Skowronek w raju

03.02.2009
Skowronek w raju

Bartosz Skowronek, właściciel i autor bloga Fotogenia, wydał właśnie e-booka z kolekcją swoich felietonów z jednej strony na temat oprogramowania i komputerów Apple, ale z drugiej na temat kondycji świata technologii i jego oddziaływania na współczesnego człowieka. Dzieło „Inaczej niż w raju” to przepastna 397 stronicowa pozycja.

Śledzę Fotogenię już od zgoła dwóch lat i wciąż pozostaje ona jednym z moich ulubionych miejsc w sieci, mimo iż czytając kolejne wpisy Bartka Skowronka coraz częściej nie zgadzam się z ich tezami. Może inaczej: często odnoszę wrażenie, że teksty Bartka są krzykiem idealisty pozbawionym spojrzenia pod kątem współczesnych uwarunkowań biznesowych i medialnych. Przy czym ta cecha to zarazem największa zaleta tekstów Bartka, gdyż niejednokrotnie dzięki temu świetnie potrafi on dotrzeć do sedna sprawy, kiedy wokół dyskusja toczy się na temat jej skutków. W jakiś niesamowity sposób teksty Bartka demaskują utarty schemat myślenia, często powielany przez kolejne media i mimo, że zastępują go idealistycznym (czasami mam wrażenie, że wręcz utopijnym) podejściem, to zawsze prowokują do myślenia i dyskusji. Przy okazji Bartek nie narzuca swojego myślenia, ale właśnie inicjuje dyskurs. Na tym właśnie – w moim mniemaniu – polega „pluralizm” (takie modne słowo niegdyś, dziś już raczej nieużywane) myśli.

W dzisiejszym świecie, tak pełnym informacji, odmienności i lokalnych irracjonalności, to właśnie kolekcja sposobów myślenia (i ich werbalizacji) poszczególnych wartościowych ludzi stanowi to co umownie nazywamy „prawdą”. Teksty Bartka Skowronka mają duży udział w kształtowaniu tej „prawdy”.

Bartek doskonale włada również językiem polskim, co wśród dzisiejszych zemotikonowanych i zminiaturyzowanych przekazach jest cechą unikatową. Warto czytać Bartka, bo oprócz tego, że ma sporo do przekazania, to robi to w piękny, klasyczny sposób.

Książka „Inaczej niż w raju” dostępna jest ze strony Bartka w cenie 14,99zł.

Szczerze polecam.

Tagi:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement