W Warszawie jest taki smog, że komunikacja miejska będzie dostępna za darmo

News/Smart City 14.12.2016
W Warszawie jest taki smog, że komunikacja miejska będzie dostępna za darmo

Smog sprawił, że władze Warszawy zdecydowały się na udostępnienie mieszkańcom darmowego dostępu do Komunikacji Miejskiej. 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje znaczne pogorszenie jakości powietrza w Warszawie 15.12.2016 w godzinach popołudniowych i wieczornych. Z tego powodu władze miasta po raz pierwszy w historii zdecydowały się na próbę ograniczenia ilości zanieczyszczeń poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej na cały dzień.

Darmowa komunikacja miejska będzie dostępna przez całą dobę, w obu strefach biletowych. Będzie można bezpłatnie korzystać zarówno z pociągów i tramwajów, jak też pociągów Metra Warszawskiego oraz Kolei Mazowieckich. Żeby nikt przypadkiem nie opłacił przejazdu, zostaną wyłączone kasowniki. W ten sposób miasto chce przynajmniej chwilowo poprawić jakość powietrza w mieście.

Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – apeluje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jest to pierwszy tego typu przypadek w historii Warszawy. Do tej pory na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej z powodu bardzo złej jakości powietrza regularnie decydował się Kraków. Już od dłuższego czasu podobnych reakcji władz stolicy domagali się aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego i Miasto Jest Nasze. Dopiero teraz zdecydowano się je spełnić te prośby.

Czemu powietrze będzie zanieczyszczone?

Smog powstanie z powodu kiepskich warunków atmosferycznych. Największym problemem będzie spadek temperatury, z którego powodu konieczne jest mocniejsze ogrzewanie domów. To kolei spowoduje większą emisję zanieczyszczeń. Kłopotliwa okaże się też niska wartość wiatru, z powodu której zanieczyszczenia nie zostaną szybko wywiane i “osiądą” na terenie miasta.

Prognoza zamieszczona na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówi, że poziom szkodliwych pyłów może przekraczać 200 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Oznacza to, że bardzo mocno zostanie przekroczona norma umiarkowana, która wynosi od 60 do 100 µg/m3.

Sytuacja zacznie pogarszać się od godziny 14:00. Początkowo powietrze pogorszy się na terenie Woli i Włoch, zaś po godzinie 19:00 dopuszczalny poziom szkodliwych pyłów PM10 zostanie przekroczony na terenie całej Warszawy, z wyjątkiem północnej części Białołęki. Problem ten dotyczy zatem praktycznie wszystkich mieszkańców miasta, również tych mieszkających w jego zielonych częściach.

Smog jest bardzo poważnym problemem.

Zanieszyszczenia powietrza mogą być szczególnie szkodliwy dla osób starszych oraz dzieci, astmatyków, a także osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych. Ludzie należący do tych grup powinni unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Władze miasta apelują też o powstrzymywanie się od palenia w kominkach i ograniczenie w ten sposób emisji zanieczyszczeń.

O tym, że problem ten nie jest chwilowy, świadczy raport wydany w lipcu przez Światową Organizację Zdrowia. Według niego w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy aż sześć znajduje się w Polsce, zaś nasz kraj jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na kontynencie.

Czytaj również: 3 dni pobytu w Krakowie są tak szkodliwe, jak wypalenie paczki fajek. To się musi skończyć

Dołącz do dyskusji

 • Pawel Orzechowski

  Pozdrowienia z Krakowa

 • Paweł

  Węgiel to nasze narodowe dobro. Paląc w piecu węglem dajemy pracę górnikom a paląc śmieciami powodujemy że mniej śmieci trafia na wysypiska. To nasza Narodowa Strategia.
  Ja jeszcze proponuję wyłączyć kanalizację aby dać pracę szambiarzom i wyłączyć wodociagi aby dać pracę woziwodą. Stworzylibyśmy tyle miejsc pracy że ho ho

 • asdgvfadfvb

  nienawidze polski w zime :(

  polska to polacy wiec ich nie nawidze bo morduja innych dzien w dzien

  jade po 16tej, dojezdzam do miasteczka nawet malego pierwsze co to obieg zamkniety, wyjezdzam i juz wiem ze zaraz jakis janusz oslepi mnie swoimi podniesionymi swiatlami mijania, gdy w oddali widze czarne cos to zakladam ze to 15letnie audi w dieslu i tez zamykam obieg.

  poprostu nienawidze

  darmowa komunikacja? przeciez trzeba wyjsc z domu i dojsc do przystanku zanim do niego dojde to nawdycham sie polaczkowego dymu z wegla i smieci

  obserwuje tez w sobie zmiany psychicznie, zaczynam sie cieszyc jak na apkce widze zaniczyszczenie powietrza ponizej 100% a to przeciez wcale nie oznacza ze jest dobrze, a ja idiota sie ciesze

  dobrze ze uciekam z tego chorego kraju chorych ludzi

  „Smog powstanie z powodu kiepskich warunków atmosferycznych.”
  a obsrana dupa powstaje od zlego podcierania i srania

 • gom1

  Woli i Włoch

  Włochów.

