Cieszyć się czy płakać? Android Marshmallow przebił dwucyfrowy próg popularności

News/Sprzęt 08.06.2016
Cieszyć się czy płakać? Android Marshmallow przebił dwucyfrowy próg popularności

Cieszyć się czy płakać? Android Marshmallow przebił dwucyfrowy próg popularności

Poznaliśmy pierwsze statystyki fragmentacji mobilnego systemu Google’a po zakończeniu tegorocznej konferencji I/O. Wyniki, jak zawsze, nie napawają optymizmem, ale Android 6.0 Marshmallow przebił przynajmniej próg i ma wreszcie dwucyfrowy udział w rynku.

Od lat miesiąc w miesiąc Google prezentuje statystyki udziału w rynku poszczególnych wersji Androida. Z tabel i wykresów można wyczytać, że najnowsze wersje oprogramowania mobilnego od Google’a do smartfonów i tabletów ma już 10,1 proc. udziałów w rynku.

Android-6-0-Marshmallow-fragmentacja-czerwiec-4

Wzrost stracił jednak na dynamice.

Google zbadał urządzenia łączące się ze sklepem Google Play w tygodniu kończącym się datą 6 czerwca. Z zebranych danych wynika, że udział w rynku systemu Android 6.0 Marshmallow wzrósł dokładnie o 2,6 pkt. proc. Nie jest to zbytnio imponujący wynik, ponieważ miesiąc temu wzrost był szybszy i pod koniec maja zaobserwowaliśmy wzrost z 4,6 proc. do 7,5 proc. czyli o 2,9 pkt proc.

Dane są niepokojące, ponieważ dużymi krokami zbliża się premiera Androida N. Zapowiada się na to, że znów przez miesiące od jego premiery skorzysta z nowości zapowiadanych jeszcze przed tegorocznym Google I/O zaledwie garstka ludzi. Pozostałe osoby, które dzisiaj korzystają z przestarzałych wersji systemu i nie zdecydują się na zakup nowego Nexusa, pooglądają nowości co najwyżej na zrzutach ekranu lub w serwisie YouTube.

Android-6-0-Marshmallow-fragmentacja-czerwiec-3

Jak wygląda fragmentacja Androida w czerwcu 2016 roku?

Zagłębiając się w tabelę można zauważyć, że na szczęście najstarsze wersje Androida tracą powoli udziały. Android 2.2 Froyo zatrzymał się na poziomie 0,1 proc. i uparcie nie chce zniknąć z tabeli. Udział Android 2.3 Gingerbread spadł o 0,2 pkt. proc. do poziomu 2 proc. Ice Cream Sandwich zanotował jeszcze mniejszy spadek o 0,1 pkt. proc i uplasował się z wynikiem 1,9 proc.

Powoli poddaje się też Jelly Bean, a dokładnie udziały tracą wszystkie trzy wydania oznaczone kolejno numerami 4.1, 4.2 i 4,3. Sumaryczny wynik tej wersji spadł z 20,1 proc. do 18,9 proc. Nieco nowszy KitKat stracił z kolei 0,9 proc. udziałów w rynku i po raz kolejny jest najpopularniejszą pojedynczą dystrybucją Androida z udziałem rynkowym 31,6 proc.

Android 6.0 Marshmallow

Gdzie w tym wszystkim jest Lollipop?

W sumarycznym ujęciu Android Lollipop ma co prawda 35,5 proc. udziałów w rynku, czyli nieco więcej od starszego KitKata, ale składają się na to tak naprawdę dwie kolejne wersje systemu o tej samej nazwie kodowej oznaczone numerami 5.0 i 5.1. Patrząc osobno oba przegrywają z KitKatem.

Z tabeli wynika, że tak jak Android 5.0 Lollipop stracił w tym miesiącu 0,7 proc. udziałów i skończył na poziomie 15,5 proc, to Android 5.1 Lollipop jako jedyna wersja – nie licząc najnowszej – zyskał – dokładnie 0,6 pkt. proc i korzysta z niego teraz równo co piąte badane urządzenie.

Znamienne jest, że Android 6.0 Marshmallow wypada blado nawet jeśli porównać go do obu wersji Lollipopa osobno.

Zobacz także: Groźne ransomware na Androida. Tak właśnie wygląda problem fragmentacji w praktyce

Dołącz do dyskusji