Björk – Biophilia. Rewolucyjny album, który może zmienić sposób w jaki wydawane będą płyty

13.08.2011
Björk – Biophilia. Rewolucyjny album, który może zmienić sposób w jaki wydawane będą płyty

Björk to artystka, która słynie z nowatorskiego podejścia do muzyki. Każdy jej album to muzyczny eksperyment, który zaskakuje słuchacza niecodziennymi dźwiękami, fantastycznym hipnotyzującym głosem i tekstami piosenek. Artystka oprócz specyficznej aury, którą roztacza wokół własnej osoby słynie z wykorzystywania najnowszych technologii audio-wizualnych podczas koncertów i tworzenia kolejnych solowych płyt. Gdy w życiu utarło się przekonanie, że album musi być wydany na płycie CD lub w iTunesie wokalistka z Islandii po raz kolejny zrywa z przyjętymi stereotypami.

Najnowszy album Björk nie został wydany na tradycyjnym nośniku czy w formie plików mp 3. Album Biophilia to pierwszy w historii „krążek” wydany w postaci aplikacji przeznaczonej na iPhone’a i iPada. Aplikacja, która do pobrania jest za darmo zawiera w sobie dziesięć piosenek, którym towarzyszą interaktywne animacje. Biophilia jest aplikacją bazową, z której można kupić dziewięć utworów dzięki wewnętrznym płatnościom, które oferuje Apple. Piosenkarka oprócz ponownego zdefiniowania tradycyjnego albumu znalazła świetny sposób na zarabianie pieniędzy. Dzięki aplikacji-płycie idealnie dopasowała się do sytuacji, w której muzyka i jej dystrybucja przeniosła się w przeważającej części do internetu.

Biophilia została skonstruowana tak, aby skupić całą uwagę słuchacza na zawartości albumu. Całość rozpoczyna się od narracji Davida Attenborough. Attenborough wprowadza nas w trójwymiarowy świat muzyki, która została przedstawiona jako galaktyka. Od teraz trzy rzeczy stają się całością: przyroda, muzyka, technologia. Słuchaj, ucz się i twórz, informuje narrator.

Wśród dziesięciu utworów znajduje się jedna darmowa piosenka, która jest jest jednocześnie materiałem demonstracyjnym całej aplikacji. Ma ona także zachęcić do kupienia pozostałych utworów. Prawdziwi fani artystki jednak nie muszą być przekonywani, że warto to uczynić. Pierwsza wizualizacja, która towarzyszy utworowi Crystalline to doskonałe artystyczne połączenie utworu muzycznego, testu, grafiki interakcji aplikacji. Wizualizacja oparta o kryształki wyraża zmiany emocjonalne i powiązania między innymi ludźmi oraz łączy wewnętrzne i zewnętrzne światy.

Drugi utwór zatytułowany Virus również posiada interaktywną aplikację. Została ona wyposażona w „tryb instrument”. Dotykając elementy wyświetlane na ekranie z urządzenia wydobywają się dźwięki różnych instrumentów. W efekcie sami tworzymy własną muzykę na podstawie instrumentów jakie zostały wykorzystane w Virus.

Biophilia to wręcz doskonały pomysł na album. Nieważne, czy jesteś fanem lub nie przepadasz za Bjork – warto zapoznać się z tym albumem. Biophilia to dzieło, które może dać podwaliny pod przyszły model wydawania płyt. Bjork znalazła genialny sposób na promocję swojej twórczości w czasach, gdy inni artyści walczą o liczbę sprzedanych tradycyjnych krążków. Biophilia jest również odpowiedzią na digitalizację muzyki, która już teraz czerpana jest głównie z internetu. Aplikacja-album pokazuje również sposób walki z piractwem. Podczas, gdy tradycyjne pliki mp3 można czerpać z internetu praktycznie bez karnie, płyta Björk jest do nabycia jedynie legalną drogą, która prowadzi przez Apple App Store.

Czy w erze końca tradycyjnego PC i coraz większej roli tabletów i zaawansowanych telefonów komórkowych tak mogą wyglądać albumy przyszłości? Niewykluczone. Najnowsza technologia podobnie jak głos i teksty Björk za każdym razem zaskakują i napawają zdumieniem.

Musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji

Advertisement