Nadchodzą polskie smartfony z Windows Phone? Wiele na to wskazuje

News/Sprzęt 15.04.2014
Nadchodzą polskie smartfony z Windows Phone? Wiele na to wskazuje

Nadchodzą polskie smartfony z Windows Phone? Wiele na to wskazuje

W moim wczorajszym felietonie na temat Windows Phone zastanawiałem się nad tym, dlaczego producenci tanich urządzeń nie decydują się tworzenie smartfonów z tym systemem. Okazuję się jednak, że tekst ten stracił aktualność w zaledwie kilkanaście godzin. Dziś rano Prestigio – dobrze znany Polakom producent smartfonów i tabletów – zdecydował się zostać partnerem Microsoftu i tworzyć własne Windows Phone’y.

Jak podaje Telepolis, informację tę ogłoszono w trakcje konferencji Build 2014. Jest to doskonała wiadomość dla polskich użytkowników Windows Phone, ponieważ oznacza, że niebawem zobaczymy kolejne bardzo dobre i tanie smartfony, które pod względem płynności działania i bezpieczeństwa będą bić na głowę dostępne teraz tanie telefony z Androidem. Dlaczego? Na to pytanie odpowie fragment mojego artykułu:

Przecież Microsoft odwaliłby za nich najcięższą robotę, czyli właśnie aktualizację oprogramowania. Goclever, Kruger&Matz czy myPhone mogliby złożyć swoje „chińczyki”, zainstalować na nich Windowsa i… o nich zapomnieć. Dokładnie tak jak teraz zapominają o urządzeniach z Androidem. Jednak gdyby związali się z Microsoftem, nie z Googlem, ich użytkownicy przynajmniej otrzymywaliby produkt wysokiej jakości, wspierany przez długie lata.

W większości firmy te nie mają swoich nakładek i nie wyróżniają się oprogramowaniem, więc nie przeszkadzałby im standardowy widok interfejsu Microsoftu. Można też zapomnieć o tym, że użytkownicy nie kupowaliby takich telefonów. Po pierwsze, Polacy lubią Windows Phone’a.  Po drugie, w tym kraju o wynikach sprzedaży decyduje niemal tylko cena telefonu.

Coś jest tanie, ludzie biorą. U operatora złotówkę, w sklepie do pięciu stówek – to jest jedyny sposób na sukces. By się sprzedać, telefon musi być po prostu tani. No i jeśli miałby Windowsa, byłby nie tylko tani, ale też dobry. A takim połączeniem klienci nie mogą pogardzić. Żywym dowodem na to jest najpopularniejszy Windows Phone na świecie, czyli świetnie sprzedająca się Nokia Lumia 520.

Jak widać, moje słowa okazały się prorocze, a Prestigio już za kilka miesięcy dostarczy na rynek pierwsze smartfony z Windows Phone.

I choć nie jest polską firmą, to wymieniam ją, gdyż przez silną obecność na lokalnym rynku jest przez wielu za taką uważana, a jej główną konkurencją są nadwiślańskie marki. Mam nadzieję, że niedługo także polskie firmy zdecydują się na takie rozwiązanie i rodziny rynek Windows Phone’ów będzie ciągle się powiększać. Liczę na to, bo Windows Phone’y muszą być tanie, by odniosły sukces, A nic nie powoduje większego spadku cen niż zdrowa konkurencja.

Modecom FreeTAB 1020 IPS IC

W dodatku istnieją przesłanki, na podstawie których możemy się domyślać, że niebawem także polskie firmy ruszą do wyścigu o klientów Windows Phone.

Pierwsza z nich to fakt, że uwielbiają się one wprowadzać podobne oferty i rozwiązania. Mają w swoich ofertach mnóstwo podobnych telefonów i uwielbiają kopiować swoje oferty, produkty oraz działania. Goclever kopiuje Prestigio, Prestigio myPhone’a, a myPhone Goclevera*. Nie wiem, czy wynika to z braku funduszy, czy też kreatywności, ale tak po prostu jest. Druga przesłanka to fakt, że także firmy takie jak Colorovo, Goclever i myPhone i Modecom ostatnio zaprezentowały tablety z systemem Windows 8.

Świadczy to o tym, że są one zainteresowane korzystaniem z rozwiązań Microsoftu. Tablet taki może być produktem testowym, sprawdzeniem, czy konsumenci wybiorą produkty polskich firm oparte o oprogramowanie Microsoftu. Podejrzewam, że jeśli się właśnie tak stanie, przed końcem roku czeka nas prawdziwy wysyp polskich Windows Phone’ów.

Dołącz do dyskusji