Oktawave – rusza polska chmura obliczeniowa. Najszybsza na świecie

23.05.2012
Oktawave – rusza polska chmura obliczeniowa. Najszybsza na świecie

Oktawave to obecnie najszybsza infrastruktura chmury obliczeniowej na świecie – twierdzą jej twórcy z polskiej firmy K2 Internet S.A., którzy właśnie udostępnili jej publiczną wersję beta. Nie brakuje im pewności siebie: – W przeprowadzonych testach wydajności Oktawave osiąga wyniki lepsze od usług udostępnianych przez takie firmy jak Amazon, czy Rackspace – mówi nam szef projektu Maciej Kuźniar. Polski projekt ma globalne ambicje.

Nad Oktawave pracowali dwa lata – pisali kod oraz analizowali rynek pod kątem potencjału biznesowego projektu. Dziś otwierają się na rynek i twierdzą, że chcą go zmienić, bo tradycyjny hosting jest już niewystarczający dla wielu firm, a zagraniczne chmury niosą ze sobą wiele ograniczeń. Według twórców, Oktawave przynosi wartości, na które czekało wielu użytkowników dotychczasowych rozwiązań – unikatową szybkość i wydajność przetwarzania informacji, bezpieczeństwo, centrum danych zlokalizowanych w Polsce oraz konkurencyjne ceny.

Jeśli chodzi o prędkość, to serio – jesteśmy szybsi od Amazon i Rackspace – mówi Kuźniar. – W zakresie dostępu do danych podczas testów w środowisku laboratoryjnym udało się osiągnąć wydajność na poziomie 1 000 000 IOPS dla pojedynczej instancji wyposażonej w 32 GB RAM oraz 16 VCPU (w trakcie testu random read) oraz 3 GB/s ciągłego transferu danych (dla odczytu oraz zapisu). Dbając o możliwie najlepszą stabilność platformy beta, maksymalna wydajność pojedynczej instancji została ograniczona do 100 tys. operacji wejścia wyjścia w pierwszym etapie testów i będzie sukcesywnie zwiększana w miarę potwierdzania stabilności systemu. To oznacza, że standardowa instancja Oktawave oferuje wydajność od kilkuset do kilku tysięcy razy większą od obecnych na rynku rozwiązań oferowanych np. przez Amazon czy Rackspace.

Do głównych atutów Oktawave Kuźniar dorzuca także pełną elastyczność (koniec z ograniczeniami i wyłączeniem serwerów), oszczędność (klienci płacą tylko za wykorzystane zasoby) oraz totalną kontrolę (klient ma prawo zrobić co zechce z infrastrukturą chmury).

Oktawave jest obecnie dostępna w wersji beta. Dla pierwszych 100 Czytelników Spider’s Web zainteresowanych testowaniem chmury mamy specjalne kody umożliwiające rejestrację w serwisie. Aby zapisać się do bety usługi, wystarczy wejść na stronę: https://admin.oktawave.com/Pages/CreateAccount.aspx?lang=pl-PL oraz wykorzystać kod: NhkBFA6v

Po zakończeniu testów beta Oktawave zostanie dostosowana do wymogów rodzimych przedsiębiorców pod względem funkcjonalności, ergonomii i dostępności. W kolejnej fazie rozwoju firma przewiduje ekspansję na rynki zagraniczne.

 

Dołącz do dyskusji

 • Mateusz Michałowicz

  Fajnie, ale ktoś był szybszy

 • Szymon Pieprzyk

  Załóż po prostu konto z podanym kodem

 • http://www.facebook.com/moszal Maciek Oszal

  Testujemy ;)

 • Rodzyn

  Wystarczy jak przeczytasz artykuł :)

 • Wojtek Grooby Krzykwa

  Klucz jest podany na końcu artykułu. Działa przy pierwszych 10 użyciach, więc się śpiesz.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Witamy Czytelników Spider’s Web. Mamy dla Was w tej chwili 100 kont. Jeśli jednak będziecie potrzebowali więcej – no cóż, pewnie coś da się zrobić ;).

 • Uzytkownik4321

  To co, stawia ktoś serwer Minecrafta na Javie? To dopiero będzie test.

  Fajnie by chyba wyglądała nazwa „Octawave”.

  EDIT:
  Co do uwag: przydałoby się automatyczne odświeżanie elementów, jak np. status urządzenia bez konieczności odświeżania całej strony.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Ha, podoba nam się taki test! Ktoś spróbuje?

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Tylko że to Oktawave właśnie coś znaczy :)

  http://en.wikipedia.org/wiki/Okta

 • Uzytkownik4321

  za to „octa-” się kojarzy z ośmioma rdzeniami, a więc dużą wydajnością. ;P

 • morsik

  Ja już postawiłem i muszę powiedzieć, że to wszystko chodzi bardzo ładnie.

 • Wojtek Grooby Krzykwa

  Bo gdzie znajdziecie lepszych testerów…? :)

 • Guest

  *do usunięcia*

 • pawellek

  Nie jest to do końca takie elastyczne np. Wybieram sobie opcje:
  Jak często użytkownicy odwiedzają Twój serwis? bardzo często

  a tu niespodzianka – automatycznie wielkość dysku mi się zwiększa – ale dlaczego ?
  Po co mi tak duży dysk ? Czy będę za niego płacił pomimo tego że jest mi nie potrzebny ?

 • Gosc

  172zł miesięcznie za 1GB RAM, 1VCPU, 10GB HDD?
  Dzięki i powodzenia.

  PS. za 199zl/mc można mieć dedyka – 16GB RAM, 2x1TB HDD i prawdziwy procesor.
  PS. tak, tvn efekt, wykop efekt, koko euro spoko.

 • konrad

  Jak dla osoby która zastanawia się nad „serwerem” dla swojego bloga :) dość sporego :P bardziej blogo-serwisu to jednak oferta cenowa jest dla mnie za wysoka, ale dla firm którym zależy na „jakości” kwota jest dobrze skrojona 800PLN miesięcznie to nie jest jakaś kwota z kosmosu. – Jak to się mówi „Wszystko zależny od sprzedawcy”

  Nie testowałem… dla mnie nie ma sensu testować :) Wrzucę sobie popatrzę i za miesiąc będę musiał zmieniać serwer z powrotem na obecny :D hehe – no chyba że byście chcieli mi potem „sponsorować hosting” ha ha to wtedy chętnie protestuje :P

  Ale tak czy siak gratulacje :) i powodzenia życzę :P

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Nie wiemy, skąd ta cena, bo taka konfiguracja u nas kosztuje 72 zł :). Jeśli ktoś chciałby sobie szacować przyszłe ceny, zapraszamy do zabawy naszym konfiguratorem:

  1. wersja prosta: http://www.oktawave.com/pl/konfigurator.html
  2. wersja PRO: http://www.oktawave.com/pl/konfigurator-zaawansowany.html

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  To nie jest tak, że będziesz płacił dodatkowo. Instancje są tak skrojone, że większe instancje mają więcej przestrzeni, ale nie dopłacasz za tę przestrzeń, tylko za procesor i RAM. Więc w wypadku bardziej zaawansowanych instancji dostajesz tę przestrzeń gratis.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1048782254 Łukasz Krawczyk

  12 razy zła captcha … dziękuję, poczekam .. ;)

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=1048782254 Łukasz Krawczyk

  Huh, wygląda na to, że Chrome robił problemy ..

 • pawellek

  Dzięki za info. Zarejestrowałem się ale jeszcze nie miałem czasu na testy. Ale korzystając z okazji.. co mi daje wybór osobno np instancji Joomli? Czy tylko to że jest zainstalowana automatem i nie trzeba ręcznie się z tym bawić czy jest jeszcze coś więcej? np lepiej przygotowane php ?

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Nie usunę :)

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Ja też miałem problemy. Zmieniłem na Safari… i poszło.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Jest zainstalowana z automatu. PHP jest takie samo.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Dodaliśmy do ticketów.

 • Rufus

  Eeee tam, nie można założyć instancji, bo albo coś nie działa, albo ja czegoś nie widzę. Szczerze mówiąc lepiej byłoby, aby nie działało, bo nie ma nic gorszego niż nieintuicyjny soft

 • Moj

  Akurat w przypadku usług cloud najważniejszy jest problem z uzależnieniem od dostawcy. Lepiej wybierać dużych dostawców albo rozwiązania typu OpenStack

 • pawellek

  Dzięki za odp.

  A jak długo będzie trwać okres beta ?

 • Marek

  1. Po próbie zrobienia Snapshota wystąpił błąd (brak jakiegokolwiek opisu) i teraz mam komunikat „Trwa zlecona operacja na tej instancji OCI, do jej zakończenia nie możesz wykonywać innych akcji.”. Ponieważ instancja jest w tej chwili wyłączona, to nawet włączyć jej nie mogę.

  2. Utworzyłem dysk współdzielony, ale nie udało mi się uzyskać do niego dostępu (w związku z punktem 1 nie potrafię teraz dokładnego komunikaty podać).

  3. Chciałem usunąć ten dysk, ale najpierw kazał odpiąć od OCI. Odpiąłem od jednego z dwóch (od wszystkich nie da się odpiąć). Teraz nie można z powrotem podpiąć, z listy OVS na dłuższy czas zniknęły dyski systemowe (znów się pojawiły), a po kolejnej próbie usunięcia nic się nie dzieje, tylko przy zmianie zakładki pojawia się błąd:
  System.Web.HttpUnhandledException (0x80004005): Exception of type ‚System.Web.HttpUnhandledException’ was thrown. —> System.ArgumentException: Invalid postback or callback argument. Event validation is enabled using in configuration or in a page. For security purposes, this feature verifies that arguments to postback or callback events originate from the server control that originally rendered them. If the data is valid and expected, use the ClientScriptManager.RegisterForEventValidation method in order to register the postback or callback data for validation.
  4. Dysk nie współdzielony, który działa i go używam ma na liście dysków status czerwony i nie wiem, czy się tym martwić. Dodatkowo nie ma go na liście dysków OCI, do którego jest podłączony (i działa), a próba dodania go z zakładki OCI kończy się błędem.
  5. Office straszy na czerwono „Product Activation Failed”.
  6. Czy jest możliwość zmigrowania do innej klasy dysku systemowego? Według tekstu na stronie jest, ale ja nie mam nigdzie takiej opcji.
  7. Wyłączona OCI na stronie widnieje jako włączona i używająca CPU oraz pamięć.

  To tak na szybko.

 • cta

  Ale za 4 lata bedzie sie kojarzylo z mizeria…

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Zakładamy, że 3 miesiące. W tym czasie chcemy usunąć wszystkie błędy.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Już sprawdzamy. Postaramy się odpowiedzieć na każdy punkt.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Marku, odnośnie do znalezionych przez Ciebie błędów:

  Ad. 1, 2 i 3. To jest jeden i ten sam błąd oraz jego pochodne. Prawdopodobnie próbowałeś zrobić snapshota dysku współdzielonego (nie powinno się dać), przez co instancja została zablokowana w stanie „w trakcie rekonfiguracji”. Takiego dysku nie da się od instancji później odłączyć i dzieją się „straszne rzeczy” ;). Pracujemy nad poprawką blokującą tworzenie snapshotów i klonów na dyskach współdzielonych.

  Ad. 4. Potrzebujemy nazwy usera. Możesz dosłać na adres support@oktawave.com?

  Ad. 5. Dodaliśmy ticket dla deweloperów.

  Ad. 6. Jest możliwość migrowania dysku systemowego pomiędzy Tier-2 oraz Tier-3. Jeśli instancja została uruchomiona na Tier-1, wówczas nie da się jej zmigrować (ale taka funkcjonalność jest planowana).

  Ad. 7. Znów potrzebujemy nazwy usera. Prosimy o kontakt na support@oktawave.com.

  Dziękujemy za wszystkie opinie, są one dla nas bardzo pomocne.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Prawda, prawda. Musimy przyznać, że czytelnicy SW dają radę. Dziękujemy!

 • Marek

  Ad. 4 i 7. Utworzyłem zlecenia serwisowe.

  Ad. 6. Czy ta funkcjonalność jest planowana przed zakończeniem testów, czy po? Chciałbym sobie testować na Tier-2 i 3, ale jak już przyjdzie do płacenia, to prawdopodobnie przejść na Tier-1 i nie wiem, czy to będzie możliwe.

  Tak przy okazji jeszcze:
  – Czy działanie autoskalera będzie miało wpływ na wysokość rachunku, czy są to rzeczy niezależne?

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Ad. 6. Mamy to w To do, ale nie mamy jeszcze daty. Weźmiemy jednak pod uwagę jako w miarę priorytetowe.

  Odnośnie do autoskalera, większość informacji jest tutaj: http://www.oktawave.com/pl/co-to-jest-autoskaler-i-jakie-sa-konsekwencje-jego-wlaczenia.html

 • V

  Jest szansa na bogatszą ofertę OS (np. Gentoo)?

 • kubaa

  z ciekawości, gdzie dają za 199 zł takie przyjemności?

 • test

  Może głupie pytanie, ale gdzie znajdę jakiś login i hasło do SSH?

 • morsik

  Login ofkors root… a hasło na mejlu Ci przychodzi jak utworzysz instancję

 • morsik

  Zawsze można hacknąć GRUB-a i odpalić system z obrazu ISO (-;
  Zdaje się, że GRUB2 umożliwia bootowanie z iso które leży na dysku: http://michael-prokop.at/blog/2009/05/25/boot-an-iso-via-grub2/
  Sam z ciekawości spróbuję za kilka dni.

 • morsik

  Ale ceny i tak są duże :
  Ktoś może racjonalnie wyjaśnić, dlaczego te cloudy takie drogie są?
  Proste porównanie:
  – Najtańsza konfiguracja na Oktawave: 73,44/mc
  0,9G RAM, 1VCPU, HDD Tier-1 10G, Łącze nielimitowane
  – Dedyka za około 90/mc (kij, że kimsufi, ale jest):
  2,666Ghz, 1 Celeron, HDD 250G (~50M/s read), łącze 100Mbit z limitem 3TB/mc

 • salieri

  Mam pytanie, czy istnieje szansa na dodatkową pulę kodów ;)

 • Zaiksio

  1. Projekt jest w pełni współfinansowany ze środków UE?
  2. Jakie działanie?
  3. Jaka wartość dofinansowania?

  Mam nadzieje, że nie będzie problemu żeby odpowiedzieć na te trzy pytania :-)

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Tak, otworzyliśmy pulę. Można się dalej rejestrować.

 • http://www.facebook.com/midalist Michał Listowski

  Szkoda iż kody zostały już wykorzystane.
  Czy jest jeszcze szansa na zwiększenie puli ?

 • rex

  Niestety w artykule jest niewiele prawdy. Wydajność clouda jest żałosna, po uruchomieniu ledwie kilku instancji system rozsypał się i rozsypywał się co kilkadziesiąt minut. Początkowa wydajność spadła do poziomu 30%. Rano zbanowano kilkanaście kont osób testujących, więc „sprawność” wzrosła. Bardzo wiele funkcjonalności wymaga gruntownej poprawy. Jedynym plusem jest niezła szybkość tworzenia obrazu dla chmurki.

  Reasumując, kolejna pic-oferta mocy, pod warunkiem, że tej mocy nie będziemy wykorzystywać, czyli pomysł pt. jak sprzedać 20x ten sam komputer. Osoby potrzebujące mocy powinny o tej ofercie jak najszybciej zapomnieć i pomyśleć raczej o czymś z OVH, E24, czy innych.

 • Ja

  Właśnie zostało mi usunięte konto bez żadnej wcześniejszej informacji mimo że nie złamałem regulaminu. Brak jakiejkolwiek informacji nawet głupiego maila. To nie może być poważna firma.

  Dla przykładu podam cennik z konkurencji [OVH]
  Cluod 4Core Xeon 2,0Ghz | 256MB Ram | 5Gb HDD | [0,04 zł / h netto]

 • i ja

  Moje konto też zostało usunięte. Szkoda, że nie dostałem maila wyjaśniającego przyczyny, albo chociaż informującego, że moje konto zostało usunięte.

 • Marek

  Jakieś bonusy dla aktywnych testujących są przewidziane?

 • Boincowiec

  Witam.

  Jestem zrozpaczony usługami jakie oferuje oktawave. Wczoraj zarejestrowałem konto, stworzyłem chmurę 8 core. Zainstalowałem BOINC, najwięcej tego używam na takich chmurach (OVH, E24). Początkowo wydajność była w miarę dobra, jednak z każdą godziną wydajność spadała. Aż chmura osiągnęła wydajność intel atom… Wróciłem do domu o ok. 14 dzisiaj. Chciałem się zalogować aby prze konfigurować maszynę. Niestety nie mogłem się zalogować, moje konto zostało zablokowane bez żadnego powiadomienia. Jeśli oktawave chce dalej tak traktować klientów niech traktuje, ale na mnie i moich znajomych nie może liczyć, w tym momencie oktawave straciła ~15 użytkowników którzy miesięcznie wydają koło 3000zł na usługi typu cloud computing.

  Pozdrawiam serdecznie firmę oktawave, i dziękuję za zbanowanie konta. :)

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Kod jest aktywny. Proszę spróbować powtórnej rejestracji. Dziękujemy.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Tak. Będziemy przesyłali ankiety. Najlepiej wypełnione będą wiązały się z nagrodami rzeczowymi. Szczegóły wkrótce :).

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Nie usuwaliśmy żadnych kont. Proszę o kontakt z support@oktawave.com, tak byśmy mogli

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Wam pomóc. Dziękuję.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Nie usuwaliśmy żadnych kont. Proszę o kontakt z support@oktawave.com, tak byśmy mogli Wam pomóc. Dziękujemy.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  To tak jak my byśmy napisali posta pt. w OVH nic nie działa, a e24 jest koszmarne. Takie informacje są dla nas mało pomocne i niewiele wnoszą. Potrzeba danych, konkretów, wyników testów, błędów. Będziemy wdzięczni za wklejanie nam takich danych lub też przesyłanie ich na adres support@oktawave.com. Dziękujemy.

 • http://oktawave.com/pl/ Oktawave

  Jak wyżej. Prosimy o kontakt na support@oktawave.com.

 • rex

  Może i nie usuwaliście, ale… „zablokowaliście”, co użytkowo na jedno wychodzi.

 • rex

  Zabawne, a jak miałbym przekazać te szczegóły, skoro zablokowaliście konto? Musicie się zdecydować, czy betatesterzy mają użytkować wasz system czy też nie, bo chwilowo to zachowujecie się jak dziewica w ciąży.

 • bary

  Da sie jakos wlaczyc dzwiek w OCI ??

 • tango_down

  $ curl -I http://oktawave.com/
  curl: (7) Failed to connect to 2001:1a68:b:1:2:149:198:21: No route to host
  $ date
  Fri 7 Sep 2012 21:30:36 BST
  $ curl -I http://wp.pl
  HTTP/1.0 301 Moved Permanently
  location: http://www.wp.pl/
  Server: BigIP
  Connection: Keep-Alive
  Content-Length: 0
  $

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement