REKLAMA

NASA przesłała z kosmosu pierwszy film w 4K. Takiego bohatera się nie spodziewaliście

NASA przesłała z dalekiego kosmosu na Ziemię swój pierwszy film w jakości 4K. Nie przedstawia on jednak obcych światów, ale rudego kota goniącego po kanapie za czerwonym laserem. W ten sposób agencja testowała laserową łączność, która będzie nowym standardem kosmicznej komunikacji. W tym wydarzeniu wszystko jest rekordowe.

19.12.2023 13.38
NASA przesłała z kosmosu pierwszy film w 4K. Takiego bohatera się nie spodziewaliście
REKLAMA

W trakcie testu przesłano 15-sekundowy, zabawny film z kotem w roli głównej. Znajdziecie go niżej w tekście. Nadajnik, czyli najnowocześniejszy instrument nazywany DSOC Flight Laser Transceiver, zainstalowany jest na sondzie Psyche. Sonda znajduje się 31 mln km od Ziemi. Sygnał wideo dotarł do Ziemi po 101 sekundach i został wysłany z maksymalną przepustowością systemu wynoszącą 267 megabitów na sekundę (Mb/s).

REKLAMA

Urządzenie wysłało kodowaną wiązkę lasera w bliskiej podczerwieni do Teleskopu Hale'a w Obserwatorium Palomar w Caltech w hrabstwie San Diego w Kalifornii. Każda klatka z zapętlonego wideo została następnie przesłana na żywo do Laboratorium Napędów Odrzutowych JPL NASA w południowej Kalifornii, gdzie wideo było odtwarzane w czasie rzeczywistym.

Więcej o technologii NASA przeczytasz na Spider`s Web:

Kanapowy kosmonauta

Przesłany krótki film w ultrawysokiej rozdzielczości przedstawia rudego kota o imieniu Taters, zwierzaka pracownika JPL, goniącego za wskaźnikiem laserowym. Na obraz nałożona jest grafika przedstawiająca położenie sondy Psyche, kopułę teleskopu Palomar oraz informacje techniczne na temat lasera i jego szybkości transmisji danych. Wyświetlane jest również tętno Tatersa.

Zazwyczaj wysyłamy pakiety losowo generowanych danych testowych, chcieliśmy jednak, żeby ten moment był wyjątkowy i niezapomniany. Zdecydowaliśmy się współpracować z projektantami z JPL, aby stworzyć zabawny film

- powiedział Bill Klipstein, kierownik projektu.

Istnieje również powiązanie historyczne: W 1928 r. w testowych transmisjach telewizyjnych w USA pojawiała się niewielka postać popularnego bohatera kreskówek Feliksa. Jego wizerunek pojawiał się nieprzerwanie przez wiele miesięcy, podczas gdy inżynierowie kalibrowali sprzęt i eksperymentalne telewizory. Obecnie filmy i memy o kotach należą do najpopularniejszych treści w Internecie.

Komunikacja optyczna to przyszłość

NASA przeprowadziła test w ramach programu Deep Space Optical Communications. W jego ramach NASA buduje technologie mające na celu przesyłanie strumieniowe wideo i innych danych o bardzo dużej przepustowości, z głębokiego kosmosu. Ma to umożliwić przyszłe misje załogowe poza orbitą okołoziemską np. na Księżyc.

Komunikacja laserowa, ma na celu przesyłanie danych z głębokiego kosmosu z szybkością 10 do 100 razy większe niż najnowocześniejsze systemy częstotliwości radiowej wykorzystywane obecnie w misjach kosmicznych.

W nocy 4 grudnia Flight Laser Transceiver wykazał przepustowość łącza na poziomie 62,5 Mb/s, 100 Mb/s i 267 Mb/s. W tym czasie zespołowi udało się pobrać łącznie 1,3 terabajta danych. Dla porównania misja NASA Magellan na Wenus wysłała 1,2 terabita podczas całego programu w latach 1990 - 1994

Następny przystanek: Mars

REKLAMA

Rozwój komunikacji optycznej jest kluczowym elementem spełniającym nasze przyszłe potrzeby w zakresie transmisji danych. Zwiększenie naszej przepustowości jest niezbędne do osiągnięcia naszych przyszłych celów w zakresie eksploracji i nauki. Należy się spodziewać dalszego rozwoju tej technologii i transformacji sposobu, w jaki się komunikujemy. Będzie to niezbędne podczas przyszłych misji międzyplanetarnych

- powiedziała zastępca administratora NASA Pam Melroy.

Gdy Psyche będzie podróżować do głównego pasa asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem, wyśle ​​sygnały o dużej szybkości transmisji danych z punktu największej odległości Czerwonej Planety od Ziemi. W ten sposób toruje drogę komunikacji umożliwiającej przesyłanie złożonych informacji naukowych, zdjęć w wysokiej rozdzielczości i filmów, w ramach przygotowań do kolejnego gigantycznego skoku ludzkości: wysłania ludzi na Marsa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA