spidersweb
komentarzy : 34

Czy nowe oferty Play i T-Mobile są tak rewolucyjne na jakie wyglądają?

Oferta Formuła 4.0 sieci Play, a następnie odpowiedź T-Mobile z ofertą Frii rozpaliły internetowe fora – w końcu taryf no-limits było dotychczas na polskim rynku niewiele, a już na pewno nie w niskich rejestrach cen abonamentów. Jak zwykle zdania są podzielone – niektórzy twierdzą, że oferta Play zmieni rynek, a inni próbują zadawać odwieczne pytanie związane z mega-killer ofertami operatorów. Na to drugi mamy chyba odpowiedź. Dostarczyli nam jej koledzy z KillBill.pl.

Od Karola Kamińskiego z Kill Billa otrzymaliśmy ciekawe spostrzeżenie odnośnie nowych rewolucyjnych ofert na rynku operatorskim:

Najtańsze taryfy za 79 zł są ofertami bez telefonu i jednocześnie skierowane są tylko dla obecnych klientów danej sieci oraz osób przenoszących numer od innego operatora. Dla nowych klientów stawka wynosi już 89 zł.

Jak wiemy z własnego doświadczenia, wiele osób gdy kończy im się umowa idzie do salonu operatora nie po to, żeby wybrać nową taryfę, ale po to żeby dostać właśnie nowy telefon. Nową umowę traktują więc po części jak zakup ratalny nowego telefonu. Szczególnie teraz, gdy popyt na nowoczesne smartfony jest naprawdę spory, a operatorzy sami ten smartfonowy boom za pomocą działań marketingowych podsycają. Tymczasem najtańsza oferta no-limits ze smartfonem dla nowych klientów to 109 zł (otrzymamy 10 zł upustu jeśli przeniesiemy numer z innej sieci lub jesteśmy już klientami Play lub T-Mobile).

Tymczasem z danych zawartych w raporcie badania konsumenckiego przeprowadzonego dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że dziś rachunki powyżej 100 PLN miesięcznie płaci operatorom jedynie 9% abonentów, a powyżej 200 zł zaledwie 1,4%!

Jednocześnie już na początku pojawia się kolejny problem, czyli koszt urządzenia. Przykłady:

1. Jeśli jesteśmy nowym klientem sieci Play i chcemy płacić stały abonament 109 zł, a jednocześnie otrzymać smartfon iPhone 4 8G, to za urządzenie będziemy musieli zapłacić 1779 zł, znacznie więcej niż wybierając niższy abonament w wysokości 95 zł w taryfie All Inclusive MAX, wtedy bowiem za urządzenie zapłacimy 1429 zł.

2. W przypadku tych samych taryf, ale dla smartfonu Samsung i9001 Galaxy S opłata ta wygląda: 549 zł (Formuła 4.0, abonament 109 zł) i 199 zł (All Inclusive MAX, abonament 95 zł)

Według ostatnich danych GUSu mamy w Polsce ponad 50 mln kart SIM. Pamiętać jednak należy, że ponad połowa to użytkownicy pre-paid, którzy nie są gotowi do związania się na stałe jakąkolwiek opłatą z operatorem komórkowym. Z analiz wynika, że co miesiąc około miliona Polaków zmienia lub przedłuża swoją umowę abonamentową. Oznacza to, że nawet T-Mobile z przewidywaniem 500 tys. odbiorców nowej oferty wykazał spory poziom optymizmu, a zapowiedzi Play o 5 milionach klientów są mocno oderwane od rzeczywistości.

Nowa oferta Play i T-Mobile „zamyka rynek od góry“. Dotychczasowe oferty no-limits przeznaczone były tylko dla klientów biznesowych i to z wysokimi abonamentami, rzędu 250-300 złotych netto. Jest to więc dobra oferta dla biznesu, najprawdopodobniej nie spotka się ona jednak z masowych zainteresowaniem ze strony klientów indywidualnych.


Sprawdź, dlaczego Spider's Web wybrał Oktawave Odbierz 25 zł na start swojego projektu w chmurze Polub nas na Facebooku
 • jarekt

  Dla biznesu oraz dla kobiet. W analizach skupiliście się na matematyce podczas gdy gra tu sporą rolę czynnik psychologiczny. Któż z nas nie chciałby zrzucić z barków troskę o rachunki telefoniczne, pozbyć się nawyku sprawdzania salda konta i rozmawiać do woli bez tykającego licznika w głowie? Jak znam życie to okaże się, że taki spokój ducha wart jest całkiem sporo nawet jeśli te oferty wcale tak naprawdę go nie oferują (głupio się zrobi niejednemu kiedy okaże się, że przegadał parę godzin z numerem, któregoś z alternatywnych operatorów).

 • Michal-nowicki

  a, czyli znaleźli sposób aby wyciągnąć z nas więcej kasy?

 • Teck

  Przemek chyba nie do końca zapoznałeś się z materiałami na konferencji. 5 mln to szacowana liczba osób, które w Polsce płacą rachunki ponad 80 zł. Czyli jest to grupa potencjalnych klientów. 

 • Tomek77

  Moje ostatnie rachuneki rzędu 800zl w t-mobile sugerowały ze jestem dla nich wartościowym klientem. A mimo to ostatnio potraktowali mnie jak gowniany, malo znaczący numerek. Czekam tylko na koniec umowy. Byle do lata.

 • Marko

  to ja jestem rekordzistą, doładowałem 21 października za 30zł i nadal mam, a już dobija kwiecień :D 

 • No

  gdzie masz nr? w plusie po doladowaniu za 50zl blokuja niewykorzystane srodki po 3 miesiacach

 • Ddd

   Plus jako jedyny tkwi w średniowieczu a klientom to się podoba i nie widać ich odpływu :)

  ERA – Konto samo się przedłuża na rok po wykonaniu połączenia
  Orange – Po wysłaniu aktywacyjnego sms rok ważności
  Play – rok po każdym doładowaniu.

 • Xyz

  Skoro za przeniesienie jest 10 zł zniżki można spokojnie założyć, że przynajmniej część klientów szarpnie się 5 zł na starter, zarejestruje go i przeniesie numer, co zwróci się już w pierwszym miesiącu

 • Michał Gołębiowski

  Osobiście nie widzę szczególnego sensu w porównywaniu ofert iPhone’a 4 8GB w Play pomiędzy umowami. Prawda jest taka, że ów telefon BEZ UMOWY można dostać za 1600 zł albo nawet mniej (ja kupiłem wersję 16 GB pół roku temu za 1650 zł, a ceny spadają), więc pakowanie się w dwuletni abonament z tym telefonem w Play jest zupełnie bezsensowne, ceny mają z kosmosu. W KAŻDEJ sytuacji bardziej opłaci się kupić telefon na własną rękę, a w Playu wziąć abonament bez telefonu (zakładając oczywiście, że na pewno chcemy abonament).

 • Bartosz Górecki

  Potwierdzam. T-Mobile Polska traktuje swoich klientów jak gówno. Jestem z nimi od dobrych 10 lat. Miałem dwa telefony i blueconecta na dwuletnich umowach i wysokich abonamentach. Kiedy przyszło jednak do ich przedłużenia zaproponowali mi gorsze warunki, trzyletnie umowy i kosmiczne ceny smartfonów oraz tabletów. Nawet nie interesowało ich czego oczekuję. Klepali tylko bezmyślnie te swoje idiotyczne regułki, na które może się nabrać tylko ktoś kompletnie niezorientowany w temacie. W efekcie dwie umowy już rozwiązałem a ostania zbliża się do końca. Problem jednak jest z tym, że u innych wcale nie jest lepiej.

  PS. Na kpinę zakrawa fakt, że klient chcący otrzymywać normalną, papierową fakturę dostaje warunki jeszcze gorsze. Szanowni państwo oszczędzają na papierze i druku.

 • http://twitter.com/killbillpl killbill

   Jarku, w cennikach / regulaminach tych ofert napisane jest, że darmowe połączenia dotyczą „wszystkich krajowych operatorów komórkowych”. Tak więc rozmowa z numerami operatorów alternatywnych czy wirtualnych nie powinna nikogo narazić na dodatkowe koszty. No chyba, że ktoś dzwoni na numery premium ;)

 • http://twitter.com/killbillpl killbill

   Niestety, ale taki numer nie przejdzie. 10 zł zniżki jest za przeniesienie numeru tylko z abonamentu.

 • http://twitter.com/killbillpl killbill

   iPhone 4 8GB za 1600 zł? Nie wiem w jakim sklepie znalazłeś tak niską cenę. Przed chwilą sprawdziłem w jednej z internetowych porównywarek i pokazuje ona ceny w przedziale od 2000 do 2700 zł.

 • Jskefir

   1. W Play mowa jest o Play, Plusie, T-mobile i Orange a nie o wszystkich.
  2. W związku z tym jak zaczynasz umowę warto najpierw rozpytać znajomych w jakich sieciach maja komórki i dopisać to info w kontaktach….

 • http://twitter.com/killbillpl killbill

   O czterech największych operatorach mowa jest w komunikacji marketingowej Play (Formuła 4.0). Natomiast w ich cenniku napisane jest już o wszystkich sieciach

 • Dsdasdsadij

  kto to pisal? ktos z orange? czy moze z plusa? 

 • Jskefir

   a ja myślę, że kluczowe może być słowo „krajowy” w odróżnieniu od wirtualny itp.  – trzeba by poszukać w koncesjach itd – raczej wątpię aby marketingowo ktoś ograniczał to co w cenniku

 • Michal-nowicki

  ktoś z Mosadu

 • Dariusz Kuśnierek

  Pamiętajmy, że osoba zainteresowana ofertą ze smartfonem pewnie chciałaby dostać jakiś sensowny pakiet internetowy, a te 2-gigowe dostępne są dopiero w abonamentach zaczynających się od 139 zł!

 • Jurek

   Dokladnie u innych nie jest lepiej. Jestem u pomaranczowego od 8 lat. Mialem 3 telefony, juz mam 2 i nie wiem czy ich nie zlac. Rachunki po 300 – 400 m-c – nawet nie wiem jak to sie dzieje. Zawsze place do konca miesiaca, i zawsze noty odsetkowe. Myslalem ze dostane jakas konkretne oferte, ale gdzie tam. Wciskaja te plany korzystne gdzie masz sms poza pakietem, w ogole dramat. Tylko sie czlowiek naslucha tych marketingowych wyuczonych formulek, zygac sie chce…

 • Denny

  Taryfy flat rate, z resztą już obecne jako standard telekomunikacyjny na rynkach zachodnich od lat, to chyba zupełnie naturalny proces, który nadejdzie i nadchodzi – i to nie prawda, że to pierwsza taka oferta, sam korzystam w Play dla Firm z taryfy VIP, płacę 225 netto, mam w tym no limit wszędzie ze stacjonarnymi włącznie i 100 min zagranicę. Teraz rynek usług jest niesymetryczny, ale za rok, góra dwa, wszystkie stawki będą płaskie. Play jest nośnikiem tej walki rynkowej i inni gracze będą musieli się poddać :) a porównanie ofert będzie banalne i oczywiste, w końcu!

 • Beks09

  spoób na wyciągnięcie kasy to jedno, ale jakie rażące błędy przy tym popełnili!!

  ktoś wrzucił umowę do internetu, poszukajcie sobie. są w niej odniesienia do punktów które nie istnieją, lub błędy odnośnie okresu na jaki podpisuje się tę umowę….

  żałość, i tyle. i jeszcze mają czelność pisać że to play im ukradł ofertę i że to play ma szpiega :P

  już mnie u siebie nie zobaczą… 

 • Marko

  w Play, ale przyznam że korzystam z ich promocji i co miesiąc zamieniają mi 5zł na 10 do wszystkich sieci. a kiedyś miałem w orange 

 • ~joe

  A czy próbowaliście załatwić przedłużenie umowy w Sekcji Utrzymania Klienta? Podobnie jak Wy jestem u nich przeszło10 lat i mam dwa abonamenty i blueconecta (rachunki miesięczne około 150 zł). W zwyczajnej ofercie przedłużeniowej dostałem niekorzystny standard. Ale gdy zadzwoniłem do SUK i przedstawiłem ofertę konkurencyjną w Play z miejsca dostałem podobne warunki (59 zł za 400 minut i 100 MB internetu na 2 lata z telefonem, a za drugi numer 19 zł za 240 minut na 15 miesięcy bez telefonu). A że nie pałam sympatią do P4 zostałem.

 • http://twitter.com/killbillpl killbill

   W artykule nie było napisane, że są to pierwsze taryfy flat rate w Polsce. Jak sam słusznie zauważyłeś tego typu oferty były już dostępne u operatorów wcześniej (Firma VIP w Play, oferta S-Klasa w Plusie). Zasadnicza różnica jest taka, że tamte były dostępne jedynie dla biznesu, z tych obecnych mogą również skorzystać osoby indywidualne.

 • Gosc

  Za 2 m-ce IPhone 4 dostane od Apple za 1600 zł (jeśli tylko na rynku ukaże się 5).  Bez zobowiązań. Oferta Play chyba urwała się z kosmosu. 79 zł bez limitowanych połączeń, ale z netem 2 GB brzmiałoby nawet dość interesująco. 

 • rozczochrany

  Jezusie Marianie, znowu delikatnie mówiąc bełkot. Pierwsze Primo, owszem wielu ludzi kupuje telefony u operatora, ale podawanie najdziwniej dotowanego telefonu jako przykład, czyli iP4S, którego przez cenę w PL praktycznie nikt u operatora nie kupuje jest lekkim nadużyciem. Może pobawimy się w matematykę i policzymy że biorąc abonament z iP4S dopłacamy do niego i to znacznie, niż gdybyśmy brali abonament bez telefonu i kupili go na wolnym rynku i nie piszcie że ktoś nie ma pieniędzy na zakup na wolnym rynku, bo jak nie ma to dlaczego decyduje się na dopłatę 1800zł przy podpisaniu umowy, wyczarowuje te pieniądze? U operatora się kupuje dotowany i promowany telefon i ewentualnie się go sprzedaje, albo się z nim zostaje, albo jak się ma super warunki i duże obniżki na zakup telefonu, to się kupuje sprzęt który się chce. Pani Zosia nie chce iP4S, a Pan Przemysław jak chce iP4S to pokombinuje i będzie go miał. Po drugie primo, różnica pomiędzy abonamentem 50/60/65 które są najpopularniejsze a 79 procentowo jest bardzo duża, ale kwotowo jest do przełknięcia, zważywszy na różnice w produkcie, w jednych abonamentach dostajemy 200-500min plus ewentualnie jakie bonusy sieciowe (1000 min w sieci, darmowy numer w sieci, lub całą sieć no-limit) a za 79 dostajemy no-limit z wszystkimi sieciami. To jest atrakcyjne dla wielu osób, większej niż sugerowałby artykuł. Po trzecie primo: liczby klientów, może poczekajmy na jakieś wyniki za parę miesięcy, po cóż za jakiś czas pisać Łaskawy Panie „Cholera, a jednak kupuli, nie spodziewałem się…” jak to z przewidywaniami sprzedaży nadgryzionych jabłek.

 • Bartosz Górecki

  Dziękuję za podpowiedź. Niedługo chcę zakupić iPada trzeciej generacji, zobaczę więc, co mi zaproponują.

 • Kalamagwi

  artykul nie ma najmniejszego sensu, redaktor kretyn i tyle.

 • Michal-nowicki

  komentujący geniusz i tyle

 • http://twitter.com/killbillpl killbill

  Do artykułu wybrane zostały akurat iPhone i Samsung, ale podobne przykłady można znaleźć wśród wielu innych modeli. Przykłady? Np. HTC Desire HD – w Formule 4.0 (z abonamentem 99 zł) za 859 PLN, a w All Inclusive Max (z abonamentem 95 zł) za 1 PLN.

 • Michał Gołębiowski

  W sklepie zwanym Allegro. ;) Mówię o iPhonie 4 16 GB. Sprowadzany z UK, ale co za problem dokupić polską ładowarkę?

 • Info

  Jak dla mnie to abo tylko z umowa bez telefonu. Tak jak niedawno pisala Ewa nie oplaca sie!

 • Jaaaja

  trzeba było sprawdzić play :) 550 minut do wszystkich sieci,  a drugi numer za 19zł 120 minut i na umowie bezterminowej :)

  polecam PLAY i przedstawicieli ACN

Reklama