Ci goście nie mają problemu, by powiedzieć ci, że za dużo u nich płacisz za hosting

News/Technologie 27.10.2016
Ci goście nie mają problemu, by powiedzieć ci, że za dużo u nich płacisz za hosting

Choć trzeba przyznać, że nie będą również czuli się zażenowani w proponowaniu ci droższej usługi. O co chodzi? O fajne narzędzie do mierzenia potrzeb klientów. Które firma Dhosting właśnie udostępniła.

Polska firma Dhosting chce nieco rozruszać rynek hostingowy i proponuje nowe modele rozliczania za swoje usługi. W bardzo dużym uproszczeniu można je określić jako znany z sieci komórkowej model prepaid, czyli „na kartę”. Usługa wykorzystuje chmurę nie tylko do monitorowania aktualnego obciążenia naszej witryny, ale również przewiduje takowe i proponuje dopasowane do potrzeb pakiety.

W EWH (Elastyczny Web Hosting) obowiązuje co prawda podstawowy abonament. Jednak gdy limit w ramach tego podstawowego (lub innego, który wybraliśmy) abonamentu zbliża się do granicy i zostanie wyczerpany EWH – w oparciu o statystyki odwiedzin i liczbę unikalnych użytkowników – sam kalkuluje rzeczywiste obciążenia na serwerze i z góry podpowiada realne koszty hostingu, sugerując jego odpowiednie parametry.

Z kolei jeśli ruch na stronie wzrośnie nagle i niespodziewanie, to w momencie internetowego szczytu użytkownik jest o nim informowany za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz mobilnej aplikacji. Można wówczas doładować konto z poziomu panelu administracyjnego i ustawić określone parametry, w tym progi maksymalnych wydatków w skali dnia, tygodnia oraz miesiąca. W usłudze tej płatności naliczane są wyłącznie za faktycznie wykorzystane zasoby i są pobierane z konta rachunku rozliczeniowego, na którym użytkownik uzupełnia środki.

Czyli jak wygląda w praktyce taki elastyczny hosting?

Przykładowo: za wykorzystanie serwera o parametrach 12 GHz, 32 GB RAM, 1000 GB SSD, klient zapłaci 1,86 zł netto za godzinę. W momencie zwiększonego ruchu na stronie, system automatycznie podnosi parametry pobierając co godzinę na ich poczet środki z salda rozliczeniowego. Jeśli zaś ruch spada, parametry są automatycznie zmniejszane.

Nie korzystałem nigdy z usług Dhostingu, więc trudno mi ocenić na ile uczciwe są te podpowiedzi. Zwłaszcza, że zawsze z podejrzliwością patrzę na oferty, które w teorii mają sprawić, że będę usługodawcy płacił mniej. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku drugiej takiej oferty nie ma. I może okazać się ona szczególnie warta uwagi dla tych, którzy wiedzą, że potrzebują hostingu ale na tym ich wiedza na temat własnych potrzeb w zasadzie się kończy.

To uczciwe rozwiązanie… zakładając, że działa poprawnie

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku 65 proc. firm w Polsce posiadało własną stronę WWW. We własne witryny internetowe inwestowały firmy niezależnie od swojej wielkości. W przypadku dużych, zatrudniających ponad 250 osób przedsiębiorstw, stronę posiadało 91 proc. z nich. Do obecności w Internecie przyznało się też 84 proc. średnich i 61 proc. małych. To relatywnie niewiele, ale jednym z powodów są obawy o koszty. I świadomość własnej niewiedzy, i tego, że ową niewiedzę wykorzystują dostawcy hostingu, którzy gdy oferta podstawowa przestaje się sprawdzać, oferują bardzo drogie rozwiązania.

Chociażby takie, jak serwer VPS, którego średni koszt sięga około 700 zł rocznie. Za markowy serwer dedykowany klient zapłaci natomiast nawet kilka tysięcy. To jednak nie koniec wydatków, bo do obsługi serwerów użytkownicy potrzebują także panelu zarządzania, ponieważ na ogół nie potrafią administrować serwerem samodzielnie. Administrator, konfiguracja usługi i zarządzanie panelem to dodatkowy koszt przynajmniej 1500 zł.

Ale okazuje się, że również klienci, którzy są świadomi swoich potrzeb i wybierają konkretną usługę, np. serwer wirtualny czy dedykowany, przepłacają za usługi. Po pierwsze, nie dysponują narzędziami do reagowania w nagłych przypadkach, np. w trakcie niespodziewanego wzrostu ruchu. Wtedy okazuje się, że usługa nie jest jednak na tyle elastyczna, aby móc szybko zwiększyć ten limit. Po drugie, płacą za te zasoby, których i tak nie wykorzystują w stu procentach.

Na bieżąco = lepiej

Warto pilnować oferty konkurencji. Dhosting ma na razie ofertę unikalną, ale jestem przekonany, że ta zostanie wkrótce skopiowana przez konkurencję. I kto wie, kopia może okazać się atrakcyjniejsza od oryginału, więc nie chcę was naganiać na tego jednego, konkretnego usługodawcę, który był uprzejmy się ze mną skontaktować i zainteresować mnie swoją nową ofertą.

Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj im dynamiczniejsza forma rozliczeń, tym mniej płacimy za coś, czego nie wykorzystujemy. Bo rzadko kiedy abonamenty są skonstruowane tak, by to użytkownik zarabiał na usługodawcy, a nie na odwrót.

Dołącz do dyskusji

 • asd

  Właścicielu Dhosting, widzisz to? Sam się zgłosiłeś z ciekawą ofertą, ale nie posmarowałeś, więc wobec Ciebie trzeba być ostrożnym i zakładać że jesteś nieuczciwy.

 • asdsafdfvasdffv

  jakto nie posmarowal, przeciez ten wpis pachnie marketingiem wrecz wiecej posmarowal zeby nie bylo znaczka ze sponsoring, nie badz naiwny

 • Jego Mać

  AWS EC2 robi to lepiej

 • asd

  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, więc każdy może odnieść inne wrażenie ;)

 • http://dhosting.pl dhosting.pl

  AWS to całkowicie inna usługa, ale fakt, robią dobrą robotę :)

 • http://dhosting.pl dhosting.pl

  Patrzymy na to inaczej. To wpis niezależny i obiektywny, a nam na tym właśnie zależało :)

 • http://dhosting.pl dhosting.pl

  Gdyby to był wpis sponsorowany, postaralibyśmy się lepiej ;)

 • Jego Mać

  Inna? A co powiesz o T2 (Burstable Performance Instances)? Tylko nie pisz że byliście pierwsi, bo usługa istnieje od 2014

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Zdecydujcie się.

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Wciąż jest to usługa dla admina :) Zwykły użytkownik, potrzebuje zarządzania administracyjnego oraz panelu z poziomu którego będzie mógł zarządzać stroną/bazami/emailami itd.

 • Jego Mać

  taa… ;)

  ok dam Wam spokój, życzę zadowolonych klientów

 • aPoCoMiLogin

  12 GHz

  ciekawe procesory.. opis jak na komputerach w biedronce gdzie częstotliwość wszystkich rdzeni jest sumowana.

  Brak słów..

 • Jego Mać

  dyplomatą to Ty nie jesteś ;)

 • IronWolf

  Brak złów? Nie po raz pierwszy spotykam się z takim oznaczeniem w serverach, to jest standard, bo tu czesto nie kupujesz na procki, rdzenie, a wlasnie na maxymalna moc, która jest często brana z kilkunastu maszyn w klastrze po troche z każdej.

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  serwery są oparte o procesory Intel Xeon E5-2680v4, natomiast komunikowanie usługi na podstawie GHz jest powszechne w naszej branży. Zależało nam również na prostej komunikacji zasobów serwera, dlatego nie ma żadnych limitów PHP, MySQL itd. tylko bazujemy na limitach głównych tj. CPU, RAM, SSD.

 • Piotr K

  ok, to teraz załóżmy że na stronę wdarł się jakiś syf bo coś tam. Rośnie drastycznie zużycie zasobów, użytkownik nie wie co z tym zrobić bo się totalnie nie zna. Będzie płacić kokosy tak ?

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Przede wszystkim jeżeli użytkownik coś takiego zauważy i da nam znać, zajmiemy się znalezieniem a następnie usunięciem wirusa. W procesach, przewidzieliśmy też przyznanie wykorzystanych w ten sposób środków Klientowi na konto :)

  Fajnie, że to poruszyłeś w ogóle ponieważ to bardzo istotna kwestia. Bo jeżeli u nas Klient zapłaciłby więcej ponieważ wzrośnie obciążenie, to w typowym hostingu usługa już dawno zostanie po prostu zablokowana.

  Dodatkowo, umożliwiamy też naszym użytkownikom ustawianie limitów wykorzystania poszczególnych parametrów oraz wydatków np. nie więcej niż 5 zł / dzień.

 • aPoCoMiLogin

  Maksymalna moc ? To jest dobre dla marketingowców co lubią operować buzzwordami. To że po złączeniu wyjdzie 12GHz niczego nie zmieni, jeżeli aplikacja wykorzysta tylko jedno rdzenie, które ma 3GHz. Używane powszechnie, bo marketingowcy uważają że ludzie którzy wynajmują te serwery, są tak samo niedouczeni jak oni. I nie, nie jest to standard, bo nie ma takich standardów jak podawanie zsumowanej częstotliwości.

 • aPoCoMiLogin

  Nie interesuje mnie wasza oferta, przyczepiłem się jedynie do idiotycznego sumowania, które wprowadza w błąd. Bo może być 12 rdzeni które mają 1ghz i maszyna może być ogóle słaba, a mogą być 3 rdzenia po 4ghz. To jest tak jak napisałem wyżej – głupie marketingowe myślenie.

  Najwięksi nie podają takich rzeczy, takie rzeczy podają firmy pokroju home/nazwa dla których targetem nie są profesjonaliści, a ludzie co chcą „zainstalować” wordpressa. Więc jaki target, takie opisy usług.

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Patrzymy na łącznie wykorzystanie w GHz wszystkich wątków, które aktualnie pracują – tak samo jak na Windowsie masz listę procesów i wykorzystanie % procesora. My te % przeliczamy na GHz. Taki model jest korzystniejszy dla klienta bo nie musimy go kasować za cały rdzeń a np. za konkretnie 1 GHz lub 2 GHz.

 • zakius

  w webhostach, które obsługują i tysiące połączeń, zastosowanie wielu słabszych rdzeni nie jest aż takie głupie
  i oszczędza się na przełączaniu kontekstu w ramach rdzenia

 • MikiMaus

  A nie mogliście wprowadzić pełnego prepaidu?

 • fff

  Obiektywny i niezależny jest wtedy jak właściciel o nim nie wie lub dowiaduje się tuż przed publikacją. A skoro Wam „na tym zależało” to coś tu dziwnie pachnie.

 • szcz

  Z limitami bym uważał. Ustawię sobie 5zł / dzień. Nagle zrobi się ruch, bo dodam do strony ciekawy tekst. Ja wyjadę na wczasy bez komputera. I w południe strona wyczerpie limit.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Nie, dlaczego? Wiele firm się do mnie zgłasza ze swoimi produktami i usługami, licząc na to, że się nad nimi pochylę. Ta wydała mi się całkiem ciekawa, więc postanowiłem się informacją o niej z Wami podzielić. A skoro po tym jak się zgłaszają mówię „fajne, ciekawe, pewnie opiszę” to wiedzą, że takowa publikacja się pojawi. Co to ma do obiektywności czy niezależności?

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Oczywiście się z Tobą zgadzam. Natomiast przewidzieliśmy to i wysyłamy push na naszą aplikację iOS/Android/Windows i dwoma kliknięciami możesz zmienić limit przez swój telefon / tablet.

 • fff

  To, że napisałeś tekst na czyjeś zlecenie czy prośbę. Nie ważne czy Ci zapłacili, czy nie. Czy chcieli pokazać mocne strony produktu, a o słabych tylko delikatnie wspomnieć. czy nie. To już w tym momencie jest nie ważne. W takim przypadku teks nie jest obiektywny.
  Już jest zawarta transakcja wiązana. Wy im coś, oni wam coś.

 • BuKoX

  To nie tak do końca z tym blokowaniem. Tam gdzie mam serwer działa to tak, że jeśli w ciągu 1 dnia średnie np. obciążenie maszyny przekracza limit to nic nie jest blokowane a jedynie dostaje ostrzeżenie. Jeśli zdarza się to rzadko to nic się nie dzieje – płacę za wyjściowe parametry. Jeśli zaś zdarza się to często to hosting proponuje mi zmianę parametrów.

  Takie rozwiązanie jest wg mnie lepsze ponieważ nie płacę za chwilowe ddos-y czy okazjonalną zwiększoną oglądalność. Dopiero jeśli obciążenie przekraczane jest permanentnie to muszę dopłacić za większe zasoby.

 • szcz

  Domyślam się, że to przewidzieliście. Ale jestem daleko na wczasach i nie mam zasięgu, albo mam telefon, na którym Wasza aplikacja nie działa.
  Może lepiej zostawić usługę działającą, ale założyć jakiś lejek?

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Żaden mój tekst nie jest obiektywny, to po pierwsze. A po drugie: co oni mi?

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Obecnie nie będziemy wprowadzać pełnego prepaid ze względów biznesowych.

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Zwróć uwagę na podstawowe parametry które oferujemy – to aż 1 GHz, 1 GB RAM i 50 GB SSD, czyli bardzo realne że nawet z podniesionymi parametrami będziesz miał mniej niż u nas. Zwróć uwagę, że skalowanie EWH zrobiliśmy aż do 24 GHz, 64 GB RAM i 1 TB HDD.

 • asd

  Brniesz za daleko :D

 • BuKoX

  Ale to nie rozwiązuje problemu o którym pisałem czyli chwilowych czy okazjonalnych obciążeń. W moim hostingu za to nie płacę a u Was z automatu tak.

 • fff

  Widzisz. Ty twierdzisz, że tekst nie jest obiektywny. dhosting.pl znowu twierdzi, że jest obiektywny.

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Też nad tym myśleliśmy, mamy to w liście todo od momentu pisania założeń produktu. W ciągu następnych tygodni, będzie gotowe i udostępnione wszystkim Klientom.

 • MikiMaus

  A ty zapewne myślisz, że siedzi sobie Maciej przed ekranem, nagle jeb, z siłą wodospadu przeciska się do jego mózgu myśl „dhosting, dhosting, dhosting, sprawdź to” albo gołębie pocztowe uderzają w okno jeden za drugim łamiąc kark a listy od dhosting spadają na parapet? Kaman. Witamy w realu.

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Z automatu nie. Musisz wyrazić na to zgodę. Musielibyśmy uściślić skalę obciążeń aby dyskutować :)

 • BuKoX

  A co dzieje się gdy ktoś nie wyrazi zgody (bo np. nie ma w tym momencie dostępu do internetu)?

 • asd

  Niezależny? Ok. Obiektywny? I tak i nie, bo ciężko pisać o czymś z czego się nie korzystało (ale do tego już przywykłem) i w dodatku poddawać w wątpliwość uczciwość takiego rozwiązania.

  Ciekawe, że z równie dużą dozą ostrożności nikt nie podchodzi do ofert no-limit od operatorów komórkowych tylko hucznie je wychwalają w 5 minut po konferencji prasowej. A przecież też nie korzystali z tych i mogą się oprzeć jedynie na komunikatach prasowych a dopiero potem na regulaminach.

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Jeżeli nie wyrazisz zgody, nie będziemy skalować Twojej usługi w górę. Ale m.in. z tego względu ustawiliśmy tak duże podstawowe parametry usługi, żeby były średnio 4 razy większe niż w największej firmie hostingowej w Polsce (tam 256 MB na proces PHP w najwyższym pakiecie)

 • BuKoX

  Czyli abstrahując od parametrów jeśli mimo wszystko chwilowo je przekroczę i nie wyrażę zgody z wyżej podanego powodu to moja usługa jest blokowana?

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Przede wszystkim – wciąż zaznaczam, że dostajesz u nas znacznie więcej za mniej niż u reszty dostawców ;)

  Nie, usługa u nas nigdy nie jest blokowana. Brak dodatkowych zasobów może spowolnić wczytywanie strony, ale nigdy jej nie zablokuje.

 • BuKoX

  No wreszcie dostałem konkretną odpowiedź :)

 • Kamil Dzióbek

  Dhosting, zwaliliście kompletnie sprawę. Pod ta reklamą podpisał się Maciej G. Koleś który reklamował tutaj oszukańce akcje groszowe, a jak czytelnicy byli oburzeni to zablokowano komentarze. Więc zadziała tutaj proste herustyka; reklamuje Maciej G. więc to jest oszustwo. Wszyscy znają tutaj możliwości Macieja G. i wiedzą, że on tego artykułu sam nie napisał.
  Jako, że jestem ekspertem poważanym na SW mogę wam napisać artykuł na SW, cena do uzgodnienia. Lecz zaznaczam że artykuł będzie uczciwy. Więc by nie było „płacę więc cenzuruję”.

 • mach

  akurat ja mam swoją stronę firmową na dhosting oraz pakuję kilka domen. Nie wiem czy to duża czy mała firma, ale przez wiele lat praktycznie nie miałem żadnych problemów. naprawdę sporadycznie zdazało się że nie działała poczta. jak wybierałam lata temu hosting to zdecydowałem się na nich że względu na nieograniczona liczbe ftp i emaili

 • Ja

  „Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku drugiej takiej oferty nie ma.” – a homeclud?

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Oferują VPS z możliwością skorzystania z panelu Plesk, nie jest to jednak w pełni zarządzana usługa gdzie nie musisz się martwić o łatki bezpieczeństwa, aktualizacje czy żmudną pracę administracyjną :)

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Dlaczego kłamiesz na mój temat?

 • aPoCoMiLogin

  Nie.

 • aPoCoMiLogin

  To jest głupota. Ot AMD dlaczego tak bardzo dostaje od intela? Bo ich procesory pomimo większego taktowania stosunku do tych od intela są słabsze per rdzeń. Takie sumowanie to bajeczki marketingowe. Ktoś komu zależy na wydajności szuka maszyny ze specyficznym procesorem, a nie jakiegoś hostingu który sumuje częstotliwość wszystkich rdzeni.

  To nie jest standard, takich „trików” używają spece od marketingu pokroju ludzi z bierdonki. Bo niby dlaczego giganci jak amazon, google czy ovh takich idiotyzmów nie wyprawiają? Bo to nie jest żaden branżowy standard. To jest standard mirków i ich hostingów, co by ogłupić nieznającego się kowalskiego.

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Oferują VPS z możliwością skorzystania z panelu Plesk, nie jest to jednak w pełni zarządzana usługa gdzie nie musisz się martwić o łatki bezpieczeństwa, aktualizacje czy żmudną pracę administracyjną :)

 • Zainteresowany

  Panie Rafale,
  szkoda ze tak malo napisaliscie o swojej ofercie na stronie internetowej. Nie da sie tam wiele wyczytac i niewiele da sie wykalkulowac. Teraz pytania:
  a) czy place za wygenerowany ruch z/do datacentre? (bandwith)
  b) co technicznie jest wirtualizatorem? Hyper-V, XEN / Citrix XENServer, Parallels Plesk, VMWare ESX(i), KVM/Redhat, cos innego? Czy moge „postawic” dowolny system?
  c) czy te gigaherce sa „shared” czy „dedicated” tj na corach wirtualnych czy dedykowanych? Oprocz tego czy
  „shared” jest „capped” czy „uncapped” (obawiam sie ze znam odpowiedz – shared uncapped i stad ta oferta)
  d) ile zaplace jezeli chce u Was zakupic 4 publiczne adresy IP + reverseDNS + 2 cory 2,40 GHz + 4 GB RAMu i zrobic tunel sieciowy/VPN do siebie? Czy transfer bedzie nieograniczony? A moze w takich przypadkach polecacie 1 GHz + 4 GB RAMu + ewentualne reklamowane doplaty? ;-)
  Prosilbym zeby rzucil Pan cenami z VAT.

  Pozdrawiam

 • Tomasz Wiech

  Dla mnie Dhosting jest bardzo w porządeczku! :D

 • Rafał Kuśmider – dhosting.pl

  Staraliśmy się pogodzić ilość informacji z minimalizmem, więc jeżeli czegoś istotnego brakuje na pewno uzupełnimy.

  Co do Twoich pytań:

  A) Ruch jest nielimitowany i nie płacisz za niego

  B) Usługa jest w 100% zarządzana, więc nie postawisz własnego systemu. Do pierwszego poziomu wirtualizacji używamy VMware. Natomiast, aby uruchomić skalowanie byliśmy zmuszeni do napisania własnego rozwiązania do kontenerowania zasobów użytkownika, w celu umożliwienia płynności zarządzania zasobami. Istotnym elementem systemu jest także automatyczne i niezauważalne dla Klienta rozpraszanie obciążenia po infrastrukturze, aby zapewnić zawsze maksymalną wydajność.

  C) Jako bazę używamy procesorów Intel Xeon E5-2680v4, 14 rdzeni po 2,4 GHz każdy. W EWH dajemy gwarancję zasobów GHz. Gwarantujemy zawsze moc, którą potrzebuje Twoja usługa podczas skalowania. Oczywiście wiadomo – serwery nie są z gumy, ale przygotowaliśmy się technologicznie do skalowania bardzo mocno i zakupiliśmy dużo sprzętu z mocnymi podzespołami klasy enterprise.

  D) W cenie usługi EWH dostaniesz jeden dedykowany adres IP, kolejne kosztują 10 zł miesięcznie. Od palca możemy ustawić Ci revDNS’a jednak nie będzie możliwe uruchomienie VPN :( Co do oferty – nie porównuj 1:1 zasoby :) Idea produktu jest taka, że nigdy Twoje potrzeby nie są stałe, dlatego po co przepłacać za zasoby, których nie używasz? Odezwij się do nas na http://dhosting.pl, zadzwonimy i porozmawiamy szerzej :)

 • GallAnonim

  Dlatego, że jego umysł wolny uznaje za prawdę to, co podpowiada mu umysł szybki. A jakby chciał sprawdzić, że posiada umysł szybki i wolny, niech policzy ile to jest 10 * 10, 20 * 20, a ile to jest 298 * 731, albo 20! (mieści się jeszcze w zakresie long long). Umysł szybki jest wolny i leniwy, zazwyczaj za prawdę przyjmuje to, co podsuwa mu umysł szybki, którym opiniuje każdy z nas na co dzień. Problem polega na tym, że umysł szybki to często idiota klasyfikujący subiektywnie, którego umysł wolny powinien lać i patrzeć, czy równo puchnie.

 • GallAnonim

  Miało być, że umysł wolny jest leniwy i powolny.

 • jonisz

  Szczerze mówiąc pierwszy raz słyszę o tego typu rozliczeniu użytkowania domeny. Ja mam SSD wykupioną w seohost i rozliczam się na określoną kwotę. Narzekać nie mam na co, bo problemów nie mam, ale z czystej ciekawości bym tą przetestował.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement