Wikipedia chce być w Material Design. Wbrew pozorom, to całkiem ważna aktualizacja

News/Technologie 19.01.2015
Wikipedia chce być w Material Design. Wbrew pozorom, to całkiem ważna aktualizacja

Wikipedia chce być w Material Design. Wbrew pozorom, to całkiem ważna aktualizacja

Oficjalna aplikacja Wikipedii na Androidzie doczekała się poważnej aktualizacji. Program już od dłuższego czasu był archaiczny pod względem wyglądu. Zmieniło się to na skutek inspiracji stylem Material Design, jaki towarzyszy Androidowi oraz czołowych aplikacjom i usługom Google’a.

Chociaż niektórzy użytkownicy mobilnych urządzeń podważają sens istnienia dedykowanej aplikacji Wikipedii, sam korzystam z niej bardzo często. Oczywiście w sporadycznym, doraźnym poszukiwaniu konkretnych informacji doskonale sprawdza się Wikipedia w mobilnej wersji przeglądarkowej, niezależnie od systemu operacyjnego. Kiedy jednak jesteśmy zmuszeni do częstego, metodycznego przeglądania treści, aplikacja pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu.

Program Wikimedia Fundation jest dla mnie istotnym narzędziem, natomiast każda jego przebudowa to z mojej perspektywy niepożądane ingerowanie w wystarczający produkt.

To, za co zawsze ceniłem aplikację Wikipedii, to właśnie możliwość błyskawicznego operowania na kapitalnym nawigatorze, skrótach i rozsuwanych zakładkach. Pozwalało to zaoszczędzić mnóstwo czasu, który w przeciwnym razie pożytkowałbym na przesuwanie treści współtworzonych przez internautów z całego świata. Kiedy więc dowiedziałem się, że oficjalna aplikacja Wikipedii została gruntownie przebudowana i dostosowana do stylu Material Design, miałem wiele obaw. Na całe szczęście niepotrzebnie.

Producenci Wikipedii faktycznie zastosowali się do reguł dotyczących projektowania aplikacji w stylu Material Design wyznaczonych przez Google. Elementy nawigacyjne zostały odchudzone, z kolei powierzchnie spłaszczone i lepiej zaanimowane. Ze względu na prostotę poprzedniego szyku aplikacji nie można jednak napisać o prawdziwej rewolucji w warstwie wizualnej. Program faktycznie stał się bardziej przejrzysty i estetyczny, lecz prawdziwa zmiana zaszła w sposobie konsumpcji treści, nie wyglądzie elementów interfejsu.

Zbiory Wikipedii przypominają teraz artykuły, z wielkim obrazkiem tytułowym rozciągającym się na całą szerokość aplikacji.

To właśnie owa grafika tytułowa (tylko w widoku pionowym!) przesuwa program Wikimedia Fundation w kierunku innych aplikacji przeznaczonych do konsumpcji czytanych treści. Mam tutaj na myśli chociażby Flipboarda. Nie jest to jednak przesunięcie znaczne, ponieważ sam układ tekstu, rozłożenie obrazów czy wygląd tabel stale można określić jako „praktyczne”, ale już niekoniecznie „atrakcyjne wizualnie”.

Mimo tego czuć, że producenci aplikacji chcieli, aby ich aplikacja podawała treści w nieco bardziej atrakcyjnej formie. Widać to nie tylko na przykładzie grafik tytułowych, ale również przyzwoicie zaanimowanych galerii obrazów, pomiędzy którymi przemieszczamy się przesuwając palcem po ekranie. Na Galaxy S5 oko cieszą również napisy na grafikach, które responsywnie reagują swoim położeniem na przesuwanie kolumny z tekstem przez użytkownika. Kosmetyka, ale satysfakcjonująca.

Najlepszy element w aplikacji Wikipedii – nawigacyjny spis artykułu wysuwany z prawej strony ekranu – pozostał na swoim miejscu.

To właśnie wysuwana nawigacyjna karta świadczy o wyższości aplikacji nad witryną w przeglądarce i cieszę się, że najlepszy element programu nie doczekał się żadnych odczuwalnych zmian. Nawigacja po prawej, preferencje użytkownika po lewej – operowanie na aplikacji jest bajecznie proste i bardziej czytelne niż kiedykolwiek wcześniej.

Widoczną nowością jest również obszar „Czytaj więcej” znajdujący się pod sekcją przypisów, bibliografii oraz linków zewnętrznych. W nim znajduje się do 3 artykułów w jakiś sposób związanych z interesującym nas zagadnieniem. Dobre rozwiązanie dla pasjonatów „buszowania po Wikipedii”, którzy nie muszą już szukać pokrewnych tematów w odnośnikach zawartych w samym tekście.

Producenci aplikacji chwalą się ponadto lepszymi mechanizmami wyszukiwania, których jednak nie jest w stanie w żaden sposób ocenić. Natomiast to, co od razu rzuca się w oczy to wsparcie dla odwróconej kolorystycznie, ciemnej szaty graficznej, która również została dostosowana do stylu Material. Co ważne, użytkownik aplikacji może sam dostosować rozmiar czcionek zgodnie z własnymi preferencjami.

Użytkownicy aplikacji Wikipedii mogą odetchnąć – przyjemniejsza konsumpcja treści nie odbyła się kosztem szybkiej nawigacji, będącej najważniejszym elementem programu.

Wikipedia jeszcze nigdy nie była tak ładna, zwłaszcza w porównaniu do swojego odpowiednika wyświetlanego w oknie mobilnej przeglądarki. Zachowała przy tym swoją funkcjonalność. Można napisać, że „operacja Material” przebiegła bez problemów, z kolei pacjent ma się dobrze.

Wikipedia oraz Wikipedia Beta w Google Play.

Dołącz do dyskusji