  Przy okazji polecam:
  http://powietrze.zm.org.pl/

 • Assses Besses

  Powinniśmy odchodzić od węgla, ale w naturalny, spokojny sposób. Ludzie sami powinni z własnej woli tego chcieć, a nie, ze jest nam to narzucane z komunistycznej brukseli.

 • arekk

  Będziemy czekać na własna wolę ludzi to prędzej się udusimy albo umrzemy na raka płuc. Akurat w tym wypadku dobrze, że jest jakiś motywator z zewnątrz. Podobnie jest z sortowaniem odpadów. Gdyby nie dyrektywa unijna najpewniej nic by nie zrobiono.

 • Paweł

  Piec na węgiel jest najtańszy. Tak samo jak auto bez katalizatora jest tańsze od tego z. Nikt sam z siebie więcej nie zapłaci

 • Przemek

  Żegnam

 • Życzliwy

  Jesli ludzie nie daja sie edukowac, to trzeba im czasem na sile pokazac lepsza droge:)

 • Życzliwy

  Dziwie sie ze dopiero teraz wpadli na pomusl z darmowa komunikacją… dystrybucja biletow, kasowniki, kanary, wydawanie kart itd… koszta sa ogromne…
  Znam miastka, ktore po przekalkulowaniu tego, doszly do wnioskow, ze koszty przewyzszaja im zyski.
  Smog to tylko dodatkowy argument.

 • zmierzch

  Rybnik, Zabrze, Gliwice i Żywiec się dołączają. :)

  W czasie ostatniego „Wielkiego Smogu” w tych miastach było gorzej niż w Krakowie. Tacy są struci, że w odróżnieniu od krakusów nie mają siły krzyczeć na alarm…

 • Kamil Ro. Dzióbek

  Witam! akurat tak się składa ze jestem ekspertem więc się wypowiem.

  >Według niego w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy aż sześć znajduje się w Polsce, zaś nasz kraj jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na kontynencie.

  Najbardziej zanieczyszczonym krajem są Niemcy, z powodu używania węgla brunatnego o bardzo wysokim zasiarczeniu. Nasz polski węgiel kamienny przy nim jest czyściutki i to zielona energia.

  Czemu tego nie ma na wykresach i pomiarach? Po prostu elektronika przy pomiarach w Niemczech przestawia się w inny tryb tak samo jak w niemieckich Volkswagenach (Dieselgate) przy pomiarze spalin. Niemcy to oszuści i złodzieje. Nie można im ufać, ale też niemożna ich zabijać, bo to też ludzie. Da się ich spolonizować i nauczyć kultury, ale to praca na pokolenia.

  Jako ciekawostkę podam, że smog zabija ludzi. Zaznaczam ‚smog’ a nie ‚smok’. Nie chodzi o zmniejszanie życia o kilkanaście lat, tylko śmierć w ciągu kilku godzin.
  W Londynie smog w 1952 roku zabił tysiące ludzi. Nikt nie wie jak to zrobił. Możecie o tym poczytać na Wikipedii:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_smog_londyński

 • Robert Lewandowski

  A jak się ma komunikacja do smogu, który powstaje głównie w dzielnicach opalanych węglem i drewnem?

 • Piotr Oleszak

  Nie czaję. A ściągnąłem sobie aplikacje „Jakość powietrza w Polsce” i mi pokazuje Wawę na zielono. Więc czemu jest tak źle??

 • Piotr Oleszak

  Palenie węglem nie jest jeszcze takie najgorsze. Gros ludzi pali śmieciami. I w tym problem.

 • stefan

  na pewno palą śmieciami z powodu przykrego uczucia obrzydliwego bogactwa. Tak dla zabawy.

 • Piotr Oleszak

  Tam prawie nie jeździ albo raz na pół godziny. A i tak postoi w korku i natruje po drodze tyle co 10 samochodów.

 • Adrian Nyszko

  Ja po mieście tylko z zamkniętym obiegiem jeżdże, bo nawet własny samochód mniej wtedy czuć. A w zimie to najlepiej maske przeciwpyłową pod szalik i prawie zawsze zamknięte okna. I kolejna sprawa, że cena ogrzewania w polsce jest abstrakcyjna, żeby niekiedy czterocyfrowe kwoty były za miesiąc to przez to na osiedlu do CO jest podłączone z 4 na 10 domów. Wiadomo że ciepło idzie z węglowych PECów, ale przynajmniej nie znajdują się w środku miasta i sadza nie leci psu w nos i przez drzwi jak tylko uchyle

 • gom1

  Pozwolisz, że zacytuję:

  Sytuacja zacznie pogarszać się od godziny 14:00.

 • blekot

  CZY tylko ja nie widzę w tym wpisie żadnej daty?

 • namo

  Bo to zwykłe kłamstwo jest..

 • gom1

  Dziwie sie ze dopiero teraz wpadli na pomusl z darmowa komunikacją

  Wg tego obrazka darmowa komunikacja miejska to pudrowanie syfa:
  http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/Y4rktkqTURBXy9lNGM0ODZmOTNkNDY4YjBhYzQ5OWU1NjAxYjViYzQzZC5qcGVnkZUCzQMUAMLD

 • Obiektywny

  W Rybniku powinni wprowadzić opłatę klimatyczną.. Tak gęstego powietrza jeszcze nie widziałem. Serio.. Kraków ma na noc!

 • Życzliwy

  „Z punktu widzenia tego obrazka”…
  Darmowa komunikacja, jak pisałem wyżej, powinna być przede wszystkim efektem kalkulacji…

 • gom1

  Darmowa komunikacja, jak pisałem wyżej, powinna być przede wszystkim efektem kalkulacji

  Odniosłem się do pomysłu jednego dnia darmowej komunikacji.

 • Życzliwy

  A co w tym złego? Znam mnóstwo osób, które mają po 2 samochody w rodzinie, a do pracy dojeżdżają komunikacją miejska. Mieszkam przy metrze i dam głowę, że z puntu A bo punktu B do jadę szybciej, niż ty samochodem:)

 • gom1

  A co w tym złego?

  Ale ja nie o tym. Nie mam nic przeciwko komunikacji miejskiej. Tylko z perspektywy jakości powietrza przesiadka z samochodu do autobusu nie ma większego znaczenia.

 • Alan

  Czemu nigdy nie podajecie źródeł? :<

 • Tortilla

  Jeśli część kierowców by się przesiadła, bo by miało. Autobus tak czy siak będzie jechał, a jeśli kilka tysięcy osób zrezygnowałoby z samochodu, to i spalin byłoby mniej (w krótkim okresie oczywiście).

 • gom1

  Jeśli część kierowców by się przesiadła, bo by miało

  Ale widziałeś obrazek do którego się odnoszę?

 • Życzliwy

  No bo autobusy to też lipa w większości. Powinny być tramwaje na solary:)
  Wiesz jednak do takiego autobusu wejdzie 100 osób, wiec może i lepiej niż 100 starych samochodów:)
  Tak czy inaczej, głównym kryterium darmowej komunikacji powinny być kwestie ekonomiczne:)

 • Marek Grys

  Ta aplikacja to trochę sciema ponieważ pokazuje wg innych norm. Sciągnij zanieczyszczone powietrze. Po drugie problem był we wtorek a Wawa dziś wprowadza darmową komunikacje…a odpowiedz musi być natychmiast i komunikaty o smogu…Po trzecie jak ja sledze w sosnowcu na ślasku to jest korelacja miedzy temperaturą oraz porą dnia. Wiadomo najgorzej wieczorem i jak temp spadają. Wawa to pikuś zobaczcie stężenia Krakowskie lub w takim Rybniku np gdzie normy Polskie sa przekroczone 1200 % !!!

 • Marek Grys

  Dowody ? bo tworzysz jakąs teorię spiskową. Pytanie ile domów i kamienic w niemczech jest ogrzewana kopciuchami ? i jak te kamienice są ocieplone ? Masz taką wiedzę ekspercie ? To ze uzywaja brunatny i kamienny węgiel zgadza się ale spalają go w elektrowniach a nie w kopciuchach gdzie filtry są w stanie znaczą czesc wyłapać. I sukcesywnie duzym kosztem przestawiają się na OZE od 10 lat

 • Marek Grys

  Oczywiscie ze ma sens nawet gdy jest to spalinowy autobus, idealnie gdyby był elektrycznym. Porównaj na logike spalanie 1 autobusu przewożącego 100 pasażerów i odpowiednik 100 samochodów zakładając ze kazdy jedzie we własnym samochodzie. Polecam książekę Rewolucja energetyczna Popkiewicza tam jest to świetnie wyjaśnione

 • gom1

  Oczywiscie ze ma sens

  Nie piszę o sensie tylko o znaczeniu.

 • Marek Grys

  Nie da się odchodzic w sposób naturalny, rozwiązanie to całkowite pokrycie kosztu wymiany ogrzewania na gazowe, elektryczne + ocieplenie starych kamienic. Do tego trzeba dorzucić podatek węglowy by nie opłacało się palić węglem, drewnem czy ropą. Do tego wysokie kary za spalanie smieci od razu egzekwowane…

 • Michał Chrobot

  Hihi,,, to w Krakowie powinna być darmowa przez pół roku znaczy się :D

 • https://wszstk.wordpress.com/ Autor | wszstk
 • amcieq

  gamiest wprowadzić duże opłaty za korzystanie z samochodów…. smart jak nie wiem… w końcu Polska to bogaty kraj…

 • http://www.spidersweb.pl/author/dawidkosinski Dawid Kosiński

  Ależ praktycznie zawsze podajemy. Tutaj nie podaliśmy, bo wiadomość otrzymaliśmy SMS-em, jak inni mieszkańcy Warszawy.

 • Gawin

  No i będzie tak jak na zdjęciu… ludzie w maskach… ciekawe czy już tacy chodza po mieście… w media expert są oczyszczacze powietrza, sam już mam jede i planuję kupić do biura. Maski to kwestia czasu, zobaczycie, stanie sie to nawet modne ;)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement