Jak sprytnie obejść problem z buforowaniem się filmów na YouTube?

Artykuł/Technologie 27.08.2013
Jak sprytnie obejść problem z buforowaniem się filmów na YouTube?

Pewnie spora część z Was miewa problem z portalem YouTube. Gdy buforowanie trwa w nieskończoność, nic nie da się obejrzeć spokojnie, a pozostawienie filmu w otwartej karcie w tle nie pomaga. Na szczęście można obejść ograniczenie i cieszyć się ponownie ładującymi się filmami do samego końca po pauzie odtwarzania. Wszystko za pomocą ważącego trzysta kilobajtów rozszerzenia do przeglądarki – i to nie tylko dla Chrome’a.

Używanie rozrywkowego serwisu z klipami wideo firmy Google wcale nie jest takie przyjemne i bezstresowe, jakbyśmy tego chcieli. Czasem nie sposób obejrzeć nawet głupiutkiego filmiku z kotami, bo YouTube odmawia współpracy. Na spory problem cierpią – lub cierpieli, bo odpukać od jakiegoś czasu, przynajmniej na moim łączu, jest wszystko ok – użytkownicy internetu Orange, co opisywaliśmy wspólnie z Mateuszem na łamach Spider’s Web. Ale Google też dorzuca swoje trzy grosze w temacie, czym potrafi użytkowników doprowadzać do szewskiej pasji.

YouTube-problem

Era YouTube’a łupanego

W zamierzchłych czasach, gdy Internet przynosiłem jeszcze do domu od sąsiada w wiaderku, natychmiastowe odtworzenie klipu na YouTubie nawet w najmizerniejszej jakości graniczyło z cudem. Wtedy jedynym rozwiązaniem było otwarcie przesłanego przez znajomego na Gadu-Gadu śmiesznego filmiku z kotami w roli głównej w jednej z kart w tle. Po kwadransie pasek buforowania zwykle był już naładowany na tyle, że dało się wspomniany materiał obejrzeć. I to było dobre.

Znacznie później, gdy już internet znacznie przyspieszył i strumieniowanie wideo 720p w czasie rzeczywistym nie stanowiło problemu, nawyk pozostawiania filmów do załadowania się do końca na karcie w tle pozostał. Ot tak na wszelki wypadek, jakby kabel od internetu miało urwać w trakcie oglądania, a ja miałbym nigdy nie dowiedzieć się, jak skończyła się kolejna przeróbka Hitlera w poszukiwania elektro lub innego z popularnych w tamtym czasie hitów internetów.

youtube-center

Dasz mi, DASH

Radosne buforowanie skończyło się w momencie, gdy Google stwierdził, że na YouTubie pora zarabiać, a takie buforowanie ludziom jednocześnie kilkunastu filmów, gdy obejrzą pewnie kilkanaście sekund jednego z nich po prostu się nie opłaca – a przynajmniej takie wytłumaczenie sobie znalazłem dla faktu, że pewnego dnia moje filmy przestały się ładować. Serwis wprowadził protokół streamingu o groźnie brzmiącej nazwie Dynamic Adaptive Streaming over HTTP, który skrócić można jako DASH. Nie zagłębiając się w techniczne bzdurki, istotny jest efekt: włączenie DASH-a sprawiło, że odwieczny porządek rzeczy został zachwiany.

Od bliżej nieokreślonej daty pauza na YouTubie = stop buforowania, koniec, kropka. Chcesz buforować, to oglądaj, a jeśli Ci się tnie, to majstruj paskiem postępu. Nie żeby to był straszny #firstworldproblem – po prostu trzeba było zmienić przyzwyczajenia. I to też było dobre. Ale znów do czasu, bo wraz ze wzrostem popularności YouTube’a wprost proporcjonalnie malała szybkość ładowania się filmów – a chociaż moje łącze rosło, to teraz się zdarza, że filmik odpalam dłużej, niźli we wspomnianych z rozrzewnieniem czasach “wiaderkowego” internetu. A czasem nawet rezygnuję, gdy widzę że dalsza próba odtworzenia klipu nie ma przyszłości.

youtube-center-rozszerzenie

I co teraz?

Nie ze wszystkimi pomysłami twórców internetowych witryn można sobie poradzić – ręka w górę komu w końcu udało się pozbyć Śledzika – ale akurat w przypadku YouTube’a da się ten nieszczęsny DASH wyłączyć. Nie to, żeby mi sam koncept przeszkadzał, bo jak rozumiem w skali świata to mogą być naprawdę wymierne oszczędności dla Google – problem w tym, że po prostu przedobrzyli i często – zwłaszcza na słabszym łączu – portal jest nieużywalny. Udało mi się na szczęście znaleźć rozwiązanie.

No dobra, nie mi się udało, tylko znajomy podesłał mi linka do strony lifehacker.org, gdzie opisane zostało rozszerzenie do przeglądarki Chrome oraz skrypty do innych przeglądarek, które pozwalają na wyłączenie DASH-a. Nazywa się ono YouTube Center, ale myk jest taki, że trzeba rozszerzenie/skrypt do przeglądarki dodać ręcznie – zaufajcie, sprawdzałem, nie ma go w Chrome Web Store, a jedyne co odszukane w zasobach oficjalnego sklepu z dodatkami znalazłem, to rozszerzenie centrujące YouTube’a na środku panoramicznego monitora. No ale to nie o to mi chodziło.

youtube-center-dash

YouTube Center

Instalacja rozszerzenia jest na szczęście banalnie prosta i sprowadza się do kilku kliknięć. Lifehacker odsyła na podstronę github.com, gdzie należy kliknąć w link “Mirror: Dropbox” przy nazwie używanej przez siebie przeglądarki. W moim przypadku jest to Chrome, a po kliknięciu pobrane rozszerzenie trafia na pulpit w postaci malutkiego pliku .crx. Aby je dodać do przeglądarki wystarczy otworzyć w nowej karcie spis zainstalowanych rozszerzeń, włączyć tryb programisty i przeciągnąć ściągnięty uprzednio plik. Voilla!

Po instalacji i pierwszym wejściu na serwis YouTube użytkownik przenoszony jest do panelu Ustawień YouTube Center. Rozszerzenie wygląda potężnie i zawiera mnóstwo opcji, które pozwalają na dopieszczenie YouTube’a. Przyznam szczerze, że nie miałem czasu ani ochoty się już nimi bawić, a po prostu udałem się do zakładki “Odtwarzacz” i upewniłem się, że ptaszek przy “Odtwarzanie Dash” jest odznaczony.

youtube-center-panel

I tyle, działa. Reszta ustawień mnie nie interesuje, ale może Wam się przyda. Dostać się do nich można przez klikanie koła zębatego obok awatara w prawym górnym rogu. Rozszerzenie dostępne jest w języku polskim, więc nie powinno być z nim problemu. Dla mnie najważniejsze, że problem buforowania filmów został już rozwiązany. Jak następnym razem wystąpi, wiem co klikać, aby Dash wyłączyć.

A tymczasem wracam do oglądania kolejnych kotów.

Dołącz do dyskusji

 • dual-boot

  Zawsze jest „flash downloader”, dla FF spisuje się bardzo dobrze.

 • Grzybu123

  A później jeden domownik ogląda cokolwiek na YouTube i inne strony się nie ładują, gry lagują etc.

 • MetroTube

  Jak ktoś ma Windows 8 to najlepiej zainstalować MetroTube. Problem z buforowaniem rozwiązany. A przy okazji aplikacja także blokuje reklamy. No i nie trzeba być zalogowanym w przeglądarce co jest zaletą bo nikt przypadkiem nie otworzy nam gmaila itp.

 • kre8

  Na serio trzeba tyle akapitów napisać żeby zdradzić poradę z tytułu? :O

 • Revs

  A ja myślałem ze to dobrze że cały film się nie wczytuje, szczególnie w przypadku >20 minut, często jest tak że się nie ogląda do końca . Ale mam niezłe łącze (60Mb),w przypadku słabszych i chęci obejrzenia czegoś w 720 to musi być słabo rzeczywiście.
  Niezła porada.

 • Kuba

  Czy rozszerzenie działa także na stronach z umieszczonym filmem, np. Joemonster?

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  A sprawdź proszę i powiedz, ja teraz nie mam jak :-)

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  Ja też nie mam tego non stop włączonego, szkoda zapychać łącze – ale jakby był problem, to wiem co i jak szybko kliknąć, żeby rozwiązać :)

 • ko_sz

  Bez złośliwości – szczera prawda…

 • Kuba

  Z tego co zauważyłem – filmy na zewnętrznej stronie ładują się nawet przy włączonym Dash, tyle że wolniej. Tak samo z wyłączonym Dash.
  Poza tym – rozszerzenie nie chce współpracować z Magic Actions for YouTube :)

 • zakius

  jest chrome, chromepera, opera, maxthon
  a internet explorera już nikt nie kocha?

 • smitu

  Na chrome nie działa :)

 • Kuba

  Sprawdź, czy nie masz innych rozszerzeń dla YT, jak masz, musisz wyłączyć pozostałe :)

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  U mnie śmiga właśnie na Chromie

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  Nie używam – mam tylko Auto HD Play, nie kolidowało

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  Ja mam tylko Auto HD Play, nie kolidowało

 • smitu

  To rozszerzenie w ogóle nie chce się wczytać ;)

  http://prntscr.com/1npnik

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  A przeczytał do końca :-P?

  ” Aby je dodać do przeglądarki wystarczy otworzyć w nowej karcie spis zainstalowanych rozszerzeń, włączyć tryb programisty i przeciągnąć ściągnięty uprzednio plik. Voilla!”

 • zadowolony użytkownik

  adBlock blokuje reklamy od YouTube do SpidersWeb. Internet bez reklam to przyjemność dla oka, ucha i duszy.

  polecam adBlock
  zadowolony użytkownik

 • był sobie kiedyś Microsoft

  IE już nikt nie używa

 • Andrzej Głuszak

  yt center ma te same możliwości (a nawet więcej) co magic actions i nie zawiera bloatware.

 • http://www.roszczyk.com/ Sergiusz Roszczyk

  Prawda jest taka, że gdybyśmy dostawali takie łącze, za jakie płacimy*, to ta zabawa nie miałaby żadnego sensu. Ot po prostu dlatego, że YT buforuje trochę filmu na zapas i dzięki temu nie marnotrawi łącz, ani po stronie swojej, ani dostawców usług.

  Tylko jeśli dla filmu 720p potrzeba stałego strumienia 1.5 – 2 Mbps, to niech mi ktoś wyjaśni, czemu np. Neostrada 10 Mbps (która w speedteście daje jakieś 9.5 Mbps) nie jest w stanie na czas dostarczyć wideo? Problem zdecydowanie leży po stronie dostawców. I to jest nasz największy problem, że tam się tnie, gdzieś w szkielecie. Dlaczego ten sam problem nie występuje na łączach korporacyjnych, a przynajmniej ja go nie zauważyłem, a te same filmy z konsumenckich łącz się sypią?…

  * – od dłuższego czasu w Neo prędkość podawana jest „Do XX Mbps”, zatem z regulaminowego punktu widzenia właśnie tak jest. Mamy taką prędkość, za jaką płacimy, tylko nie zawsze jest ona bliska górnej granicy.

 • Tomasz Płókarz

  YT to mały problem. Znacznie gorzej jest z filmikami wrzucanymi (bezpośrednio) na fejsa. ZNACZNIE.

 • TSA

  Z innej beczki. YouTube coś ostatnio nie lubi Neostrady. Czy ktoś ma podobny problem?

  „Przepraszamy, że przeszkadzamy. Ostatnio odnotowaliśmy duży ruch z Twojej sieci. Aby kontynuować korzystanie z YouTube, wpisz podany kod weryfikacyjny”

 • Revs

  Prawda:)

 • Jan z Wołowa

  A ten. Taka sytuacja, że na czarnych obszarach filmów z YT pojawiają się nieregularne białe, łamane, kreski? Jest jakaś wtyczka na to?

 • Michał

  tylko silnik blink :)

 • Michał

  Cudowne! Oj moja ocena SW przez takie znaleziska które mi się przydają leci w niebo ; D

  W końcu to działa jak na starym UI. ; )

 • Imię

  Poczytaj czym jest QoS i dlaczego tego jeszcze nie włączyłeś u siebie na routerze.

 • fsda

  jezu, godzine czytam cos co moglbys napisac w 5 zdaniach. przegadany art.

 • Mis

  nie

 • AK.

  Jeżeli ktoś kiedyś kochał, to był to związek sado-maso.

 • Michał Tuziak

  michał białek wcina rogale

 • regoat

  to niedlugo sam bedziesz sobie tworzyl strony na ktore bedziesz wchodzil albo bedziesz mial platny dostep do tresci, proste. zadowolony uzytkownik bedzie w tedy

 • Grzybu123

  Znam i niestety nie sprawuje się to dobrze – w grach różnica 30 ms a 70 ms na QoS niestety dużo zmienia. No i po włączeniu filmu jest taki „skok” zanim odpowiednia bramka się włączy.

 • Kakał

  Nie umiem tego w ogóle pobrać -.- od razu chce dodać do chrome’a, a nie ściąga się jako plik.

 • zakius

  ie10 sprawuje się nie gorzej niż chrome z czytnikiem newsów wydajnościowo, czasami strony hackowane pod webkita/blinka się trochę rozjadą, ale w operze jest jeszcze gorzej…

 • spec IT

  Ustaw głowicę śrubokrętem.

 • tiger

  Nie będzie jeśli reklamodawcy w końcu otworzą oczy… Małe, statyczne reklamy nikomu nie przeszkadzają, a jeśli pokazują pożądany produkt są bardzo skuteczne. Ma moim znienawidzonym My Apple jest taki kwadracik z reklamą Cortlandu. Świetna reklama. Statyczna lub lekko animowana, niewielka, bo tylko 300x300px, ale już kilka razy skusiła mnie do wejścia, co nie udało się żadnej wielkiej, animowanej i głośnej reklamie z autoodtwarzającym się filmem o pełnej możliwej głośności.

  Reklamodawcy MUSZĄ dojrzeć do internetu. To, że można zrobić grająco-skaczącą reklamę rozsuwającą stronę internetową swoją animacją na kilka części – nie znaczy, że się to robić powinno. Jeśli chcą aby reklama była skuteczna, to po pierwsze nie może wnerwiać, a dopiero po drugie musi być widoczna. Widoczna nie znaczy wcale grająca-skacząco-kolorowo-grająca… Nie blokuję reklam, które mnie nie wnerwiają, sam buduję zasady blokowania reklam. Są reklamy chowające się za stroną – blokuję je. Czasem potrzebuję kliknąć w puste pole, a tu zamiast niego wielkie logo Knorr… Tekstowych nie blokuję żadnych.

 • POGO

  Ta? A ja mam już dość wymówek, że reklamy to konieczność aby opłacić serwery….
  Teraz, w dobie komputeryzacji to grosze więc….

 • Lord Syf

  Zainstalowałem, sprawdziłem – działa ;p także w Safari na OSX

 • xxx

  Ja bym ten artykuł skrócił do:
  Wolne buforowanie youtube? Kliknijcie TU (link) i zainstalujcie rozszerzenie do przeglądarki.

 • Janek

  Niech padna wszyscy ktorych nie stać na prowadzenie strony
  Ja tam nie bede plakal po spamerach

 • j3sion

  Fajnie, ale niestety kiedy wrócisz np z końca do połowy filmu buforowanie rozpoczyna się od nowa co wkurza mnie jeszcze bardziej niż częściowe buforowanie. Chyba że jest opcja aby temu zapobiec.

 • Adam

  Poczytaj o peeringu.

 • Mateusz Górski

  Dzięki za poradę.

 • Michał Cedro

  Przetestuje, a co mi tam:P Chociaż mój dostawca internetu ostatnio zrobił mi psikusa i znowu mam magiczne 2 mb/s :P

 • kazik1902

  Ten DASH czy nie dasz mi nie przeszkadzał do czasu aż przeczytałem ten artykuł.
  Ale ile ten dodatek ma funkcji! Mój YT jest teraz naprawdę mój ;)

 • Denis94

  Świetne rozszerzenie! Poprawa odtwarzania, wyśrodkowanie youtuba, zwiększenie odtwarzacza!

 • mat

  A o add blocka mieliście ból dupy …

 • davidns

  kup sobie router z podziałem pasma

 • davidns

  nie chodzi o szybkośc dzialania tylko o zacofanie, IE hamuje rozwój calego internetu przez brak implementacji większosci najnowszych standardów

 • simon

  dzięki, już się tak wkur**am ^^

 • Zły

  Nawet żadnego linka nie ma, po prostu super!

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  Przecież są…

 • Marcin

  Beznadziejne te rozszerzenie, usunęło mi możliwość wybrania jakości 460p. Na HD nie mogę oglądać bo mam za wolne łącze, z kolei na 360 ledwo co widać

 • j3sion

  Witam, temat stary ale może doczekamy się jakiegoś tekstu który pokaże jak obejść problem mianowicie wyskoczyło mi dziś takie powiadomienie po restarcie przeglądarki:
  https://www.dropbox.com/s/e35p4uec65sq05o/Zrzut%20ekranu%202014-06-09%2021.49.52.png
  Wiadomo że Google planował ten ruch od dawna ale nie sądziłem, że aż tak utrudnią jego obejście, niestety zapytania o alternatywną metodę instalacji rozszerzeń odsyłają do pomocy chrome. Czy jest sposób aby to obejść?

 • http://www.about.me/pgkrzywy Piotr Grabiec

  Niestety, na chwilę obecną nie znam sposobu obejścia tego. Oczywiście Google zasłania się „bezpieczeństwem użytkowników”

 • Krzysztof Sawczuk

  Mimo, że wyłączyłem Dash to co chwilę buforuje.

 • Trixie B Lulamoon

  w prawym dolnym rogu wyskoczylo mi zapisywanie. ile to sie bedzie zapisywac?

 • Trixie B Lulamoon

  cale szczescie ze mozna sobie film na dysk sciagnac i olac buforowanie i wymysly youtuba

 • Trixie B Lulamoon

  zainstalowalem na operze nic nie musialem wlaczac

 • Marco Antonio

  W firefoxie nie da się zainstalować pliku

  YouTubeCenter.crx , w chrome działa super.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement