myPhone S-Line, zdecydowanie najlepszy polski smartfon – recenzja Spider’s Web

Recenzja/Sprzęt 11.03.2014
myPhone S-Line, zdecydowanie najlepszy polski smartfon – recenzja Spider’s Web

Posiadanie polskiego smartfonu jeszcze kilka miesięcy temu mogło być czymś wstydliwym. Kiepska jakość wykonania, słabe parametry, ubogie oprogramowanie, tragiczny wygląd – to były cechy większości tanich, niemarkowych urządzeń. Teraz to wszystko diametralnie się zmieniło, czego żywym dowodem jest myPhone S-Line.

Pudełko i dodatki

MyPhone S-Line Recenzja (38)

myPhone S-Line jest zapakowany w bardzo estetyczne, kartonowe pudełko ozdobione wizerunkiem telefonu oraz jego specyfikacją i kilkoma hasłami reklamowymi. W środku poza telefonem, instrukcją oraz kartą gwarancyjną znajdziemy też słuchawki, kabel microUSB, ładowarkę, wykonaną z plastiku przeźroczystą nakładkę na obudowę, folię ochronną na ekran oraz szmatkę do przecierania ekranu.

MyPhone S-Line Recenzja (42)

Jest to dosyć bogaty, wręcz kompletny zestaw. Producent bardzo się postarał i sprawił, że poza lepszymi słuchawkami do tego telefonu praktycznie nie będzie trzeba nic dokupować. To ogromna zaleta tego smartfonu i sprawia, że jego cena wydaje się bardziej atrakcyjna niż modeli konkurencji. myPhone S-Line może zachęcić do siebie klienta już z poziomu półki sklepowej, a po rozpakowaniu naprawdę mile go zaskoczy.

MyPhone S-Line Recenzja (46)

Wygląd i obudowa

Większość tanich, polsko-chińskich telefonów cechuje się bardzo prostym, niewyróżniającym się niczym, do bólu standardowym wzornictwem. Ale nie tym razem! myPhone S-Line to telefon, który choć należy do niskiej lub co najwyżej średniej półki cenowej, to prezentuje się po prostu ślicznie. Wszystko dzięki bardzo ładnej, obłej i cienkiej obudowie, dzięki której telefon bardzo dobrze leży zarówno w kieszeni, jak i w dłoni.

MyPhone S-Line Recenzja (9)

Obudowa jest wykonana z białego, błyszczącego plastiku, ale daleko jej do tandety. Zarówno pod względem zastosowanego materiału, jak też stonowanej kolorystyki nieco przypomina Samsunga Galaxy S III oraz S 4. Dla wielu osób przyzwyczajonych do lepiej wykonanych smartfonów z wyższej półki, takich jak Sony Xperia Z1, Lumia 920 oraz HTC One moje porównanie może być nieprzekonujące, jednak jak na telefon kosztujący mniej niż 1000 zł myPhone S-Line prezentuje się wręcz wzorowo.

Przód

MyPhone S-Line Recenzja (21)

By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na zdjęcia urządzenia, jednak ostrzegam, nie oddają one pełni wdzięku tego telefonu. Z przodu telefonu najładniej prezentuje się obłe połączenie wyświetlacza, jego czarnej otoczki i białej ramki. Nad ekranem znajduje się również głośnik, przednia kamera i czujnik oświetlenia, z kolei pod nim możemy zobaczyć trzy standardowe pojemnościowe przyciski dotykowe odpowiadające za wywołanie menu opcji, ekranu głównego i powrotu do poprzedniego ekranu. Krótko mówiąc, bardzo ładnie wykonany standard.

Boki

Z boku między dwoma białymi warstwami znajduje się cienki pasek srebrnego plastiku. Ta część telefonu stara się imitować metal i trzeba przyznać, że wychodzi jej to całkiem nieźle. Na górnej części tego paska umieszczono dwa porty łączności – microUSB do ładowania i przesyłu danych, oraz miniJack 3,5 mm do podłączania słuchawek. Nie są one w żaden sposób zabezpieczone. myPhone nie zdecydował się na zastosowanie tu klapki lub osłony, a co za tym idzie, istnieje prawdopodobieństwo uszkodzenia smartfonu poprzez wetknięcie małych do nich małych elementów lub zamoczenie telefonu.

MyPhone S-Line Recenzja (12)

Na prawym boku smartfona znalazły się też trzy przyciski – jeden blokady i dwa zmiany głośności. Są one w tym samym kolorze co boki telefonu i wykonano je z mocnego plastiku. Ich jedyną wadą jest to, że są one nieco rozchybotane i luźno osadzone, jednak po kilku miesiącach użytkowania telefonu nie został one w żaden sposób uszkodzone. To z całą pewnością dobry znak.

Tył

Z tyłu smartfonu znajduje się klapka ochronna akumulatora w kolorze białym. Możliwe jest jej zdjęcie, a co za tym idzie, wymiana umieszczonego pod nią akumulatora. Robi się to w bardzo łatwy sposób, gdyż producent sprzętu wyraźnie oznaczył róg, za pomocą którego można zdjąć wspomnianą klapkę. Na tylnej klapce można zobaczyć trójkątne otwory na aparat i diodę błyskową oraz wiele małych otworów głośnika.

MyPhone S-Line Recenzja (16)

Oprócz tego znalazło się tu również mnóstwo napisów opisujących markę, model smartfona i podstawowe parametry zastosowanego aparatu fotograficznego. Tył telefonu jest powierzchnią najbardziej wyeksponowaną oraz podatną na złapanie rys i rzeczywiście, po bardzo dokładnym spojrzeniu na smartfon w dobrych warunkach oświetleniowych widać wiele mikrorysek powstałych od noszenia telefonu razem z kluczami lub monetami, jednak ze względu na odpowiednią kolorystykę obudowy w normalnych warunkach nie sposób ich zauważyć.

MyPhone S-Line Recenzja (22)

Dzięki temu telefon prezentuje się naprawdę ładnie nawet jeżeli zbytnio o niego nie dbamy. Jeśli jednak chcemy zwiększyć poziom ochrony telefonu i nieco zwiększyć jego grubość, możemy skorzystać z dołączonych do zestawu przeźroczystych plecków. Mają one jednak znaczącą wadę, czyli jakość wykonania. Po włożeniu do niej telefonu cała konstrukcja sprawia wrażenie skrzypiącej i źle spasowanej. Z tego powodu sam nie korzystałem z tego dodatku.

Ergonomia, wygląd i wytrzymałość

To kolejny aspekt, pod względem którego myPhone S-Line prezentuje się wręcz wybornie. Wszystko dzięki temu, że jest to telefon, bardzo obły i cienki. Z tego powodu po upadku z niewielkiej wysokości lub pozostawieniu w schowku samochodowym lub innym miejscu, gdzie mógłby się pooobijać, jego krawędzie nie ulegna wgnieceniu. I choć ma ekran całkiem sporych rozmiarów (tak, dla mnie 4,7” to dużo), to nie jest tak duży, jak mogłoby się to wydawać i można go bez problemu używać za pomocą jednej ręki. Potwierdzają to jego wymiary wynoszące 138,00 x 68,80 x 8,30 mm. Także waga wynosząca 140 gram sprawia, że telefon wydaje się bardzo lekki, ale moje odczucia mogą być spowodowane tym, że na co dzień korzystam z o wiele cięższej i mniej poręcznej Nokii Lumia 920.

MyPhone S-Line Recenzja (2)

Pewne problemy sprawia bardzo śliska obudowa telefonu, przez którą telefon łatwo może wyślizgnąć się z rąk, spaść na ziemię i rozbić się w drobny mak lub zarysować. Jest to prawdopodobne, ponieważ ekran telefonu nie został pokryty wzmacniającą powłoką Gorilla Glass ani Dragontrail. Pewną protezą tego rozwiązania jest stosowanie folii ochronnej, którą jest dołączona do zestawu z telefonem, jednak nie ma co się łudzić, że będzie ona tak dobra jak prawdziwe wzmacniane szkło. Byłoby to chyba możliwe tylko, gdyby wykonano ją z grafenu. Ze względu na liczne otwory i brak zaślepek telefon absolutnie nie jest odporny na zamoczenia i kurz. Zapewne niebawem cechy te dotrą nawet do smartfonów ze średniej półki cenowej, ale póki co jest domena tylko specjalistycznych urządzeń i najdroższych sprzętów.

MyPhone S-Line Recenzja (49)

Powłoka telefonu została wykonana z lekkiego, ale mocnego plastiku. Całość jest wykończona w bardzo estetyczny sposób i bardzo dobrze spasowana. Obudowa w żadnej sytuacji nie trzeszczy, mimo że tylna klapka telefonu potrafi się ugiąć. Jak wcześniej wspominałem, podczas kilkumiesięcznego używania telefon wzbogacił się o dużo miniaturowych rys, które są jednak bardzo słabo widoczne. Nie wiadomo jednak, jak telefon ten będzie wyglądał po dwuletniej lub dłuższej eksploatacji. Sądzę jednak, że najlepszą rekomendacją będzie tu wypowiedź mojego dobrego znajomego, miłośnika iPhone’ów i Apple, który stwierdził, że nie obraziłby się, gdyby iPhone wyglądał jak testowany przeze mnie telefon. Może to być lekka przesada, ale nie da się ukryć, że myPhone S-Line jest telefonem po prostu ładnym.

Wyświetlacz

Wyświetlacz to jeden z najdroższych podzespołów w smrtfonie, nie ma więc absolutnie nic dziwnego w tym, że wiele firm stara się na nim zaoszczędzić. Jednak w tym wypadku nie mamy się czego bać. myPhone w modelu S-Line zdecydował się na zastosowanie 4,7-calowego wyświetlacza o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 312 punktów na cal. Jest to parametr bardzo dobry, w mojej opinii lepszy nawet niż stosownie większej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. W tym przypadku byłaby ona za duża do tej przekątnej. Mało kto byłby w stanie zauważyć wzrost ostrości i szczegółowości, a wydajność telefonu oraz jego czas pracy baz ładowania pogorszyłyby się. Nie mówiąc już o cenie, która również by wzrosła.

Nie będę udawał, że wprawny obserwator trzymając telefon kilka centymetrów od swoich oczu nie zauważy pojedynczych pikseli w obrazie, gdyż byłaby to nieprawda. Jednak podczas normalnego użytkowania telefonu ujrzenie pojedynczych punktów jest praktycznie niemożliwe. Oznacza to, że przy użyciu tego smartfona można w wygodny sposób czytać ebooki oraz treści na stronach internetowych. Wszystkie czcionki z całą pewnością będą wyglądać na nim ostro i szczegółowo. Oczywiście wyświetlacz nie będzie również sprawiał problemów podczas oglądania filmów oraz grania.

Tyle o rozdzielczości, co jednak z innymi parametrami ekranu? Cechuje się on niezbyt dużym kontrastem, a co za tym idzie, także jakość kolorów. Pod tym względem myPhone S-Line nie wypada specjalnie tragicznie i jest po prostu… akceptowalny. Tak, to najbardziej adekwatne słowo do tego, co mogłem zobaczyć. Kontrast oraz barwy są poprawne. Nie jakoś specjalnie złe, ani wyjątkowo dobre. Po prostu na tyle standardowe, by nie zwracać na ekran wyjątkowo dużej uwagi.

Tak samo testowany smartfon wypada pod kątem jasności. Co prawda w większości sytuacji zobaczymy na nim wszystko, ale w ekstremalnie słoneczny dzień będziemy musieli czasem przesłonić go dłonią, by coś z niego odczytać. Nie jest to jednak ogromna wada, bo dotyczy prawie wszystkich typów wyświetlaczy innych niż OLED czy AMOLED. W bardzo słoneczny dzień niekiedy będziemy mogli zobaczyć też siatkę digitizera, ale tylko wtedy i patrząc pod konkretnym kątem. Jest to zatem mało uciążliwa wada. Doskonale działa też czujnik światła, który reaguje na zmiany oświetlenia otoczenia i zależnie od niego zmienia jasność wyświetlacza smartfonu, tym samym optymalizując wygodę korzystania z urządzenia i jego czas pracy bez ładowania.

Porty, łączność bezprzewodowa, GPS

Na zewnątrz znajdują się tylko dwa porty, oba w górnej części telefonu. Są to mini-jack i microUSB w standardzie 2.0, które nie pełni funkcji hosta On-The-Go, wiec nie podłączymy do telefonu myszki czy pendrive’a. Wewnątrz myPhone’a znajdują się aż trzy sloty. W jednym z nich możemy umieścić kartę microSD o maksymalnej pojemności 32 GB. myPhone S-Line nie miał najmniejszego problemu z jej wykryciem. Pozostałe dwa sloty przeznaczone są dla kart SIM. Bardzo ważne jest, że w jednym z nich możemy włożyć standardową kartę SIM, zaś w drugim microSIM. Oznacza to, że niezależnie od tego, jaką kartę mamy, będziemy mogli korzystać z telefonu bez przycinania jej lub stosowania powiększających przejściówek.

MyPhone S-Line Recenzja (14)

Niestety telefon nie wspiera łączności LTE, a tylko jedna karta z nich obsługuje łączność 3G. Jest to wyłącznie microSIM, nie da się tego zmienić w ustawieniach telefonu, co może być dla wielu osób uciążliwe. Obie karty działają w trybie dual stand-by, co oznacza, że w momencie aktywnego używania jednej karty druga jest nieaktywna. Bardzo ważne za to jest, że telefon bezproblemowo działa z bezpłatnym dostępem do Internetu Aero2. Kartę microSD można wyjmować w dowolnej chwili i ponownie wkładać bez konieczności restartowania telefonu, natomiast do wymiany dowolnej karty SIM trzeba wyjąć akumulator.

MyPhone S-Line Recenzja (29)

Jeśli chodzi o standardy łączności bezprzewodowej, to telefon został wyposażony w moduł Bluetooth 3.0 oraz WiFi w standardzie 802.11 b/g/n. Zabrakło tu najnowszego Wi-Fi 802.11 ac, jednak odczuje to niewielu użytkowników, gdyż do skorzystania z tej technologii trzeba mieć nie tylko odpowiedni telefon, ale też nowoczesny router. W myPhone S-Line zabrakło łączności NFC. Telefon bez problemu łączył się z akcesoriami Bluetooth, takimi jak mysz, klawiatura oraz mobilny głośnik. Problemy z łącznością z Internetem również nie występowały.

MyPhone S-Line Recenzja (34)

Jeżeli chodzi o GPS, działa on tak sobie. Co prawda jeśli mamy włączone WiFi lub łączność komórkową, to wykryje naszą lokalizację w sekundę, ale gdy wyłączymy te moduły i zechcemy polegać tylko i wyłącznie na satelitach GPS, raczej się zgubimy. Telefon nie daje rady złapać fixa bez pomocy i nie może znaleźć swojej lokalizacji. Jeśli skończy się nam pakiet internetowy lub będą problemy z działaniem infrastruktury operatora, korzystanie z GPSa będzie bardzo, ale to bardzo utrudnione.

Telefon, głośnik, mikrofon

W dzisiejszych czasach wielu osobom może wydawać dziwne, jednak nadal podstawową funkcją smartfonu jest jedna z najprostszych form nowoczesnej komunikacji, czyli dzwonienie. Także pod tym względem myPhone S-Line prezentuje się bardzo dobrze. Dzwonki w nim są głośne, a wibracja mocna, więc od razu można wyczuć, że ktoś do nas dzwoni. Także głośnik i mikrofon spełniają odpowiednio swoją funkcję.

MyPhone S-Line Recenzja (20)

Nie jest to dźwięk jakości studyjnej, ale bez najmniejszego problemu można zrozumieć drugą osobę podczas konwersacji. Jeśli zadzwoni do Was ktoś w nocy i będzie dyszał w słuchawkę, z całą pewnością będziecie wiedzieć, że to człowiek o niezbyt dobrych zamiarach, a nie hulający po warszawskich ulicach wieczorny wiatr. Gorzej, ale nadal akceptowalnie, spisuje się tryb głośnomówiący, w którym dźwięk bywa zniekształcony, ale mikrofon spełnia swoje zadanie i nie musimy do niego krzyczeć, by ktoś nas zrozumiał.

MyPhone S-Line Recenzja (3)

Wbudowany głośnik pozwala też na odtwarzanie muzyki. Oczywiście dźwięk jest tu nieco zniekształcony i płaski, jednak niczego innego się nie spodziewaliśmy. Grunt jednak, że bez problemu można rozpoznać puszczaną aktualnie piosenkę. Oznacza to, że jeśli ktoś zechce za pomocą testowanego telefonu puszczać muzykę w środkach komunikacji miejskiej, powinien spodziewać się wrogiego wzroku, obelg i wielokrotnie wypowiadanego pod nosem słowa “burak” niż okrzyku “Odbierzże ten telefon!”.

MyPhone S-Line Recenzja (26)

Oczywiście myPhone S-Line miał w zestawie dołączone słuchawki douszne. Są to pchełki cechujące się kiepską jakością wykonania i takim samym dźwiękiem. Zdecydowanie warto od razu zmienić je na lepszy model, by się nie rozczarować. Po godzinie odsłuchu mogę stwierdzić, że cechują się one płaskim dźwiękiem, z za słabo wyczuwalnym tłem. Dźwięk okresliłbym jako wyjątkowo zimny i nieprzyjemny. myPhone przyłożył się do wykonania telefonu, ale akcesoria potraktował już zupełnie po macoszemu.

MyPhone S-Line słuchawki

Zastosowane podzespoły i wydajność

Jeśli chodzi o zastosowane podzespoły, to sercem telefonu jest układ MediaTek MT6589. Znajduje się w nim wykonany w 28-nanometrowym procesie technologicznym czterordzeniowy procesor Cortex-7 o częstotliwości taktowania zegara rdzeni równej 1,2 GHz z 32 kB pamięci podręcznej pierwszego poziomu i 1 MB pamięci podręcznej poziomu drugiego. Obecnie większość producentów sprzętu (poza Intelem i Qualcommem) stosuje właśnie rdzenie Cortex, które dzialą sie na kilka kategorii, takich jak A5, A7, A9, A15 oraz A53.

ARM Chip

Procesory A7 powstały by zastąpić procesory A9. Dzięki temu cechują się nieco niższą wydajnością, ale też sporo większą energooszczędnością. Nie są tak mocne jak o wiele szybsze rdzenie A15, 53 i A57 stosowane w najszybszych smartfonach, ale w zupełności wystarczają do wszystkich podstawowych działań oraz uruchamiania wszystkich lub zdecydowanej większości gier. Oczywiście zawdzięczamy to nie tylko rdzeniom procesora, ale innym podzespołom, z którymi one współpracują, czyli 1 GB pamięci RAM i ośmiordzeniowym układem graficznym PowerVR 544MP o częstotliwości taktowania zegara rdzeni równej 286 MHz.

Pod względem wydajności sprzęt wypada dobre. Umożliwia uruchamianie wszystkich nowych gier, wygodne korzystanie z sieci oraz innych aplikacji. Słuchanie muzyki, wrzucanie danych do Internetu, robienie zdjęć, oglądnie filmów 1080p – wszystkie te zadania możemy wykonywać i telefon nie dostaje zadyszki. Minęły już czasy, gdy do wygodnego korzystania ze smartfonu nadawały się tylko najszybsze wówczas rdzenie Cortex-A9. Teraz sytuacja ta zmieniła się o 180 stopni i rdzenie Cortex-A7 są stosowane nawet w smartfonach kosztujących mniej niż 300 zł, a problemem jest zbyt mała ilość pamięci RAM.

MyPhone S-Line (4)

Na szczęście nie w tym przypadku, bo 1 GB RAM to odpowiednia ilość stosowna w znaczniej większości smartfonów kosztujących 1000 zł i mniej. Wnioski te są warte o wiele więcej niż benchmarki, ale zapewne czekacie też na ich wyniki. Potwierdzają one to, co mówiłem. MediaTek MT6589 to rynkowy średniak, ale nadający się do wykonywania wszystkich potrzebnych zadań. Ważne jest również, że podczas pracy telefon się nie nagrzewał. Bywał ciepły, ale nigdy na tyle, by uznać to za niebezpieczne, jak dzieje się często w przypadku topowych urządzeń.

MyPhone S-Line (5)

Boli nieco za mała ilość pamięci na dane, która wynosi zaledwie 4 GB, ale można ją rozszerzyć za pomocą kart microSD o maksymalnej pojemności 32 GB. Jednak z takiej możliwości i tak musi skorzystać każdy użytkownik smartfonu, który chce wykorzystać pełnię jego możliwości, to znaczy zainstalować na nim dużo aplikacji oraz intensywnie korzystać z multimediów.

Akumulator, czas pracy

myPhone S-Line został wyposażony w akumulator o pojemności 1800 mAh. Bardzo ważne jest, że jest on wymienialny. Oznacza to, że możliwe jest dokupienie drugiego takiego samego akumulatora i noszenie go w plecaku lub wymiana tylko tego elementu smartfona w razie jego naprawy. Naładowanie go do pełna zajmuje około 2,5 godziny, co jest dobrym czasem. Jeśli chodzi zaś o drenowanie telefonu, to akumulator pozwalał na dzień pracy obejmującej rozmowy, przeglądanie sieci, komunikację internetową, słuchanie muzyki i granie kilkadziesiąt minut dziennie, łącznie 12 godzin poza domem.

MyPhone S-Line Recenzja (33)

Oczywiście po uruchomieniu wymagającej, trójwymiarowej gry akumulator rozładuje się już po trzech godzinach, ale podejrzewam, że nie trzeba być Sherlockiem Holmesem, by się tego domyśleć. Pod tym względem myPhone S-Line wypada absolutnie typowo. Gdy wieczorami podłączałem go do ładowania, zazwyczaj zostawało na nim kilkanaście lub ponad dwadzieścia procent energii w akumulatorze.

MyPhone S-Line Recenzja (36)

Oprogramowanie

Zastosowane tu oprogramowanie to Android w wersji 4.2.1 Jelly Bean z autorską nakładką. Całość działa bardzo płynnie i nie sposób jest się do czegokolwiek przyczepić. W nakładce dominują przyjazne, pastelowe kolory oraz obłe ikony. Wszystko to bardzo ładnie pasuje do obudowy urządzenia i sprawia, że smartfon pod względem wizualnym jest prawidłowo zaprojektowany i spójny. Zabrakło tu też tandetnych trójwymiarowych pulpitów, wymyślnych przejść między ekranami i fabrycznie załadowanych animowanych tapet.

MyPhone S-Line (2)

Dzięki temu z telefonu korzysta się naprawdę miło i nie ma się wrażenia, że używa się telefonu gorszego, brzydszego i gorzej wyposażonego. Jest to jeden z nielicznych “polskich chińczyków”, które po prostu mają styl. Telefon, o którym Fred z “Chłopaki nie płaczą” mógłby powiedzieć, że zapłacił siedem stówek za to, żeby koleś, którego ma rozwalić, zapamiętał sobie dobrze, jak wygląda. Żeby opowiedział kolegom, aniołkom w niebie, że kulkę posłał mu facet z klasą. Kapujesz?!

MyPhone S-Line (3)

W telefonie znalazł się podstawowy zestaw aplikacji wzbogacony jedynie o dwie dodatkowe aplikacje – nawigację NaviExpert z miesięcznym bezpłatnym dostępem oraz agregator informacji IFider. Nie lubię niepotrzebnych, ociężałych programów, ale naprawdę szkoda, że producent sprzętu nie zdecydował się tu fabrycznie zainstalować pakietu biurowego i dobrego odtwarzacza multimediów. Każdy średniozaawansowany użytkownik smartfona prędzej czy później będzie musiał z nich korzystać i warto, by miał je zawsze od razu pod ręką. Jednak jestem świadom, że wiele osób może ucieszyć ten minimalizm myPhone’a.

Screenshot_2014-03-11-09-22-16

Większość polskich telefonów może zapomnieć o czymś takim jak aktualizacje, ale w przypadku myPhone S-Line miło się zaskoczyłem. Kilka aktualizacji się pojawiło i choć nie zmieniły wersji systemu, a tylko wprowadziły kilka poprawek, to bardzo miłe jest, że firma w ogóle dba o swój produkt. W przypadku małych, polskich firm jest to rzadkość. Niestety nie wiemy, jak długo będzie trwać ewentualne wsparcie produktu, ale postaramy się tego dowiedzieć, a następnie to osobiście sprawdzić. Oczywiście z wiadomych względów badanie takie potrwa kilka miesięcy lub nawet ponad rok.

Aparat i kamera

Pod względem aparatu myPhone S-Line spisuje się bardzo dobrze. Jego aparat ma matrycę o rozdzielczości 8 Megapikseli, został on też wyposażony w diodę błyskową. Oczywiście, jak to w telefonach, nie sprawi ona, że będziemy mogli robić nocą idealne zdjęcia, ale odpowiednio doświetla wieczorne zdjęcia i pełni funkcję kieszonkowej latarki (po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji).
Jeśli chodzi o jakość zdjęć, bardzo miło się zaskoczyłem. myPhone chwali się, że w jego telefonie zastosowano takie same komponenty jak w aparacie iPhone’a 4S – telefonu może nie najnowszego, ale o wiele droższego od testowanego myPhone’a.

Powiem szczerze, że nie umiem skonfrontować tych danych z rzeczywistością, ale jakość wykonywanych zdjęć i fotografii wydaje się… naprawdę dobra. Telefonu używałem zarówno ja, jak też moja druga połówka i oboje byliśmy usatysfakcjonowani jakością wykonywanych zdjęć i filmów. Zdjęcia były dobrej jakości, nie dało się zarzucić za wiele jakości kolorów oraz szczegółowości zdjęć. Próbki zrobionych zdjęć w możecie zobaczyć poniżej. Oczywiście myPhone S-Line ma też drugą, przednią kamerę o rozdzielczości 2 Megapiksele. Jej jakość jest standardowa, czyli średnia, ale mimo to nadaje się do rozmawiania przez Skype.

Tyle mojej amatorskiej opinii. Jako że fotografia nie jest moją ulubioną dziedziną techniki o ocenę zdjęć wykoanych tym smartfonem poprosiłem naszego eksperta od zdjęć, Marcina Połowianiuka. Jak mogliśmy się spodziewać, jego opinia jest bardziej krytyczna:

Aparat smartfona myPhone S-Line wyposażony jest w matrycę o rozdzielczości 8 megapikseli, a jasność obiektywu wynosi f/2.2. Choć takie parametry wskazują na dobrą jakość zdjęć (w końcu zarówno iPhone 5s jak i Nokia Lumia 1020 mają identyczną jasność obiektywu), to w praktyce zdjęcia raczej rozczarowują. Przede wszystkim brakuje na nich detalu. W powiększeniu nawet zdjęcia wykonane za dnia nie są tak szczegółowe, jak mogłyby być.

W pomieszczeniach sytuacja jest sporo gorsza, bo dochodzi do tego szum, który jeszcze mocniej zjada detal. Aparat nie jest jednak najgorszy, ba, powiedziałbym, że wybija się ponad przeciętność. Tyle tylko, że jest to poziom, który najlepsze smartfony oferowały jakieś dwa lata temu. A od tego czasu w fotografii mobilnej dużo się zmieniło. Mimo wszystko za 700 zł trudno byłoby znaleźć nowego smartfona z lepszym aparatem.

Najczęstsze usterki i problemy

Bardzo dużą wadą polsko-chińskich telefonów jest to, że choć na papierze wyglądają dobrze, to potrafią sprawiać wiele problemów. Z tego powodu w przypadku urządzeń o mniejszej renomie nie warto robić recenzji na zaraz, a spokojnie ich poużywać i sprawdzić, czy telefon działa tak, jak powinien. Po dwóch miesiącach używania tego telefonu muszę przyznać, że działa on absolutnie perfekcyjnie. Nie zawieszał się, nie restartował, nie przegrzewał – nie dawał o sobie znać w negatywny sposób. Oczywiście radzimy pamiętać o tym, że telefon ten jest wyposażony w system Android, co oznacza, że po kilku miesiącach może zacząć działać wolniej lub się zawieszać, ale takie problemy ma znaczna większość smartfonów obecnych na polskim rynku

 • Zrywanie połączeń telefonicznych – Nie występowało
 • Zrywanie połączenia WiFi – Nie występowało
 • Losowe restarty – Nie występowało
 • Pętla restartów – Nie występowało
 • Przegrzewanie się telefonu – Nie występowało
 • Niespodziewane/niepotrzebne zamykanie aplikacji – Nie występowało
 • Problemy z zasięgiem – Nie występowało
 • Problemy z jakością połączeń – Nie występowało
 • Zawieszanie się urządzenia – Nie występowało

Podsumowanie

Jeszcze rok temu miałem polskie smartfony za zwykłe śmieci, lecz niedawno zaczęło się to diametralnie zmieniać. Pierwszym testowanym przeze mnie porządnym polskim smartfonem był GoClever Isnignia 5, ale… myPhone S-Line absolutnie bije go na głowę pod niemal każdym względem. Telefon ten wyróżnia się świetnymi dodatkami, bardzo dobrą jakością wykonania, wystarczającą specyfikacją i wydajnością, odpowiednio dużym i szczegółowym ekranem, a także niską ceną. Wszystko to sprawia, że myPhone S-Line jest jednym z najlepszych telefonów kosztujących mniej niż 800 złotych.

MyPhone S-Line Recenzja (19)

Jednak tym, co mnie w nim najbardziej oczarowało, jest bardzo ładny, charakterystyczny wygląd. Do tej pory byliśmy przyzwyczajani do tego, że modele telefonów nie największych producentów muszą wyglądać nijak. myPhone S-Line pokazuje, że tak nie jest i zdecydowanie wyróżnia się spośród wielu innych polskich i chińskich telefonów swoim wzornictwem. Mam nadzieję, że więcej firm pójdzie tym tropem i zainwestuje w konstrukcje niepowtarzalne lub chociaż niestandardowe. Polskie firmy, tak jak myPhone, powinny zauważyć, że specyfikacja specyfikacją, ale smartfony stały się tak popularne, że większość użytkowników kupuje je za pomocą oczu.

Reasumując, myPhone S-Line to telefon kapitalny w swojej cenie, który każdemu mogę z czystym sumieniem polecić. Jest to bardzo tani model, który wyjątkowo łatwo wziąć za o wiele droższy smartfon klasy premium.

Plusy:

+ Jakość wykonania
+ Unikalny, ładny wygląd
+ Szybkość działania, zadowalająca wydajność
+ Bogaty zestaw dodatków
+ Niska cena
+ Wymienny akumulator
+ Dobry aparat jak na tę cenę
+ Mało dodatkowego, śmieciowego oprogramowania
+ Bezproblemowe działanie

Minusy:

– Android, zapewne pozbawiony aktualizacji po kilku miesiącach
– Jakość wykonania dodatków (słuchawek i plecków)
– GPS bez WiFi lub łączności komórkowej jest bezużyteczny
– W warunkach dużego nasłonecznienia siatka digitizera jest widoczna

PS. Jeśli potrzebujecie dodatkowych zdjęć, testów itp., napiszcie o tym w komentarzach. Telefonu jeszcze używam i zawsze mogę uzupełnić recenzję o potrzebne informacje.

Dołącz do dyskusji

 • Chrisss

  Jak można w minusach wpisać Android… dziwne…

 • http://twitter.com/#!/jakubkralka Kuba

  Minusy:
  – Android…

  <3 <3 <3
  Ps. Świetnie Ci w fioletowym

 • http://www.lukaszstanek.pl Łukasz Stanek

  Dla mnie to akurat w pełni zrozumiałe ;)

 • 3R6ie

  jakiś taki „babski” wygląd… bez obrazy oczywiście ;)
  tak na marginesie: telefon ma wymiary HTC One

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  bardzo htc-owy.

 • Dawid Kosiński

  I to jego największa, po śmiesznej cenie, zaleta.

 • a

  Nie dostanie wyższej wersji Androida, ani od producenta, ani w postaci customów. Za te pieniądze lepiej kupić Moto G.

 • Dawid Kosiński

  I gdzie realizować gwarancję?

 • a

  W Amazonie, a gdzie?

 • 3R6ie

  choć dla mnie HTC One ładniejszy

 • Finn

  Bateria 1800 mAh to jakiś żart, to powinno być wadą numer jeden.

 • Dawid Kosiński

  Wytrzymuje ponad jeden dzień, czyli standard? Tak. Jak szukasz czegoś lepszego, to weź GoClevera Insignia 5 z 4000 mAh.

 • Snow Leopard

  Wszystko ok, tylko ten kształt aparatu. Dobrze, że nie poszli na całość i nie zrobili Pyramid Phone:P

 • http://www.facebook.com/olszewski.m Michał Olszewski

  Jako zadowolony użytkownik poprzednika (myPhone Next) napiszę tyle – dziś kupiłbym Moto G.

 • Finn

  Wzmianka o Insignii z d4, ale nie spodziewałem się niczego innego.
  Jeden dzień może i wytrzyma, ale na pewno nie będzie to swobodne korzystanie z telefonu.

 • Manta Windows Phone

  Myphone
  Manta
  Goclever

  Te smartfony z Biedronki są stworzone dla Windows Mobile

 • Dawid Kosiński

  To miałoby sens, bo te firmy nie musiałyby absolutnie nic zmieniać i poprawiać w oprogramowaniu, kupowałbym.

 • Dawid Kosiński

  Z Nextem tego nie porównuj. Jego następcę dopiero testuję (Next S) i jest… rozczarowujący.

 • Paweł

  Napisanie w minusach Android ? Kogoś poniosło…

 • a

  Musiałby zmienić SoC z Mediateka czy innego Rockchipa na Qualcoma i zapłacić M$ za licencje, co znacząco podniosłoby cenę.

 • http://www.robertnawrowski.com/ Robert Nawrowski

  Ten Android w minusach.. upadliście niżej niż myślałem :/

 • Dawid Kosiński

  Tyle zauważyłeś w tej recenzji?

 • http://www.robertnawrowski.com/ Robert Nawrowski

  Recenzja ok. Tylko ten minus zepsuł całe wrażenie. Moim zdaniem można napisać, że to minus jeśli byłaby wersja iOS i Android tego telefonu. Testowany jest Android i to gorzej i ok mimo że jestem z tych od zielonego robocika. Ale jak może być minusem integralną część urządzenia? Bez której nie istnieje? Rozumiem, że korzystasz z iOS albo WP?

 • http://www.facebook.com/olszewski.m Michał Olszewski

  Nie nazywałbym Next S następcą Next. Dziwny to „następca” mający gorsze aparaty (5 mpix vs 8 mpix, vga vs 1 mpix), mniejszy akumulator (1750 mAh vs 2100 mAh), pozbawiony Dragontraila.

 • Dawid Kosiński

  Gdzieś już to czytałem ; ).

 • http://www.robertnawrowski.com/ Robert Nawrowski

  Nie dzięki. Jestem na etapie żegnania się z S4 i witania z S5 :)

 • Dawid Kosiński

  Dodam tylko, że na Spider’s Web nie mamy znaczka rekomendacji, ale sam prywatnie dam temu smartfonowi moją nagrodę, zaprojektowaną w czasach, gdy udzielałem się na wielu forach.

 • Meeeeeerrrrttt

  Jak długo pan redaktor jeszcze będzie powtarzał: polski smartfon, polski producent smartfonów – to już jest naprawde żenujące(!!!)
  może Pan redaktor by sobie wbił wreszcie do głowy, że polski jest jedynie dystybutor a cała reszta czyli projektowanie, produkcja to Chiny. Ile do pana redaktora trzeba powtarzać? 2 czy 3 czy 100 razy. Wprowadza pan ciągle czytelników w błąd, po prostu kłamie w żywe oczy.
  Zachowuje się pan jak ….(tu słowo mocno wulgarne – prosze sobie poszukać w słowniku wyrazów obraźliwych i chamskich jeżeli takowy istnieje) i nie cofne tego pod pańskim adresem dopóki pan redaktor nie zlokalizuje tej polskiej fabryki smartfonów czy tabletów.

  I w końcu to urządzenie kosztuje poniżej tysiaka czy 700zł……
  – PS. 8 rdzeniowce z fullHD mają być już niedługo za 850zł w Polsce i to kilku producentów tych tzw polskich :D , więc przy nich to urządzenie raczej mizernie się prezentuje.

 • http://twitter.com/#!/jakubkralka Kuba

  Nie mam pomysłu co Ci odpisać, żadna z moich słynnych ripost nie będzie zabawniejsza niż Twój post :D

 • http://www.robertnawrowski.com/ Robert Nawrowski

  Słabo mnie śledzisz bo NII dawno już nie mam. Tu nie chodzi o Samsunga czy HTC. Jak sam w sobie Android może być wadą?

 • Dawid Kosiński

  Zlokalizuj mi proszę te amerykańskie fabryki Apple i tatrzańskie fabryki pamiątek z napisem „Pozdrawiamy z Zakopanego”. A potem wytłumacz czemu jest na nich napisane „Made in China”?

  PS. Jak takie będą, to je zrecenzuję. Póki co ich nie ma, więc ten telefon prezentuje się bardzo dobrze. Nie można wiecznie czekać z kupnem sprzętu, bo zawsze będzie tak, że jutro pojawi się coś lepszego.

 • http://www.robertnawrowski.com/ Robert Nawrowski

  Doceniam.. Lumii nie miałem i mieć nie będę. NEXUS5 genialny, ale nie dla mnie.

 • Meeeeeerrrrttt

  Apple jest projektowane w Chinach??
  Apple zleca produkcje producentom z Chin i wszyscy też o tym wiedzą.
  Natomiast żadni polscy producenci smartfonów/ tabletów nie istnieją.

  Dalsza dyskusja na ten temat nie ma sensu – po prostu przestań pan panie redaktorze kłamać – bo sam sobie tylko tym szkodzisz i tracisz na wiarygodności u czytelników.
  To wszystko dziękuje.

 • http://antyapps.pl/ Paweł Piskurewicz

  NEXUSOWI 5 akurat do genialności dużo brakuje, bardzo dużo i to z powodu głupich błędów, ograniczeń i wad (wszystko na raz). A szkoda.

 • a

  SoC Qualcomma są droższe (i lepsze) od Mediateków. WP nie działa na niczym innym prócz Qualcommów.

 • http://www.robertnawrowski.com/ Robert Nawrowski

  Genialny w swojej prostocie. Nie dodałem. Ja uwielbiam Samsunga za funkcjonalność, a że kontakty otworzą mi się 1sekundę później. Nie rusza mnie to. NEXUS5 5 w swojej cenie jest ok ale bezużyteczny dla mnie :)

 • http://www.robertnawrowski.com/ Robert Nawrowski

  Dzięki bardzo, ale nie przekonasz mnie :)

 • Dawid Kosiński

  Mi się podobał, solidny telefon.

 • lukas

  He he, fajny sposób na Nazira ;)

  Nazir, mnie też nie przekonasz ;D Aparat w Lumiach jest warty zainteresowania, ale system psuje wszystko. Dlatego, jeśli już, to sięgnąłbym po SONY. Super aparat, świetne i szybkie UI + wykonanie.

  Czego chcieć więcej???

 • http://www.robertnawrowski.com/ Robert Nawrowski

  Nie dzięki :) miłe to, ale skupiam się na swoim blogu :) no YouTube daje ciała. Miło że pamiętasz mnie z GSMmaniaka. :)

 • lukas

  Nazir, ale to jest tyłek Dawida.

  Podobają Ci się faceci!!! ;D

 • Dawid Kosiński

  Nazir, ten telefon jest naprawdę dobry. Zaskoczyło mnie to, radzę osobiście wypróbować.

 • lukas

  Skąd wziąłeś tego konia? Ładne zdjęcie. Kto robił???

 • Dawid Kosiński

  Przyjaciółka robiła :).

 • Artur Piotr Kryzan

  Bardzo ładna grzanka :)

 • Meeeeeerrrrttt

  mój świętej pamięci dziadek zawsze powtarzał – „przyjdą takie czasy, że chłopa od baby/ albo na odwrót) nie odróżnisz” ;)

 • Dawid Kosiński

  Apple jest produkowane w Chinach. Producenci polscy na razie ściągali z rynku tylko klony, ale MyPhone zaczyna już produkować swoje własne modele, od czegoś musieli zacząć. Przykład S-Line pokazuje, że dobrze wykonują swoją robotę.

 • John Kofee

  widocznie ktoś się w myPhone iOS-a spodziewał :)

 • John Kofee

  Moto G tez trzyma 3 dni bez ładowania polecam zmienić dziwnie wyglądający WP8 na Androida

 • John Kofee

  jest jeszcze Firefox OS na słabsze konfiguracje sprzętowe :)

 • John Kofee

  żeby kupić najsłabszy cpu od Qualcomma trzeba wziąć na dzień dobry minimum ~300 – 500tys. sztuk zależnie do układu i pożądanej ceny :) Inaczej nie kupisz :)

 • John Kofee

  raczej Lumia 1520 to knot dla naiwnych jeleni w Polsce z gimnazjum co kupują ten shit i się jarają :)

 • John Kofee

  to niech go miażdży dalej – kup sobie kilka na zapas jakby się któryś pogniótł w czasie tego miażdżenia :)

 • losmarte

  No tak samo myśleli użytkownicy Lumii 800 na WP7 :P

 • John Kofee

  no ale jak ty godzisz Nexusa 5 z tym że ma tego „androisyfa” ?

 • John Kofee

  to nie koń, to jednorożec i do tego zepsuty bo powinien być różowy :)

 • Fidel

  „Specyfikacja budżetowa nawet nie ma startu do Lumia 1520 lub Nexus’5” dlatego też kosztuje dwukrotnie mniej.

 • John Kofee

  to napisz, że to lumia albo naxus i nazir sprobuje :)

 • John Kofee

  nie rozumiesz nazir będzie i 4 lata „zbierał” na droższy telefon byle mieć swoje proste menu w którym się nie pogubi :)

 • John Kofee

  i gimnazjaliści 100% – zapomniałeś o gimnazjalistach… :)

 • John Kofee

  no widzę ten zachwyt widzę – to pewnie masz też już tatuaże: Love Lumia, Gimnazjaliści do piachu, Androisyf na księżyc itp nie ?

 • http://antyapps.pl/ Paweł Piskurewicz

  Tu nie chodzi o wydajność, bo ta w Nexusie jest na bardzo dobrym poziomie. Tu chodzi o takie detale jak np. kretyńsko (łagodnie ujęte) umiejscowie bardzo przeciętnych głośników czy też bateria, która jest bardzo słaba i bez zabawy z opcjami naprawdę ciężko by wytrzymała od rana do wieczora. Itp. To jest telefon, który choć wykonany solidnie z pozoru, lubi Ci boleśnie przypominać że był robiony po kosztach. A takich drobiazgów niestety jest więcej.

 • http://antyapps.pl/ Paweł Piskurewicz

  Przy najbliższym spotkaniu pokaże Ci kilka elementów i zapytam wtedy Czy dalej uznajesz go za solidny ;)

 • seidhe

  co mysleli? aktualizacji do wp 8 nie bylo ale poprawki przychodzily i po premierze osemki

 • Dawid Kosiński

  Ja używałem ten telefon przez dwa tygodnie, w dniu premiery nabyłem w USA :).

 • Dawid Kosiński

  Co rano moja druga połówka takie je, ja tylko robię, bo próbuję się odchudzać :(.

 • Meeeeeerrrrttt

  pan redaktor był w ich ośrodku badawczym/ projektowym czy tak tylko powtarza teksty z ich ulotek reklamowych??

 • Herman

  To polecam bieganie zamiast unikania jedzenia ;) A co do telefonu to bardzo fajnie wygląda i jest równie fajnie wyposażony, ale bardziej jednak czekam na propozycje goclever

 • Dawid Kosiński

  Jedno z drugim trzeba łączyć :). Ale taki tost to ponad 300 kalorii, czyli 1/6 tego, co codziennie jem. A potrzebuję dwóch, żeby się najeść.

  Co do propozycji, to zobaczymy za miesiąc i Goclevery, i MyPhone’y. Już zaklepane do testów, a niebawem jeszcze test nieco rozczarowującego MyPhone Next S.

 • Dawid Kosiński

  Redaktor jest z nimi w stałym kontakcie. Postaram się do nich lub Goclevera niedługo pojechać. Pasuje? :)

 • Herman

  Jedyne co mnie odciąga od tych telefonów to prawdopodobny brak większego wsparcia przez chętnych do tworzenia romów. Przy obecnym Galaxy Ace 2 nie mam tego problemu i choć telefon jest słabszy od chińczyków to już teraz spokojnie używam sprawnego Kit Kata (nie od CM, bo strasznie gołe w funkcje są te romy).

  W sumie szkoda, bo przy tej cenie to na pewno telefon wart uwagi i tworzenia na niego coraz to nowszych romów, co pozwala kupić telefon raz i używać go dłuższy czas (Ace 2 mam już drugi rok i nie wiem czy warto mi zmieniać, bo zbliża się opcja stabilnego OC dla CPU i GPU)

 • a

  Moto G jako jeden z niewielu ma aktualnego Androida.

 • Mikołaj

  piękny chłopak…

 • Miłołaj

  miało być z obrazkiem

 • Fidel

  Mało mnie interesuje ile i na co bedzie on zbierał, dlamnie bez sensem jest porównywanie sprzętu za 800zł z takim za 1700zł czy ponad 2000zł, równie dobrze można porównywać dacie logan z bmw 7, na pewno wyjdzie że bmw ma lepszy silnik, wykonanie czy wyposażenie, ale kosztuje też kilka razy drożej.

 • John Kofee

  ale nazira nie interesuje sensowne porównanie on chce mieć okazję by napisać, że on kocha lumię i inni też tak muszą :) jak napisze to odpowiednią ilość razy to się wyłącza albo idzie gdzieś indziej – to wszystko :)
  Nie bierz gościa na poważnie :)

 • Fidel

  „Nie bierz gościa na poważnie :)” jak można brać kogoś na poważnie, jak nie umie poprawnie sklecić 2 zdań po polsku.

 • checkmate

  Nazir, busted :D

 • Dropskz

  Polski telefon xD to jest chinczyk zamawiany przez polska firme z ich logiem na zyczenie, jego specyfikacja nie wykracza poza telefony sprzedawane w przedziale cenowym 300-500zl. Co do nawigacji to kolejny przyklad braku wiedzy autora na temat sprzetu z jakim ma do czynienia, wystarczy zrobic mala poprawke i gps dziala bez wspomagania go paczka danych.

 • dropskz

  To nie tak ze android jest minusem tego telefonu, to minusem tego telefonu jest uzycie na nim androida, a to jest zasadnicza roznica. Tak jak Nazir wspomnial wczesniej na padlinie lepiej dzialaja kafelki, zreszta nie tylko Nazir ale sam autor kilka razy to juz pokreslal.

 • Azawakh

  Moim zdniem smartphone jest całkiem ładny i sympatyczny jednak braki takie jak brak wzmocnionego szkła Gorilla bądź Dragontrail albo słaby GPS czy mała pamięć wewnętrzna (4GB to w obecnych czasach raczej mizerny wynik) niestety ale odpychają niżeli zachęcają do jego zakupu. Jest to zdecydowany postęp w stosunku do tego co niegdyś sprzedawała firma myPhone ale niestety jeszcze musi się ona wiele nauczyć aby jej produkty mogły wreszcie dorównywać urządzeniom produkowanym np przez LG (ten myPhone może co najwyżej konkurować z pierwszą generacją serii „L” czyli L7 lub L9 ale do L9 II już mu niestety sporo brakuje).

 • checkmate

  800zł? Bez aktualizacji od razu po kupnie? Jest wiele tańszych i lepszych chińczyków. Przykład? Xiaomi Red Rice za 580zł (190$), w linku macie specyfikacje:

  http://www.aliexpress.com/item/Original-XIAOMIRed-Rice-Hongmi-4-7-IPS-HD-Quad-Core-Mobile-Phone-MTK6589T-1GB-RAM-4GB/1402708239.html

  Powiem tylko, że kupiłem ten telefon bratu i to był strzał w 10, jest moc :D

  Wydajność? Dajmy na to GTA SA – gra się płynnie! , śmieszne bo niektóre flagowce potrafią się dławić podczas grania w ten tytuł, na takich cudakach z recenzji to nawet nie ruszy.

  Wkurza mnie to, ze co chwila pada tekst typu – „Polski telefon”, tiaaa, chińczyk projekt i wariant r23332cffe, dajcie nasze logo i tyle.

  Jak by to był faktycznie Polski telefon – brawo, jak by był udany? -polecałbym, ale niestety tak nie jest, a jak już wybierać chińczyki to te lepsze :)

 • Azawakh

  Całkowicie się zgadzam. Jego dessign przypomina wygląd HTC One X.

 • souacz

  Kurcze, to wygląda jak tekst sponsorowany lub napisany na prośbę kogoś z myPhone, przepraszam za insynuacje jeśli niesłuszne ale takie mam wrażenie.

  Ta słuchawka nie różni się właściwie niczym od tych, które stoją za szybą w Carrefour (kilkanaście modeli). Manty, Goclevery, Yarviki i inne wynalazki. Wszystkie mają dual sim, układy mediateka, 4GB pamięci flash, IPS itd. Różnią się logotypami i wielkościami ekranów. Nawet kształt tego myPhone nie jest innowacyjny bo widziałem w Realu podobnego (ale 4″) Overmaxa za 289 zł (sic!).

  Ja rozumiem, że ci „producenci” kupują to co się najbardziej opłaca, w końcu to są firmy stricte handlowe (a nie technologiczne) i najczęściej są to starsze chińskie konstrukcje. Ale bardzo jestem ciekaw kiedy kupią brand na jakiś telefon np. klasy flagowców Oppo i ile taka zabawka będzie u nas kosztować… Zdaje się, że Goclever coś ta próbuje z lepszymi modelami.

  Nie wiem tylko czy jest w tym sens bo rynek droższych urządzeń psują polskim importerom… operatorzy. Niedawno kupowałem nowego Note 3 z ogłoszenia. Wcisnęli go 50-letniemu biznesmenowi za kilka zł w jakiejś dobrej taryfie biznesowej. A facet woli biznesową nokię w której bateria wystarcza mu na tydzień, powiedział mi, że „od maili i obsługi internetu” ma sekretarkę i nie są mu potrzebne „takie bajery i telefon, który nie mieści się do kieszeni”. Więc wystawił ten telefon za 60% sklepowej ceny. Jest wiele takich ofert, takiego pułapu cen raczej polscy importerzy sprzętu z Chin nie przeskoczą.

 • Dawid Kosiński

  Jaki telefon za 300 zł ma taką specyfikację?

  Jaką poprawkę należy zrobić?

 • Dawid Kosiński

  Tylko ten mój Chińczyk ma gwarancję realizowaną w Polsce.

 • Dawid Kosiński

  Tekst nie jest sponsorowany, po prostu to najlepszy „chińczyk” oficjalnie dostępny w Polsce, z którego korzystałem. No i wątpię, że taki sam telefon w Polsce wydał ktoś inny.

  Co do tego, że telefony są takie samy, to co z tego, że mają dual sim, układy mediateka, 4 GB pamięci flash i ekrany IPS. Znaczna większość telefonów ma taką specyfikację, także tych markowych.

  Ośmiordzeniowe telefony z ekranami FullHD polskich firm mają pojawić się w okolicach kwietnia-maja, już mamy zaklepane na testy.

 • souacz

  „to najlepszy „chińczyk” oficjalnie dostępny w Polsce, z którego korzystałem

  czyli tytuł artykułu jest leciutkim nadużyciem ;)

 • http://www.gluz.eu Przemysław Ł. Gluz

  A linię montażową SMD/SMT/THT masz? Ja nie – podejrzewam, że firmy pokroju GoClever/myPhone także. W takim wypadku, zamiast zajmować się negocjowaniem z Qualcommem ilości i ceny procesorów, lepiej poszukać gotowych elementów bądź całkiem gotowych smartfonów (i przylepić im naszą naklejkę) :)

 • Azawakh

  Ja również uważam, że pisanie o importowanych przez polskich przedsiębiorców smartphonach czy tabletach jako o polskich produktach uważam za poważne bardzo nadużycie! Niestety ale nasi przedsiębiorcy uważający się za producentów zwyczajnie nas próbują oszukać wmawiając nieświadomym nabywcom, że to jest produkt stworzony przez Polaków dla Polaków. Niestety ale wkład takich firm jak myPhone w produkcjęw chińskich fabrykach jest zwyczajnie minimalny i polega co najwyżej na wyborze odpowiedniego prototypu, przetestowaniu podzespołów (np wifi), odesłanie zamówienie z nowym parametrem do chińskiego wykonawcy-producenta i odebranie zamówionego towaru. No i czy to już wystarczy aby przy tak nikłym i mnizernym wkładzie nazywać taką firmę producentem? Myślę, że zdecydowanie NIE!!!! W związku z tym Dawidzie uważam, że pisząc recenzję tego typu urządzeń lepiej określać takie produkty jako sprzedawane bądź wprowadzane na rynek przez polskie firmy a nie, że są one polskie. Wtedy nie będzie problemów, czytelnicy nie będą się pieklić i nie będą podważać Twojej wiarygodności.

 • souacz

  No nie, aż tak źle nie jest. Wysyłają im również projekt graficzny pudełka ;)

 • souacz

  Ale @Meeeeeerrrrttt ma rację, Apple czy Samsung to firmy produkujące w Chinach ale mające własne konstrukcje, laboratoria, biura projektowe itd. A myPhone czy Manta to tylko handlarze. Różnica polega na tym, że iPhone jest produkowany ściśle wg. projektu Apple przez chińskich podwykonawców a myPhone ściśle wg. chińskiego projektu przez chińskich wykonawców .

  „Pozdrawiamy z Zakopanego” projektowane są u nas i produkowane przez chińskich podwykonawców.

 • a

  Tak szczerze to ile razy musiałeś „realizować” gwarancje na telefon? Miałem ok. 10 telefonów i ani razu nie musiałem oddawać na gwarancje. Który serwis obsługuje myPhone’y?

 • souacz

  Miałem dwa sprzęty goclevera i dwa manty, serwis po jednym z każdego, wynik – 50%. Dwa pozostałe zepsuły się wkrótce po zakończeniu okresu gwarancyjnego więc poleciały do kosza.

  Miałem kilka Samsungów, HTC, Asusa, iPhone – serwis gwarancyjny: ani razu.

  Czas wykonania naprawy serwisowej „polskich” urządzeń (zwłaszcza goclever) – ok. 6-7 tygodni plus perturbacje z uznaniem uszkodzenia w ramach gwarancji. Myślę, że tyle samo trwałoby odesłanie do Chin i z powrotem.

  Czas wykonania usługi pozagwarancyjnej w serwisie samsunga (wymiana panelu w Note 1 – porysowane szkło aparatu): jeden dzień.

 • Azawakh

  Bardzo możliwe ale tego już nie jestem pewien:)

 • souacz

  jak bum cyk, robiłem projekty dla „polskiego producenta” AGD.

 • Azawakh

  Miałem do czynienia z Nextem i muszę przyznać, że bardzo miło mnie zaskoczył:)

 • Azawakh

  myPhone zapowiedziało model Cube z kartą micro SD 8GB czyli będzie 4GB wbudowanej pamięci a Goclever Insignię i550 z 8GB pamięci wewnętrznej co już na starcie jest wielkim plusem.

 • greg

  naprawde super sprzet wybierasz??? a miales juz kiedys polski telefon???

 • greg

  typowy androidowiec tylko mu romy wgrywac i romy i romy a telefon i tak sie wiesza na czytaniu maila i 100 % wirusów

 • greg

  te 8 rdzeniowce beda wolniejsze od moich 2 rdzeni w laptopie

 • Herman

  Rozumiem, że to ironia, bo w sumie tylko nią może być. Ale tak dla zaskoczenia dodam, że telefon pozwala spokojnie na robienie 2 rzeczy na raz, typu słuchanie muzyki i przeglądania neta, a nawet i można odpisać na sms korzystając z Halo :)

  Dlatego właśnie custom romy są wybawieniem dla większości smartfonów, bo telefon nagle działa na nich nie do poznania lepiej

 • greg

  kolejny sponsor reklam samsunga za 20 mln $ sweet foci brawo polać mu

 • greg

  Niech kupi i rozdaje dla czytelników SW :P

 • Sebastian

  Nazir w formie! :D

 • greg

  ta twoja strona to dno tak po oblukaniu tam stwierdzam

 • greg

  szczera prawda prosto i konkretnie android brak aktualizacji na takim badziewiu z chin czy cos sie nie zgadza ????

 • Azawakh

  To w takim przypadku to co piszesz jest prawdą.

 • Dawid Kosiński

  Ale nie jest tak, że zawsze się daje tylko nalepkę i koniec. Producenci ulepszają te telefony oprogramowaniem, ciekawymi dodatkami. Absolutnie nie jest tak, że firmą zarządza jeden facet, który mówi, że weźmie 50
  000 sztuk modelu X, 10 000 sztuk modelu Y i wprowadza to do hipermarketów.

 • Dawid Kosiński

  Oj kilka razy już korzystałem z serwisów.

 • greg

  l 520 w saturnie 500 zł w komisach juz od 400 zł

 • Dawid Kosiński

  Nie jest, po prostu staram się być choć trochę obiektywny.

  W mojej opinii to jest najlepszy polski telefon, a uwierz mi, że korzystałem już z wielu takich wynalazków.

 • greg

  pracownik myphone

 • greg

  badziew a snicie sobie o tanich dobrych androidach a i tak 100 % BUBEL Z TEGO WYCHODZI

 • greg

  TAK JEST ALE CHYBA TE mah MIAŁ MIEZONE JEZYKIEM

 • Azawakh

  Na temat „produkcji” firmy myPhone pisał jakiś czas temu Mieszko Zagańczyk na swoim blogu bezprzyciskow.pl. Niestety ale jest tak jak napisałem czyli zamawiają prototypy, testują, zgłaszają poprawki, zamawiają partię sprzętu, importują go i wprowadzają jako swój. No i tak wygląda ich całą „produkcja”. Ciekawy wywiad z przedstawicielem myPhone został zamieszczony na komorkomania.pl. Warto przeczytać. Jestem ciekaw co Tobie pokażą i powiedzą Dawidzie?

 • http://www.facebook.com/olszewski.m Michał Olszewski

  Też mi się wydawało że nie istnieją tanie dobre androidy. Myliłem się.
  Przed Nextem 5 lat używałem Apple.

 • greg

  TA CHYBA NA TWOJEJ BAJCE

 • souacz

  Znam trochę strukturę jednej z takich firm i wiem, że to nie tak. Ale kolesiów odpowiadających za sprawy techniczne jest np. 3 a handlowców 30.

  Z tym softem nie przesadzaj, z reguły każą Chińczykom dodać jakieś darmowe apki, czasem, jak w przypadku Manty, aplikację do obsługi ich chmury. Nie dodają natomiast własnych ficzerów (np smartstay jak w samsungach) bo nie posiadają własnego zespołu programistów a poza tym nie mają zbytnio możliwości kombinacji w sofcie. To widać również po tłumaczeniach, które są niekompletne tam, gdzie nie są to standardowe stringi Androida. Nie powiesz mi chyba, że dodanie kilku linijek tekstu po polsku to jakiś ciężki zabieg…. Czasem, przy jakimś dużym zamówieniu i kolejnym są w stanie wymusić na Chińczykach dodanie translacji. Ale to robią już faceci w Chinach a nie tu.

  Po prostu te słuchawki na każdym etapie są tworzone w ChRL a u nas tylko sprzedawane i serwisowane.

  Manta np. część sprzętu (tv i duże AGD) „produkuje” w Polsce. Ale to też nie są ich konstrukcje, są również w PL fabryki produkujące sprzęt i sprzedające go z dowolnym brandem.

  Powtarzam – myPhone itp. nie mają biur projektowych, laboratoriów, działów programistycznych itd.

 • dropskz

  Nie bede wymienial bo tego jest naprawde duzo, na rynku chinskim kazdego dnia powstaja nowe telefony, mozliwe ze podany przeze mnie przedzial cenowy byl troche przesadzony poniewaz „Myphone” jest tutaj a cala reszte trzeba sciagnac do PL co moze (nie musi) sie wiazac z podatkiem dodatkowym. Co do poprawy dzialania gps to wystarczy wpisac w google „MediaTek MT6589 gps fix”

 • greg

  Reasumując to badziew który do noki lumii 520 nie ma nawet startu

 • greg

  na sofcie od samsunga wiesza sie na czytaniu maila to jest samsung galaxy ace 2 dokladnie ten model dodam ze kolezanka nawet nie gra w gry i nie istaluje takich aplkikacji tylko nawii mail i dzwonienie i klikanie sms i facebook i skype

 • souacz

  ” i facebook i skype” – te dwie aplikacje działają sobie w tle czy tego chcesz czy nie i to właśnie one „zabijają” tego Ace. Nie jest to szczytowy model niestety a FB i Skype potrafią zatrzymać również odrobinę lepsze słuchawki. Zwłaszcza Skype. Nie bronię tu Androida i Ace ale rozpatruję konkretną sytuację. Samsung skopał oprogramowanie JB dla Ace2, mody działają o wiele lepiej.

 • Dawid Kosiński

  Pod względem aktualizacji i szybkości? Nie ma.

  Ale ma większy, lepszy ekran i obsługuje więcej aplikacji. Nie mówiąc o wbudowanej lampie błyskowej. Mimo moich starań naprawdę dużo osób chce korzystać z Androida.

 • a

  „Mimo moich starań naprawdę dużo osób chce korzystać z Androida”
  Znaczy jakich starań?

 • Tom

  Jeśli możesz napisz jaka jest jakość odtwarzacza muzyki

 • John Kofee

  a owszem na YT też widziałem :) ale w przeciwieństwie do ciebie miewam ja też w rękach :)

 • John Kofee

  osobiście nie mam ale starczy ta w firmie gdzie pracuję za to z problemami tzw MOQ mam do czynienia prawie codziennie – uwierz mi nie jest łatwo kupić dobre elementy w dobrej cenie tylko dlatego, że chce się zrobić dobry produkt – czasami zostaje tylko to co napisałeś :)

 • Malutki

  Umowa z Nokią dalej obowiązuje…
  Nie zwróciłeś uwagi, jak usilnie jest tu promowany WP ?

 • Malutki

  Łomatko. Tam też jest Nazir… :(

 • checkmate

  To dobrze, ale ja bym się tak nie cieszył tą gwarancją, znając te marketowe buble ciekawe jak szybko będziesz musiał z niej skorzystać.

 • a

  Specyfikacja jest lepsza niż Lumia 520.

 • greg

  super :) ale jakoś ci nie wieże pokaż zdjęcie

 • http://www.ruude.net/ Konrad Boden

  Gwarancję?

  Przeciętny markowy smartfon służy bezawaryjnie 3-4 lata, gdy najdłuższa gwarancja (bezpłatna) trwa 2 lata.
  Może się więc okazać, że aparat padnie po gwarancji, czyli w momencie, gdy ewentualna naprawa i tak będzie odpłatna.

 • John Kofee

  a mnie tam na twojej „wieże” nie zależy :)

 • Herman

  A czy doczytałeś w moim komentarzu, że nie używam stocka? Pozbyłem się go przy pierwszej możliwej okazji i jestem dzięki temu zadowolony z działania telefonu jak nigdy dotąd

 • Azawakh

  Dodaje tylko kolorytu ;)

 • Franek

  Pytanie mój S-line podczas konfiguracji poczty firmowej szyfrowania rozłącza nie mogę korzystać czy ktoś ma taki problem może ja coś robię źle z serwerem się łączy będę wdzięczny za info.

 • leszek

  gwarancja i serwis smartphonow myphone jest realizowana bezposrednio przez firme myPhone, jeszcze do niedawna byla nawet usluga door-to-door, w tej chwili musialbym sie upewnic czy dalej jest, ale z tego co slyszalem to tak

 • leszek

  80% uzytkownikow smartphonow albo nie slyszalo o romach albo z nich nie korzysta, a utworzenie takowych dla myphone to tylko kwestia mobilizacji uzytkownikow, wiec rownie dobrze mozesz sam sie tym zajac

 • leszek

  zgadzam sie z autorem, s-line to najlepszy, i co warte podkreslenia o najlepszym wskazniku ceny do jakosci, smartphone niemarkowy dostepny w Polsce, z gwarancja i serwisem w kraju,

 • Dawid Kosiński

  Dobra, wydaje mi się, że nieco lepsza niż standardowa, ale nie jestem audiofilem.

 • Marek

  Mam pytanie dot. działania kart sim w trybie dual stand-by. Czy to oznacza, że podczas przeglądania internetu (poprzez jedną sim) nikt się nie dodzwoni na numer z drugiej karty sim?

 • leszek

  kazdy z najnowszych smartphonow od myphone ma dual sim niezalezny, tzn ze jednoczesnie mozesz korzystac z internetu na 2sim np aero2, i rozmawiac przez telefon z podstawowej sim, nie ma konfliktu miedzy nimi

 • puzon

  w żadnym innym teście, który przeczytałem nikt nie narzekał na system operacyjny w nim zainstalowany.

 • puzon

  dostanie, myphony- jak narazie „większość” modeli dostaje aktualizacje.

 • puzon

  miałem podobne odczucia i mam ogromne oczekiwania wobec s-line, stąd moje poszukwiania wszelakich testów i infroamcji.

 • krab

  czemu opisujesz w tescie ze gps bez lacznosci jest bezuzyteczny, toz to nieprawda, jesli masz pobrane mapy z googlemaps to mozesz korzystac z nich w trybie offline wlasnie na podstawie samego gps, takze w s-line

 • labamba

  ani na baterie, wykonanie, cene, dualność, płynność itd…

 • lasek

  ale takie jednoczesne używanie musi dawać po baterii

 • mandat

  aktualizacje na myphone się pojawiają.

 • greg

  haha nie rozmieszaj mnie 4,0 na 4,1

 • krab

  ciekawe spostrzezenie,
  mysle ze nie bardziej niz w innych smartphonach z dualsim, wiec to nie kwestia do porownywania,

 • frank

  i miałbyś serwis za granicą :)

 • frank

  i miałbyś serwis za granicą :)

 • frank

  im więcej testów tym lepiej. warto sprawdzać i testować bo telefon wyjątkowy na naszym rynku.

  zastanawia mnie to one glass solution

 • frank

  im więcej testów tym lepiej. warto sprawdzać i testować bo telefon wyjątkowy na naszym rynku.

  zastanawia mnie to one glass solution

 • Grzegorz Bziuk

  GPS działa świetnie, wystarczy włączyć w ustawieniach A-GPS

 • Wojtek

  myślicie ze będzie android 4.4 ?

 • Muminek

  Czy byłaby możliwość zamieszczenia zdjęcia tekstu ręcznego A4 zrobionego S-line?

 • jacek

  Mam pytanko spruboj wl radio i wejdz do jakiegos pomieszczenia i zobacz jak dziala i napisz jak mozna zamowic tylna dodatkowa oslone ta plastikowa bo pisalem 3 razy ze chce kupic bo stara pelka i do dziasia eter telefon moze fajny ale firma dno nawet nie odpisali

 • jacek

  Nigdzie bo to jest telefon jedno razowy

 • Jagna

  Co pieprzysz, że polski, jak pisze: Chiny?

 • Jagna

  Jak mamy nie być żebrakami, a Chiny mocarstwem, jak wszystko sprowadza się od nich, a Polacy jak parobki zapierdalają dla nich, np. stoją na straganach z całym tym badziewiem czy leje, czy grzeje…

 • daniel

  a teraz takie promocje, na tę wersję 16 gb, poniżej 400 zł chodzą nawet.

 • Gość

  Gówniany serwis/gówniany telefon. Po pół roku w S-Linie odpadło gniazdo USB. Serwis pomimo stwierdzenia w warunkach gwarancji, że w ciągu 14 dni naprawi nic nie zrobił. Po miesiącu wydali opinie ( co oznacza, że przez miesiąc nawet do niego nie zajrzeli !!!), że jest połamana płyta główna i koszt wymiany to 399 zł. Odebrałem telefon bez naprawy, chłopaki w najbliższym serwisie zrobili za 50 zł i stwierdzili, że płyta główna jest cała. KŁAMCY I ZŁODZIEJE

 • souacz

  Mam podobne doświadczenia z Goclever. I dlatego nie kupuję już b-brandów.

 • alojz

  od nowości zawiesza się, co chwile trzeba wyjmować baterie żeby uruchomić my phone S line

 • Totalnie oszukany

  Telefon ładny, dość szybki, nie wiesza się. Dużo pamięci ROM, ilość RAMu też wystarczająca dla niezbyt wymagających. Bardzo dobry wyświetlacz choć w nocy zdecydowanie razi w oczy – nie można ustawić ciemniejszego podświetlenia. Bateria faktycznie raczej słaba. Pracujący wyświetlacz pożera energię w mgnieniu oka.

  Teraz o serwisie – totalna porażka. Standartowa usterka to oczywiście gniazdo ładowania. Serwis wnikliwie badając stwierdził mechaniczne uszkodzenie płyty głównej, nie podlegające naprawie gwarancyjnej. Zaproponowano mi naprawę odpłatną za jedyne 420 zł. Pomimo trzech tygodni oczekiwania na decyzję serwisu zacząłem już szukać innego telefonu o podobnych parametrach. Sądząc po wpisach innych użytkowników dotyczących tej wady gniazda ładowania jest to klasyczna wada procesu produkcji, a serwis się na to zwyczajnie wypina wmawiając klientom, że uszkodzili mechanicznie telefon.

  Pozostaje jeszcze dochodzenie swoich praw z tytułu rękojmi, ale jeśli sprzedawca będzie szedł w zaparte to chyba tylko rzecznik praw konsumenta może pomóc. 549 zł za 6 miesięcy użytkowania telefonu to trochę zbyt drogo.

  Ogólne wrażenie bardzo pozytywne, ale trwałość gniazda microUSB przekreśla wszystkie pozytywy. Telefon po prostu nie nadaje się do użytku, a serwis myphone zwyczajnie zbywa klientów wmawiając im celowe uszkodzenia.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement