Moje aplikacje na iPhone, cz. 2

29.09.2008
Moje aplikacje na iPhone, cz. 2

Tytuł pierwszego posta w serii „moje aplikacje” brzmiał „Moje aplikacje z AppStore, cz. 1”. Niestety, nie mogę kontynuować tego nazewnictwa, ponieważ aż cztery z siedmiu poniżej opisanych aplikacji nie pochodzą z AppStore?

Kate – zdecydowanie najważniejsza aplikacja jaka powstała dotychczas na iPhone. Niestety, nigdy nie znajdzie się w oficjalnej dystrybucji Apple ze względu na ingerencję w kod iPhone’a. Rosyjski produkt od RiP Dev dostępny w Installerze to przede wszystkim narzędzie, które dodaje sześć brakujących funkcjonalności iPhone’owi. Najważniejszą z nich jest z pewnością opcja uCalendar, dzięki której można przeglądać 7 najbliższych wpisów w kalendarzu na ekranie powitalnym iPhone’a, dzięki czemu zarządzanie czasem jest naprawdę skuteczne. Smart Dialer przynosi opcję automatycznego wyszukiwania kontaktów poprzez wpisywanie pierwszych cyfr lub liter szukanego kontaktu. Face Lift to rozbudowane narzędzie do zmiany wyglądu iPhone’a pozwalające, na przykład, na dodanie piątej ikony do docka. Privacy pozwala na ukrywanie wiadomości SMS, czy włączanie trybu nocnego iPhone’a, dzięki czemu w wybranych godzinach nie będzie on realizował połączeń przychodzących. Dzięki opcji Reminder można ustawić dodatkowe powiadomienia dla nieodebranych połączeń lub/i wiadomości SMS. Z System Font użytkownik iPhone’a może zmienić wygląd domyślnych czcionek.

Mimo, iż Kate jest dość drogą aplikacją (licencja półroczna kosztuje 20 dolarów; roczna 35), to warto w nią zainwestować. Po kilku dniach używania okaże się bowiem, że opcje, które oferuje, naturalnie zwiększają przyjemność z korzystania z iPhone’a.

CallMe – kolejna aplikacja, której nie znajdziemy w AppStore. Ten programik, dostępny w Installerze, eliminuje niedociągnięcie w oprogramowaniu iPhone’a, na które narzeka wielu użytkowników – brak natychmiastowego dostępu do niektórych kontaktów w celu wykonania szybkiego połączenia. Wprawdzie Apple oferuje sekcję „ulubione” w aplikacji „telefon”, ale, aby dotrzeć do kontaktu należy przycisnąć odpowiednie ikonki aż trzy razy. Dzięki CallMe kontakty, które posiadają zdjęcia mogą wylądować na pulpicie i dostępne są za jednym kliknięciem. Na dodatek, dzięki CallMe można oglądać zdjęcia bliskich i przyjaciół praktycznie za każdym razem kiedy wybudzimy iPhone’a z trybu „sleep”.

Last.fm/Scrobble – te dwie aplikacje – jedna oficjalna z AppStore (Last.fm) oraz druga nieoficjalna z Cydii (Scrobble) – składają się na świetnego klienta muzycznego portalu społecznościowego Last.fm. W najnowszej wersji 2.0, Last.fm na iPhone to doskonałe radio dla telefonu Apple oraz wszystkie możliwe informacje na temat artystów dostępne z poziomu telefonu. Można także odsłuchać własne stacje radiowe. Dzięki Scrobble (działa w tle, więc Apple nie pozwoliło na dodanie tej funkcjonalności do oficjalnego klienta Last.fm) wszystkie utwory odsłuchane na iPhone będą scrobblowane do statystyk naszego profilu.

Movies – to doskonała aplikacja z AppStore dla miłośników kina. Dzięki niej mamy możliwość obejrzenia trailerów wszystkich nowych, archiwalnych, jak i przyszłych filmów, które wyświetlane są w kinach lub mają premierę na DVD. Szkoda tylko, że świetna opcja informacji o dostępności filmów w lokalnych kinach nie działa w Polsce.

iFooty – świetna aplikacja dla fanów piłki nożnej i lig: angielskiej i szkockiej. Dzięki programowi można przejrzeć wyniki spotkań, zapowiedzi przyszłych meczy, szczegółową relacją z ostatniego spotkania oraz przejrzeć wiadomości na temat każdej drużyny z wszystkich oficjalnych lig w Anglii oraz pierwszej ligi w Szkocji. Deweloperzy obiecują, że iFooty będzie się rozwijać, także w kierunku tekstowych relacji na żywo z meczy. Przed aplikacjami piłkarskimi jeszcze długa droga do pełnej funkcjonalności. Jednakże z kilku już dostępnych w AppStore, iFooty wydaje się być najbliżej realizacji tego celu.

Sol Free – fani pasjansów karcianych nie powinni szukać dalej pośród dziesiątek gier typu solitaire dostępnych w AppStore. Wprawdzie Sol Free nie oferuje możliwości grania trzymając iPhone’a w pozycji horyzontalnej, ale grywalność, grafika i intuicyjność biją inne aplikacje solitaire na głowę. Jako jedyna w AppStore, gra oferuje pełne statystyki rozgrywanych pasjansów.

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement