REKLAMA

Apple się ugina. Do iPhone’a na pełnej wjadą płatności inne niż Apple Pay

Płatności zbliżeniowe w urządzeniach Apple’a muszą wykorzystywać mechanizm Apple Pay, ich oprogramowanie nie przewiduje żadnej alternatywy. Na szczęście wygląda na to, że idą zmiany. Wymuszone przez Unię Europejską.

12.12.2023 14.36
Apple Pay nie tylko w Safari
REKLAMA

Jak wynika z informacji zdobytych przez redakcję Reuters, Apple szykuje się do wprowadzenia istotnych zmian do swoich urządzeń i sposobu, w jaki za ich pośrednictwem dokonuje się płatności zbliżeniowych. Na dziś możliwe jest korzystanie wyłącznie z Apple Pay. To oznacza, że jeżeli użytkownik zainstaluje aplikację swojego banku lub doda bezpośrednio do telefonu swoją kartę płatniczą, płatności będą obsługiwane przez Apple Pay.

REKLAMA

Tymczasem w telefonach konkurencji korzystanie z systemowego mechanizmu płatności (w tym przypadku Google Pay) jest opcjonalne. Dostawcy usług bankowych mogą skorzystać z gotowej, zapewnionej przez Google’a infrastruktury lub wprowadzić swoją. Dla przykładu płatności zbliżeniowe na telefonie z Androidem u klientów PKO Bank Polski są realizowane domyślnie przez BLIK.

Nowoczesna bankowość na Spider’s Web:

Apple rezygnuje z monopolistycznych praktyk (lub, jak kto woli, z zapewniania wygody i bezpieczeństwa swoim klientom na szczególnym, dostępnym tylko u Apple’a poziomie) nie pod wpływem ogólnej zmiany swojej polityki, a pod presją ze strony Unii Europejskiej. Amerykańska firma chce uniknąć postępowania antymonopolowego, nawet kosztem zmniejszenia wpływów - wszak za Apple Pay pobierane są prowizje.

Płatności zbliżeniowe iPhone nie tylko przez Apple Pay. Co to może oznaczać w praktyce?

Ewentualne bezpośrednie korzyści płynące z tego wolnego wyboru są dla użytkownika w zasadzie żadne. Apple Pay to jeden z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych systemów bankowości elektronicznej dla użytkowników indywidualnych na świecie. Trudno z punktu widzenia użytkownika skarżyć się na jego jakość. Problem polega w monopolu. A więc w braku szansy zaoferowania czegoś jeszcze lepszego.

REKLAMA

Korzyści wynikające z możliwości wybierania przez dostawców usług bankowych mechanizmów płatności zbliżeniowych to, między innymi, lepsze warunki, niższe opłaty lub dodatkowe korzyści, takie jak programy lojalnościowe czy rabaty - a więc naturalna konsekwencja rywalizacji kilku różnych podmiotów. To również współpraca z większą liczbą terminali zbliżeniowych.

Należy pamiętać, że powyższa informacja, choć z bardzo rzetelnego źródła, ma charakter nieoficjalny. Apple na razie nie ogłosił nic nowego w sprawie płatności Apple Pay - czy to w Europie, czy na świecie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA