Kiedy w końcu PayPal beknie za blokowanie nieswoich pieniędzy?

Artykuł/Technologie 01.07.2014
Kiedy w końcu PayPal beknie za blokowanie nieswoich pieniędzy?

To nie może być kolejny przypadek. To wygląda na zautomatyzowany proces uderzony bezpośrednio w przedsiębiorców internetowych. I żadne wyjaśnienia związane z respektowaniem prawa tego nie tłumaczą. Za swoje praktyki PayPal powinien dostać porządnie po dupie. Przynajmniej medialnie.

O historiach rodem z horroru związanych z PayPalem słyszymy od dawna. „Zamrożenie zebranych pieniędzy do czasu wyjaśnienia sprawy” – to procedura PayPala, która potrafi zabić hitowy projekt, czy globalnie rozpoznawalny startup.

Zaczęło się od Wikileaks,

któremu PayPal zablokował konta w 2010 r. tłumacząc decyzję łamaniem przez serwis Juliana Assange’a regulaminu zabraniającego wykorzystywanie konta PP do „wspierania, promowania, lub zachęcania do działalności zabronionej przez prawo”.

To uruchomiło lawinę innych doniesień związanych z zatrzymywaniem pieniędzy przez PayPal, które dotyczyły głównie podmiotów zbierających fundusze w serwisach crowdfundingowych, w tym na najbardziej znanym Kickstarterze.

Jeden z takich przykładów opisywaliśmy na Spider’s Web w sierpniu ubiegłego roku.

Pieniądze włoskiego startupu GlassUp zbierane w serwisie Indiegogo zostały zatrzymane w PayPal, który nałożył na nie limit. Całość zebranych funduszy miała być uwolniona pod warunkiem, że produkt zostanie wprowadzony do sprzedaży. Bo tak.

Wcześniej problemy z PayPalem miał hitowy projekt konsoli Androida Ouya, który opóźnił debiut projektu finansowanego na Kickstarterze. Dziś z kolei czytamy, że inny niesamowity projekt, który miał sympatię medialną chyba całego świata – ProtonMail także ma problemy z pieniędzmi zbieranymi za pośrednictwem PayPala!

shutterstock_198038321

Na Indiegogo projekt super-bezpiecznego klienta poczty e-mail zebrał 283,5 tys. dol. w ciągu zaledwie 2 tygodni. PayPal zamroził konta szwajcarskiego startupu ze względu na to, iż „istniało podejrzenie, że ProtonMail nie działa legalnie, ponieważ musi mieć zgodę regulatorów na szyfrowanie maili”.

Mało?

Niedawno napisał do mnie zrozpaczony przedsiębiorca (nazwisko do wiadomości redakcji Spider’s Web), który przedstawił swoją przygodę z PayPalem.

Nasza historia (jestem członkiem zarządu w spółce) jest prosta w konstrukcji, ale i jakże stanowczo potwierdzająca znaną we współpracy z PP regułę.

Około 2 miesiące temu wprowadziliśmy testowo na niemiecki rynek produkt, należność za który postanowiliśmy przyjmować za pośrednictwem „zaufanego, znanego na całym świecie” PayPala. Bardzo drogie transakcje, ale wydawało się to gwarantować bezpieczeństwo.

Po przejściu weryfikacji, zniesieniu blokady poziomu rocznego obrotu, podpięciu i zweryfikowaniu kont i kart, dokumentów członków zarządu rozpoczęliśmy kampanię reklamowa (internet).

Przez niecałe 4 doby wdrażania kolejnych elementów marketingowych na koncie było już kilkanaście tysięcy euro (przy oczywiście adekwatnej inwestycji w promocje), gdy środki zostały zablokowane.

Po wypełnieniu kolejnych wymagań formalnych pojawiały się kolejne, żeby ponad miesiąc temu zatrzymać się na procesie – bez rezultatów, bez kontaktu z PayPalem.

Nasze straty na chwilę obecną wynoszą około 50 tysięcy złotych plus każdy dzień zwlekania z wprowadzeniem produktu na rynek, co oczywiście przekłada się na realne straty.

Dobre praktyki blogersko-dziennikarskie nakazywałyby skonfrontowanie sprawy u obu zainteresowanych stronach. Jednak mając na względzie inne podobne historie związane z PayPalem wydaje się to bezcelowe. Kolejna tego typu sprawa nie może być bowiem przypadkiem. Większość przykładów jest do siebie bliźniaczo podobna – PayPal zatrzymuje nieswoje pieniądze tłumacząc (o ile) to różnymi wewnętrznymi regulacjami.

imac

I co również znamienne – bardzo często kontakt z przedstawicielami PayPala jest utrudniony, by nie powiedzieć, że wręcz niemożliwy. W przypadku projektów, które są dynamiczne, które polegają na „chwili”, brak możliwości szybkiego rozwiązania problemu skutkuje nieodwracalnymi rozstrzygnięciami, często niepowodzeniem projektu.

Poszkodowany przedsiębiorca, który zwrócił się do nas tłumaczy:

PayPal udaje, że nie mają tu w Polsce biura a tylko skrytkę pocztową, co jest nieprawdą. Dowiedzieliśmy się, że szef sprzedaży na Europę Centralną PP urzęduje w Warszawie i jest Polakiem.

Nasz kontakt nie zamierza odpuszczać:

Do sprawy zaangażowaliśmy kancelarię, która obsługuje nasza firmę. Ta po zapoznaniu się z sytuacja i rzekomymi zapisami w regulaminie, na które oczywiście powoła się PP stwierdziła kategorycznie, że sprawa nadaje się dla polskiej prokuratury i takie też zawiadomienie w naszym imieniu zostanie złożone.

Aktualnie oprócz prokuratury, kancelaria gromadzi dowody podobnych naszemu przypadków celem złożenia pozwu zbiorowego i dodatkowo opiniuje u prezesa UOKIK stosunek działającego w Polsce PP do ograniczeń prawnych, które w tym kraju obowiązują.

Mam nadzieję, że naszemu kontaktowi uda się wyjaśnić swoją sprawę, podobnie jak twórcom ProtonMail. Mam też nadzieję, że PayPal w końcu beknie za swoją postawę. Abstrahując bowiem od wszelkich uwarunkowań regulaminowych, a nawet prawnych, charakter działalności prowadzonej przez PayPala powinien skutkować nastawieniem ultra pro przedsiębiorcom, którzy chcą wykorzystywać go jako pośrednika przy finansowaniu swoich projektów. Tymczasem PayPal nie dość, że nie pomaga, to na dodatek bardzo utrudnia.

Absurd i skandal? To mało powiedziane. Nie wahajmy się nazywać rzeczy po imieniu – to bandytyzm.

 

* zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

Dołącz do dyskusji

 • Jerry

  PayPal dawno powinien iść pod młotek. Prowizje oraz cały ich system rozliczeniowy to jakaś kpina. Ja unikam, myślę że jeśli by podobne sytuacje nagłośnić to może da im do myślenia…

 • Niskonapięciowy

  Nic im nie da. To jest duży moloch. Myślę, że lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z mniejszych firm niż ten gigant. Dopóki ktoś nie wytoczy im wielomilionowego procesu który sromotnie przegrają – nie nauczą się niczego.

 • http://dubel.com.pl/ Artur Dubel

  A zablokowana kasa pracuje na rzecz PayPala :) – czysta kasa.

 • Scarfmonster

  PayPal to nie bank. „Pieniądze” które masz przypisane na twoim koncie nie są twoje tylko PayPala i może on sobie robić z nimi co mu się podoba. To tak ja te całe SKOKI i inne cuda,jeżeli jest napisane w regulaminie że mogą, to mogą. Ich prawo bankowe nie dotyczy.

 • John Kofee

  trzeba przeprowadzić głosowanie przez nieużywanie…
  w końcu strata 1 klienta jest prawie nieodczuwalna ale strata tysięcy klientów boli już wymiernie

 • vartec

  W USA PayPal zaczyna przegrywać ze Square i Stripe. W Europie nieźle się trzyma Adyen. Bardzo dobrym technicznie rozwiązaniem jest BrainTree.

  Innymi słowy, nie ma powodu, żeby użerać się z PayPalem i ich API które powstało w epoce kamienia łupanego.

 • John Kofee

  problem w tym, że PP jest znane i ludzie mają do niego zaufanie

 • http://www.appki.com.pl/ Damian Jaroszewski

  Nie tyle znane, co wspierane. W wielu serwisach można płacić kartą albo… PayPalem. Innego wyboru nie ma

 • vartec

  Ale ja piszę o wyborze z punktu widziena serwisu, a nie klienta.

  ATSD, np. na HumbleBundle najwygodniej było mi płacić za pomocą Amazon Payments.

 • vartec

  PP jest znane i wydaje im się, że to wystarczy. Nie przejmują się wygodą ze strony klienta ani sprzedawcy. Od lat nic gruntownie nie uprościli, podczas u konkurencji coraz łatwiej integrować płatność z serwisem, co jest wygodniejsze i dla klienta, i dla serwisu. Pewnie jeszcze pare lat na samej sławie pojadą, ale ile można.

 • John Kofee

  oczywiście ale na to trzeba też patrzeć oczyma klienta :) a jemu często wygodnie jest PP bo to zna i ma konto – standardowy problem nowych rozwiązań :)
  W takich niemczech nie trzeba nawet rejestrować karty, a jedynie podać w PP konto do obciążenia płatnościami…

 • John Kofee

  zgadza się i miejmy nadzieję, że coś się zmieni bo to co robią woła o pomstę do nieba… zresztą słyszałem, że w PL wypłata z konta PP też nie jest tania… dla klienta oczywiście

 • vartec

  Dla mnie, z punktu widzenia klienta, PayPay jest niewygodny. Zbędne przekierowania na kolejne formularze. Jeśli mam wybór, to unikam.

 • John Kofee

  pamiętam jak daawno temu w PKO BP czy SA przelew elixir szedł tydzień tak samo jak kasa wpłacona na swoje konto w ich okienku n apoczcie też nieźle było – nawet do 30 dni przekazywali kasę z pobrania :) czysta kasa pracująca – tylko nie na tego co ją zarobił :)

 • John Kofee

  zostaje się zgodzić ale czasami nie ma wyboru albo karta albo PP :)

 • Ianoan

  Już dawno usunąłem stamtąd konto. Cwaniaczki jedne.

 • Peter Nowak

  Masz racje. Serwisy powinny dodac wiecej opcji ale widocznie nie chca albo im się to nie oplaca. Nie raz nie dwa próbowałem wpłacić kase i tu tylko pay pal.

 • s

  Sam czekałem 3 miesiące aż mi wypłacą…

 • aPoCoMiLogin

  Znajomy kiedyś wykonał projekt i z racji że wykonywał to dla firmy z niemiec, ktoś tam powiedział że kasę mogą mu przelać przez paypal. No i całą kasę za projekt, trzymali o ile dobrze pamiętam ponad 3 miesiące, bo musiał się tłumaczyć skąd ta kasa, za co ta kasa etc, a do tego kontakt mega utrudniony z samym paypalem miał. No ale koniec końców odzyskał kase..

  Sam jako tako problemów póki co nie miałem, ale też dużych kwot nie miałem. Dziwi mnie jedynie to że oni się pytają o takie detale dotyczące tej w sumie nie ich kasy. To jest bezsensu.

 • BuKoX

  Ja przyjmuję płatności PP w sklepie internetowym od kilku lat i nigdy niczego mi nie zablokowali (poza blokadą środków kilku podejrzanych transakcji). Kilka razy kontaktowałem się telefonicznie z BOK w Polsce i nigdy nie miałem z tym najmniejszych problemów. Nie bronię PP jednak może każdą z tych spraw należy poznać dokładnie zamiast od razu wydawać wyroki. Dodam, że więcej problemów miałem z polskimi firmami pośredniczącymi w płatnościach internetowych.

 • pawellek

  Wreszcie Przemek napisałeś coś z jajem. Brawo!
  Rozumiem, że Wasza przygoda z systemem reklamowym Google AdSense‎ miała wpływ na poziom emocji w tym artykule :-)

 • Hex Digit

  >Zaczęło się od Wikileaks

  Yyy, nie? Tak było od zawsze. ten obrazek jest równie stary co Paypal: http://i.imgur.com/L5s3l.gif Bezpieczne zakupy przez internet kosztem sprzedawców to ich dewiza, nie wiem jak można tego nie wiedzieć po tylu latach i głośnych aferach.

