REKLAMA

Nie bądź wściekły na kuriera. Zaczął się tydzień wdzięczności

To ostatnie chwile, aby zamówić prezenty i móc liczyć na to, że przyjdą przed świętami. Zamówień będzie przybywać, a to oznacza, że dla kurierów to naprawdę trudny okres. Niektórzy proszą o zrozumienie, inni zostawiają dostawcom drobne upominki.

18.12.2023 14.09
Nie bądź wściekły na kuriera. Zaczął się tydzień wdzięczności
REKLAMA

Po listopadowych wyprzedażach byłem świadkiem, jak przed jednym z automatów paczkowych kurier wyciągał naprawdę mnóstwo przesyłek – zdecydowanie więcej niż zwykle. Nie był to przypadek: 24 listopada 2023 sprzedaż produktów wzrosła o 116 proc. w porównaniu do pozostałych dni miesiąca. Powodem był Black Friday.

W ostatnich dniach słyszałem o różnych historiach związanych z opóźnieniami paczek. Nic dziwnego, bo kurierzy dosłownie zawaleni są pracą i uwijają się jak w ukropie, żeby dostarczyć przesyłki przed świętami. I chociaż, jak wynika z badań UCE Reseach i Grupy Blix, przy świątecznych prezentach mniej osób planuje skupić się na zakupach internetowych - 21 proc. konsumentów, co jest spadkiem o 3 pkt proc. względem poprzedniego roku – to pewnie i tak zamówień z sieci będzie sporo.

REKLAMA

Na Spider's Web piszemy więcej o internetowych płatnościach:

- Black Friday, Cyber Monday, a potem kupowanie prezentów bliskim dla jednych oznaczają miłe chwile, bo może uda im się kupić coś w okazyjnej cenie, choć i o to coraz trudniej ze względu na drożyznę, a większość promocji okazuje się naciągana. Dla drugich to koszmarny okres nadludzko ciężkiej fizycznej pracy pod ogromną presją czasu – mówiła w rozmowie ze Spider’s Web+ Marta Rozmysłowicz, koordynatorka projektu "Workers fight back algorithms!".

Dlatego na Reddicie zaapelowano o tydzień wdzięczności dla kurierów. Jak zauważono, ci już od miesiąca muszą zmagać się z nadgodzinami:

A wiadomo - najgorsze dopiero przed nimi. Także wszystkim ciężko tyrajacym w imię naszego komfortu kurierom, dzię-ku-je-my!

- piszą pomysłodawcy.

Na TikToku można znaleźć dowody wdzięczności. Jeden z kurierów pokazał prezent od osoby wysyłającej paczkę. W skrytce obok przesyłki znalazła się czekolada.

To trend, który już od kilku lat powraca w gorącym dla kurierów okresie

Użytkownicy serwisu TikTok - ale i nie tylko, gdyż trend zyskuje popularność również na Instagramie - nagrywają wideo z hashtagiem #dlakuriera, w których umieszczają paczki w skrytkach paczkomatów. Oprócz paczek umieszczają oni również niewielkie podarki, najczęściej w formie tabliczek czekolady, paczki żelków lub napoju energetycznego. Każdy podarek opatrzony jest liścikiem z wiadomością lub podziękowaniem za pracę kurierów.

- pisała Malwina przed rokiem.

Tak jak wcześniej, tak i teraz taka forma podziękowań budzi emocje. Jednym pomysł się podoba i deklarują, że postąpią podobnie. Niektórzy zwracają uwagę, że niezbyt bezpiecznym pomysłem jest spożywanie produktu niewiadomego pochodzenia. Niby to prezent, ale niestety w życiu nigdy niczego nie wiadomo i czasami ostrożność popłaca.

Krytyczne głosy pojawiają się na Reddicie w kontekście tygodnia wdzięczności:

Co? Mamy być im wdzięczni, że wykonują pracę, za którą dostają wynagrodzenie?

Moim zdaniem wyrozumiałość nie zaszkodzi – zamiast denerwować się, że paczki nie ma, należy zrozumieć, w jakim położeniu znaleźli się kurierzy. I raczej mieć pretensje do siebie, że świąteczne zakupy zostawiło się na ostatnią chwilę.

Oczywiście bycie miłym nie powinno ograniczać się wyłącznie do kurierów

Ani do sprzedawców, kasjerów i kasjerek. Warto być miłym dla wszystkich nie tylko od święta. I tak, powinniśmy domagać się systemowych zmian, o czym mówiła Marta Rozmysłowicz:

REKLAMA

Nasz system sprzyja biznesowi i nie chroni w wystarczający sposób pracowników. Przepisy prawa pracy dają samym pracownikom zbyt słabe narzędzia do tego, abyśmy mogli sami realnie wpłynąć na warunki naszej pracy. Do tego mamy problem z egzekwowaniem przepisów prawa pracy. W Inspekcji Pracy brakuje inspektorów, kontrole są rzadkie, a kary za nieprawidłowości niskie. Chciałabym, aby państwo było bardziej aktywne na tym polu, ale ostatnie lata nie pokazały, żeby coś się wyraźnie zmieniło.

Ale oprócz tej świadomości warto mieć z tyłu głowy, z czym niektórzy muszą zmagać się w tym wyjątkowo napiętym, stresującym momencie roku. Tydzień wdzięczności i wyrozumiałości na pewno nam nie zaszkodzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA