Te audiobooki chcesz mieć ze sobą w podróży. Z nimi każda przejażdżka samochodem będzie fascynująca

Akcja partnerska 20.03.2016
Te audiobooki chcesz mieć ze sobą w podróży. Z nimi każda przejażdżka samochodem będzie fascynująca

Coraz częściej w podróżach samochodem towarzyszą mi audiobooki. Choć długo nie byłem przekonany do takiej metody przyswajania treści książek, okazało się, że jest to świetny sposób na zabicie nudy i przełamanie monotonii dłuższych i krótszych wypraw. To także doskonała okazja, by wykorzystać czas na poznanie tytułów, na lekturę których brakuje nam czasu. Przed wami lista audiobooków, które są moimi ulubionymi towarzyszami samotnych przejażdżek. 

conan audiobook

Conan Barbarzyńca i Królowa Czarnego Wybrzeża

Na początek coś w sam raz na wyprawę nieodległą, czyli „Conan Barbarzyńca i Królowa Czarnego Wybrzeża” – jedno z wielu znakomitych słuchowisk zrealizowanych przez studio Sound Tropez. Cała historia trwa niespełna dwie godziny i są to dwie godziny napakowane akcją, mocnymi dialogami i nieoczekiwanymi punktami zwrotnymi w fabule. Jednocześnie opowieść nie jest przesadnie skomplikowana, dzięki czemu doskonale nadaje się jako tło do przejażdżki samochodem. Całości dopełnia znakomita oprawa muzyczna i dźwiękowa oraz gwiazdorka obsada dubbingowa (Krzysztof Banaszyk, Nergal, Magdalena Boczarska, Piotr Zelt, Szymon Bobrowski).

czarne okręty joe alexCzarne okręty

„Czarne okręty” to nietypowa jak na Joe Aleksa, kojarzonego raczej z kryminałami, seria powieści historycznych, których akcja rozgrywa się w czasach antycznych. Imponująca długość (cztery powieści składające się na cykl to w sumie ponad 28 godzin słuchania) sprawia, że jest to wyborny kompan na długie wyjazdy, podczas których często musimy przemieszać się z miejsca na miejsce. Tym bardziej, że forma „Czarnych okrętów” jest naprawdę lekka, książki są łatwe w przyswajaniu, dzięki czemu nietrudno śledzić rozgrywające się wydarzenia nawet wówczas, gdy nie możemy poświęcić im pełnej uwagi. I to pomimo faktu, że fabuła jest bardzo przygodowa i pełna sensacyjnych wątków.

wehikuł czasuWehikuł czasu

Podczas gdy nasze ciało będzie przemieszczać się w przestrzeni, nasz mózg podróżować będzie w czasie. I cóż to będzie za podróż! Wszystko za sprawą klasycznej pozycji z gatunku science-fiction, czyli „Wehikułu czasu” Herberta George’a Wellsa. To książka jakby stworzona, by przekuć ją do formy audiobooka. Z jednej strony oferuje interesującą fabułę ze znakomicie poprowadzoną narracją, z drugiej – sporo intrygujących poglądów i przemyśleń dotyczących przyszłości. I wcale nie trzeba było przenosić się aż do roku 802 701, by wiele z nich znalazło potwierdzenie.

draculaDracula

Klasyczna powieść gotycka tylko na pierwszy rzut oka nieszczególnie nadaje się jako tło do samochodowych eskapad. W istocie to jedna z moich ulubionych książek do słuchania podczas dłuższych wyjazdów. Różne formy składające się na narrację skutecznie zabijają monotonię, fascynująca, budowana bardzo subtelnie historia wciąga bez końca, a liczne motywy podróży idealnie komponują się z zmieniającym się za oknem krajobrazem, pobudzając wyobraźnię. Do tego rozsądna długość – przeszło 17 godzin – sprawia, że nie trzeba obawiać się rychłego zakończenia opowieści i konieczności szukania nowego tytułu do posłuchania, albo, co gorsza, włączenia lokalnego radia.

Atlantyk PacyfikAtlantyk – Pacyfik

Melchior Wańkowicz uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów wszech czasów i jeśli nie znacie jego dzieł, najwyższy czas to nadrobić. Dobrym wyborem na początek będzie otwierający amerykański tryptyk „W ślady Kolumba” „Atlantyk – Pacyfik”, który wyśmienicie nadaje się do słuchania w samochodzie. Dlaczego? Bo to fenomenalna gawęda o podróży po amerykańskich drogach i bezdrożach, pełna przenikliwych obserwacji i interesujących anegdot, opowiedziana ze swadą i humorem. Wańkowicz w aucie jest lepszy niż wszystkie najlepsze audycje radiowe razem wzięte.

saturnSaturn

Czasem bywa tak, że w podróży mamy świetną muzykę, interesujące audiobooki, piękne krajobrazy za oknem, ale zwyczajnie brakuje nam towarzystwa. W takich momentach warto sięgnąć po „Saturna” Jacka Dehnela, dzięki któremu poczujemy, jakby samochód wypełniony był fascynującymi ludźmi, którzy w dodatku mają do opowiedzenia arcyciekawą historię. Narracyjny wielogłos, na który składają się monologi trzech postaci: ojca, syna i wnuka, to niezwykła opowieść o życiu wielkiego artysty, Francisco Goyi, którego kariera to pasmo sukcesów, lecz życie osobiste wcale nie jest usłane różami.

język chińskiA może by tak… nauczyć się w podróży języków obcych?

Czas spędzony na prowadzeniu samochodu można wykorzystać także na naukę, na przykład języków obcych. Dostępne w ofercie Storytel kursy pozwolą nam w ciągu kilku godzin opanować nowe słówka z poziomu A1 między innymi z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego i rosyjskiego, ale również z chińskiego, japońskiego, a nawet tajskiego czy estońskiego. Każdy kurs to możliwość poznania około 800 słów, dzięki czemu po jego zakończeniu powinniśmy być w stanie zrozumieć większość codziennych słów i zwrotów używanych na co dzień.

Te – i wiele innych – audiobooków znajdziecie w ofercie Storytel, cyfrowej usługi abonamentowej, umożliwiającej streaming audiobooków na telefonach, tabletach i komputerach.

Za stałą miesięczną opłatę otrzymujecie dostęp do całego katalogu, dzięki czemu nigdy już nie będziecie cierpieć na głód opowieści. Także w trakcie wyjazdów, nawet tych zagranicznych – Storytel umożliwia odtwarzanie książek w trybie offline, za sprawą czego nie trzeba martwić się o koszty.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (11)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...