 • Lord Syf

  Praktyka naganna, chociaż Wikileaks i Assange’owi to słusznie się oberwało, bo serwis łamał prawo i był niebezpieczny.

 • natankraps

  Nie zdarzyło mi się jeszcze mieć problemów PP. Moim zdaniem, jako użytkownika końcowego, płacącego za produkty w sieci, ta usługa nie ma sobie równych w wygodzie obsługi i powszechności.

 • kuba

  Sam miałem kiedyś problem z zablokowaniem konta PayPal, ale zadzoniłem do biura obsługi i miła pani wytłumaczyła mi co i jak mam zrobić. Przeciągnąłem rozmowę, wysłałem dokumenty w czasie rozmowy i otrzymałem informację, że papiery zostały przekazane do odpowiedniego działu. Sprawdzenie zajęło 24 godziny i konto odblokowane. Sprawa trochę inna, ale nie zgadzam się, że nie ma możliwości kontaktu z biurem obsługi paypal.

 • botmonster

  Bo sie boją, czy nie uczestniczą w przestępstwie (bo biorą prowizję od transakcji) a nie są bankiem, który podlega innym regulacjom. Ale fakt, że wstrzymana kasa u nich pracuje jest dla nich czystym zyskiem.

 • luck

  Szumi nie szumi rozwiąże sprawę uchwalą.

 • pablo

  Dzięki za info. Miałem właśnie wdrażać PP w swoim serwisie. Jednak poszukam czegoś innego. :)

 • BuKoX

  Nie bronię PP ale…
  Po pierwsze nie sugeruj się kilkoma wspomnianymi przypadkami bo nie znamy całej prawdy. Ja sam mam wdrożone płatności PP od ładnych kilku lat i nigdy nie miałem żadnych poważniejszych problemów. Nie słyszałem także od zaprzyjaźnionych serwisów o tego typu problemach.
  Po drugie jako alternatywę masz głównie nasze rodzime firmy pośredniczące, które także sprawiają problemy i akurat w moim przypadku większe niż PP.
  Po trzecie PP to bardzo popularny system nawet u nas w kraju i dla wielu potencjalnych klientów jest wygodniejszy od innych.
  Po czwarte na podstawie wspomnianych przypadków problemy dotykają głownie tych, którzy albo działają na granicy legalności, albo operują dużymi wpływami z niewiarygodnych źródeł albo nie mówią całej prawdy.

  Podsumowując – artykuł wysuwa tezę na podstawie kilku przypadków, które nie są do końca przejrzyste i stanowią promil tych, którzy te płatności wdrożyli i problemów nie mają.

 • mateusz

  Przy dwóch odpalaonych przeze mnie startupach miałem dokładnie te same problemy. Przy takich zdzierczych lichwiarskich opłatach jakie pobierają powinni całować nas po ..rękach. Wszystko przez to, że nie mają bezpośredniej konkurencji i czują się bezkarni. Paypal idź do piekła :/

 • Peter

  Proponuję byście napisali obszerny tekst o systemach płatniczych zastępujących PP. Przyda się przedsiębiorcom i konsumentom.

 • http://karcz-provider.com Kamil Karcz

  Otóż to. Tekst „Najlepsze alternatywy dla PayPal” byłby strzałem w dziesiątkę. Jest mnóstwo Polaków ze start’upami na cały świat, którzy nie mają pojęcia z jakim pewnym systemem zintegrować swoje płatności na stronie. Sam jestem w podobnej sytuacji. PP mnie zablokowało i od ponad miesiąca jak nie lepiej sprzedaż globalna stoi. Także SW, czekamy aż pójdziecie za ciosem :)

 • Przemysław Gdański

  Żeby Bitcoin nie był taki niebezpieczny pod względem wachań kursów, to pewnie możnaby było podeprzeć się nim zamiast PayPal, niestety nie ma się tym kto zająć.

 • Tomasz Sz

  Gadanie! Mnie PayPal i jego polityka NIE RAZ DUPE URATOWAŁA! Co za brednie firm konkurencyjnych… Teraz tego Pseudo PayPalowski portfelów nie mało! Ja będę bronił mojego banku internetowego PayPal, bo nie raz dzięki ich regulaminowi odzyskałe pieniądze, w taki sposób też pewnie myśli 80% ludzi którzy straciliby swoje pieniądze gdyby nie PayPal… W tym kraju to normalne, że ludziom to przeszkadza, bo Polak Polakowi Psem i a PayPal nie pozwala okradać tak jak to Polacy robią.

 • Tomo

  Chyba tak uważasz z oczywistych powodów… Jest mnóstwo innych firm, ale pewnie Ciężko Ci nakłonić ludzi żeby z nich korzystali co nie? Tylko oszustom i konkurencji może nie pasować PayPal

 • Tomo

  Widocznie chciałeś oszukać kogoś skoro tyle czekasz. Mi zawsze w terminie wypłacają, a korzystam dużo.

 • Tomo

  Popieram, jak ktoś działa legalnie to akurat kogo jak kogo ale PayPala nie ma się co obawiać… To jest firma która ma tradycje, a nie jak pseudo paypale.

 • Tomo.

  Jasne tak zrób jak jesteś oszust, bo połowa albo wiecej tych ludzi co narzeka to oszuści, albo pracują dla konkurencji po prostu. Jak sam na to nie wpadłeś, to nie podejrzewam Cię że nawet jak bedziesz miał PayPal to z niego będziesz korzystał. To system płatności dla ludzi z szerokimi horyzontami a nie dla Polaczków oszustów.

 • Tomasz Sz

  No i teraz niech się ładnie przedstawi firma, z której to ma Kowalski skorzystać zamiast z PayPal… Jakiś nowy produkt wchodzi i zaczęła sie już jego promocja?

 • Tomasz Sz

  Tytuł… hmmm… tylko że w Regulaminie jest WYRAŹNIE! Napisane ile trwa przelew każdego rodzaju. Tytuł… hmmm każdy ocenia względem siebie, często przypisujemy innym osobom cechy charakteru które sami nosimy ;). Pozdrowienia dla „ba…” tzn. autora. Mnie PayPal do tej pory nie zawiódł.

 • awerius

  osobiscie pp zawiodlo mnie wiele razy rozstrzyganie przez nich sprawy to kpina wiec przenioslem sie do money bookers i poki co jest wszystko ok

 • Marian

  Mało kto wie ale serwis aledil.pl wprowadził dwa dni temu możliwość handlu w Bitcoinach i to jest najlepsza alternatywa dla takich PayPal i innych… 10 minut i BTC są na Twoim koncie, bez żadnych pośredników…

 • Ja.

  Naucz się polskich przysłów (w szczególności odróżniania Canis Lupus od Canis Domesticus) „lobbysto”, zanim zaczniesz na Polakach… psy wieszać. Sama znajomość języka nie wystarczy.

  A tak przy okazji: http://niebezpiecznik.pl/post/paypal-blokuje-finanse-serwisowi-protonmail-bo-szyfrowanie-poczty-wymaga-zgody-rzadu/

  „Protonmail to rozwijana przez pracowników CERN usługa skupiająca się na bezpieczeństwie i prywatności poczty, mająca niejako zastąpić Lavabit — serwis, który został zamknięty głównie z tego powodu, że korzystał z niego Edward Snowden.

  Protonmail, który zbiera fundusze na rozwój projektu, ale został dziś zablokowany przez PayPala, tracąc 275 000 USD. Powód? Usługi związane z szyfrowaniem muszą ponoć mieć pozwolenie rządu. Jakiego? Nie wiadomo — ProtonMail trzyma swoje serwery w Szwajcarii poza jurysdykcją USA.”

  I, w rewanżu za ostatnie zdanie Twojego wpisu, drugi kwiatek z Niebezpiecznika:

  „Fatalna wpadka PayPala, czyli jak ominąć dwuskładnikowe uwierzytelnienie …trybem samolotowym

  Dwuskładnikowe uwierzytelnienie, które chroni przed jednym z najpopularniejszych ataków — kradzieżą hasła — włączyć można nie tylko w GMailu, Facebooku, Dropboksie i Evernote ale również w PayPalu (i wielu innych serwisach). W przypadku PayPala drugim składnikiem jest tzw. Security Key, czyli sprzętowy token lub wiadomość SMS. Okazuje się jednak, że to dodatkowe zabezpieczenie można łatwo ominąć.

  Jak ominąć dwuskładnikowe uwierzytelnienie?

  Wystarczy włączyć aplikację mobilną PayPala i tuż po jej otwarciu i zalogowaniu się …przejść w tyb samolotowy, a po chwili go wyłączyć …i już można działać na koncie, które do zalogowania wymaga podania dodatkowego składnika (tj. Security Key).

  Jak to możliwe? Odkrywca błędu, Dan Saltman, nie do końca rozumiał, na czym on polega, ale zgłosił go do PayPala poprzez ich program Bug Bounty. Kiedy jednak po 2 tygodniach nie otrzymał żadnej odpowiedzi, przesłał opis błędu do badaczy z Duo Security, a ci doszli do istoty problemu.(…).

  Reszta pod http://niebezpiecznik.pl/post/fatalna-wpadka-paypala-czyli-jak-ominac-dwuskladnikowe-uwierzytelnienie-trybem-samolotowym/

 • Lord Syf

  No ale tam są przytaczane legalne firmy (albo działające w granicach prawa) które PayPal sobie blokuje ot tak, dla idei, bo może być przekręt… no kurde, jak prokuratura się nie czepia, a klienci nie skarżą, to co ma PayPal do tego?

  W przypadku Wikileaks pewnie przyszło pismo z sądu i nakaz blokady, ale te inne firmy?

 • Granero

  Ja w tej chwili czekam na swoje pieniądze (pp > bank) 9 dni, a według ich zapewnień powinno być 1-2 dni. Trzymają kasę i zarabiają. Odsyłają do polskiego banku, ale co ten jest winien jak kasa nie przychodzi

 • Artur Gurgul

  Paypal zarzadal ode mnie skanu dowodu osobistego, powiedzialem nie. Zdenerwowalem sie i poztanowilem zamknac konto. usluszalem ze sie nie da bez tego piepszonego skanu.

  Taka moja mala batalia o wolnosc :) bede sie kopal z nimi ile sie da :]

 • xroot

  Mnie Paypal zablokował 45.000 zł na wniosek niemieckiej prokuratury bo niby przedmiot sprzedany do Niemiec mógł pochodzić z kradzieży, prokuratura umorzyła śledztwo bo znalazł się przedmiot a paypal twierdzi iż nie otrzymał od nich informacji o umorzeniu i blokuje już ponad 2 lata.

 • kami

  a my juz od 1,5mc walczymy o odblokowanie konta, paypal to banda oszustów – paypal jako ktora unika podatków rejestrujac sie w luksemburgu blokuje innym uczciwym firmom pieniadze pod pretekstem „weryfikacji”

 • z

  a ty co pracownik paypala?

 • uue?

  pierdolnij sie w lepetyne synu

 • BenLopez

  @Kuba jaki rodzaj blokady miałeś? Mnie zablokowali z tego co dowiedziałem się na infolinii permanentnie, podając 3 transakcje jako podejrzane gdzie jedna to moja wplata z banku żeby kupić konto evernote, druga to zwrot od kumpla 5$ i trzecia to przelew od firmy z USA za projekt…. wszystkie konta są zweryfikowane i moje tez mam tam 2 karty + konto….. I najgorsze jest to ze nie wiem za co blokada konta….

 • mintaj

  PayPala nie można się obawiać? Wysłałem klientowi zamówiony produkt, do Hiszpanii, klient potwierdził odbiór po czym otworzył spór na PayPalu, że otrzymał nie to co zamówił. Po zapewnieniu klienta „na gębę”, że towar odesłał PayPal zwrócił mu pieniądze. Nie mam ani towaru ani pieniędzy. Wniosek?

 • mintaj

  Jak kupujesz to nie ma z nimi żadnych problemów. Zaczniesz sprzedawać to zmienisz zdanie co do tych oszustów.

 • gruby

  tez mnie dzisiaj zablokowali i okradli na 660 funtow

 • gruby

  prokuratury kazdego kraju unni powinny sie wziac za ta instytucje .. oni bezkarnie okradaja ludzi . jak tylko zaczynasz sprzedawac wiecej , i szybciej , zaraz blokuja i zatrzymuja kase !

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement