Polska dołącza do ACTA – dowiedz się, co to dla ciebie oznacza!

20.01.2012
Polska dołącza do ACTA – dowiedz się, co to dla ciebie oznacza!

Stowarzyszenie ISOC Polska poinformowało na swoim koncie twitterowym, że Polska ochoczo przystąpi do porozumienia ACTA, jako członek Unii Europejskiej. Co więcej, traktowane jest jako sukces naszej prezydencji.

Ostatnio dużo mówi się o ustawach SOPA i PIPA, i bardzo słusznie: w mojej ocenie jest to karygodna ustawa, bo uważam, że cel nigdy nie powinien uświęcać środków. Dla polskiego internauty konsekwencje tych dwóch ustaw są znikome. To, co odczujemy na własnej skórze, jeśli zostaną uchwalone, to możliwość zablokowania naszej witryny dla osób znajdujących się w USA. I to właściwie na tyle. Tymczasem za tydzień nasz kraj, jako podległy Unii Europejskiej, 26 stycznia przystąpi do porozumienia ACTA. To nas może zaboleć. Bardzo.

ACTA to skrót od Anti-Counterfeiting Trade Agreement i ma ustanowić międzynarodowe prawo, które ma pomóc ścigać piratów internetowych i handlarzy podrobionym towarem. ACTA nie będzie w żaden sposób podlegać Międzynarodowej Komisji Handlu, Organizacji Narodów Zjednoczonych czy też Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.  Pierwsze szkice porozumienia powstały już w 2006 roku przy współpracy Japonii i Stanów Zjednoczonych. Kanada, Unia Europejska i Szwajcaria dołączyły do rozmów na jego temat w rok później. Oficjalna współpraca ruszyła w czerwcu 2008 roku, do której dołączyły Australia, Meksyk, Maroko, Nowa Zelandia, Korea Południowa i Singapur. Negocjacje były… tajne. Jakby to do was nie dotarło, to tłumaczę: demokratycznie wybrani przez nas przywódcy w tajemnicy przed swoimi obywatelami negocjowali prawo, które ich bezpośrednio dotyczy. Opinia publiczna (ta bardziej świadoma) była oburzona. Trudno się dziwić. Pod jej presją 20 kwietnia 2010 roku upubliczniono szkic porozumienia.

Sama treść porozumienia jest również bardzo kontrowersyjna. To, że chroni tak zwany „przemysł dostawców treści” nie jest niczym złym. Problem polega na tym, że ta ochrona odbywa się kosztem wszystkich innych. Po pierwsze, ACTA angażuje dostawców Internetu w walkę z piractwem i nielegalnym handlem. To owi dostawcy będą mieli obowiązek blokować dostęp do witryn „podejrzanych o udostępnianie nielegalnych treści”. Jakby tego było mało, zakłada również monitorowanie całej aktywności w Sieci danego klienta. Po pierwsze: mimo iż nie udostępniam w Sieci niczego złego, nie czuję się komfortowo wiedząc, że ktoś rejestruje każdy mój krok w Internecie. Nawet jeśli jest to maszyna-automat. Po drugie, są to gigantyczne koszty dla samych dostawców. Nasza aktywność ma być monitorowana i przechowywana. Szykujmy się na duże podwyżki cen za Internet.

Problematyczna jest również definicja przewidzianych naruszeń, która jest bardzo luźna. Konkretnie chodzi tu o „komercyjne działania dla bezpośredniej lub pośredniej korzyści ekonomicznej lub komercyjnej”. Ten zapis to otwarta furtka dla cenzorów. Nie jestem prawnikiem, ufam więc ekspertom. A ci się już wypowiedzieli: ten zapis umożliwia usunięcie dostępu do każdej witryny, udostępniającej nielegalne treści, bądź nie. Jakiś bloger publikuje niewygodne treści dla rządu lub korporacji? Ciach! Nie ma! To oczywiście najczarniejsza wizja, ale uważam, że politykom i władzom nie należy „wierzyć na słowo” i im „ufać”. Ich kompetencje powinny być jasno określone. ACTA daje wolną rękę cenzorom. Nie jest powiedziane, że z tej możliwości będą korzystać. Ale, raz jeszcze: nie muszą, ale mogą.

Dlatego wyrażam na łamach Spider’s Web swój sprzeciw przeciwko decyzji naszego rządu. Zachęcam was do przestudiowania opracowań ACTA (lub samego tekstu źródłowego, aczkolwiek to wam może zająć trochę czasu), wyrobienia sobie własnej opinii, i jej głośnego wyrażania. To bardzo ważne porozumienie dla naszego kraju. Mamy bardzo mało czasu na reakcję w tej sprawie. Radzę się pospieszyć.

Maciek Gajewski jest dziennikarzem, współprowadzi dział aktualności na Chip.pl, gdzie również prowadzi swojego autorskiego bloga.

Dołącz do dyskusji

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000609902214 Rafał Kawulak

  Maćku, ale żeś babola palnął… SOPA i brak skutków w Polsce? Człowieku! Połowa serwerów światowych w US stoi. Mają prawo np. Chomikuj.pl czy Youtube zablokować dla polaków, tylko dlatego, że w filmie stworzonym przez Pana Jana Kowalskiego z Pipidówka Dolnego pojawia się np. niepochlebna informacja na temat Playstation 3 lub Nike. To oczywiście skrajny przykład, ale możliwy.

 • Ananas-ban
 • Anonymous

  Nasz rząd to niedouczone pajace i tyle. Mam nadzieję, że dostaną za to po dupie.

 • Vortex Rikkers
 • http://www.youtube.com/nooberative Jacek Ambrosiewicz

  Myślę, że czas zrobić również i protest przeciwko ACTA w Europie, jak był przeciwko SOPA w USA.

 • Letar

  Jak to raz rząd uchwali to „po Wacka trampkach”, nigdy już z tego się nie wycofają i nie ma co liczyć na późniejsze opamiętanie.
  Takie moje zdanie.

 • Gość

  Nie oszukujmy się, ta ochrona twórców jest tu tak samo dobrym pretekstem, jak walka z hazardem, walka z pedofilią, czy choćby z terroryzmem. A chodzi tylko o jedno – o zamknięcie ust ludziom, bo, w bezprecedensowy sposób, po raz pierwszy w historii, przez moment (bo w tej skali kilkadziesiąt lat, to moment) ludzie mogli swobodnie się komunikować… o zgrozo – bez zgody i wiedzy WŁADCÓW! Tak nigdy w historii nie było i tak być nie może, bo ludzie naciskani kolejnymi haraczami mogliby wpaść na jakiś niewłaściwy sposób, ot, np. na to, że trzeba tych władców wymienić, niekoniecznie czekając na koniec kadencji itd. Dlatego też, tym bardziej, że idą trudne czasy i trzeba ludzi łupić nowymi podatkami, abonamentami itd… no.. nie można pozwolić na to, żeby ci ludzie się swobodnie komunikowali. Zawsze, będzie można każdego odciąć.. bo… rozpowszechniał niewłaściwe treści. Ba, to co tu piszę będzie już niewłaściwą treścią itd. itd.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Z danych, jakie widziałem (fakt, spory czas temu) hostujemy się głównie w Niemczech. Największy kłopot to przeniesienie hostingu. Potem SOPA przestaje nas dotyczyć.

 • PiotrLaskowski

  Odcięcie od możliwości hostingu przez firmy z USA to jedno, groźniejsze jest odcięcie od wszelkich źródeł finansowania (PayPal, reklamy) związanych z firmami z USA.

 • Nn

  Panowie, nie ma co gadać – piszemy i zawalamy naszym „Wielkim” skrzynki pocztowe:
  http://www.wykop.pl/link/1012505/list-do-poslow-w-sprawie-acta

 • teiczer

  Już widzę jak mnie chronią. Szczególnie, że hostowaem moje prace na megaupload… Podziękuję za „ochronę”. Dobry produkt broni się sam, zły potrzebuje przepisów prawnych.

 • Q2

  Oni nie dostana po dupie – my dostaniemy, a oni sobie za to dadza premie.

 • SD

  NEW WORLD ORDER

 • http://www.arnoldbuzdygan.com/ Arnold

  Szanowni Poddani Buraczanej – wyluzujcie
  Nie macie na nic wpływu i nic nie zdziałacie, tylko sobie ciśnienie podnosicie.
  Po co?
  Nie ma sensu się denerwować tym czego się zmienić nie da.

 • P_christopher24

  Od jakiegoś czasu coraz bardziej „odsuwam się” od wszystkiego co jest publikowane w internecie (w bzdurach przoduje GW). Nie czytam tych portali, nie daję się „pozycjonować” jak „stado”. Nie oglądam reklam, nie oglądam TV. Natomiast zacząłem czytać książki, kontaktować się więcej ze znajomymi. Nie interesuje mnie internet w formie „ulepszonej telewizji” — a na to właśnie się zanosi. Zanosi się że będą tylko „oficjalni” dostawcy treści. Oficjalne kanały, priorytetyzacja etc.
  Jak tylko to się stanie również zamierzam monitorować wszystkie moje posunięcia w sieci, pamiętajmy że jeśli ACTA wejdzie w życie, to dostawcy zaczną odpowiadać za bezpieczeństwo naszych transakcji, naszych danych, naszych tożsamości. Kiedyś w polsce będą niezawisłe sądy, i wtedy będzie można za każdy „wyciek” danych oskarżyć dostawcę i wygrać.

 • Ala

  Internet stanowi poważny problem dla władzy jako jedyne medium, którego jeszcze nie kontrolują i to jest jedyny powód takiego zainteresowania tą ustawą (piractwo, prawa autorskie to wymówki). Orwell pewnie się w grobie przekręca.

 • Aaaaaaaa

  moim zdaniem zamiast ograniczać wszystkich powinni skuteczniej wyłapywać i osadzać złodziei i tyle. Policja internetowa powinna byc bardziej skuteczna a nie na wszystko zakladać firewalla

 • http://www.pawelratajczak.pl Paweł Ratajczak

  Dla przypomnienia polecam lekturę „Rok 1984” Georga Orwella.

 • Martin

  „Minister Boni poprosił premiera o ponowną dyskusję w sprawie ACTA
  (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, międzynarodowego porozumienia
  dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej). Wątpliwości w
  sprawie ACTA zgłosili 19 stycznia uczestnicy spotkania grupy Dialog.
  Polska ma podpisać ACTA 26 stycznia.
  W liście do Donalda Tuska min. Boni zwraca się o ponowną dyskusję w
  sprawie przyjętej już uchwały rządu o udzieleniu zgody na podpisanie
  ACTA i o warunkach jej wykonania.
  – (…)”

  http://mac.gov.pl/dzialania/acta-siec-i-prawa-autorskie-%E2%80%93-spotkanie-grupy-dialog/

 • Morfeusz888

  Dobrze by było, aby też uświadamiać innych użytkowników Internetu, dlatego ze swojej strony polecam wstawić banery, jak ktoś prowadzi stronę internetową. U mnie już jest http://www.morfiblog.pl/

 • Dalkus1988
 • http://pulse.yahoo.com/_CQUZS462DHGBH6YZMCQ5ZLL42Q Daniel*1977

  Słuchaj twój blog będzie zamknięty, masz nielegalną tapetę :D

 • gość

  ale o co chodzi? co tak dokładnie jest w tym złego? jakie strony mogą być przez to zamknięte?

