Kingston stworzył pendrive’a 512 GB, niedługo model 1 TB. Cena powala, ale są tańsze alternatywy

09.01.2013
Kingston stworzył pendrive’a 512 GB, niedługo model 1 TB. Cena powala, ale są tańsze alternatywy

Kingston wprowadza na rynek pendrive z obsługą standardu USB 3.0 i o pojemności 512GB. Jednak jeszcze w tym kwartale ma pojawić się jego wersja cechująca się pojemnością 1TB. To zdecydowanie za dużo niż potrzebuje typowy użytkownik, ale takie urządzenia także są potrzebne.

Seria nowych urządzeń Kingstona nazywa się DataTraveler HyperX Predator. W ramach jej na rynku pojawią się modele o zróżnicowanej pojemności od 32 GB do 512 GB. W planach jest też model o pojemności 1 TB. Inne ciekawe informacje na temat tego modelu to osiągane prędkości transferu danych: 240 MB/s w trakcie odczytu danych i 160 MB/s podczas zapisu oraz fakt zastosowania hasła, które będzie chronić dane przed dostępem osób niepowołanych. Podobać się może też metalowa obudowa wykonana ze stopu cynku, która zwiększa odporność urządzenia na uszkodzenia mechaniczne.  Jedyną widoczną już dziś wadą tych pendrive’ów może być cena, która wynosi 1750 dolarów za model 512GB. Bardzo dużo

Zapewne wiele osób teraz twierdzi, że tworzenie takiego sprzętu nie ma jakiegokolwiek sensu.  Oczywiście nie namawiam nikogo do kupna takiego pendrive’a, bo większość użytkowników komputerów nie potrzebuje tak dużej pojemności w kieszeni lub torbie. Większości osób w zupełności wystarczą pamięci flash o pojemności do 32GB, które można kupić za kilkadziesiąt złotych. Jeśli ktoś z kolei potrzebuje większej pojemności, powinien sprawić sobie mały dysk twardy.

Kiedyś uważałem, że urządzenia takie nie mają racji bytu, jednak przez kilka lat wiele się zmieniło. Nawet dyski się znacznie zmniejszyły i  nie tylko wchodzą do torby lub plecaka, ale też kieszeni marynarki lub spodni. Kilka tygodni temu na konferencji Western Digital otrzymałem dysk MyPassport Edge 500 GB i bardzo często go używam. Ze względu na dużą pojemność i nadal niewielkie wymiary wolę taki sprzęt od pendrive’ów. Dyski przenośne i  tak nie wymagają już dodatkowego zasilania, a ich pojemność pozwala nie kasować nic z nich przez długie miesiące. Jeśli 500 GB to dla kogoś za mało, może kupić 2,5-calowy dysk twardy o pojemności 2 TB. Co więcej, zapłaci za niego niewiele ponad 500 zł, znacznie mniej niż za cztery razy mniejszego pendrive’a. Western-Digital-My-Passport-Edge

Jednak mimo to Kingston wiedział co robi pokazując takiego pendrive’a. Może zabrzmieć to dziwnie w kontekście producenta pendrive’ów, ale to nic innego jak pokaz siły. Kingston udowadnia, że możliwe jest stworzenie pamięci flash o pojemności przekraczającej wielkość wielu dysków twardych. Warto też pamiętać, że choć technika ta na razie jest droga i niezbyt powszechna, to jest właśnie pierwszym krokiem do upowszechnienia jej i uczynienia tańszą.

Zresztą patrząc na ceny innych pendrive’ów, to koszt Kingston DataTraveler HyperX Predator 512GB wynoszący 1750 dolarów i tak wydaje się wygórowany, bo w serwisie Skąpiec najtańszy pendrive o dwukrotnie niższej pojemności kosztuje niemal 1400 zł. Co więcej, to też jest urządzenie Kingstona. Drugi w kolejce Super Talent kosztuje 2199 zł. Trzeciego na liście nie ma, co bardzo dobrze pokazuje, że niewiele osób jest zainteresowanych takimi pojemnościami pamięci flash.

Jestem ciekaw, czy kiedykolwiek to się zmieni. Nie, nie twierdzę, że nie da się wymyślić coś lepszego. Ale uważam, że niebawem tak bardzo przywiążemy się do chmury, że po prostu nie będziemy potrzebować dodatkowych nośników. Zauważyłem, że sam często dokumenty zapisuję w dwóch miejscach – na dysku komputera i na SkyDrive.

Dołącz do dyskusji

 • Przemysław Gdański

  Ale nie jest formatowany w FAT32? :)

 • Dawid Kosiński

  Trololo ; D

 • lk

  alternatywa jest tylko jedna…

 • http://twitter.com/Furmantis Paweł Niewiarowski

  „Ale uważam, że niebawem tak bardzo przywiążemy się do chmury, że po prostu nie będziemy potrzebować dodatkowych nośników. ”

  IMHO chmury mają poważną wade, prędkość transfer plików. W przypadku małych nie robi nam to różnicy, ale większy plik przesłać lub ściągąć to już frustracja murowana. No i nie zawsze jest do niej dostęp.

 • oli

  sam korzystam z „chmurek”, ale niestety nigdy nie zastapi dysku czy pendrive’a, niektóre dokumenty lepiej trzymać przy sobie. a co do pojemności, ktora wciaz sie zwieksza ale coraz częsciej pliki zajmuja duzo przestrzeni dyskowej. Zdjecia w dobrje jakosci i zeby na juz sluzyly na lata moga zajmowac po kilkadziesiat mega w zwyz i filmy ( swoje własne..) przeziez powoli wchodzi 4k wkrótce będa amatorskie kamery zatem jeden film od kilku do kilkudziesieciu giga moze zajmowac.. na server sie teog nie wrzuci… a za rogiem 8K itd itp.. ;)

 • oli

  sorry za literowki..

 • Mr. X

  Dysk twardy od WD o pojemności 512 GB? ;o Nie powinno być 500GB, czy to może SSD? :]

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000655332699 Krzysiek Łach

  Zastanawia mnie w którym momencie autor udowodnił przydatność takiego „urządzonka”. Tylko poprzez manifestację siły Kingstona? I to wystarczy, żeby przekonać użytkownika do wyboru 512 GB w przerażająco wysokiej cenie, zamiast 2 TB za ok. 500 zł?

 • Mariusz Tkaczyk

  Szkoda że nie napisałeś czy taka pojemność wymaga jakichś specjalnych technik produkcji pamięci.

 • Kacper Gołasz

  pendrive jak pendrive, to dobry początek na w pełni używalne SSD : )

 • Quinnhawk

  Tutaj masz rację,nie każdy ma internet np. LTE 150mbs… A wydać 1400zł za pendrive 250gb,dałoby się.

 • kosmosky

  Chmura będzie miała sens gdy będzie 100% pokrycia zasięgiem szybkiego internetu i moduły 3g /Lte nie będą zużywać baterii w zastraszającym tempie, czyli za kilka lat.

 • CODER_FOT

  Kupiłem dysk 750GB w FAT32 trololo ;/

 • CODER_FOT

  to edytuj :P

 • Guest

  „To zdecydowanie za dużo niż potrzebuje typowy użytkownik”

  język polskawy na SW wiecznie żywy.

 • Andy

  Po co komu tyle miejsca? Całego redtube’a trzeba mieć przy sobie?

 • Piotr Teicher

  Ichnia mała, własna mowa polskopodobna :)

 • user

  „Ale uważam, że niebawem tak bardzo przywiążemy się do chmury, że po prostu nie będziemy potrzebować dodatkowych nośników.”

  Bardzo przepraszam, ale będę zaraz naprawdę bardzo niegrzeczny. Mój komentarz brzmi: bzdura.

 • R_adek

  Ojtam, ojtam. :-D

 • rtretet

  Od razu widać że autor nie ma pojęia o wykorzystaniu takiego sprzeetu DO PRACY a nie do zabawy.
  Szanowny Autorze PRACA z plikami typu RAW lub nagraniami np full HD wymaga olbrzymich pojemnosci. np nagranie 4k 90 min zajmuje ponad 480 GB…na rekorderze ssd.

 • Marek Narta
 • Marcin Warszawski

  Wszyscy się dziwią, po co, a ja tutaj trafiłem, ponieważ takiego pendrive potrzebuję. Nie wytłumaczę uniwersalnego zastosowania, ponieważ każdy kto to kupuje ma własne, ale wytłumaczę, dlaczego ja tego pendrive kupuję.

  Jestem po szkole filmowej, kręcimy film dokumentalny. Jest on kręcony w kilku państwach i nie wszędzie, nie zawsze jest bezpiecznie. Istnieje ryzyko, że cały nasz sprzęt zostanie np. ukradziony. Mamy backup w dwóch miejscach. Jeden to dysk 5TB który mamy zawsze tam gdzie jesteśmy, z całym materiałem. Drugi to dyski 500GB, które są wysyłane co 500GB materiału kurierem do polski. Właśnie, co 500GB, czyli co kilka godzin materiału. Na wszelki wypadek, gdybyśmy np. zostali okradzeni ze wszystkiego, co posiadamy, pendrive 512GB z tym, co zostało nakręcone, a backup nie poleciał jeszcze do polski, jest w kieszeni. W przypadku gdyby ktoś nas okradł, zabrał cały sprzęt, backup wszystkiego oprócz kilku ostatnich godzin materiału jest w polsce, natomiast brakujące kilka godzin na pendrive w kieszeni. Mam nadzieję, że nigdy nie będzie potrzeby użycia materiałów z tego pendrive. Lecz jako backup jest, w razie czego. Natomiast dysk zewnętrzny 2,5″ jest zbyt duży, by go trzymać stale w kieszeni.

  Pozdrawiam

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement