Linux ma 20 lat. Zobacz co przez te lata przeszedł i czego dokonał (infografika)

17.08.2011
Linux ma 20 lat. Zobacz co przez te lata przeszedł i czego dokonał (infografika)

Linux skończył 20 lat. Przez te dwadzieścia długich lat Linux samodzielnie nie odniósł jakiegoś oszałamiającego sukcesu, choć swego czasu typowany był na Windows-killera – łączny globalny udział wszystkich dystrybucji tego systemu operacyjnego zamyka się w granicach błędu statystycznego. Jednak wydźwięk istnienia Linuksa jest kolosalny – nie dość, że marka ta dorobiła się rzeszy oddanych fanów, jak chyba tylko jedna inna marka – Apple, którzy własną piersią, do ostatku sił gotowi są bronić swojego przysłowiowego ‚pingwina’, to na dodatek Linux był podstawą do zbudowania najpopularniejszego dziś mobilnego systemu operacyjnego na świecie – Androida.

Z okazji dwudziestolecia Linuksa w sieci pojawia się wiele podsumowań i raportów na temat jego dokonań i historii. W ostatnim czasie furorę w sieci robią zestawienia w postaci infografik. Szczerze mówiąc do niedawna nie byłem ich wielkich fanem, ale ostatnio złapałem bakcyla, gdyż przyznać muszę, że z dobrze przygotowanej infografiki można się czasami dowiedzieć więcej i szybciej niż z niejednego długiego, analitycznego tekstu.

Z licznych infografik na temat dwudziestej rocznicy Linuksa wybrałem dla Czytelników Spider’s Web dwie z nich. Pierwsza przedstawia najważniejsze fakty z historii Linuksa (źródło: Fundacja Linux). Kliknij by powiększyć.

Druga przedstawia najważniejsze fakty ilościowe związane z ekosystemem platformy Linux (źródło: GigaOm).

przemekspider

Advertisement

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement
Advertisement