Co za czasy! Apple Blog kończy działalność!

11.06.2011
Co za czasy! Apple Blog kończy działalność!

Co to się dzieje na scenie blogowej w Polsce! Jedni wielcy się profesjonalizują i zdobywają duże pieniądze na rozwój, inni wielcy kończą działalność skupiając się na innych projektach. W przypadku tego drugiego zapowiadało się na to już od kilku dobrych miesięcy, ale i tak zaskoczenie spore. I żal. AppleBlog.pl Pawła Nowaka kończy działalność.

W Google Readerze mam 5 zagwiazdkowanych pozycji w katalogu ‚Polskie’, w tym 4 od AppleBlog.pl – to dobitnie świadczy jak ważne było to źródło dla mnie. Było, gdy Nowak pisał. Gdy pisał teksty, a nie notki na trzy wersy, jak niestety było od dłuższego czasu. Gdy zaczynałem swoją przygodę z Makami w 2007 r., blog Pawła Nowaka był dla mnie obowiązkową codzienną lekturą. Zapewne nie tylko dla mnie jednego, bo u szczytu popularności Apple Blog czytało grupo ponad 50 tys. użytkowników miesięcznie. Teraz Nowak skupia się na projektach deweloperskich. Wielka szkoda, że nie ma w nich miejsca dla dalszego istnienia Apple Blog. Polska scena blogowa straciła bardzo ważne miejsce.

Apple Blog ceniłem głównie za doskonałe porady na temat Maków, bo Nowak zna Mac OS X na wylot, ze wszystkimi jego meandrami. Potem świetnie oglądało się również Apple Blog TV z duetem Paweł Nowak – Włodek Markowicz. Niestety niezbyt długo, bo tego drugiego zastąpił taki mały ktoś i czar prysł. Paweł Nowak zapewne nie zniknie z widoku, bo to człowiek-orkiestra. ‚Tworzy internet’ – więc pewnie nie raz nie dwa usłyszymy o kolejnych projektach Nowaka, szczególnie, że wielkimi krokami nadchodzi premiera PressPada – systemu do publikacji treści na tabletach, którą Paweł Nowak ze spółką rozwija. Miałem okazję przyjrzeć się co nieco systemowi (prezentował mi go sam Paweł N.) i rzeczywiście rozmach projektu może budzić respekt. Mimo wszystko żal Apple Bloga…

Paweł Nowak był jednym z pierwszych blogerów w Polsce, który otwarcie mówił, że zarabia na prowadzeniu Apple Blog. Jego blog był również jednym z pierwszych, któremu zaufali reklamodawcy i wspólnie prowadzili niestandardowe akcje marketingowe, poza czystą reklamą. Coś, co dzisiaj jest już standardem zaczynało się na Apple Blog. Jak widać, sprawy nie potoczyły się jednak w sposób, który zagwarantowałby stałe utrzymanie istnienia bloga na atrakcyjnym dla Pawła poziomie.

Trochę to smutne, że praktycznie w tym samym dniu, w którym polska blogosfera cieszyła się i podziwiała sukces Grzegorza Marczaka i jego AntyWeba, musiała także przełknąć gorzką pigułkę hibernacji Apple Bloga.

Takie życie.

Dołącz do dyskusji

 • http://chato.pl/ chato.pl

  Czy pod określeniem „niestandardowe akcje marketingowe” miałeś na myśli wpisy o „przypadkowo” napotykanych to tu, to tam wersjach testowych AutoMapy na iOSa? ;)

 • Bomba

  ” Niestety niezbyt długo, bo tego drugiego zastąpił taki mały ktoś i czar prysł”
  Ups :) 

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Pomyliłeś blogi…, to nie tam były te AutoMapy… ;)

 • ArturCiszczon

  Właśnie, to samo chciałem zacytować, po co aż tak zaniżać poziom

 • Oli

  Również od kilku lat czytałem AppleBlog’a ..i sie wielu rzeczy dowiedziałem ale przez ostatni rok .. zaczynała dla mnie wychodzić megalomania. Szkoda serwisu ale jak to mówią nikt nie jest nie zastąpiony ..

 • http://www.newcreative.pl/ Artur Smolicki

  Dla mnie ten blog przez długi czas był jedynym źródłem informacji o wszystkim co związane z ‚jabłuszkiem’. Szczególnie gdy posiadanie Maca było wielkim marzeniem, czytanie jego wpisów sprawiało że cel wydawał się jakby bliższy..

  Artur Smolicki
  http://www.blog.newcreative.pl

 • Kamil Wroblewski

  Szkoda

 • http://chato.pl/ chato.pl

  A to przepraszam -,-

 • szad

  tru, od dłuższego czasu była to sztuka dla sztuki, nie oglądając się wogóle na swoich czytelników.
  szkoda, trudno, przyjda inny.. świat nie znosi pustki ;)

 • Pawel

  hmm, szkoda. Swojego czasu czytałem ów blog. 

  Ps: ” Niestety niezbyt długo, bo tego drugiego zastąpił taki mały ktoś i czar prysł”
  Zgadzam się. Wyjątkowo dziwny ktoś.
  -Pawel

 • http://twitter.com/kamilrogowiec kamil rogowiec

  „Zdaża się”

 • http://profiles.google.com/jakubkubacki.pl Jakub Kubacki

  i co teraz z Pawłem, jakieś przecieki? mam nadzieję, że wrócą na jesień z tgs.

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  W ramach Webshake.tv? Wątpię.

 • http://cezex.me Cezex

  > Potem świetnie oglądało się również Apple Blog TV z duetem Paweł Nowak – Włodek Markowicz. Niestety niezbyt długo, bo tego drugiego zastąpił taki mały ktoś i czar prysł.

  Trafiłeś w sedno. Włodka słuchało się i oglądało bardzo przyjemnie, małego ktosia wręcz przeciwnie. Zgodzę się też z Oliem, megalomanię (zwłaszcza u małego ktosia) było widać już od dawna i od momentu w którym Paweł zaczął się z nim kumplować, z AppleBlog było tylko coraz gorzej.

  Szkoda, ale na szczęście jest MacKozer, który nie tylko przejął po nim pałeczkę, ale też robi to lepiej więc na dobrą sprawę nie ma co rozpaczać.

 • http://milosz.bolechowski.pl Miłosz Bolechowski

  Może po prostu robi się miejsce dla nowych postaci na scenie? Nawet, jeśli jeszcze nie widać ich na horyzoncie. Jak sam napisałeś; takie życie.

 • big t

  powiem krótko: szkoda. Po odejściu Włodka Markowicza dało się zauważyć, że coś jest nie tak, jakby mniejszy zapał, może brak czasu… Trafne spostrzeżenie Przemku o tym kimś małym. Racja, czar wtedy prysł na dobre. Od dobrych kilku miesięcy nie zaglądałem zbyt często na appleblog, a wcześniej była to obowiązkowa pozycja w moim „porannym przeglądzie prasy”. 
  Całe szczęście zostało jeszcze kilka dobrych pozycji o tematyce technologie/apple/internet. 
  P.S. Mam nadzieję, że Tobie Przemku nie przychodzi na myśl zwijanie działalności, bo z wartościowych blogerów zostanie mi tylko Marcin Kozerawski? :)

 • http://www.spidersweb.pl/ przemekspider

  Ad P.S. – zwijanie działalności? Hej, spójrz na Spider’s Web! My się pięknie rozwijamy. W bardzo dobrym kierunku.

  MacKozer, czyli pan Kozerawski, ma na imię Krystian :) I zgadzam się – MacKozer robi świetną robotę.

 • EchoBay

  grupo = grubo czy też grupo = grupon?Ach te literówki :-)Przemku? Nie mniej ich niż na antywebie.
  Zwróćcie uwagę na Arnolda B. Krytykuje ruch w stronę profesjonalizacji antyweb.pl wszędzie gdzie się da.Pytanie jaką ma strategię?To proste. Gdy antyweb.pl powinie się noga, to jako bodajże jedny z branży będzie mógł powiedzieć „a nie mówiłem”. Taki guru od porażek.

 • Tom

  Problemem prawie wszystkich techblogow jest Applecentrycznosc… no i piszacy sa niestety czesto zmanierowani i nadeci…
  Na Appleblog wchodzilem wlasnie ze wzgledu na autorow i ich specyficzne, ze tak powiem, poczucie humoru… i sposob bycia… ;)
   Pamietam wpis o rygorystycznych zasadach  Apple jezeli chodzi o punkty sprzedazy ich produktow. No generalnie, ze musza byc magiczne niczym sklepy za „zoltymi firankami” (dzieci pytaja rodzicow).
  Nawet w gazetce reklamowej cuda od Apple nie mialyby ponoc prawa byc prezentowane razem z produktami konkurencji ( sorry, przeciez apple nie ma konkurencji).
  Moja odpowiedzia byl link do gazetki Auchan gdzie iPad sasiadowal  z majtkami i kapusta.
  Wpisu i tak nie zmieniono. ;)
  Chlopakow pozdrawiam i zycze powodzenia na nowej drodze zycia.

 • Andrzej Bąba

  +1

 • Andrzej Bąba

  +1

 • marek

  Dokładnie, bez Włodka to już nie to samo 

 • http://blog.jimb40.com/ Robert

  A ja to widze inaczej. Paweł powiedział to w wywiadzie który zamieściłeś. Urodziło się projekty w które chce inwestować swój czas. Doba ma 24h. Robić coś na pół gwizdka albo byle jak to lepiej nie robić.
  Wiedza o tym kiedy warto zejść ze sceny jest równie cenna jak ta kiedy się na niej pojawić.

 • aepictures

  Nie zgodziłbym się. Dla mnie praca MacKozera to powierzchowne przepisywanie zagranicznych serwisów. Mało wartości dodanej. 

  Ah, jeszcze kilka lat temu – Apple Blog i jeszcze zapomniany dzisiaj http://blog.fotogenia.info/ Bartosza Skowronka. To były czasy.
  Szczerze mówiąc to najbardziej brakuje kogoś, kto przejąłby pałeczkę po Fotogenii. Kogoś kto poruszałby bieżące wydarzenia w głębszy, czasem zaskakujący sposób.

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement