Orange: w Polsce jest 6 mln smartfonów. Przy okazji: smartfon, czy smartphone?

16.08.2011
Orange: w Polsce jest 6 mln smartfonów. Przy okazji: smartfon, czy smartphone?

Przy okazji wpisu o tym, jak to „Smartphone to przyjaciel, ale pamiętaj…„, rzecznik Grupy TP, Wojciech Jabczyński, stwierdził, że w Polsce jest dziś ok. 6 mln smartfonów, w tym 1,8 mln w Orange. I zachodzę w głowę, czy to dużo, czy mało. Jeśli wierzyć ostatnim projekcjom dot. polskiego rynku – smartfony stanowią ponad 40% wszystkich telefonów aktualnie sprzedawanych w Polsce, więc ogólna liczba smartfonów szacowana przez Jabczyńskiego wydaje się niezbyt wysoka.

Jeśli jednak odniesiemy tę liczbę to liczby Polaków w wieku produkcyjnym, czyli do ok 25 milionów (tak dla uogólnienia, gdyż wiadomo, że smartfonami będą też zainteresowani konsumenci w wieku przedprodukcyjnym, a osoby w ‚późnym wieku produkcyjnym’ mogą być smartfonami niezainteresowani), to wydaje się to bardzo dużo. Oznaczałoby to bowiem, że ze smartfonów korzysta dziś 24% polskiego społeczeństwa w wieku produkcyjnym. Choć z drugiej strony są zapewne tacy, którzy średnią wysoce zawyżają (ja na przykład mam pięć smartfonów…)

Przy okazji – ciekawe czemu pan rzecznik pisze słowo ‚smartfon’ po angielsku? Wydaje mi się, że jako reprezentant firmy, w której gestii leży rozwój rynku smartfonów – wiadomo: zarabia się na ich użytkownikach średnio więcej niż na nie-smartfonowcach – powinien raczej pielęgnować szybką adopcję takich słów w języku polskim. W końcu jeśli przeciętny Kowalski ma dziś kupić ‚inteligentną komórkę’, to chyba lepiej sprzedać mu ‚smartfona’, a nie ‚smartphone’a’ (<= szczególnie z tym apostrofem przy karkołomnej – mimo wszystko – deklinacji obcych słów przez polskie przypadki).

Chyba że mi się zdaje?

przemekspider

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement