KitKat już nie jest najpopularniejszym Androidem. Nie jest nim też najnowsza wersja systemu

News 06.12.2016
KitKat już nie jest najpopularniejszym Androidem. Nie jest nim też najnowsza wersja systemu

KitKat już nie jest najpopularniejszym Androidem. Nie jest nim też najnowsza wersja systemu

Google informując o premierze Androida 7.1.1 udostępnił informacje o popularności poprzednich wersji swojego mobilnego systemu. Patrząc na te dane widać, że fragmentacja Androida to ciągle problem. Można domniemywać, że najnowsza wersja zdobędzie popularność gdzieś tak w okolicach 2019 roku.

Twórcy mobilnego systemu operacyjnego Google zamieścili informację o premierze Androida 7.1.1 na blogu dla programistów. Zachęcają ich, by zaczęli uaktualniać swoje aplikacje z myślą o nowej wersji, by z nowości mogli skorzystać ich użytkownicy.

Fragmentacja Androida - grudzień 2016

Dane udostępnione tego dnia i postępująca fragmentacja Androida mogą jednak programistów skutecznie zniechęcić.

Nowe statystyki szacujące to, na ilu procentach urządzeń z Androidem będących w użyciu zainstalowane poszczególne wersje tego systemu, nie pozostawiają wątpliwości. Android Nougat trafił jak na razie wyłącznie na garstkę sprzętów, a przyrost w tabeli jest znikomy.

W tygodniu kończącym się z dniem 5 grudnia 2016 roku Android 7.0 Nougat był zainstalowany wyłącznie na 0,4 proc. sprzętów łączących się w tym czasie ze sklepem Google Play. Android 7.1 Nougat, który napędza smartfony Pixel, nawet nie pojawił się na wykresie.

Fragmentacja Androida - grudzień 2016

To tylko 0,1 pkt. proc. więcej niż miesiąc temu.

Oznacza to, że fragmentacja Androida ma się bardzo dobrze. Co z tego, że Google wydaje kolejne wersje swojego oprogramowania, skoro użytkownicy nie mogą z niego skorzystać? Android 7.0 na Nexus odpowiada za 0,4 proc. udziałów w rynku, a Android 7.1 na Pixelach za mniej niż 0,1 proc.

Powody fragmentacji są oczywiście takie same jak zawsze: producenci sprzętu szykują oprogramowanie z własną nakładką i nie spieszno im wydawać aktualizacje. Swoje trzy grosze mają do powiedzenia operatorzy, którzy opóźniają udostępnienie kolejnej wersji oprogramowania, nawet jeśli producent taką przygotuje.

Fragmentacja Androida - grudzień 2016

W rezultacie użytkownicy fragmentacja Androida wcale się nie zmniejsza, a właściciele sprzętów z tym systemem korzystają z przestarzałych wersji oprogramowania – chociaż w tym miesiącu układ sił się nieco zmienił.

Przez ostatnie miesiące najpopularniejszy wydany był 3 lata temu Android 4.4 KitKat. Jego udział w rynku nadal jest znaczący – na poziomie 24 proc. ze spadkiem 1,2 pkt. proc. – ale nieco więcej osób korzysta dzisiaj z zeszłorocznego Androida 6.0 Marshmallow. Ta wersja zainstalowana jest na 26,3 proc. smartfonów i tabletów i zyskała miesiąc do miesiąca aż 2,3 proc.

Trzecią z wersji, której udziały wzrosły, jest Android 5.1 Lollipop. Korzysta z niego o 0,4 pkt. proc. więcej urządzeń niż na początku listopada: 23,2 proc. Nieco starszy Android 5.0 Lollipop z kolei stracił 0,5 pkt. proc. udziałów i zainstalowany jest na 10,8 proc. smartfonów i tabletów branych pod uwagę w statystykach.

Fragmentacja Androida - grudzień 2016

Udział Androidów starszych niż 4.4 KitKat jest już marginalny, a każda z wersji – prócz utrzymującgo się na wykresie od miesięcy z udziałem 0,1 proc. Android 2.2 Froyo – straciła na popularności. Androidy od 2.3 Gingerbread do 4.3 Jelly Bean włącznie to 15,3 proc. wszystkich sprzętów – o 1,1 pkt. proc. mniej niż przed miesiącem.

Nie da się jednak ukryć, że z każdej z tych wersji korzysta przynajmniej kilka razy tyle osób, co z najnowszego Androida 7.0 Nougat…

Dołącz do dyskusji

Advertisement