Następca SSD niebawem trafi na rynek. Oto pierwszy dysk Intel Optane

Felieton/Sprzęt 13.02.2017
Następca SSD niebawem trafi na rynek. Oto pierwszy dysk Intel Optane

W 2015 roku Intel zaprezentował koncept pamięci 3D XPoint przygotowywanych wspólnie z Micronem. Wyposażone w nie dyski Intel Optane miały być zauważalnie lepsze od wszystkich wcześniej dostępnych rozwiązań.

O tym, czy faktycznie takie są, będziemy mogli przekonać się już niebawem. Co prawda napędy z pamięciami 3D XPoint nie trafią zbyt szybko na rynek konsumencki, ale już niebawem powinien pojawić się pierwszy profesjonalny napęd zawierający ten rodzaj pamięci. Modelem tym jest Intel Optane SSD DC P4800X, którego specyfikacja właśnie wyciekła do sieci.

Na wstępie należy jednak zaznaczyć, że opisane niżej informacje nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Intela. Te nieoficjalne doniesienia można jednak uznać za wiarygodne, ponieważ już jakiś czas temu pojawiły się informacje sugerujące, że dysk o takim oznaczeniu faktycznie pojawi się na rynku i będzie wykorzystywał właśnie pamięci 3D XPoint.

Intel Optane SSD DC P4800X w pigułce – mała pojemność, dobre osiągi, świetna trwałość.

Pojemność Intel Optane SSD DC P4800X to zaledwie 375 GB. Jest to wartość kilka razy mniejsza niż w przypadku topowych dysków SSD. To prawda, jednak należy pamiętać o tym, że pierwsze dyski półprzewodnikowe miały pojemność aż kilkanaście razy mniejszą od swoich poprzedników – modeli talerzowych. Oznacza to, że pojemność Intel Optane SSD DC P4800X wcale nie wygląda wcale tak źle, jak mogłoby się wydawać.

Dyski Intel Optane będą zawierać pamięci 3D XPoint.

Inne parametry prezentują się jeszcze lepiej. Prognozowane prędkości odczytu oraz zapisy sekwencyjnego wynoszą kolejno 2400 oraz 2000 MB/s. Oznacza to, że nowy model Intela będzie dorównywał lub delikatnie przewyższał najszybsze dostępne obecnie dyski SSD wykorzystujące interfejs PCI-Express 3.0 x4 oraz protokół NVMe. Jednak nie to będzie głównym atutem pamięci 3D XPoint.

Zdecydowanie najbardziej istotnym elementem specyfikacji jest trwałość dysku, która wynosi aż 30 DWPD. Oznacza to, że w ciągu dnia można bez jakichkolwiek obaw zapisać pojemność całego dysku 30 razy. Jest to poziom nieosiągalny dla innych dysków SSD, ponad 21 razy lepszy od ich obecnych osiągów. Na tę cechę dysku największą uwagę zwraca się w zastosowaniach profesjonalnych. Nie powinno więc nikogo dziwić, że Intel zdecydował się na skierowanie nowej technologii właśnie do rynku profesjonalnego.

Cieszę się, że dyski Intel Optane nie trafią od razu na rynek konsumencki.

Nowe napędy będą charakteryzować się mniejszą pojemnością i wyższą ceną niż obecnie dostępne nośniki SSD. Z tego powodu w obecnym momencie rozwiązanie to zostałoby bardzo chłodno przyjęte przez entuzjastów, nie mówiąc już o zwykłych użytkownikach. Zamiast skupić się na istotnych aspektach nowej technologii pamięci, wszyscy zwracaliby uwagę na wysoką cenę wykorzystujących ją napędów.

Intel po prostu woli wykorzystać najważniejsze zalety dysków Intel Optane w segmencie, który już teraz będzie w stanie je docenić. Zwykli zjadacze chleba zapewne będą mogli z nich skorzystać dopiero za kilka lat. Wówczas Intel powinien na tyle dopracować pamięci 3D XPoint, że wykorzystujące je dyski będą pod każdym względem lepsze od klasycznych pamięci TLC i MLC, używanych w obecnie sprzedawanych napędach SSD.

Dołącz do dyskusji

 • Filodendron

  Pisząc „następca SSD” sugerujesz, że to jakaś całkowicie nowa / inna technologia. A to po prostu droższy napęd, który jest nadal dyskiem SSD. Wiele się w nim nie zmieniło oprócz wytrzymałości i ceny. Nie jest żadnym „następcą SSD”.

 • Jego Mać

  To nie jest następca SSD, tylko nowa generacja SSD.
  Czy trzeba przypomnieć znaczenie tego skrótu?

 • gosc

  A juz myslalem „bedzie nastepca – SSD potanieja”.
  Chyba niepredko.

 • Bartek

  Czy w przypadku ssd można używać pojęcia „napęd”?

 • Bartłomiej

  A tymczasem w segmencie entry producenci wprowadzaja tlc zamiast dotychczasowych mlc. Ssd ktory kupilem do laptopa (transcend 370) nawet podrozal przez ostatnie dwa lata. Ram przez pol roku zdrozal od 160 do 240 za 8gb ddr4. Posucha jakiej nie bylo od dawna.

 • vartec

  To jest całkowicie nowa, inna technologia. Wszystkie dotychczasowe SSD na rynku to warianty NAND flash.

 • vartec

  Wprowadzają? Już dawno konsumencki mainstream to wyłącznie TLC. 840 EVO to 3 lata temu był wypuszczony.

 • vartec

  Swoją drogą to nie wspominasz w artykule o najważniejszych różnicach między NAND-owymi SSD, a tym Optane:

  – opóźnienie: 10μs vs 20μs NAND
  – 500 tys. operacji zapisu na sekundę vs 75 tys. NAND SSD Intela tego samego rozmiaru

 • Emil

  SSD = Solid State DRIVE, czyli chyba można :D

 • rackyy

  kiepsko cos, w ciagu dnia nagram 30 razu caly dysk i w smietnik :(

 • Bartłomiej

  Ale poki mamy wybor nie jest zle. Sa transcendy i niektore goodramy na mlc, z ktorych mam nadzieje obie firmy sie nie wycofaja.

 • Wally_Bishop

  raczej to jest SSD 2.0 a nie nowa technologia

 • Radosław Orłowski

  Chyba że samsung i jego 3d flash….
  3d flash to nie nowość, to poprostu intel przeskakuje na 3d

 • Radosław Orłowski

  porównaj z konkurencją

  Samsung ~250 tys.IOPS jako inny przykład 3d

 • Radosław Orłowski

  30 DWPD x 5 years gwarancji * 375GB = 20050 TB danych na dysk.
  O ile jest 5 lat gwarancji.
  4 000 TB rocznie na dysk i tak sporo

 • vartec

  Samsung 3D NAND (który oni zresztą nazwali V-NAND), to nie nowa technologia, tylko sposób opakowania komórek NAND. Pionowo, a nie płasko.

  XPoint to zupełnie nowa technologia. To nie jest NAND.

 • Jego Mać

  co nie zmienia faktu że to wciąż jest SSD

 • vartec

  Formalnie to nawet takie wynalazki z RAMem i baterią też są SSD.

 • sir lorah

  Kolega doradził mi, żeby mój komputer lepiej chodził abym dodał dysk ssd jako systemowy. I faktycznie, ruszył z kopyta. W sumie inwestycja niewielka (250zł w media expert) a różnica bardzo znaczna.

 • trytytyty

  optane jest zastosowaniem technologii 3d xpoint – następcy technologii NAND – poczytaj trochę więcej zanim się wypowiesz…

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

MAŁO? CZYTAJ KOLEJNY WPIS...

Advertisement