebooka.

Urządzenia będą miały wbudowane inteligentne moduły reklamowe. Będą wiedziały co lubisz kupować i będą wyświetlały reklamy zgodne z twoimi preferencjami.

GoogleNetwork

Na tym pomyśle Google zbudował swoją potęgę, a inni poszli w jego ślady. Rynek ten rozwinął się do tego stopnia, że wręcz stało się to problemem wywołującym wiele dyskusji na temat granic naruszania naszej prywatności.

Transmisje telewizyjne będą zawierały łącza do istotnych witryn i treści uzupełniających emitowany program.

OneGuide, czyli telewizja obudowana informacjami z Sieci

Dziś, gdy klasyczna telewizja jest w odwrocie, ciężko tu mówić o dalszych rewolucjach. Warto jednak nadmienić, że HbbTV czy SmartGlass to przecież właśnie to, co ponad 1,5 dekady temu przewidział Bill Gates. Choć trzeba przyznać, że dzisiejsze Smart TV funkcjonują na nieco innej zasadzie.

Mieszkańcy wielu miast i krajów będą mogli za pośrednictwem Internetu prowadzić dyskusje na interesujące ich problemy i tematy, jak polityka, samorządność czy bezpieczeństwo.

Bill Gates AMA Reddit Verification

Tu warto wskazać chociażby ukochanego przez Gatesa (i autora tej notki) reddita. Nie zapominajmy też, że tak na dobrą sprawę owa wizja, będąca przyszłością dla miliardera, nam już trąci myszką. Pamiętacie jeszcze szał na fora internetowe…?

Menadżerowie projektów będą mogli w cyberprzestrzeni umieszczać ogłoszenie i otrzymywać listę kandydatów spełniających wymagania do tychże projektów. Analogicznie, osoby poszukujące pracy będą mogły znaleźć zatrudnienie poprzez zadeklarowanie swoich zainteresowań, potrzeb i umiejętności.

iphone linkedin

Dziś znamy to jako biznesowe platformy społecznosciowe. Serwisy takie, jak LinkedIn czy rodzimy GoldenLine zmieniły na zawsze formę rekrutacji, skracając czas potrzebny do znalezienia pracownika czy miejsca zatrudnienia. Nie bez znaczenia pozostają internetowe słupy ogłoszeniowe pokroju Pracuj.pl, umożliwiające znalezienie pracy bez wychodzenia z domu.

Teraz Bill Gates wykorzystuje swój instynkt do innych celów

Po osiągnięciu wszystkiego co możliwe jeżeli chodzi o karierę biznesową, Bill Gates postanowił całe swoje bogactwo rozdać potrzebującym. Nawet swojemu potomstwu w spadku pozostawi marne grosze (ot, kilka, kilkanaście milionów dolarów), poświęcając resztę swoich zasobów na założoną wspólnie z małżonką fundację charytatywną. Biorąc pod uwagę sukcesy owej fundacji, pan Gates nadal ma trzeźwy i kreatywny umysł. Choć, jak przypuszczamy, nadal nie jest wybitnym programistą.

* Wybrane ilustracje pochodzą z serwisu Shutterstock

Dołącz do dyskusji

 • http://twitter.com/#!/jakubkralka Kuba

  super artykuł – dla takich tekstów czytam regularnie Spider’s Web

 • Art

  Świetny tekst! Bardzo rzetelny i ciekawy!

 • Piotrek

  mały błąd w leadzie a tekst super

 • http://falmic.pl/ Falmic

  Jest polskie wydanie tej książki?

 • Ja4

  Tylko jedno mnie zastanawia – skoro Gates to wszystko przewidział, to czemu MS nie jest monopolistą na wszystkich tych rynkach. Dlaczego nie mamy MS Facebooka, Lumie nie mają 99% rynku, a rynek reklamy internetowej zdominował Google?

 • http://gib-os.pl/ Mariusz Łaszewski

  Brak możliwości, czasu. Skupienie na innym projekcie. Nie wiem. Jego wypadało by zapytać

 • http://gib-os.pl/ Mariusz Łaszewski

  Świetny artykuł.

 • wizzzzzard

  Gates wiedział co będzie ale nie miał na to sensownej wizji. Ważny też jest czas startu, musi zgrać się infrastruktura. Przypomnijcie sobie np. tablet od MS, projekty inteligentnego domu – one były lecz niewygodne. A streaming video wymaga powszechnego szybkiego łącza co jest od niedawna, a Ballmer był do tyłu z innowacjami.

 • szwedu

  Moim zdaniem , wiele osób coś „prorokuje” ale na tym się kończy.
  Jest wiele bardziej lub mniej znanych osób którym udało się przewidzieć aktualny stan rzeczy . (inteligentne ,samo parkujące się auto, człowieka na księżycu itd. )
  To ,że człowiek poleci na marsa też zostało przewidziane i prędzej czy później nastąpi.

 • Jacek Tur

  szybki internet jeszcze nie jest powszechny. Zmieni się to dopiero wtedy, gdy byle łącze radiowe na wsi osiągnie 20Mb/s

 • k.

  Bardzo szanuję BG za działania filantropijne (za te związane z informatyką – mniej), ale bez przesady, facet dużo gadał, trochę (sporo oczywistych) rzeczy się sprawdziło, ale często walił też głupoty, np. http://www.astrodigital.org/digital/billgates.html

 • przemelek

  Ale skąd wniosek, że Gates to „przeciętny informatyk”?
  Przecież on w czasie studiów z Alenem napisał BASICa w assemblerze, później zaś w MS Bill miał robić wiele code review i nigdy nie zagiął go żaden inżynier. Ostatnim produktem, w którym Bill jeszcze sam dużo kodował był TRS-80 i to był rok 1983.
  Czy autor mógłby wskazać dokładnie źródło informacji, że Gates był „przeciętnym informatykiem”?

 • onomatopeja

  Gajewski z nim studiował. Wystarczy?

 • Roman

  Najlepszą wizją było robienie konkurencji Internetowi w postaci Microsoft Network.

 • Roman

  Bo pomysły nic nie kosztują i są nic nie warte. Takie wizje pewnie miało wiele osób. Niewiele było na tyle pracowitych, by wprowadzić je w życie.

 • Roman

  U mnie na wsiach są światłowody po 120 Mb/s

 • Bojawiem?

  U mnie, pod nogami światłowód TP łączy dwa duże miasta, kładli go w latach 90, a nikt o tym nie wie i nikt z okolic z tego nie korzysta…

  Wtedy to chyba jeszcze internetu nie było ;)

 • Pawel

  ARTYKUŁ SUPER!
  Zabrakło tylko wykorzystania pomysłów z tej książki:(

 • Timba

  Gdybyś dokładniej sprawdził na czym polega jego filantropia to sądzę że szanowałbyś go trochę mniej

 • SatyaNadella

  Ale nie przewidział, że do tego wszystkiego ludzie będą używać Androida :-)

  Zaś windows stanie się przestarzałym tworem betonowej korporacji, przeznaczonym dla starych dziadków.

 • johny

  A myślałem, że ci za to płacą, podobnie jak za trolowanie.

 • s

  I oczywiście ani słowa o LEGENDARNYM 640KB. Jesteś kompletnie nieprzygotowany, pała, siadaj.

 • s

  Jemu nie płacą, po prostu stara się być śmieszny. To taka wada w mózgu. Prawdopodobnie był bity.

 • tlen

  ” tak przewaga Gatesa nad Jobsem była dość pozorna.” literówka :P

 • xeeeeeenu

  To bzdura, że Gates nie był dobrym programistą: http://www.theregister.co.uk/2001/05/15/could_bill_gates_write_code/

 • https://www.facebook.com/pages/Twoje-aplikacje/1481560905423643?ref=tn_tnmn Roger

  A każdym polega jego filantropia

 • asd

  Zapowiadało się ciekawie, ale po tym dałem sobie spokój:
  „Steve Jobs z każdego tworu jego firmy chciał uczynić coś absolutnie magicznego i przełomowego.”

 • vartec

  Może dlatego, że od 15 lat Bill Gates nie jest już CEO Microsoftu, a od 10 lat w ogóle nie zajmuje się strategią MS?

 • ot

  Kuba, a czy to prawda, że byłeś bity?

 • eMeeeertttt

  Wizjer, wizjonerem ale warto zauważyć że większość tych wszystkich opisywanych usług i urządzeń przejęła konkurencja wiec kto winny? Balmer? ;]

 • eMeeeertttt

  Głównie na finansowaniu organizacji „harytatywnych” które mają za cel sterylizacje Afrykanczykow

 • eMeeeertttt

  Bo to był Mag, taki jak w opowieściach fantazy ;d

 • http://www.surething.pl/ Rafał Kurczyński

  A ja myślałem, że to mi płacą za hejtowanie trollów… w satysfakcji :E

 • https://www.facebook.com/pages/Twoje-aplikacje/1481560905423643?ref=tn_tnmn Roger

  no to nie ładnie z jego strony

 • Szemot

  Naprawia to co Bush nabroił. Brzmi to okrutnie jeślli pomyśleć o człowieku. Brzmi to charytatywnie gdy pomyśleć o społeczeństwie.

 • Szemot

  Nawet nie wiedziałem o tym co przewidział i wychodzi faktycznie nieźle aktualne i rzeczywiste. Ale zapomnieliście o najwazniejszej przepowiedni czyli, że 640KB pamięci starczy każdemu ;-)

 • MatejBudz

  a u mnie, 8 km od Rzeszowa jest zawrotne 1,5 Mb/s

 • jfk

  Ty to jesteś wogóle ciulnięty, spierdalaj na antyweb. Panoszysz się tu jak pluskwa.

 • eMeeeerrrt

  Hitler czy Stalin też myśleli o społeczeństwie, o człowieku jednak nie….
  – to nie ta droga by uzdrawiać społeczeństwo

 • eMeeeerrrt

  może i by starczyło ale przemysł komputerowy i elektroniczny by się zatrzymał w latach 80r XX więc trzeba było sprzeniewierzyć tą idee
  ;]

 • Szemot

  Hitler myślał o aryjczykach, Stalin o komunistach, Bush o radykalnych katolikach a Gates o większości. I ta większośc

 • paulonio

  Polecam książki o Gamedecu Marcina Przybyłka. Ten to ma dopiero wizje na temat technologii w przyszłości :-)

 • Ccc

  Taki wizjoner a Microsoft schodzi do drugiej ligi powoli. Jakby miał faktycznie przeczucia czy wizje to nie było by Googla a MS

 • Kris

  Zupełnie jak Ty ;-P

 • NewPolishScientist

  Dlatego uwielbiam tego gościa. Dla mnie Gates to Thomas Edison dzisiejszych czasów.

 • http://www.surething.pl/ Rafał Kurczyński

  Może i jestem ciulnięty, ale potrafię się grzecznie odzywać oraz nie lubię być z AW kojarzony ;)

 • kozdromen

  Też jestem zainteresowany? Ktoś coś wie?

 • ov

  Raczej Niesiołowski, dużo gada a…. te wizje realizuje ktoś inny.

  Tak wróżyć z fusów na temat technologii przyszłości to i mój bratanek potrafi. Ale mój bratanek nie potrafi wcielić niczego w życie i sprawić by słowo ciałem się stało.

 • Barnaba

  :-D

 • s

  I co w tym dziwnego, że napisał BASICa w assemblerze. W czym miał napisać? Masz pojęcie o czasach o któych piszesz?
  To, że żaden pracownik nie odważył się zagiąć szefa to chyba logiczne :D
  I pewnie dlatego MS wyspecjalizował się w gównianym oprogramowaniu.

 • Kacper Mucha

  Pewne rozwiązania MS wprowadził na rynek nieco za wcześnie, jak chociażby tabletu z dotykowym XP na pokładzie lub palmtopy z WindowsCE. Rozwiazania się nie przyjęły, była to jednak baza pod dzisiejsze urzadzenia :)

 • Adam

  Gates miał sztab pracowników, których pomysły i idee wykorzystywał i o nich opowiadał

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement