Użytkownicy OneDrive, wypatrujcie aktualizacji. Nadchodzi sporo nowości

News/Technologie 07.05.2015
Użytkownicy OneDrive, wypatrujcie aktualizacji. Nadchodzi sporo nowości

Użytkownicy OneDrive, wypatrujcie aktualizacji. Nadchodzi sporo nowości

Podczas konferencji Ignite firma Microsoft przedstawiła swoje plany rozwoju dla usług OneDrive oraz OneDrive dla Firm. E-dysk będzie jeszcze wygodniejszy, szczególnie dla klientów firmowych.

OneDrive oraz OneDrive dla Firm stają się jednymi z najważniejszych usług świadczonych przez Microsoft. Nic dziwnego, że kolejne doniesienia na temat wprowadzanych do nich zmian i usprawnień budzą coraz większe emocje. Tym razem pochodzą one bezpośrednio od źródła: Microsoft postanowił nie trzymać w tajemnicy swoich planów na rozwój usługi i podczas konferencji Ignite zaprezentował szczegółowy harmonogram z przybliżonymi datami wprowadzenia nowych funkcji i ich opisem.

onedrive-schedule

Zacznijmy od drobiazgów. Do końca czerwca do aplikacji na Androida i iOS-a zostanie wprowadzony nowy czytnik dokumentów PDF. Oprócz tego Outlook dla powyższych systemów zyska możliwość wygodnego wysyłania łącz do danych na OneDrive, a Outlook Web Access umożliwi bezpośrednie zapisywanie plików do OneDrive’a dla Firm. W nieokreślonej przyszłości pojawią się możliwość pracy offline na mobilnych aplikacjach OneDrive’a oraz tworzenia adnotacji w plikach PDF. To tyle z „małych rzeczy”. A teraz…

Idzie nowe. Zupełnie nowe.

OneDrive jest popularną i wysoko cenioną usługą. OneDrive dla Firm? To, niestety, zupełnie inna bajka. Microsoft przyznał, że zdaje sobie z tego sprawę, więc postanowił zunifikować obie aplikacje klienckie w wersjach dla Windows i OS X tak, by pracowało się użytkownikom na nich praktycznie identycznie. Wzorcem ma być oczywiście konsumencka, a nie firmowa wersja aplikacji klienckiej.

To oznacza, że użytkownicy OneDrive dla Firm w końcu będą mieli dostęp do tak elementarnych funkcji, jak selektywna synchronizacja folderów i szybkie aktualizacje aplikacji. Warto nadmienić, że od strony backendu OneDrive i OneDrive dla Firm nadal będą się w zasadniczy sposób różnić. Unifikacja ma dotyczyć wyłącznie desktopowych aplikacji klienckich (te mobilne i webowe już zostały zunifikowane).

Wersje poglądowe nowych klientów mają się pojawić pomiędzy lipcem a wrześniem, a końcowe już po rynkowej premierze Windows 10, ale jeszcze w tym roku (zarówno dla Windows, jak i OS X). Aktualizacja do nowych wersji ma się odbyć automatycznie i bezobsługowo, również z poglądowych do finalnej.

vision

Oprócz wymiany desktopowych klientów na nowe i ich unifikacji, Microsoft pracuje nad nową windowsową („uniwersalną”) aplikacją dla Windows 10, która będzie działać na komputerach PC, tabletach i telefonach. Będzie ona obsługiwała zarówno konsumenckiego OneDrive’a, jak i OneDrive dla Firm.

OneDrive w obu wersjach ostatecznie też znosi limity na pliki. Od aktualizacji, aplikacje klienckie nie będą miały już problemu z synchronizacją dużych plików (nowy limit objętości: 10 GB), synchronizacja będzie też mogła dotyczyć dowolnej ich ilości (aktualny limit: 20 tys. plików)

Czego nam zabrakło?

Niestety, nadal nie wiadomo, czy nowe aplikacje we wszystkich wersjach będą obsługiwać podgląd plików nam udostępnianych. Aktualnie potrafią to wyłącznie ich mobilne i webowe wersje. Mimo rozżalenia i krytyki, nie wrócą też „migawki”, a więc wprowadzone w Windows 8.1 pliki poglądowe, pozwalające na podejrzenie całkowitej zawartości OneDrive’a w Eksploratorze plików bez konieczności pełnej ich synchronizacji. Bardzo żałujemy, bo uważamy to za jedną z największych zalet OneDrive’a w jego aktualnej formie.

* Zdjęcie główne pochodzi z serwisu Shutterstock.

Dołącz do dyskusji

Advertisement