 • gość

  Wszystkie, które są niewygodne dla rządzących. Tak jak ktoś wyżej napisał, walka z piractwem, to tylko wymówka. 

 • Uzytkownik4321

  To spójrz na USA i ich walkę z tymi ustawami – u nas czegoś takiego też potrzeba!

 • Przemek18

  A co ma PlayStation 3 do USA? Sony to Japońska firma….

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  Hosting to akurat pół biedy. Ale domeny globalne? .com, .net, .org są jednak dość popularne w całej Unii…

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  Rychło w czas…
  Ja wysłałem maile do wszystkich posłów z mojego okręgu, ale obawiam się, że nie da to zbyt wiele (na razie odpisali tylko z biura poselskiego Przemysława Wiplera z PiSu, na szczęście z deklaracją braku poparcia dla Umowy)…

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  Zrobione już wczoraj. Na razie jedna odpowiedź. :)

 • http://www.arnoldbuzdygan.com/ Arnold

  Człowieku – jaką walkę!?
  Że sobie goście zamkną własne usta?
  To ma przerazić ludzi przy korycie Władzy i Koncernów?
  Śmiech na sali
  Takie akcje organizują prowokatorzy Władz i Koncernów coby ludzie się afektowali, że COŚ ROBIĄ i nie myśleli czasem o jedynie skutecznych działaniach.

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  Fakt jest jeden – w USA to odniosło oczekiwany skutek, SOPA nie została przyjęta.

  To, że mimo tego zamknęli Megaupload i podobne serwisy to inna sprawa…

 • Chris Zurada

  Monitorowanie klienta. Czyli Ci, co seeduja bądź ściągają z prywatnych/publicznych torrentów mogą być odcięci od tego protokołu (czy jak to tam się nazywa)? Jeśli tak, to jak to się ma do kont shellowskich?

 • Tokusa

  Walczmy ludzie! http://www.wykop.pl/link/1012505/list-do-poslow-w-sprawie-acta/ Ja już swoje maile wysłałam.

 • Mody

  Co z Irlandia ???? Podpisali ten żart??? Muszę wiedzieć zrozumcie

 • Wojtesw

  http://pokazywarka.pl/stopacta/
  Wejdź na stronę i wyślij e-maile do posłów w sprawie ACTA .

 • tomek

  A w moim odczuciu wyglada to tak:
  Jest ACTA,jest mniej osob korzystajacych z neta. Jest mniej osob nie ma kasy. Nie ma kasy??
  I tu jest problem; p
  Bez pieniedzy ani rusz w tym swiecie.
  Chce widziec jak zamykaja google,fb itp jak to „maja niby uczynic”
  Chce widziec jak najwieksze koncerny swiatowe traca grube pieniadze xD
  Myslicie ze to przejdzie?
  Ja w to watpie.
  Nie bedzie kasy to zmiota to ACTA. Nawet jakby mieli zaplacic za to.
  To tak jakby nagle microsoft przestal sprzedawac oprogramowanie bo mu zakazano. PHI
  Wszyscy panikuja jak nie wiem co. A miedzynarodowe firmy gdy beda mialy tracic mln zareaguja w inny sposob niz wylaczanie stron..
  Moze zatrudnia hakerow?
  Beda toczyc sprswy w sadzie?
  Jak to mowia google zamkna.. To oczywiscie przyjlad. Straca miliony na ty.
  Ani panstwo ani google nie bd miec zysku..
  A wszystko opiera sie o kase. Nie pozwola by to weszlo w zycie.. Poprostu za duzo pieniedzy pojdzie w bloto. A koncerny o to zadbaja^^

 • Edi

  No bez jaj, jak możesz się sprzeciwiać walce z piractwem, pornografią itp.

 • Johndoe

  To jest przykrywka – walka z pornografią ? Niby czemu to miało być likwidowane?

 • http://twitter.com/Kastrau Daria Kastrau

  „Na dzisiejszym spotkaniu przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Gospodarki bez mrugnięcia okiem potwierdzili, że polski rząd od samego początku wspierał prace and ACTA i nie podnosił żadnych zastrzeżeń co do jego zgodności z polskim prawem czy interesami polskiego społeczeństwa.”Fragment z wp.pl. To jest jakaś paranoja albo nasi politycy są głupi jak… nawet nie wiem z czym można taką głupotę porównać. 

 • Edel

  ACTA nie będzie w żaden sposób podlegać Międzynarodowej Komisji
  Handlu, Organizacji Narodów Zjednoczonych czy też Światowej Organizacji
  Własności Intelektualnej – te organizacje mające w swoich nazwach światowe to trybiki korporacji nic innego także czy byłby ich nadzór czy też nie to i tak nic nie zmienia

 • M.G.

  Jeżeli rząd podpisze się pod tym dokumentem, Tusk może być pewien, że jednego wyborcę na pewno utraci. Mam już dosyć władzy, która powoli, ale skutecznie odbiera obywatelom prawa obywatelskie, a za jedno z takich praw uważam prawo do informacji oraz wolność słowa. Dosyć tego, nigdy więcej już nie poprę tuskokratyzmu.

 • That’s me.

  Osobiście mam wrażenie, że pieniądze niebawem w ogóle przestaną pełnić jakąkolwiek rolę.

 • Kkk

  Macieju bardzo dziwny jesteś, można powiedzieć, że pełen sprzeczności. Z jednej strony jesteś przeciwnikiem ACTA, z drugiej jesteś miłośnikiem Microsoftu. Czy zapominasz, że ACTA czy inne pomysły to wynalazki wielkich korporacji w rodzaju Microsoftu? To nie politycy to wymyślają, a właśnie te korporacje. To oni mają lobbystów i na różne sposoby starają się bokiem wepchnąć niekorzystne dla zwykłego obywatela ustawy. Wystarczy przyjrzeć się standaryzacji OOXML, czy nawet zmianom w zasadach interoperacyjności http://osnews.pl/kolejne-zmiany-w-krajowych-ramach-interoperacyjnosci-czesc-druga/ Promując produkty takich korporacji przeczysz sam sobie.

 • That’s me.

  ZWRÓĆCIE UWAGĘ NA WARUNKI STAWIANE NAM PRZEZ PRZYPADKOWE APLIKACJE NAWET NAJPOPULARNIEJSZYCH PORTALI INTERNETOWYCH, PODEJRZEWAM, ŻE MILIONY LUDZI (PRZYZNAM SIĘ) TAK JAK JA- BEZ ZASTANOWIENIA KLIKNĘŁO ZEZWÓL NIE ZWRACAJĄC NA NIE UWAGI… (OCZYWIŚCIE ANULOWAŁEM SWOJĄ ZGODĘ)

  ‚MAJĄ PATENT NA KAŻDEGO BEZ WYJĄTKU’ ~Wilku (Hemp Gru)
  Ciekawe Zdjęcia wymaga pozwolenia na następujące czynności:Dostęp do podstawowych informacji o mnieTakich jak imię i nazwisko, zdjęcie profilowe, płeć, sieci, identyfikator użytkownika, lista znajomych i inne informacje udostępnione publicznie.Wysyłanie do mnie wiadomości e-mailAplikacja Ciekawe Zdjęcia będzie mogła wysłać wiadomość e-mail na adres bkowalik92@interia.eu. · Publikowanie na Facebooku w moim imieniuAplikacja Ciekawe Zdjęcia może publikować zmiany statusu, notatki, zdjęcia i filmy w moim imieniuDostęp do moich informacji przez cały czasAplikacja Ciekawe Zdjęcia będzie miała dostęp do moich danych nawet wtedy, gdy nie będę korzystać z niej

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  1: Nie jestem miłośnikiem Microsoftu.
  2: ACTA nie jest wymysłem Microsoftu.
  3: Nie widzę związku pomiędzy OOXML i ACTA.
  4: Nie promuję produktów żadnej firmy.

  Twój komentarz… nie ma sensu.

 • Xhaya79x

  chyba bedzie trzeba na ulice wyjsc, bo te petycje gowno dają

 • Morfeusz888

  Właśnie są organizowane. Zapraszam chętnych. Ja idę.
  http://www.morfiblog.pl/2012/01/21/przeciwko-acta-idz-na-manifestacje/

 • tomek

  To raczej nie nadtapi. Jezeli google fb i microsoft mowia nie to tak bd. Nie pozwola na to bo za duzo kasy strca

 • http://twitter.com/Kastrau Daria Kastrau

  Strona Sejmu nie działa. Twitter:
  YourAnonNews Anonymous RT @MotormouthNews: The word is #Poland will sign #ACTA in 5 days !!FIRE!! #OpMegaUpload #Anonymous #CabinCr3w World War Web

 • http://www.arnoldbuzdygan.com/ Arnold

  Na razie SOPA nie miała być przyjęta tylko trwały prace nad nią.
  I dalej trwają.
  Nikt z Władz z niczego się nie WYCOFAŁ a jedynie przeczekają aż ludziska się wyszumią i potem swoje I TAK ZROBIĄ.

  Tak jest ten świat, że Władza przemocą stoi i tylko przemoc rozumie.
  Milczenie?

  Przeczytaj sobie dlaczego  bolszewicy doszli do władzy w Rosji to zrozumiesz ile są warte protesty ‚nieobecności’ i milczenia.

 • http://www.arnoldbuzdygan.com/ Arnold

  Nie ma znaczenia czy .com czy .net – Amerykanie kontrolują WSZYSTKIE domeny. Jedno słowo Ważnej Osoby i masz wyłączoną nazwę i z .com i z .pl i z jakąkolwiek inną.

 • Kkk

  >1: Nie jestem miłośnikiem Microsoftu.
  Może nie jesteś, tylko po co ciągle piszesz o WP7, o produkcie Microsoftu, którego udział w rynku jest znikomy?
  > 2: ACTA nie jest wymysłem Microsoftu.

  A gdzie napisałem, że Microsoft ma coś wspólnego z ACTA? Napisałem tylko, że ACTA zostało przeforsowane w niedemokratyczny sposób – lobbyści wielkich koncernów musieli mieć olbrzymi wpływ na polityków wielu krajów. Czy Microsoft brał w tym udział? Tego nie wiadomo. Chodziło mi tu analogię. Znane są kontrowersje przy standaryzacji OOXML.
  > 3: Nie widzę związku pomiędzy OOXML i ACTA.

  Patrz punkt wyżej.
  > 4: Nie promuję produktów żadnej firmy. 

  Może nieświadomie, ale na chip.pl czy tutaj większość pojawiających się artykułów jest o WP7 albo o Windows 8. Pisząc na znanym portalu o produktach tej firmy, wspierasz marketingowo tę firmę. Może niecelowo, ale efekt jest taki, że wielu nieświadomych zaczyna o tym mówić.

  Jestem zwolennikiem wolnej konkurencji, nie chcę by jakiś organ rządowy decydował jakiej przeglądarki mam używać, jakich formatów zapisu dokumentów, jakich programów. Tylko trzeba pamiętać, że nie zawsze są to pomysły rządów, przeważnie są to pomysły korporacji których bronimy.

 • Gość

  Niech podpisują! Koniec piractwa, kradzieży, zniesławień, plotek, pornografii, pedofilii w internecie! Wolność nie jest dobra gdy ludzie nie potrafią z niej korzystać jak trzeba. Mam nadzieje że w całej EU to podpiszą i będzie spokój.

 • Gość

  Dokładnie, teraz wszyscy się wykręcają że chodzi o wolność słowa, itd a tak naprawde chodzi wszystkim o to by nie kupować oryginałów w sklepie i kraść dalej…

 • Sss

  Petycja – Podpisujemy się ZA, po podpisaniu petycji na skrzynkę przyjdzie link potwierdzający nasz głos, klikamy:
  http://www.petycje.pl/8316

  Projekt ACTA:
  http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/20120118-wniosek_ACTA.pdf

  Kilka info:
  http://nt.interia.pl/internet/bezpieczenstwo/news/wyciekly-hasla-z-forum-platformy-obywatelskiej,1749665
  http://www.tvn24.pl/-1,1732258,0,1,nie-mozna-robic-sobie-jaj-polska-jest-nieprzygotowana,wiadomosc.html
  http://www.polityka.pl/kraj/opinie/1523619,1,sejm-zaatakowany-przez-hakerow.read
  http://wiadomosci.wp.pl/title,Mowil-ze-to-nie-byl-atak-hakerow-teraz-nie-dziala-jego-strona,wid,14188056,wiadomosc.html?ticaid=1dc8e&_ticrsn=3

  Maska do ukazania solidarnośći i poparcia Anonów, można ubrać na tył głowy lub zawiesić na szyi (pamiętajcie, że w Polsce z maskami nie jest całkiem sympatycznie na zgromadzeniach ludowych i może to powodować pewne typy represji wobec zamaskowanych:
  http://img525.imageshack.us/img525/4848/egfbwru7.jpg

 • Kkk

  > 2: ACTA nie jest wymysłem Microsoftu.

  http://m.onet.pl/technowinki/5005235,detal.html

  cytat. „Parlament Europejski dwukrotnie sprzeciwił się wprowadzeniu ACTA, domagając się odtajnienia prac nad porozumieniem. Organizacje reprezentujące przemysł, w tym BSA, lobbowały przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka o pominięcie opinii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przy wdrażaniu ACTA.”

  BSA to m.in. Microsoft

  Wystarczy pogrzebać w wyszukiwarce:
  http://www.bsa.org/country/News%20and%20Events/News%20Archives/en/2010/en-10062010-acta.aspx

  http://www.techdirt.com/articles/20101011/00590611356/bsa-falsely-claims-acta-is-a-treaty-that-has-already-been-signed-by-37-countries.shtml

 • Xxx

  popieram, ale jak my mozemy to powstrzymac, zostaly tylko niecale 4dni!

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  Nieprawda. Przynajmniej nie oficjalnie, legalnie. .eu są całkowicie niezależne, podobnie .pl i inne lokalne. Jasne – jakby chcieli, to pewnie wszędzie znaleźliby dojścia i wyłączyli. Ale legalnie to mają kontrolę „tylko” nad globalnymi.

 • jarekt

  W tym cały problem. Przestępców to wszystko i tak nie obejdzie. Blokady DNS? Bedą się łączyć po IP. Monitorowanie ruchu? Są protokoły szyfrowane. Technologia pozwala na ominięcie każdej takiej pseudoblokady i jesli tylko będzie za tym stała kasa to znajdą się odpowiednie metody. Ofiarami będą wyłącznie zwykli ludzie i to jest cholernie przykre. 

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Ad 1: Po pierwsze, nie ciągle. Codziennie piszę kilkanaście tekstów. O Windows Phone napisałem ostatni ile tygodni temu? Rozmijasz się coraz bardziej z prawdą. Po drugie, co ma do tego udział rynkowy? W takim razie należałoby na wieki zamilknąć o Linuksie. To sugerujesz? :)

  Ad 2: Czyli przyznajesz, że uwaga w poprzednim komentarzu była zupełnie bez sensu? :)

  Ad 3: Każda firma ma możliwość zachęcania do swoich produktów. To jest jej święte prawo. Nie rozumiem skąd pretensje. Rozumialbym pretensje do polityków i do urzędników, którzy ulegają wpływom, którym płacimy za pilnowanie prawa. Ty takowych nie masz. Więc może zamiast wygrażać przeciwko tym złym korporacjom, które robią to, co do nich należy, czyli kuszą do zakupu swoich produktów, zainteresuj się który polityk podjął niekorzystną, Twoim zdaniem, dla Ciebie decyzję.

  Ad 4: Nie, świadomie. Nie podpisałem żadnej umowy na temat promocji jakiegokolwiek produktu. Nie wystąpiłem w żadnej reklamie. Tego się nie da robić nieświadomie. I piszę o wszystkim. Nie zamierzam ignorować na rynku Windows, bo nie widzę ku temu powodów, to jeden z najgorętszych i najlepiej czytających się tematów. Natomiast pisząc „większość” znowu rozmijasz się z prawdą. Zupełnie nie rozumiem dlaczego.

  A co do pointy, to również bzdura. To NIGDY nie jest pomysł korporacji. To ZAWSZE jest pomysł polityka. Być może skorumpowanego, ale polityka.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Nie, bzdura. BSA to nie Microsoft.

  Za to faktycznie, reprezentuje m.in. jego interesy. Sęk w tym, że nieraz bez konsultacji z firmami, które reprezentuje. Jeśli chodzi o ACTA, tu Microsoft nie zajął jeszcze jakiegokolwiek stanowiska. Przypominam jednak sprawę SOPA i PIPA, kiedy ESA wyraziła swoje poparcie wobec tych ustaw, a firmy, które ESA reprezentuje (w tym Microsoft) zaprotestowąły, wyrażając swój sprzeciw przeciwko tym ustawom, zastrzegając, że ESA z nimi w tej sprawie się nie konsultowała.

  Więc, raz jeszcze, BSA to nie Microsoft. Bo jeśli BSA = Microsoft i BSA = Apple, to według Twojej logiki, Microsoft = Apple. Zapewniam Cię, że to zupełnie odmienne firmy, mają ze sobą niewiele wspólnego ;)

 • http://niewiarowski.it/ marsjaninzmarsa

  Nie bój się, te „odpowiednie metody” też zostaną zdelegalizowane. ;)

 • Kkk

  BSA to organizacja zrzeszająca pewną grupę producentów oprogramowania m.in. Microsoft i Apple. Uważasz, że jej działania nie podlegają kierownictwu firm członkowskich, że panuje tam samowolka? Bardzo ciekawe.

  „Bo jeśli BSA = Microsoft i BSA = Apple, to według Twojej logiki, Microsoft = Apple”

  Nie ośmieszaj się.

 • Fasdf

  Żeby była jasność – na dzień dzisiejszy istnieją wystarczające środki prawne oraz techniczne aby walczyć z piractwem, oszczerstwami itd w internecie. Ta ustawa to typowe faszystowskie podejście do tematu – czyli my wiemy lepiej i będziemy za was decydować.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Przypadek ESA już to uwdowodnił.

  A jeżeli logika Cię śmieszy, to już wiem skąd nasze niezrozumienie ;)

 • Kkk

  Przestań już wybielać rzeczywistość. BSA to organizacja zrzeszająca m.in. takie firmy jak Microsoft i Apple. Firmy te mają wpływ na działalność samej organizacji. Jakby ACTA czy SOPA Microsoftowi się nie podobały, to wyraziłyby swój sprzeciw.
  Nie pisz tylko, że Microsoft o niczym nie wiedział itp. nikt ci nie uwierzy.http://webhosting.pl/SOPA.dzieli.czlonkow.BSA.Kaspersky.Lab.mowi.dosc.i.wychodzi.z.organizacji

  Bo jeśli BSA = Microsoft i BSA = Apple, to według Twojej logiki, Microsoft = Apple

  A jeżeli logika Cię śmieszy, to już wiem skąd nasze niezrozumienie ;)”

  To twój idiotyczny wywód. Przestań przypisywać do mnie słów, których nie wypowiedziałem. Jeśli zdanie „BSA to m.in. Microsoft” pojmujesz jako BSA = Microsoft, to gratuluję inteligencji. Dobrze poprawię się, Microsoft jest członkiem organizacji BSA. Jako członek ma wpływ na działalność BSA. Jak tego nie rozumiesz, to sorry, nie mamy o czym dyskutować.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  APPROVE.

  Wiadomość napisana przez Disqus w dniu 23 sty 2012, o godz. 11:36:

 • Kkk

  Ad 2.
  A jednak jak się okazuje jest tu sens, bo Microsoft to członek BSA.

  Ad 3.
  Aha, czyli jeśli ktoś daje łapówkę to jest niewinny.

  Nie. Winne są dwie strony.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Nie twierdzę, że Microsoft o niczym nie wiedział. Więc zanim mi zaczniesz wypominać przypisywanie słów, których nie powiedziałeś, zacznij od siebie.

  Twierdzę, że biorąc pod uwagę zeszłotygodniowy precedens, w którym ESA reprezentująca m.in. Microsoft jak i wiele firmwyraziła poparcie dla SOPA, a następnie Microsoft  i wiele z tych firm wyraziły swój sprzeciw, radziłbym poczekać na stanowisko samego zainteresowanego.

  Nazywasz moje wypowiedzi idiotycznymi, a jeszcze nie opanowałeś czytania ze zrozumieniem. Urocze.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Ad 2: Jak już mówiłem, poczekałbym na stanowisko samego zaintersowanego. Niewykluczone, że masz rację, niewykluczone też, że się ośmieszasz ;)

  Ad 3: Jeżeli znasz przypadek dania łapówki, sugeruję zgłosić sprawę do prokuratury. W przeciwnym razie są to tylko pomówienia.

 • Kkk

  Ad 2.

  Stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/stanowisko-mkidn-w-sprawie-acta-2674.php

  „3. 22 września 2011 r. organizacje zrzeszające podmioty reprezentujące rynki wydawniczy, filmowy, muzyczny i oprogramowania, skierowały do Prezesa Rady Ministrów wystąpienie popierające przystąpienie Polski do umowy ACTA. Wśród sygnatariuszy są m.in. ZPAV, ZAiKS, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Dystrybutorów Filmowych, Business Software Alliance i FOTA .”

 • Kkk

  Ad 2.
  Może jako dziennikarz mógłbyś skontaktować się z Microsoftem i poprosić o oficjalne stanowisko w sprawie ACTA?

  Ad 3.
  Jakie pomówienia? Nikogo nie oskarżam przecież. Znów przekręcasz znaczenie moich słów.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Ad 2: Mógłbym, ale nie sam jeden Microsoft mnie interesuje.

  Ad 3: W takim razie o jakiej łapówce mowa?

 • Kkk

  Ad 3.
  Mam wrażenie, że rozmawiam z automatem :)

  Wiesz co to jest „teoretyczna sytuacja”?Teoretyczna sytuacja w której korporacja płaci łapówkę jakiemuś politykowi.

  EOT

 • Kkk

  Ad 2.
  Może Przemek mógłby wysłać takie pismo do Microsoftu. Byłaby to bardzo ciekawa informacja dla wielu czytelników.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Czyli teoretyzujesz, a nie stwierdzasz fakty. O taką deklarację mi chodziło. Dziękuję :)

 • Kkk

  „Nazywasz moje wypowiedzi idiotycznymi, a jeszcze nie opanowałeś czytania ze zrozumieniem. Urocze.”

  Dokładnie to samo mogę powiedzieć o tobie. 

  EOT

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Nie, nie możesz. Ja inwektyw w Twoją stronę nie kieruję. To raz.

  Dwa: ja przynajmniej podaję na to przykład ;)

 • Kkk

  Ja też nie kieruję w twoją stronę inwektyw.

  Podaj ten przykład.

 • Kkk

  „Czyli teoretyzujesz, a nie stwierdzasz fakty.”

  Gdzie niby stwierdziłem fakt korupcji dotyczący konkretnej firmy?

  Moja wypowiedź odnosiła się do poniższego akapitu, który chyba też jest teoretyzowaniem. 

  „Ad 3: Każda firma ma możliwość zachęcania do swoich produktów. To jest jej święte prawo. Nie rozumiem skąd pretensje. Rozumialbym pretensje do polityków i do urzędników, którzy ulegają wpływom, którym płacimy za pilnowanie prawa. Ty takowych nie masz. Więc może zamiast wygrażać przeciwko tym złym korporacjom, które robią to, co do nich należy, czyli kuszą do zakupu swoich produktów, zainteresuj się który polityk podjął niekorzystną, Twoim zdaniem, dla Ciebie decyzję.”

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Ja tam Twoich wypowiedzi idiotycznymi nie nazywam. Ty owszem.

  Prosisz o przykład, a jest akapit wyżej. Pomogę Ci i przekleję:

  „Nie twierdzę, że Microsoft o niczym nie wiedział. Więc zanim mi zaczniesz wypominać przypisywanie słów, których nie powiedziałeś, zacznij od siebie.

  Twierdzę, że biorąc pod uwagę zeszłotygodniowy precedens, w którym ESA reprezentująca m.in. Microsoft jak i wiele firmwyraziła poparcie dla SOPA, a następnie Microsoft i wiele z tych firm wyraziły swój sprzeciw, radziłbym poczekać na stanowisko samego zainteresowanego.”

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Ja tam Twoich wypowiedzi idiotycznymi nie nazywam. Ty owszem.

  Prosisz o przykład, a jest akapit wyżej. Pomogę Ci i przekleję:

  „Nie twierdzę, że Microsoft o niczym nie wiedział. Więc zanim mi zaczniesz wypominać przypisywanie słów, których nie powiedziałeś, zacznij od siebie. Twierdzę, że biorąc pod uwagę zeszłotygodniowy precedens, w którym ESA reprezentująca m.in. Microsoft jak i wiele firmwyraziła poparcie dla SOPA, a następnie Microsoft i wiele z tych firm wyraziły swój sprzeciw, radziłbym poczekać na stanowisko samego zainteresowanego.”

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  W którym miejscu napisałem o łapówce?

 • Kkk

  To ja też przekleję:

  „Więc, raz jeszcze, BSA to nie Microsoft. Bo jeśli BSA = Microsoft i BSA = Apple, to według Twojej logiki, Microsoft = Apple. ”

  Tego dotyczyła moja wypowiedź dotycząca idiotyczności. Napisałeś, że to według mojej logiki, choć sam ten wywód wymyśliłeś. W ten sposób mnie obrażasz, a teraz obruszasz się, jakby dotyczyło to twoich wszystkich wypowiedzi. 

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Komentarz usunięty przez autora, bo w złym miejscu :)

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  Przecież to Ty napisałeś, że Microsoft = BSA. Czy zatem BSA = / = Apple? Jeżeli nie, to dlaczego?

 • Kkk

  A czy ja pisałem, że ty pisałeś o łapówce :)

  Co do samego lobbinu. Tak to jest legalne, ale pytanie, czy lobbowanie przepisów niekorzystnych dla społeczeństwa jest etyczne.

 • http://www.facebook.com/Amat3uR Maciej Gajewski

  To skąd się ta łapówka wzięła w dyskusji?

  I, raz jeszcze, nie widzę nic złego ani nieetycznego w zachęcaniu do korzystania ze swoich produktów.

 • Kkk

  Coś ci się pokiełbasiło.

  Nie napisałem, że BSA = Microsoft. Napisałem, że do BSA należy m.in. Microsoft.

 • Gość

  A to huje sami mają od groma kasy to takie coś wymyślają żeby mieć więcej, a jak zawsze szary człowiek jest ofiarą.

 • mmmax

  żal cała gospodarka padnie bez internetu nie ma świata

 • mmmax

  soroki rządą lol

 • mmmax

  ciekawe co robi komar 

 • mmmax

  pewnie gryzie ludzi

 • mmmax

  lolek czy bolek

 • Starwars1

  Dzieci niedorozwinięte nw. co robią i piszą……

 • mmmax

  uwarzam że zle robia

 • Zal mi ich;)

  Jestem za ACTA ponieważ nie wiem:P

 • gościna

  co za lole

 • :P

  OOOOOOoooooOOOOOOO lol Paweł goood;P

 • goscina

  czego to rabia powiedzcie mi

 • PaniczMaX

  Dobra weście dzieci nie zamulajcie servera tu się roztrzygają poważne sprawy;)

 • UUUUUU

  Oj dzieci drogie uspokójcie się ;DD

 • Peterpl Priv

  ie brak jak widać pożytecznych idiotów, którzy wyśmiewają protesty
  przeciwko ACTA, gówniarzami nazywając: ekspertów, profesorów, prawników,
  organizacje pozarządowe, instytucje broniące praw i swobód
  obywatelskich oraz demokratycznych standardów, świadomych, krytycznie
  myślących i oczytanych obywateli. Niechęć pożytecznych idiotów do
  manifestujących sprzeciw w stosunku do ACTA zwykle ma za zadanie
  usprawiedliwiać ich postkomunistyczną mentalność, która zakłada bierne i
  bezmyślne przystawanie na wszelkie działanie rządzących i niezdolność
  do wyrażania niezależnego zdania, nieurobionego przez mainstreamowe
  media i propagandę rządu. Są oni zdolni jedynie powtarzać zasłyszane
  uproszczenia: to protest rozwydrzonej młodzieży, ludzi o złodziejskich
  skłonnościach pragnących kraść intelektualną własność bez ograniczeń,
  cyberterrorystów, ignorantów ulegających zbiorowej psychozie. Przy takim
  założeniu premier wychodzi wręcz na heroicznego męża stanu, który
  podejmuje trudne, ryzykowne i niepopularne decyzje, narażając się na
  gniew bezrozumnej tłuszczy. Sednem problemu jest jednak zagrożenie dla
  wolności wypowiedzi, dla niszowego już dostępu do niezależnych od
  wielkich korporacji i koncernów źródeł informacji, opinii, przemyśleń i
  analiz rzeczywistości. Funkcjonujące na rynku media zawsze będą uwikłane
  w gry interesów ze światem biznesu, polityki, nieformalnymi grupami
  nacisku, lobbystami, akcjonariuszami, sponsorami, protektorami itp,
  zawsze będą musiały jakoś lawirować i wypełniać wzajemne zobowiązania
  czy to podyktowane szantażem, czy też zwykłą chciwością i oportunizmem. A
  kto będzie kontrolował i krytycznie analizował działania samych mediów,
  jeśli nie niezależni obserwatorzy w Internecie.

  Zwiększanie uprawnień zdegenerowanych urzędników i instytucji
  państwowych, wyposażanie ich w coraz dalej idące prerogatywy i narzędzia
  kontroli musi skończyć się nadużyciami, obniżaniem poziomu demokracji i
  rozwalaniu w pył swobód obywatelskich, tłamszeniem, zaszczuciem ludzi i
  organizacji patrzących władzy na ręce, niewygodnych, krytycznie
  nastawionych i zagrażających statusowi quo elit biznesowych i
  politycznych. Obrona własności intelektualnej to tylko pretekst. Polecam
  poniższy film jako ostrzeżenie przed tym co już następuje w mediach na
  całym świecie, a teraz dotyka Internetu.
  http://www.youtube.com/watch?v=9aHAiVC2YiI

  Zobacz więcej: http://www.chip.pl/blogi/antyblog/2012/01/nie-pozwol-zrobic-z-siebie-idiote-przeczytaj-acta-i-sprawdz-czy-grozi-ci-niebezpieczenstwo-2#ixzz1kfF8bH4d

 • M Urban

  Acta to nic innego jak: Dla przykładu uzupełniając wypowiedź poprzednika:

  np. Telewizor LCD tak drogi kilka lat temu, teraz można nabyć za
  grosze..dlatego że technologia jego wykonania została skopiowana przez
  innych producentów.
  ACTA ma doprowadzić do tego, że „korporacja” która wprowadzi ten np LCD
  na rynek będzie pilnowała żeby np inny producent bez jej zgody nie
  sprzedawał tego samego wyrobu. Oczywiscie tylko wówczas zezwoli jesli
  odpowiednio zapłaci np za wytworzenie np. 1 szt … do czego to może
  doprowadzić ? Tylko do wzrostu cen danego wyrobu przez wiele lat .. a
  tym samym wszystkie nowości cywilizacyjne będą tylko dostepnę za odp.
  cenę. Mimo tego że to na prawde okaże sie banalna technologia .. i
  mógłbyś ją za pomocą Youtube pokazać, że każdy możę to zrobić sam w
  warunkach domowych, będziesz ścigany i wg. zapisów ACTA nawet zamknięty w
  więzieniu bez względu na udowodnienie winy. Tylko powołując sie na
  dobro społeczne i czyn karygodny… to sie tyczy np leków tańszych,
  robionych w pół legalnie przez np polskie spółki .. wężyk jest długi i
  nie chodzi tylko o piractwo, chodzi o to by internet inwigilować, pod
  porządkować tak jak MEDIA TVP, TVN i doprowadzenie do tego byś mysliał
  jak w koreii południowej .. że jest bosko a wszystko będzie
  inwigilowane i nic nie zrobisz poza wiedza naszego wodza DT !!!
  opamietajcie sie . i czytajcie ze zrozumieniem ;)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement