Apple wypłaci dywidendę. Czytaj – Tim Cook się usamodzielnia

19.03.2012
Apple wypłaci dywidendę. Czytaj – Tim Cook się usamodzielnia

Na chwilę przed początkiem telefonicznej konferencji prasowej Apple’a, już wiadomo po co była naprędce zwołana, bo stosowny komunikat przedostał się do Associated Press, a chwilę potem pojawiła się oficjalna informacja prasowa Apple. Wynika z niej, że Apple wypłaci dywidendę w wysokości 2,65 dol. na akcji, a także wdroży program wykupu akcji warty 10 mld dol.

Wypłata dywidendy zacznie się w czwartym kwartale rozliczeniowym, który u Apple’a rozpoczyna się 1 lipca. Z kolei program wykupu akcji zacznie się na początku następnego roku rozliczeniowego, czyi na koniec września 2012 r. i potrwa przez najbliższe trzy lata. Jako oficjalny powód planu wykupi akcji Apple podaje chęć neutralizacji negatywnych skutków przyszłych pracowniczych grantów oraz planów zakupu akcji przez pracowników firmy.

To ciekawa decyzja Apple’a, jakże inna od tego, co zapewne zrobiłby dziś Steve Jobs. Zmarły w zeszłym roku legendarny założyciel Apple’a był przeciwny wypłatom premii udziałowcom. Decyzję o wypłacie dywidendy podjętą przez jego następcę Tima Cooka należy więc odbierać jako dość czytelny sygnał usamodzielnienia się nowego CEO Apple’a od tego, w jaki sposób prowadził spółkę Jobs.

Trzeba jednak zaznaczyć, że wypłata zaledwie 2,65 dol. na akcję nie jest zbyt spektakularna. W prognozach analityków przed decyzją panowało przekonanie o tym, że jeśli Apple rzeczywiście zdecyduje się na wypłatę dywidendy, to będzie ona w okolicach 10 dol. na akcję.

Czekamy teraz na to, co powie Tim Cook podczas telefonicznej konferencji z analitykami giełdowymi. Może się jednak okazać, że nic więcej nie powie, bo siły PR Apple wyraźnie zaznaczyły, że rozmowa dotyczyć ma tylko i wyłącznie aktualnego komunikatu prasowego firmy.

AKTUALIZACJA: Jak wyliczył niezawodny Horace Dediu z Asymco.com, wypłata dywidendy będzie kosztować Apple’a 2,5 mld dol. rocznie, a program wykupu akcji – 833 mln dol..

Tagi: ,

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • http://macwyznawca.pl/mac/ Jaromir Kopp (MacWyznawca.pl)
 • Mariusz
 • Mariusz

  grzejące się ipady i czasy ładowania dłuższe od ładowania elektrowozu :D

 • Frfrfrfrfr

   To wina Samsunga, to w końcu ich części się grzeją. ;)

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  A gdzie tam, jak zwykle przesadzone. Zresztą nawet w tym wpisie widać, że w większości się nie grzeje, lecz jest ciepły. Ech :(

 • Frfrfrfrfr

   Do macbooka pro rzeczywiście im daleko. Dzisiaj puściłem film HD na youtube i w 2 minuty osiągnąłem klasyczne 100 stopni.
  Wentylator wszedł na pełne obroty! Normalnie farelka „powered by google (youtube)”. ;) Zimą to było nawet fajne, ale idzie lato!

 • http://ospulse.pl/ lukas

   Mi na Tablecie wentylator nie włącza się ;)

 • c64

  jak to ktoś dzisiaj na twitterze napisal: „Słyszałem, że silnik w Bentley robi się ciepły, w samochodzie za taką kasę to niedopuszczalne”

 • Frfrfrfrfr

  A czy to ciepło przenosi się z silnika na kierownicę i parzy dłonie prowadzącego auto?
  Widzisz, jak już chcesz być ironiczny to przedtem pomyśl, czy twoja ironia ma sens.

 • Fantomas

  Apple nie wypłaci dużej dywidendy z prostej przyczyny: podatki. Otóż amerykańskie prawo stanowi, iż dochód zagraniczny jest opodatkowany w wysokości bodajże 35% ale dopiero w momencie wpłynięcia pieniędzy do Stanów. Efekt jest taki, że firmom amerykańskim korzystniej jest przepłacić za spółkę zagraniczną (jak to zrobił MS ze Skypem) niż płacić dywidendę.
  Apple ma ok. 64mld USD poza granicami USA, więc gdyby przeznaczyło te pieniądze na dywidendę to podatek wyniósłby ponad 20mld USD. Nikt przy zdrowych zmysłach na taką transakcję się nie zdecyduje. 

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Hmm, bardzo celne spostrzeżenie. Gratki.

 • ArturCiszczon

  Bardzo pomocne przy odmrażaniu szyb w aucie.

 • ArturCiszczon

  Nie wiem, spytam szofera.

 • http://regularne-oszczedzanie.blogspot.com/ Kamil Pieczonka

  Bla bla bla znowu głupoty na SpidersWeb, dywidenda będzie wypłacana kwartalnie czyli rocznie będzie to około 10 USD, tym bardziej, że Cook zapowiedział, że w przyszłości wysokość dywidendy będzie rewidowana, prawdopodobnie w górę.

  Przekręciłeś też słowa Horace’a Dediu, napisał o 2,5 mld USD KWARTALNIE i 833 mln USD kwartalnie, co nie jest żadnym jego wyliczeniem, bo sam Peter Oppenhaimer powiedział podczas konferencji, że Apple przeznaczy rocznie 10 mld USD rocznie, a na wykup akcji 10 mld USD przez 3 lata, aka 12 kwartałów, a 10/12 to… policz sam.

  Co do skupu akcji własnych, motywowany jest wyrównaniem podaży akcji pracowniczych, Tim Cook zakłada, że wysoka cena zachęci część pracowników do upłynnienia swoich akcji i będzie chciał przeciwdziałać tej podaży, generując popyt, a przy okazji windować cenę akcji wyżej, skupując i umarzając papiery.

  To tak w skrócie. Gratuluje świetnego tekstu. 

 • Marek Gronowski

  Oczywiście, że wypłaci, bo giełda wchodzi w fazę bańki Apple. Dywidenda zwiększy fundamentalną wartość akcji (których na rynku będzie mniej przez skup), przez co Tim zachowa trend rosnący, nawet po pęknięciu bańki.

 • Fantomas

  Piszesz o dywidendzie czy o skupie własnym ? Bo to dwie różne rzeczy. 

 • Marek Gronowski

  Wiem, po prostu zrobiłem zbyt duży skrót myślowy. Zauważ, że akcje Apple są przewartościowane. Ostatnio nie było żadnych baniek – a przecież znamy tendencję inwestorów do wpadania w euforię i robienie baniek. Moim zdaniem mamy właśnie początek bańki Apple. Stąd moim zdaniem zwiększenie fundamentalnej wartości akcji dywidendą. Do tego nakłada wykup akcji z rynku, co powinno moim zdaniem utrzymać trend wzrostowy, bo zgodny z prawem podaży i popytu – chętnych na akcje jest sporo, a akcji będzie mniej.

 • Fantomas

  1. Wypłata dywidendy zawsze skutkuje pogorszeniem fundamentów spółki, bo ta pozbywa się gotówki (czynnika kluczowego w prowadzeniu biznesu); dywidenda może wpłynąć na wzrost kursu akcji bo spółką zainteresują się fundusze dywidendowe (chociaż w tym wypadku dywidenda jest niska), ale cena akcji a fundamenty to nie zawsze to samo.
  2. Apple jest przewartościowane ale przepraszam wg jakich kryteriów ? Wskaźnikowo spółka wygląda bardzo dobrze – P/E nie jest wysokie, ROE imponujące. Dopiero w przypadku załamania sprzedaży iUstrojstwa sytuacja ulegnie zmianie, ale na razie na to nie wygląda – nowy iPad pobił rekord sprzedaży. 

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement