Amerykanie stworzą swój „Dekalog”. Będzie remake serii filmów Krzysztofa Kieślowskiego

Film 18.02.2015
Amerykanie stworzą swój „Dekalog”. Będzie remake serii filmów Krzysztofa Kieślowskiego

Krzysztof Kieślowski to jeden z najwybitniejszych polskich twórców kina. Jest autorem filmów takich jak  „Amator”, „Przypadek”, „Krótki film o zabijaniu”, „Podwójne życie Weroniki”, a także serii „Dekalog”, nawiązującej do Dziesięciu Przykazań i powstałej w 1988 roku (premiera rok 1989). Amerykanie stwierdzili, że to wybitne dzieło musi mieć i zachodnią wersję. Stacja NBC ogłosiła, że powstanie remake 10-odcinkowego cyklu Kieślowskiego.

dekalog kieslowskiAutorem scenariusza do nowej wersji „Dekalogu” będzie Todd Ellis Kiessler, którego kojarzyć możemy z serialem „Żona idealna”. Wśród producentów, oprócz Kiesslera, znajdą się Stephen McPherson, Debra Stasson i Beata Pisula. Amerykańską wersję „Dekalogu” nakręci firma Entertainment One na zlecenie NBC. Akcja serialu będzie rozgrywać się w Bostonie.

„Dekalog” jest jednym z najbardziej znanych tworów Krzysztofa Kieślowskiego. Seria polskiego reżysera oparta jest na zbiorze Dziesięciu Przykazań. Każda nowela opowiada jakąś inną historię, ale poszczególne losy bohaterów się przeplatają. W „Dekalogu” wystąpiły wielkie gwiazdy polskiego kina, takie jak Joanna Szczepkowska, Artur Barciś, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Krzysztof Globisz czy Mirosław Baka.

Dwie części „Dekalogu” zostały przedstawione również jako pełnometrażowe filmy. W roku 1987 powstał „Krótki film o zabijaniu”, a w w 1988 „Krótki film o miłości”, który swoją premierę miał rok później.

Cykl Kieślowskiego nie odwzorowuje dokładnie Dziesięciu Przykazań przez pryzmat wiary chrześcijańskiej, a jest wariacją na ich temat. Seria porusza problemy egzystencjalne, etyczne i moralne.

Teksty, które musisz przeczytać:

Dołącz do dyskusji (7)

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...