Sprawdziliśmy, czy da się oglądać Euro 2012 na smartfonie

11.06.2012
Sprawdziliśmy, czy da się oglądać Euro 2012 na smartfonie

Jesteśmy już po pierwszych sześciu meczach Euro 2012 rozgrywanego na boiskach w Polsce oraz Ukrainie.  To wielkie święto piłkarskie, przyciąga miliony osób nie tylko przed telewizory, ale również na stadiony, do stref kibica, pubów oraz… przed tablety, komputery i smartfony. Sprawdziliśmy już jak ogląda się mecz na żywo. Przed rozpoczęciem kolejnego meczu Polaków przetestowaliśmy także mobilną aplikację Orange Tu i Tam pod kątem oglądania meczów na urządzeniach przenośnych.

O samej aplikacji pisaliśmy już parę dni temu gdy debiutowała na urządzeniach z iOS. Wcześniej usługa ta była dostępna na telefony i tablety z Androidem, a także poprzez przeglądarkę na urządzenia z Symbianem. Teraz sprawdzamy jak to rozwiązanie sprawdza się bezpośrednio w czasie meczów.

Dzięki aplikacji abonenci Orange otrzymali dostęp transmisji na żywo oraz do meczów archiwalnych. Jedna i druga opcja działa bez zarzutów niestety tylko po Wi-Fi, jednak posiadając telefon i tablet możemy oszukać urządzenie uruchamiając funkcję osobistego hotspota. Ja testowałem aplikację na domowym łączu ADSL o przepustowości 6 Mb/s.

Jakość oglądania meczów archiwalnych jest bardzo dobra. W przypadku relacji na żywo było różnie – jakość obrazu wielokrotnie się zmienia. Raz obraz wygląda wręcz przerażająco, w innym momencie jest całkiem nieźle. Należy zaznaczyć, że jest to streaming kanałów TVP 1 lub TVP 2 w zależności od tego, na którym z tych programów transmitowany jest mecz. Relacja na żywo jest jak najbardziej płynna; przy takim łączu obyło się bez zacięć. Warto jednak zaznaczyć, że w stosunku do tego samego meczu oglądanego przy użyciu DVB-T na ekranie telewizora występuje ponad 30-sekundowe opóźnienie. Jeśli chcemy krzyknąć ‚gol!!!’ jako pierwsi w okolicy niestety nie zrobimy tego oglądając mecz przy pomoczy smartfonu.

O tym sposobie oglądania można powiedzieć przede wszystkim, że – da się. Jeśli mamy taką potrzebę, jesteśmy w zasięgu Wi-Fi i w dodatku posiadamy konto w portalu Orange, to możemy obejrzeć mecz. Jeśli już korzystamy z urządzenia mobilnego, to zdecydowanie każdy cal ma znaczenie. Tutaj iPad wygrał wielkością z iPhone’em oraz HTC One X, tak samo jak projektor wygrywa z telewizorem przy oglądaniu meczu. Wielkość podczas meczu to istotny element odbioru tych emocji.

Mam nadzieje, że takie rozwiązania będą pojawiały się coraz częściej. Euro 2012 jest akurat rozgrywane w godzinach wieczornych, ale wiele imprez sportowych odbywa się wcześnie rano, w nocy lub w godzinach pracy większości z nas. Wtedy właśnie zdecydowanie bardziej przydaje się transmisja online na smartfonie, czy tablecie.

Bardzo dobrze, że TVP nie zamknęła się tylko na tradycyjną telewizje. Wszystkie mecze online można oglądać dzięki Orange, a niektóre także na żywo za pośrednictwem strony Telewizji Polskiej bez konieczności logowania. Tam też są dostępne wszystkie mecze archiwalnie. Pod względem przygotowania telewizji Euro stoi na wysokim poziomie.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement