Palm Pre i sprawa iTunes

19.06.2009
Palm Pre i sprawa iTunes

Palm Pre i sprawa iTunes

Apple wydało właśnie oświadczenie, w którym zapewnia, że nie będzie wspierać nieautoryzowanych urządzeń (czytaj Palm Pre) korzystających się z iTunes. Dla przypomnienia nowy smartfon Palma synchronizuje się z aplikacją Apple i przedstawia się jak iPod 1.0.

Odpowiedź Palma była natychmiastowa. John Paczkowski (czy polskie nazwiska w największych firmach USA to przypadek?) poinformował Palm wydał oświadczenie, w którym poinformował, że użytkownicy będą mieć wybór i będą mogli pozostać przy wersji, która bez problemów współpracuje z Pre. Ja mógłbym dodać, że Palm zapewne rozważa możliwość zmiany w firmware swojej słuchawki. W pewnym momencie może dojść zatem do przepychanki. Apple będzie aktualizować iTunes?a, a Palm wydawać nowe oprogramowanie do Pre. W efekcie powinno to doprowadzić do otwarcia App Store na inne platformy, co jednak na tym etapie wydaje się sprawą mocno kontrowersyjną, bo Apple nigdy niczego nie otworzył, choć trzeba przyznać, że umożliwił instalację Windowsów na Macach z Intelami.

Według mnie zamiast przepychanek na których Apple mocno straci powinno nawiązać kontrolowaną współpracę z Palmem i zapobiec utracie na wizerunku. Idąc dalej, trochę futurystycznie, widziałbym otwarty sklep nie tylko z muzyką, ale i aplikacjami i programy z AppStore działające np. na Pre. Nie wydaje się to nie możliwe, szczególnie jeśli porównamy konfigurację obydwu urządzeń i zobaczymy, że każde z nich działa pod kontrolą tego samego procesora i składa się praktycznie z takich samych podzespołów.

Dołącz do dyskusji