Rynek porównywarek cen część druga – maj

22.05.2008
Rynek porównywarek cen część druga – maj

Rynek porównywarek cen część druga – maj

W poprzednim miesiącu przedstawiłem informacje na temat tego jak kształtuje się polski rynek porównywarek cen. Pod lupę wziąłem pięć najbardziej liczących się serwisów, czyli: skapiec.pl, ceneo.pl, nokaut.pl, radar.pl i kupujemy.pl. Do oceny kolejności zastosowałem swoją metodologię, na którą składają się wyniki z serwisów:
Alexa – narzędzie do badania statystyk stron WWW;
Dnscoop – wylicza “ile warta” jest dana strona.
W tym miesiącu powracam z zestawieniem, żeby sprawdzić, czy na rynku zaszły jakieś zmiany.


Na pierwszym miejscu niezmiennie Ceneo,
wspierane oczywiście przez Allegro. Wynik w Aleksie to miejsce 3950, natomiast wartość serwisu w Dnscoop to całe $13,406,480 (patrz dalej na wartość Nokaut!!!).


Według Alexy o pozycję wicelidera niezmiennie walczą Nokaut i Skąpiec. Od poprzedniego miesiąca nic się nie zmieniło, czyli pod względem oglądalności (czyli wyświetleń strony) górą jest ten drugi, jednak jeśli weźmiemy pod uwagę zasięg, dostępność (Daily Reach) to górą jest Nokaut. W kategorii Traffic Rank oba serwisy mają zbliżone wartości. Jeśli jednak rozpatrzymy miejsce w rankingu Alexy, to Nokaut jest na miejscu 9058, a Skąpiec dużo dalej tzn. 14414. Już teraz widać, który serwis jest popularniejszy. Dodając do tego wartości z Dnscoop odpowiednio $15,048,300 i $725,120, miejsce wicelidera jest potwierdzone. W tym miejscu warto także dodać, że w poprzednim miesiącu zarówno za Nokaut i Skąpca trzeba było zapłacić znacznie różne ceny $10,934,480 i $2,791,300. Niestety wygląda na to, że Nokaut oddala się do Skąpca na dobre.


Dwa ostatnie miejsce, także bez zmian przypadają kolejno serwisom radar.pl i kupujemy.pl, przy czym ten drugi po zainwestowaniu w niego funduszu MCI powinien chyba radzić sobie znacznie lepiej. Tak więc ostateczny ranking przedstawia się następująco:

Porównywarka – wynik w Aleksie – wynik w Dnscoop

  1. Ceneo – 3950 – $13,406,480
  2. Nokaut – 9058 – $15,048,300
  3. Skąpiec – 14414 – $725,120
  4. Radar – 41855 – brak możliwości weryfikacji
  5. Kupujemy – 109398 – brak możliwości weryfikacji

Podsumowując, Ceneo według mnie jest popularne tylko z powodu przywiązania do Allegro. Wartość ma mniejszą, co oznacza, że Nokaut może mu w przyszłości zagrozić. Nie wiem dlaczego słabą popularność ma Skąpiec, który według mnie ma najlepszy mechanizm porównywania! Co do Radar i Kupujemy, to prawdopodobnie taka kolejność zostanie utrzymana już przez cały czas, chyba, że wydarzy się coś na prawdę niespodziewanego. A i jeszcze jedno, strona Skąpca rozjeżdża mi się w Safari, powinni nad nią popracować.

PS. Następne zestawienie już za miesiąc. Być może kiedyś zawita do nad pierwowzór wszystkich porównywarek, czyli PriceGrabber. com, który właśnie przygotowuje niemiecką wersję serwisu. A wtedy zmiany na rynku na pewno wystąpią.

Dołącz do dyskusji

Advertisement