Witold Tomaszewski odchodzi z Telepolis. Nam tłumaczy dlaczego

Artykuł/Media 20.01.2017
Witold Tomaszewski odchodzi z Telepolis. Nam tłumaczy dlaczego

Trudno w to uwierzyć komuś, kto – i tu nie waham się użyć tego sformułowania – wychował się na Telepolis, ale fakt faktem – jeden z założycieli i długoletni redaktor naczelny serwisu, Witold Tomaszewski, odchodzi.

O tym, dlaczego tak się dzieje rozmawiam z samym zainteresowanym.

Przemysław Pająk, Spider’s Web: Witek, dziś Twój ostatni dzień pracy w TELEPOLIS.PL. Jakoś trudno mi to przyjąć do wiadomości. Jak to tak, Telepolis to przecież Ty.

Witold Tomaszewski: Telepolis to zespół ludzi, ja za mocno byłem twarzą serwisu. Teraz wypłyną inni i pokażą, że są co najmniej tak samo dobrzy, jak ja.

Muszę zadać to pytanie: dlaczego odchodzisz? Proszę o odpowiedź bez PR-owej ściemy.

Bo mieliśmy różne wizje co do przyszłości serwisu. I tyle. Zero ściemy.

Jak dziś patrzysz na Telepolis, to co widzisz?

Widzę jeden z ostatnich serwisów, który specjalizuje się w wąskiej dziedzinie – tu konkretnie telko. Poleć sobie po finansach, po energetyce, kolei czy zdrowiu… Nawet w gazetach nie masz już ludzi znających się głęboko na tych sektorach. Na Telepolis wchodzisz i wiesz co się dzieje w telko. Jak czegoś nie rozumiesz – zadajesz pytanie w komentarzach albo na forum.

Mnie się wydaje, że Telepolis dawno temu spoczął na laurach.

Na Telepolis trzeba patrzeć inaczej niż przez pryzmat samych treści. Dla Ciebie wartościowa treść to opinia. Dla Telepolis – przekazanie faktu. To także społeczność. Tu życie jest w komentarzach, na forum. Cała redakcja to taki jeden gospodarz. Wartościowe treści to nie tylko opinie, ale i suche informacje, które podajemy – o nowościach, zmianach w ofertach, „Witek nadaje”. Tego naprawdę jest sporo, jeżeli tym żyjesz i na bieżąco kontrolujesz. Poza u nas w redakcji pracuje mniej osób niż w Spidersweb, a obowiązków wcale nie mamy mniej.

Inaczej – żałujesz, że sprzedaliście Telepolis Comperii?

Absolutnie nie.

Przyznasz, że 2,5 mln złotych to niewiele, nawet jeśli mielibyśmy oceniać jedynie siłę marki Telepolis. No i kurde, w pewnym momencie czytało Was pewnie z pół Polski!

Dalej nas czyta (śmiech). Pieniądze nie są najważniejsze w życiu. Ja jestem zadowolony z tej transakcji. Cofając się w czasie znowu złożyłbym podpis w tym samym miejscu.

Co zrobiłeś z pieniędzmi za Telepolis?

Przepiłem i przehulałem, ha ha ha! Nie, nie bawię się w inwestowanie w startupy, pod względem finansowym bliżej mi do konserwatysty. Wolę mniej, ale pewniej.

Co dalej? Gdy ogłaszałeś na Twitterze, że odchodzisz z Telepolis mówiłeś, że chciałbyś opuścić media. Nie wierzę, że to zrobisz.

Bo jestem nimi zmęczony. W tej branży zdecydowanie bliżej mi do redaktora naczelnego niż wydawcy, a w dzisiejszym świecie coraz częściej obie funkcje się łączy. Na rynku jest coraz więcej tytułów, tort reklamowy z tym samym tempie nie rośnie. Wielu redakcji nie stać na utrzymywanie fachowców. Poza tym w tej branży wiele się już nie nauczę, a jestem w wieku, że jeszcze ciągle mi się coś chce nauczyć i udowodnić.

Masz propozycje z telekomów?

Nie bałem się twardej, rynkowej weryfikacji. Jeżeli nikt by się do mnie odezwał, to by znaczyło, że albo muszę się doszkolić, albo szukać szczęścia w innej branży. Na szczęście miło się rozczarowałem i odezwało się do mnie kilka osób widząc mnie w jakiś swoich projektach.

Gdzie Ty byś się widział u operatora? W dziale prasowym? Inżynieryjnym? Analitycznym?

Generalnie zawsze widzę się tam, gdzie można nauczyć się czegoś albo zrobić coś ciekawego. I cieszyć się, że wyszło. I żeby to miało jak najwięcej wspólnego z telekomunikacją – bo tę branżę znam i ją lubię.

Ach tak, chcesz być „strategicznym doradcą”. Uważasz, że masz odpowiednie kompetencje?

Jeżeli jestem dziennikarzem, to Twoim klientem są czytelnicy. Ja zawsze im służyłem. Nowa praca, nowa sytuacja, nowa perspektywa – nie mam z tym zupełnie problemu, bo czy to w pracy, czy w życiu osobistym zawsze angażowałem się w sprawy na 100 proc. Bez półśrodków.

Porozmawiajmy o mediach. Zadam Ci pytanie natury ogólnej…. Co sądzisz o aktualnym stanie mediów w Polsce? Lubisz je?

Grzegorz Miecugow mówi, że media są takie, bo odbiorcy są tacy. Jarosław Gugała z kolei na odwrót: że odbiorcy są tacy, bo media są takie. Zdecydowanie bliżej mi do tego drugiego. To bardzo skomplikowany temat i sam to nieraz rozbierałeś w swoich felietonach. Wypowiem się jednak o specjalistach i dziennikarzach branżowych. Podam ci przykład z działki telko, choć dotyczy on w takim samym stopniu innych: funduszy emerytalnych, zdrowia czy kolejnictwa.

Co z nimi?

Półtora roku temu rozgrywała się aukcja LTE, która w finale przyniosła ponad 9 mld zł do budżetu. Raczej duża sprawa, prawda? Ale żeby o tych sprawach pisać, to trzeba je dobrze rozumieć, widzieć zależności, siedzieć głęboko, znać tę bardzo mocno regulowaną branżę na wylot. Temat na bieżąco rozbierało Telepolis, TELKO.in, Rzeczpospolita z rpkom.pl i – czasem – Puls Biznesu. Reszta mediów nie ma żadnego dziennikarza, który byłby w stanie podołać temu wyzwaniu. Tu mała autoreklama: na palcach jednej ręki można policzyć dziennikarzy, którzy poszliby na konferencję premiera i ministra cyfryzacji mówiąc o tym, że trzeba zmienić rozporządzenie aukcyjne, żeby prasa mogła relacjonować na bieżąco przebieg aukcji. I ta zmiana dokonała się w 7 dni od tej konferencji.

Co to oznacza dla mediów?

To jest właśnie tragedia wielu mocno regulowanych branż. Dziennikarze mający pojęcie o niej i dobrze ją znający, o wiele więcej zarobią przechodząc na stronę firmy, o której piszą. I będą mieli bardziej komfortowe warunki pracy. Jak nagle na rynku stanie się coś ważnego, co podmioty chciałyby po prostu podnieść w dyskusji nawet nie upierając się przy swoim głosie, to już nie mają jak zadziałać… I to jest prawdziwa tragedia, bo zostaną nam media, które ważne tematy będą podejmowały bardzo powierzchownie.

Wymień swoje 3 ulubione serwisy informacyjne.

Ojjj…, nie drocz się ze mną. Wiadomo, ze Spidersweb zajmuje całe podium.

Wiesz, że ja Cię uważam za medialnego dinozaura, mimo iż jesteś sporo młodszy ode mnie?

Z tym sporo młodszy to bym uważał… Jestem przede wszystkim dziennikarzem starej szkoły. Kieruję się pewnymi zasadami, które gwarantują mi absolutną bezstronność.

Ale rozumiesz dlaczego dinozaur?

Wiem co masz na myśli.

Jesteś starym typem dziennikarza. Wydaje mi się, że nie do końca rozumiesz, jak funkcjonują dzisiejsze media. Zgadzasz się z tym?

Zaczynam widzieć coraz większy rozjazd pomiędzy terminem media a dziennikarstwo. Może stąd postrzegasz mnie jako dinozaura? Jakbym chciał robić media, to bym robił media. YouTube bym stworzył na przykład, he he.

Gdybyś dzisiaj zaczynał swoją karierę, chciałbyś ją zacząć w mediach?

Nic w swoim życiu bym nie zmienił. Nie znaczy to, że było ono usłane różami albo było bez błędów, wypaczeń czy przykrych momentów. Po prostu bardzo cenię sobie bagaż doświadczeń, który przez te 36 lat mnie ukształtował.

Jesteś aktywnym komentatorem politycznym na Twitterze. No to może w politykę panie…

Nie umiem tak lać wody ani płynnie przechodzić do hasła „a u was biją murzynów”. Twitter wymusza zwięzłość myśli, co bardzo mi odpowiada. Poza tym jest tam sporo polityków, więc tematy niejako same się narzucają.

Podoba Ci się, co się teraz dzieje z mediami społecznościowymi? Bo ja jestem przerażony. Poziom agresji światopoglądowej jest dramatyczny.

Problemem nie tylko mediów społecznościowych jest fakt, że ludzie interpretację faktów uznają za fakt. Widzę to doskonale patrząc na komentarze czytelników na Telepolis i znając szczegóły sprawy. Prymat intuicji i zakładanie złej woli drugiej strony. Kilkanaście lat pracy dziennikarskiej nauczyło mnie, że jeżeli klient telekomu czuje się czymś urażony albo uważa coś za zniewagę czy inne zło, to w pierwszej kolejności jest to dzieło przypadku po stronie operatora, potem nieprofesjonalizmu któregoś z pracowników, a dopiero na końcu jest to celowe cięcie. I tak jest nie tylko w telko, ale i w całym naszym życiu, szczególnie politycznym.

I to wystarczający powód, by – prawie dosłownie – okładać się pięściami?

Zawsze znajdziemy kija, żeby kogoś obić. Nawet przysłowia mamy na każdą okazję. Z jednej: „tylko winni się tłumaczą”, a z drugiej „co, nie masz nic na swoje usprawiedliwienie?”. Strasznie boli brak odpowiedzialności za słowo.

Lubisz sobie jednak na Twitterze popolemizować z Samuelem Pereirą.

Niestety, przestał mi już odpowiadać. Nie zamknąłem się jednak w sobie z tego powodu.

Podoba Ci się „dobra zmiana”?

Z politykami albo o polityce zawsze staram rozmawiać w oparciu o fakty i logikę. Szanuję każdą demokratycznie wybraną władzę. Daję jej pełne prawo do wprowadzania nawet daleko idących zmian w naszym kraju. Jednak chciałbym, żeby odbywało się to w ramach obowiązującego prawa, a nie metodą faktów dokonanych. Problemem Polski jest to, że wielu świetnych ludzi straciło życie w czasie II Wojny Światowej. Sporo świetnych i mądrych ludzi zginęło też w katastrofie smoleńskiej. A polska polityka odstrasza nowych: tych obrotnych, kulturalnych i inteligentnych… Chciałbym, żeby naszym krajem rządzili mądrzy i kulturalni ludzie, choć z nimi zupełnie nie musiałbym się zgadzać. Wiem, że brzmi to trochę infantylnie, jak jakiś truizm.

No to Witek, na koniec powiedz mi – dokąd to wszystko zmierza? Pytam w kontekście mediów.

Jestem bardzo ciekawy nowych sposobów walki z fałszywymi wiadomościami. Bo czy nie uderzy to też w nieprofesjonalne media? Jak zostaną potraktowane artykuły, które napisał ktoś nie mający pojęcia o sprawie? No i czy doczekamy się w końcu tego, że użytkownicy będą płacić za treści? Bo na razie dominuje podejście „płacę za łącze, to dlaczego mam płacić za coś jeszcze?”. To mniej więcej taki sam poziom zrozumienia świata, jak wczorajsze twitterowe zdumienia Rafała Ziemkiewicza i Samuela Pereiry, że jak to autorzy filmów, których materiały zostały bez ich zgody zostały wykorzystane w dokumencie „Pucz”, mogą domagać się od TVP odszkodowania. „Przecież wrzucili to w net”. To pokazuje poziom niezrozumienia otaczającego nas świata przez osoby, które w ten czy inny sposób stały się popularne.

Czego Ci życzyć? Wiesz… na nowej drodze życia?

Uśmiechu i energii. Wystarczy.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Sławek

  Co tu dużo mówić. Pewna epoka się kończy !

 • Jego Mać

  Przemek, bierz towar póki gorący ;)
  To najlepszy człowiek w kraju w te klocki

 • http://rockyroads.net/pl KuFeL

  Dobra lektura, Witka zawsze dobrze się czyta. Tylko poprawcie literówki…

 • cyanoone

  Jak zobaczyłem tytuł myślałem, że jaja. Jednak nie ;/

 • www

  „Nie umiem tak lać wody ani płynnie przechodzić do hasła „a u was biją murzynów”.” Czyli na Spidersweb się nie nadaje…

 • Aast

  A moim zdaniem to nic z tego wywiadu nie wynika. Już na samym wstępie przy kluczowym pytaniu „Dlaczego?” możemy przeczytać: „Mieliśmy różne wizje co do przyszłości serwisu”. Trochę niepoważna ta odpowiedź ;) Nie wyobrażam sobie, by Przemek odszedł ze Spidera i w wywiadzie powiedział „A bo ja miałem inną wizję niż inni, to sobie poszedłem”.

  Powód jest pewnie inny ;)

 • Jego Mać

  stawiam na to że nazywa się orson_dzi

 • Neo

  Witold nie nadaje się do SW.

 • Jego Mać

  Skąd wiesz? Pióro ma bardzo dobre, zachodzi tylko pytanie czy by chciał.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  A ja myślę, że ta odpowiedź bardzo wiele mówi

 • Foldex

  Szkoda, strasznie szkoda, Witek to jedna z niewielu osób które dobrze znają się na tej dziedzinie, bo konkurencji w postaci mg…. wystaje słoma z butów ;)

  Jednak wydaje mi się, że po zmianie właściciela poziom tragicznie spadł. Szata graficzna też trochę trąci i wymaga odświeżenia, a system komentarzy woła o pomstę do nieba.

 • Neo

  Sam powiedział, że jest dinozaurem. SpajdersŁeb działa inaczej. Witka czytam ponad 10 lat. To inna bajka.

 • Jego Mać

  W kontekście „młodego dynamicznego” i częściowo niezbyt rozgarniętego zespołu pracującego nad newsami – tak, pewnie jest dinozaurem. Ale w kontekście blogowania gdzie może nieco puścić wodze fantazji i spojrzeć na temat znacznie szerzej – myślę że się grubo mylisz.

 • Aast

  Jeśli już cokolwiek by mówiła, to chyba tylko to, że jednak deal z Comperią wymknął mu się z kontroli. Ta sprzedaż była o tyle ciekawa, że w zasadzie panowanie miało być cały czas takie same, a tu okazuje się, że twórca portalu został ostatecznie… przegoniony?

  Zresztą powiedzmy sobie wprost – jakież to różne wizje może mieć portal telekomunikacyjny? Przecież nie zaczną pisać od lutego o czymś innym niż pisali do tej pory…

 • Alejandro

  Objaśnię Ci to na przykładzie.
  SW napisał, że kabareciarz Górski będzie robił serial polityczny dla kurwizji.
  W normalnej redakcji, autor takiego tekstu dostaje z liścia, za brak potwierdzenia u źródła, to jest zapisany w prawie prasowym obowiązek – zweryfikować prawdziwość informacji.
  Ale weryfikacja trwa, a w tym czasie, na brzydkiej plocie, ktoś inny czesze tysiące klików.

  Więc co robi nowoczesny naczelny?
  Puszcza plotę. Bo kliki są ważne.

  Co zrobiłby dinozaur?
  Dałby z liścia autorowi a tekst wrzucił do kosza.
  Bo ważniejsza jest rzetelność dziennikarska.

  I tu jest właśnie ta eufemistycznie opisana różnica „w spojrzeniu na przyszłość serwisu”.
  Można bazować na plotach, fejkowych obrazkach, niedosłyszanych rewelacjach i i kliki będą.
  Nawet za cenę wiarygodności, która dla wielu nadal jest jednak najważniejsza.
  Na szczęście poważnych czytelników.

 • inwestor

  Sadząc po wypowiedziach to mądry człowiek i jego wpisy byłyby wyważone, dosyć obiektywne i sensowne. Stanowiły zbyt duży kontrast dla innych autorów SpidersWeb stąd nie zatrudnią go.

 • fakt

  to tak jak SW. Wypromował się rzetelnością, a jedzie na fejmie i clickbaitach.

  Obecnie jest to wyłącznie portal plotkarski, bo w byle pojedyńczym egzemplarzu Młodego Technika czy innej Wiedzy i Życie dostanę więcej wartościowych treści niż przez 2 lata czytania SW.

 • JA PIOTR

  Przemek.O ile sie nie myle,to „cie”,”tobie” z wielkiej litery piszemy tylko wtedy,kiedy sie zwracamy do kogos osobiscie.W opublikowanym wywiadzie powinno sie pisac z malej litery.

 • Neo

  Na Telepolis jestem ponad 10 lat. Wielokrotnie rozmawiałem z nim o przyszłości Telepolis (poprzez neta, nigdy osobiście). Nie podzielał wizji dziennikarstwa w wydaniu SW. Dlatego uważam, że mentalnie nie nadaję się do SW.

 • Neo

  Witek to profesjonalista na innym poziomie niż SW.

 • otmek

  Najbardziej wartością informacją jaką wyniosłem z tego wywiadu jest to, że telepolis stawia na „przekazanie faktu” a nie „opinii”. Nie czytałem nigdy tego serwisu i chyba zacznę. Bo zasadniczo „przekazywanych opinii” mam już po dziurki w nosie. Swoją drogą – w w/w kontekście stwierdzenie, że „spidersweb zajmuje całe podium” brzmi jak dobry żart. (tak kamyczek do ogródeczka musi być).

 • http://cozzie.vegepic.net/ Cozzie

  To jest nowoczesne dziennikarstwo, błędy ortograficzne i stylistyczne to standard. Bo korektor chyba ciągle nie jest u was zatrudniony prawda @przemekspider:disqus ?

 • Jego Mać

  Hubert też jest podobny, a jednak jest powszechnie lubiany, mimo że są tu i reprezentanci drugiego końca skali.

 • Jego Mać

  To z pewnością.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Gdzie masz błędy ortograficzne?

 • Caster

  Opinia jest istotna na tyle, na ile istotna jest osoba jej autora.
  SW ma tego pecha, że nie ma takich osób w składzie.
  Jest kilku wyrobników, ale osób, których opinia mogłaby się liczyć, nie ma. Po prostu nie ma.

  Pewnie piszą gdzieś indziej.

 • http://cozzie.vegepic.net/ Cozzie

  Chociażby w tym miejscu gdzie zwrócił uwagę kolega @japiotr:disqus

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  To nie są błędy ortograficzne. A „Ty” specjalnie jest użyte z wielkiej litery, bo darzę rozmówcę dużym szacunkiem.

 • Emir

  Zobaczymy kto teraz na Telepolis będzie wiodącym redaktorem. Do tej pory role były podzielone, każdy miał swoją działkę i do takich ich ról przyzwyczailiśmy się.
  Ciekawe też jest, w jakim kierunku pójdzie redakcja, czy będą felietony czy tylko suche komunikaty?
  Poziom komentarzy niestety systematycznie się obniża więc coraz rzadziej jest to miejsce, gdzie można kulturalnie podyskutować. Jest jeszcze forum, które jakoś się trzyma chociaż zauważalna jest mniejsza aktywność czytelników na tzw. poziomie.
  Jak obstawiacie, w którym telekomie zobaczymy niedługo WitkaT?

 • Piotrek

  Ale to znaczy, że jak WitekT przechodzi do SW, to SW będzie robić poważne, profesjonalne newsy czy po prostu Witka dostosują do „realiów” i będzie jak było?

 • danio

  mg ?

 • karate

  wywiad zabawny.
  czytelnicy telepolis, to chyba jeszcze większe dno niż ci, którzy pojawiają się tutaj. poczytajcie komentarze. ;)

  http://www.telepolis.pl/wiadomosci/tim-cook-sprzedaje-akcje-apple,2,3,38013.html

 • Piotr Gołąbeski

  Hola hola co to za składnia? Cytuję i z automatu poprawiam „Jeżeli nikt by się do mnie (((NIE))) odezwał, to by znaczyło, że albo muszę się doszkolić, albo szukać szczęścia w innej branży. Na szczęście miło się rozczarowałem i odezwało się do mnie kilka osób widząc mnie w jakiś ((((JAKICHŚ?)))) swoich projektach.
  Gdzie Ty byś się widział (((MOŻE JAKIŚ PRZECINEK?))) u operatora? W dziale prasowym? Inżynieryjnym? Analitycznym?
  Zauważyłem mnóstwo błędów do tego momentu, dalej nie mogłem czytać…

 • Paweł

  Sam fakt tego, czy darzysz kogoś szacunkiem nie zmienia zasad ortograficznych.

  Idąc tym tokiem myślenia można wywnioskować, że nie darzysz sam siebie szacunkiem :)
  „Bo ja jestem przerażony.”

  Mimo wszystko muszę przyznać, że jest to jeden z lepszych tekstów ostatnimi czasy na SW pod względem stylu czy poprawności językowej. Czyżbyście zmierzali w dobrą stronę? :)

 • http://cozzie.vegepic.net/ Cozzie

  Ależ są :) https://pl.wikipedia.org/wiki/Błąd_ortograficzny

  „Zasada konwencjonalna (umowna) dotyczy m.in. pisowni wielką i małą literą, zapisu skrótów, pisowni łącznej i rozdzielnej oraz przenoszenia wyrazów. Np. Polak, ale krakowianin; niewiedza, ale nie wiem.”

 • Rafał Gdak

  Serio? Ja w tej kwestii wierzę bardziej profesorowi Bańko:

  „Jesli chodzi o wywiady, to zwyczaj jest zróżnicowany: w jednych Pan pisane jest wielką literą, w innych małą. Naszym zdaniem należałoby aprobować obydwie konwencje. Tym bardziej, że przepisy ortograficzne nie określają wyraźnie, w jakich granicach można stosować zasadę o użyciu wielkiej litery ze względów uczuciowych lub grzecznościowych. ”

  http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/grzecznosciowa-wielka-litera;1174.html

 • Rafał Gdak

  „Tym bardziej, że przepisy ortograficzne nie określają wyraźnie, w jakich granicach można stosować zasadę o użyciu wielkiej litery ze względów uczuciowych lub grzecznościowych.”

  http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/grzecznosciowa-wielka-litera;1174.html

  Polecam Poradnię językową PWN i odpowiedzi prof. Bańko. Są bardziej wartościowe niż Wikipedia :)

 • Gutek

  Tu jest błąd:
  „Jeżeli nikt by się do mnie odezwał, to by znaczyło (…)”.
  Powinno być:
  „Jeżeli nikt by się do mnie NIE odezwał, to by znaczyło (…)”.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  To wciąż nie jest błąd ortograficzny

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Nie, nie zamierzamy

 • Meretycz

  Telepolis już jest cieniem siebie samego, społeczność na forum to też już nie to co kiedyś. A szkoda bo forma podoba mi się znacznie bardziej niż blogi „opiniotwórcze”. Wolę fakty niż „wydaje mi się, że….”

 • Meretycz

  I właśnie dlatego się nie nadaje.

 • Meretycz

  mgsm

 • Meretycz

  Komentarze to zawsze był tam problem. Pomimo moderacji było tam zawsze kilka ostrych trolli. Ossa i te sprawy… Forum poziomem spadło na ryj. Kilka lat temu poprosiłem o poradę dotyczącą wyboru telefonu – dostałem masę profesjonalnych porad i propozycji, które idealnie spełniały moje potrzeby. Ostatnio jak się zgłosiłem dostałem kilka propozycji, ale tylko jedna osoba przeczytała wymagania… Co do wiodącego redaktora – mam nadzieję, że LuiN, jego zawsze najbardziej szanowałem z ekipy. Witek to może i specjalista, ale bardzo źle radzi sobie z krytyką w komentarzach. LuiN nigdy z tym problemu nie miał. Natomiast jeśli będzie to orson_dzi… No to będzie już po Telepolis. Od kiedy przyjęli go do redakcji palma chłopakowi odbiła.

 • BQ
 • VVV
 • BQ
 • BBBNN
 • mnnn
 • VQ
 • gtfo

  „widząc mnie w jakiś swoich projektach” – ech, ćwoki, nauczcie się pisać.
  Kwestie finansowe nieco głupkowate – 2,5 miliona to znacznie więcej, niż ten serwisik jest wart, i dawni właściciele byliby skończonymi idiotami, gdyby nie opchnęli tej łajby.

 • gtfo

  „widząc mnie w jakiś swoich projektach” – tu masz śliczny ortograf, nieuku.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement