Polska chmura została oceniona wyżej niż rozwiązania Amazonu i Microsoftu

News/Biznes 19.02.2014
Polska chmura została oceniona wyżej niż rozwiązania Amazonu i Microsoftu

Niezależne testy przeprowadzone przez CloudHarmony zakończyły się pomyślną dla Polaków oceną. Chmura obliczeniowa Oktawave jest liderem w zakresie rozwiązań storage’owych i pokonała m.in. Amazon Web Services oraz Microsoft Azure.

Pod koniec 2013 roku przedstawiciele Oktawave wrócili z Istambułu, gdzie podczas finałów Global Webit StartUp Challenge zajęli drugie miejsce. Polakom udało się wtedy pokonać ponad osiemset innych firm z całego świata. Rozwijane nad Wisłą rozwiązania chmurowe doceniło jury, a Piet Hein van Dam – juror Global Webit StartUp Challenge – powiedział wtedy:

Wydaje się, że znaleźliście złote jajo całego cloud computingu. Wróżymy Wam ogromny sukces.

Przy tamtej okazji rozmawiałem z Dariszem Nawojczykiem z Oktawave, który wspomniał, że:

Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem naszego przeczucia, że udało się nam zrobić coś wyjątkowego. Że nasza technologia może budzić podziw i zawalczyć o globalne rynki.

źródło: facebook.com/Oktawave

Okazuje się, że dzisiaj potwierdziły się zarówno wróżbiarskie umiejętności członków jury Global Webit StartUp Challenge jak i przeczucia Dariusza Nawojczyka dotyczące możliwości walki o globalne rynki. Niezależny benchmark chmurowy – CloudHarmony – przez kilka miesięcy monitorował i kontrolował pracę polskiej chmury, aby w końcu opublikować wyniki.

Wyniki, które są bardzo korzystne dla Oktawave, gdyż stawiają polską firmę przed Amazon Web Services i Microsoft Azure.

CloudHarmony przeanalizowało benchmarki wydajnościowe, które są elementem porównawczym usług chmurowych, poprawne działanie aplikacji, serwerów sieciowych oraz benchmarki sieciowe. Skupiono się na ruchu wewnątrz chmur, czasie dostępu i monitorowaniu wydajności.

Wszystkie badania i analizy odbyły się w czasie od lipca 2013 roku do stycznia 2014 roku. Kompleksowe pomiary rozłożono w czasie, aby wyeliminować ryzyko błędów oraz w celu uzyskania miarodajnego wyniku.

oktawave 1

oktawave 2

oktawave 3

oktawave 4

oktawave 5

Wystarczy rzut oka na powyższe slajdy, aby zauważyć, że pod wieloma aspektami polska chmura zostawiła konkurentów daleko w tyle.

Ekipie Oktawave gratulujemy sukcesów i tradycyjnie już trzymamy kciuki za kolejne.

Zdjęcie Cloud computing pochodzi z serwisu Shutterstock.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

 • Guest

  Człowiek czyta artykuł, by na końcu dojrzeć banner „Serwis Spider’s Web działa w chmurze obliczeniowej Oktawave”… dzięki.

 • http://www.spidersweb.pl/ Mateusz Nowak

  Uważasz, że banner na Spider’s Web wpłynął na wynik badania CloudHarmony?

 • http://blog.filipdawid.pl/ Filip Dawid

  A co to za różnica? Wystarcz wejść na http://cloudharmony.com/ i sprawdzić czy wyniki się zgadzają. Jak widzę wyniki są poprawne.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Więcej na temat samych wyników, ich rodzajów, pomiarów i ich interpretacji znajdziecie tutaj: https://kb.oktawave.com/News/NewsItem/View/49/wietne-wyniki-polskiej-chmury-oktawave-w-niezalenych-testach-cloudharmony

 • Blady_12

  Może mi ktoś wyjaśnić do czego taka chmura miałaby służyć ?

 • Tomasz Ciok

  Korzystałem z wielu hostingów, serwerów dedykowany oraz vps-ów ale dopiero gdy przesiadłem się do chmury obliczeniowej oktawave odczułem znaczną różnicę :)

  Tobie polecam poczytać w sieci czym różni się chmura od zwykłego vps-a albo dedyka. Sądzę, że znajdziesz wszystkie odpowiedzi :)

  Pozdrawiam.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  W Oktawave możesz uruchomić w sposób uniezależniony od sprzętu infrastrukturę IT składającą się z serwerów (jednostek obliczeniowych), storage’u (blokowego oraz obiektowego) oraz interfejsów sieciowych. Innymi słowy budujesz sobie z wykorzystaniem panelu administracyjnego, a nie z wykorzystaniem śrubokręta i skrętek dowolną architekturę IT dla swoich potrzeb.

  Najczęściej uruchamiają się u nas:

  – portale WWW, serwisy i blogi z dużym ruchem,
  – sklepy e-commerce chcące być odporne na przeciążenia,
  – poczta elektroniczna, intranety, obiegi dokumentów,
  – systemy ERP, CRM, BI, księgowe, analityczne, HR,
  – serwery gier,
  – hurtownie danych, systemy Big data,
  – platformy wideo & streamingowe,
  – platformy hostingowe.

  Generalnie uruchamiają się u nas profesjonalne systemy, którym zależy na korporacyjnej wydajności przy jednoczesnym braku konieczności inwestowania we własną infrastrukturę.

 • rycek

  Gratulacje.

 • dwe

  Szkoda, ze nie bylo porownania z OVH :-(

 • BA Dam

  Świetnie to wszytko wygląda w testach itp, jednakże należy BARDZO podkreślić, że Waszym targetem są klienci, którzy chcą płacić powyżej 600 pln/m-c co znacznie przekracza wartości niezłego VPS-a i jednocześnie supportu w niego wliczonego …. poza tym, dałem się nabrać reklamom w tym serwisie i bardzo chciałem Was wypróbować, po 3 dniach prób konfiguracji serwera ( a pozostała nam już usługa poczty IMAP do zrobienia) stwierdziliśmy, że szkoda czasu na nauki i testy i poprosimy o pomoc … i co pracownik usłyszał? proszę zapłacić 400 zł netto by tylko móc zapytać – a później to już zależy od skali problemu … no sorry, ale jak na Waszych instancjach nie pomagacie przy tak prostych problemach, to wolalem nie wiedzieć jak będzie wyglądała kwestia „większego” problemu.

  Może i macie fajne usługi, ale nie spełniacie żadnych norm obsługi dla klientów z przedziału 100-500 zł/m-c za hosting (2-4VCPU, 4 GB, 50GB), a jednak jest na 95% na rynku.

  Oczywiście to tylko moje zdanie i kilku pracowników, ale skoro mogę się nim podzielić to robię to z chęcią, zwłaszcza, że krew mnie zalewała jak sobie przypomnę próby instalacji czegoś konkretnego u Was, gdy NIGDY nie potrzebowaliśmy wcześniej pomocy supportu przy tematach konfiguracji VPS-ow.

 • fds

  Szkoda, że wychodzi tak drogo bo na pewno to musi byc wygodne rozwiazanie. :-(

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Przykro nam, że miałeś problemy i nie poradziłeś sobie z konfiguracją poczty. To dość niestandardowy problem w ramach naszej platformy, ale rozumiemy, że może się przydarzyć. Generalnie cała nasza platforma oraz interfejsy bazują na standardach. Już czysto sportowo – możemy wrócić do ticketa i sprawdzić, co było problemem (podaj jego numer, jeśli masz na to czas i ochotę).

  W zakresie pomocy związanej z administracją samej platformy udzielamy jej oczywiście bezpłatnie i – pozwól nam dodać – jest to jeden z najwyżej ocenianych składników naszej usługi (akurat jesteśmy po badaniach). Wykonujemy również dla Klientów prace związane z projektowaniem architektury oraz jej konfiguracją pod kątem konkretnych rozwiązań, ale jest to już usługa dodatkowa kalkulowana na bazie wielkości wdrożenia.

  Odnośnie do segmentacji rynku – faktycznie, z Oktawave korzysta dużo firm, które wydają więcej niż 600 zł, co nie oznacza, że nie mamy mniejszych klientów. Ci również do nas dołączają, ponieważ już nawet za 50-60 zł możesz mieć do dyspozycji bardzo wydajną maszynkę, której raczej żaden VPS nie jest w stanie dorównać.

 • Artur

  @Oktawave:disqus Szkoda, że nie wdrożyli Państwo do oferty serwerów dla górnikom kopiącym kryptowaluty. Czytałem, że mieli Państwo w planach taką usługę, ale póki co na obietnicach się skończyło.

  Pozdrawiam

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  To jest temat kuszący i naprawdę poświęciliśmy kilka narad strategicznych temu zagadnieniu. Widzimy tutaj kilka możliwości, np. taką, by w godzinach nocnych udostępniać specjalne instancje (być może tańsze), które byłyby zoptymalizowane pod kątem górnictwa. Generalnie mamy to na tapecie, ale nie jest to obecnie priorytetem w rozwoju naszych usług. Innymi słowy, mamy pomysł, ale musi on zaczekać na moment, kiedy opadnie kurz innych toczących się obecnie projektów :).

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Zdarza się nam czasem dyskutować na temat cen z różnymi osobami. Nasze generalne doświadczenie sprowadzałoby się do takiej rady: spróbuj i przetestuj. Sprawdź, jak się Twoje rozwiązanie zachowuje w naszej infrastrukturze i podejmij decyzję. Zazwyczaj coś, co działa u Ciebie na czterech maszynkach, może u nas zadziałać na dwóch. Albo coś, co wymagało 16 rdzeni, u nas wymaga 4. Mamy takich przykładów bardzo dużo, zobaczcie, co na Fb powiedział na ten temat przedstawiciel Listonica: https://www.facebook.com/kamil.janiszewski/posts/10152117736023436

  A dla wszystkich chcących testować wciąż obowiązuje 25 zł na start: https://www.oktawave.com/pl/promocje/25-na-start.html

 • http://www.arnoldbuzdygan.com Arnold Buzdygan

  Punkty nic nie mówią.

 • http://www.arnoldbuzdygan.com Arnold Buzdygan

  Ale to tak jakbyś miał pretensje do producenta torebek za pierdylion złotych, że identyczną albo i fajniejszą kupiłeś za 10 zł.
  Tak się pozycjonują i tyle.

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  A wtedy wyjdą już ASIC-e na Script i będzie po ptokach… :P

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Bo to w ogóle jest pytanie o opłacalność kopania na standardowych rozwiązaniach vs. dedykowanych maszynkach. Owszem, poziom wejścia do gry jest obecnie z ich wykorzystaniem dość wysoki (10-15K PLN), ale każdy musi sobie policzyć sensowność inwestycji we własnym zaciszu.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  To nie jest zasadne porównanie (jeśli dobrze je rozumiemy). Zasadnym porównaniem jest sytuacja, w której firma ma możliwość skorzystania z wydajności kosztującej „pierdylion złotych” za „10 zł”. Większości biznesu nigdy nie będzie stać na zbudowanie infrastruktury, która da im wydajność oraz narzędzia Oktawave. Teraz mogą z niej korzystać w modelu usługowym i tutaj jest rewolucja.

 • Kamil Dzióbek

  „Widzimy tutaj kilka możliwości, np. taką, by w godzinach nocnych udostępniać specjalne instancje (być może tańsze), które byłyby zoptymalizowane pod kątem górnictwa.”
  Jak macie wolna moc obliczeniową, to czy nie lepiej byście na tym wyszli gdybyście sami kopali i to co wykopiecie sprzedawali na giełdzie?

 • Kamil Dzióbek

  Czy mogę na tym zainstalować klienta torrent, ściągać torrenty i udostępniać ludziom przez www. Ile mnie to będzie kosztować?

 • zbir

  Oktawave musi dbać o swój PR, więc nie odpwie Ci tutaj tak jak powinno. Wsparcie techniczne jest od rozwiązywania problemów technicznych a nie od nauki używania komputera. Skoro z rozbrajającą szczerością stwierdzasz że szkoda ci czasu na naukę to rozwiązanie jest proste – wynajmij fachowca który się na tym zna i zrobi to jak należy.

 • TomaszSzkudlarek

  Ok, to są wyniki testów wydajnościowych, ale to w chmurze nie dla każdego jest aż tak ważne.
  Bardziej ciekaw jestem o ile w przypadku oktawave można już to zmierzyć porównania dostępności, czy metod zabezpieczeń (w różnych warstwach, poziomach – wykrywanie zagrożeń, szyfrowanie – w Amazon można używać dodatkowo własnych metod szyfrowania, etc.). Wysoką wydajność można osiągnąć pewnym kosztem, trudno mi uwierzyć, że udało się ją osiągnąć tak po prostu, stosując ten sam poziom innych aspektów (choć tego nie wykluczam).
  You know. Wykresiki są dobre dla konkursików, ale prawdziwe różnice tkwią w szczegółach, know how, procedurach, scenariuszach reagowania, polityce, już mieliśmy w Polsce wypadek, gdy firma hostingowa w przypadku awarii, która w ogóle nie powinna była się wydarzyć jeździła z dyskami do firmy odzyskującej dane.

 • JOJO

  Szkoda że nikt nie analizuje rozwiązania Octa pod kątem kosztu wyjścia,
  wystarczy poczytać konkrety na temat chociażby logiki storage i zastanowić się jaki (i czy wogóle) możliwy jest wariant wyjścia z tego dostawcy do kogokolowiek innego

 • asdfgasd

  uwaza pan ze koszt 3-5k $ to wysoki koszt

  jej to co ja mam powiedziec gdy do firmy malej chce kupic uzywane berlingo i wyjdzie ze 40k pln

  w tym IT to macie czasem piepier… myslenie, 10k to zaden koszt czegokolwiek.

 • asdfvasdf

  taka forma wyciagniecia pieniedzy :) bardzo modna i skuteczna juz nie trzba byc biednym majac firme hostingowa

  mozna byc bogatym kosztac z minuty dostepu do servera :)

 • asdfgasdfg

  wspolczuje Ci polaku biedaku

  jak mozna w jednym zdaniu zmiescic ze

  – nie chcem sie uczyc 5lat adminowania

  – ale tez nie chce dac 400zl za adminowanie

  jestes naprawde podlym czlowiekiemm, byc moze ktos cie skrzywdzil albo dalej krzywdzi w pracy bo rozumiem ze sam pracujesz i poswiecasz wieczory na nauke za darmo

 • asdfvgasdf

  tylko ze fachowiec od adminowania wezmie nie 400zl a 2000 luzno za dzien pracy i nie bedzie gadac nawet z takim czlowiekiem dla ktorego praca powinna byc za darmo

 • sol

  W dobie szybkiego setupu dedykowanych serwerów cloud z taką małą ilością usług jest co najmniej wątpliwy. W Amazonie nie chodzi o wydajność obliczeniową a o ilość usług i jednolite API. Jakbym miał uruchamiać cokolwiek z Big Data na Octa to już wolę w pełni pójść w dedyki. A uruchamianie czegokolwiek na zasadzie peaków jest nieporównywalnie wygodniejsze w Amazonie – własne CDNy z S3, Route 53, Beanstalk i OpsWork, CloudWatch – wszystko dostępne po sensownych API, czyli moje zasady rozszerzania.

  Nowe funkcje, nie punkty w rankingach. Trzymam kciuki.

 • darkan

  No własnie mówią, że mają najszybsze dyski. Trzeba być na serio ignorantem, albo nie umieć przeanalizować prostego wykresu ;)

 • Jacul

  Nie wiem, co tam hostujesz, ale jeśli np. jakąś wirtualkę, to jest to też vps. Chmura to tylko nazwa marketingowa.

 • vartec

  No ja przepraszam, ale prównywać 16-rdzeniowe Oktawave Mega z 4-rdzeniowym m3.xlarge? Bez sensu, niech porównają z c3.4xlarge.

  A porównywanie wydajności IO na podstawie hi1.4xlarge, które premierę miało w połowie 2012 to nieco śmieszne. Należałoby jednak porównać z aktualną generacją, czyli i2.4xlarge.

 • Blady_12

  na to bym nie wpadł, genialny pomysł :)

 • heheszki

  No tak… Bo oktavave obsługuje tylu klientów co amazon i ms… Niech wszystkie platformy które są porównywane będą na takiej samej skali popularności, bo w innym przypadku te wykresy niczego nie dowodzą.

 • Grzegorz Nosek

  Jasne że możesz. Dwa lata w zawieszeniu.

  * albo ileś, nie sprawdzałem.

 • Kamil180

  To nie jest jednak do końca virtualka jaką znamy w przypadku VPS – nie ma czegoś takiego jak przeładowywanie serwera, serwer chodzi zawsze z gwarantowaną jakością i mocą, czego w serwerach VPS ciężko lub próżno szukać. To bardziej podchodzi pod powiedzmy sobie „Wirtualny Dedyk”. Wiem że nie każdy hosting VPS wpycha 2 lub nawet 4 razy co serwer jest w stanie udźwignąć ale VPS to taniocha co najwyżej pod nie dużą stronę WWW.

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  Póki co opłaca się kopać waluty na Script na standardowych rozwiązaniach (bo dedykowane jeszcze nie są praktycznie dostępne), ale już niedługo. Chmura w tym przypadku ma chyba taką zaletę, że można zainwestować, wykorzystywać póki jeszcze ma to sens tyle mocy ile się da, a kiedy wyjdą ASIC-e (które całość uczynią nieopłacalną) wycofać się bez zostawania ze toną sprzętu, z którym nie ma co zrobić (tak z punktu widzenia potencjalnego klienta)…

 • bckqq

  A jest jakieś porównanie wydajnościowe z e24cloud?

 • damian

  Nie. Jednak nie wszyscy są tutaj naiwni… Część, tak jak ja, uważa, że nie daliby rady utrzymać takich osiągów, cen i bezpieczeństwa przy rozmiarach Azure czy Amazonu. Tego nie zbadano bo po co…
  SW uwielbia magię cyferek.. no i poszła pewnie wymiana barterowa

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  CloudHarmony bada to, co chce i w sposób, jaki mu się podoba. To niezależne testy. Ani Spider’s Web, ani Oktawave, ani nikt inny nie mają na to wpływu. Możesz zgłosić sugestię do CloudHarmony i powiedzieć im, że uważasz, że testy będą wiarygodne tylko wtedy, gdy spełnią pożądane przez Ciebie kryteria. Być może uwzględnią je w swoich kryteriach testowych.

 • Damian Jarosch

  Żadne „systemy” nie testują tak jak Życie! Poczekam aż urośniecie i zmierzycie się z prawdziwymi problemami. Swoje aplikacje pozostawię na sprawdzanych rozwiązania, które nadal okazują się tańsze i bardziej bezpieczne Oczywiście z całego serca dobrze Wam życzę jednak nie trudno oprzeć się wrażeniu, że jest tu trochę sponsoringu lub barteru ze strony SW… jak wiemy nic za darmo nie ma:)

 • Damian Jarosch

  mam wrażenie, że to zwykłe VPSy oferowane na godziny.. Powoli chmura zmienia swoją definicję… dzisiaj zwykły VPS moża sprzedawać z naklejką „cloud”

 • Gosc

  Wszystko pięknie, porównanie jest słabe, zresztą kto za to zapłaci hehe nie chce reklamować ale za takie pieniądze jakie wy sobie życzycie to ja mam fizyczną maszynę z dyskami ssd.

 • jazeck

  Ze statystykami można robić wszystko. Uwzględnił ktoś ilość połączeń i klienów ogólnie i poźniej w danej chwili?

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Masz dużo racji. Wielu dostawców VPS-ów psuje rynek chmury, nazywając swoją ofertę chmurą. A to przecież różne usługi! Poniżej zamieszczamy dwa linki, które Ci to powinny nieco objaśnić:

  1. https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/176/94/vps-czy-instancja-w-chmurze

  2. https://www.oktawave.com/pl/vps.html

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Oczywiście to jest Twoja decyzja. My Cię możemy uczyć o tym, czym się zajmujemy i pokazywać Ci, jakie przewagi możesz w ten sposób budować. Testowanie Oktawave nic nie kosztuje, a zapewniamy Cię, że jak spróbujesz, nie będziesz chciał wracać :). Popatrz na nich: https://www.facebook.com/kamil.janiszewski/posts/10152117736023436

  Jeszcze raz przypominamy, że dajemy nowym kontom 25 zł na testy startowe: https://www.oktawave.com/pl/promocje/25-na-start.html

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Zgadza się, a także wydajność dedyka z dyskami SSD. A także wszystko to, co wiąże się z fizycznością maszyn dedykowanych. Firmy odchodzą od takich rozwiązań, ponieważ one są ograniczone w zasadzie w każdym aspekcie – i technologicznym i biznesowym. Tutaj lektura na ten temat: https://kb.oktawave.com/Knowledgebase/Article/View/171/94/na-czym-polegaj-przewagi-chmury-nad-vps-ami-oraz-infrastruktur-serwerow-dedykowanych

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Zgadzamy się w dużej części z tą opinią i stawiamy na rozwój usług. Development trwa cały czas i na pewno już w 2014 roku zobaczycie jego efekty.

 • Andrzej

  W http://rootbox.com stale mam dobrze ponad 1000 iops dostępu do dysku, zatem cyferki nie powalają na kolana. Natomiast cenowo znacznie taniej ;-)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement